Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. Bemciigd Nieuws. Wensch uitspreekt, dat zoo spoedig mo gelijk maatregelen worden genomen, dan vrees ik voor oen verkeerde uitwerking. Terwijl hier besmettelijke veeziekte heerscht zou Belgie natuurlijk naar geen stok behoeven te zoeken om te slaan, met andere woorden om den invoer niet toe te staan. Om succes te hebben cp de poging is het gewenscht dat men eer. goed oogenblik afwachte; in elk geval als er geen veeziekte is. De heer Hammacher. Het is hier de kwestie van urgeutie. In de afdeeling, waarin ik de eer had te zitten, heb ik het zelfde punt met den heer Pompe van Meerdervcort behandeld. Wij richten geen adres tot de Belgische maar tot. de Nederlandsche regeering. Wij vragen ook niets aan België want we zouden toch niets krijgen. De lieei Pompe van Meerdervoort. Een enkel woord nog. mijnheer de voo'zitter om een misverstand op te heldeien, dat er ir.et den geachten vorigen spreker schijnt te bestaan. Heb ik den heer Van Waesberghe Janssens goed begrepen, dan wenscht deze dat de regeering, nu reeds, on mid dellijk stappen doen zal bij de Belgische regeering. Dit juist kan ik bezwaarlijk aanbe velen. Ik blijt bij mijn meening dat het ver keerd is te vragen zoo spoedig mogelijk, dus zefs terwijl de Provincie besmet is verklaard, te onderhandelen, omdat ik het nadeelig acht voor het welslagen der poging. De heer Fruytier. Ook ik wensch te verklaren, dat ik mijn slem niet zal uit brengen voor liet voorstel van Gedepu teerde Staten, maar m6dega met dat van den heer Hammacher. Zoo als men weet, hebben '20 gemeenteraden uit het 4e en 5e district hun adhaesie aan het adres uit Zuiddorpe betuigd. Wanneer de Staten nu besluiten om met het indie nen van hun adres te wachten tot latei- staan deze 20 gemeenten alleen, terwjjl ook later deze vergadering met haar adres alleen zal staan. Hier vooral geldt dat „eendracht macht maakt." Als de 20 gemeenten en de Staten zich gezamenlijk tot de regeering wenden, zal dit veel meer uitwerken dan wanneer elk afzonderlijk optreedt. En het komt mij voor dat er niet krachtig genoeg kan gehandeld worden om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand van onze landbouwers langs de grenzen De heer Van Deinse. Manheer de voor zitter, ik wensch mij eveneens aan te sluiten bij het voorstel van den heer Hammacher. Ik acht het tegenwoordig oogenblik het meest geschikt om by de regeering aan te dringen te gelegener tijd in overleg te treden met de Belgische regeering. Ook in de afdeelingen ondersteunde ik het voorstel, het aan de regeering over- digd op de Sirena te komen spelen en hij verzocht haar de honneurs waar te nemen hij had ook reeds den kok gezegd, uit de stad te gaan halen, wat hem ontbrak om een voortreffelijk menu samen te stelleD. Vervolgens strekte hg zich in zijn kajuit op het bed uit en sliep. Voor het eerst wilde hij heden vrien den aan boord ontvangen, hij, die tot dus verre zoo zorgvuldig gewaakt had voor iedere toenadering Cordelia, bij al haar verlangen naar deD omgang met menschen met haar gelijkgezind, mistrouwde de re denen van dit besluit. Zij scheen hem niet genoeg waarde meer te hebben, om hem alleen toe te behooren, hem, wiens liefde, naar zij honderd malen ervaren had, louter eigenbelang was Maar zij maakte zich vertrouwd met hare gedachten. In een eenvoudig wit gewaad, alleen een enkel versiersel in de ^chittereude kastanjebruine lokken, met riendelijken lach begroette zij des avonds Pablo's vrienden, mannen van den fijnsten en van den besten toon, jeugdige losbol len van verschillende nationaliteit, die ver rast de schoone gastvrouw aanstaarden, latend het juiste tijdstip te kiezen. Wanneer het voorstel van den heer Hammacher wordt aangenomen, dan heb ben de Staten zien over deze zaak uit gesproken, het altijd aan de prudentie der regeering o verlatend, wanneer zij het tijdstip meent gekomen otn met succes bij de Belgische reg. stappen te kunnen doen. Er zijn twee punten te regelen. Als Nederland vi ij is van veeziekte, vragen wij openstelling der grenzen, maar te vens om een reglement te ontwerpen ten einde bij voorkomende veeziekte de gren zen onder de noodige beperkingen, van quarantaine enzopen te stellen, want ook tijdens het bestaan van veeziekte kan dan de regeering voor verzachtende maatregelen zorgdragen. Mij dunkt, wij hebben genoeg gehoord om voor liet voorstel van den heer Ham- machei te >temm i,. De heer De Bats. O.iK ik wensch mijn instemming te betuigen met het voor stel van den heer Hammacher. Ik ben van meening dat de regeering niet te vroeg in kennis kan gesteld worden met de groote nadeeien, welke uit de slui ting der grenzen voor de landbouwers voortvloeien. De beiaadslagingen worden gesloten en het voorstel van den heer Hamma cher met 29 tegen 6 stemmen aange nomen. Tegen stommen de heoren Pompe van Meerdei voort, Van der Bilt, Van Lijnden, Buteux. Heijse en Holleslelle. Bij deze stemming zijn afwezig de heeren Huvers en Van Woeideren. Maandagmiddig ongeveer 12 uur is te St Petersburg met groote plechtigheid het huwelijk ingezegend van czaar Ni kolaas II met prinses Alix van Hessen Een beschrijving te geven van do plechtigheid in haar geheelen omvang, valt niet in ons bestek, evenwel verdient vermelding, dat de czaar en zijn gemalin op den teiugweg van de kathedraal, waar hun huwelijk werd ingezegend, naar het Anitchkoff paleis, hun rijtuig stil lieten houden voor een katholieke kerk. De hooge geestelijkheid kwam in vol ornaat aan het rijtuig en zegende het jonge echtpaar. Naar men verneemt is de czaar voor nemens in het voorjaar de hoven van Weenen en Berlijn te bezoeken. In den daaropvolgenden herist zal hij met d.. jong6 keizerin een reis ondernemen dooi de Russische provinciën en de manoeu vres bijwonen. Voorts meldt men dat te Darmstadt, de residentie van het vaderland der czarina, opnieuw een Russiscn g6zant schap gevestigd zal worden, dat na de troonsbestijging van Alexander III werd afgeschaft. Bij gelegenheid van zijn huwelijk heeft de czaar zijn tweede manifest uitgevaar digd. Hierin worden de volgende ge nadebewijzen verleend Verlichting in de betaling van verschillende schulden aan de kroon, delging van leeniogen aan de kroon, kwijtschelding van achterstal liee belastingschuld en geldboete, ver zachting en verkorting van de veroor deelingen tot gevangenis en vesting straf, tot politietoezicht, deportatie en dwangarbeid. Alle staatsmisdaden, de laatste 15 jaar gepleegd en waarvan de daders niet zijn ontdekt, worden aan de vergetelheid prijsgegeven. Van de staats misdadigers, die toegevendheid veidie- haar duizend complimentjes maakten en van deze in Pablo's tegenwoordigheid tot huldebewgzen overgingen, welke zij met einst afwees, terwijl zij hem koud lieten, en die haar dwongen zich bij het eiude van het menu te verwijderen. Lang na middernacht vernam zij nog door de dunne scheepswanden de gesprek ken, zeer levendig gemaakt door de cham pagne, en de morgenster moest reeds aan den hemel staan, toen zij de riemslagen hoorde, die de boot heenvoerden. (Wordt vervolgd.) tien, zal de minister Van bicnenlandsche zaken een lijst opmaken De interdictie van verblijfplaats wordt opgeheven voor hen. die aan den Poolschen opstand van 1863 hebben deelgenomen, zoodat zij verlof krijgen, zich overal in het rijk op te houden zij worden weder in hot ge not gesteld hunner burgerschapsrechten, maar kunnen geen aanspraak maken op in beslag genomen eigendommen, of door dienst verkregen rechten. In tegenstelling met zijn vadei, die steeds in een gesloten rijtuig, door een sterk escorte vergezeld, in draf door de straten der hoofdstad reed, ging de jonge czaar een dezer dagen, veigezeld van zijn bruid, te voet doo; St Petersburg, wat op de bevolking een goeden indruk maakte. Door koningin Victoria is czaar Niko- laas benoemd tot kolonel en chef van het tweede legiment dragondeis, genaamd Royal Scots Greys. Tot leger en vloot, die Port Arthur vermeesterden, richtte de keizer van Ja pan de volgende proclamatie „Port Arthur, dat de vijand beschouwde als het bolwerk van zijn land, is door u genomen. Wij prijzen uwe diensten. Doch daar de koude toeneemt en het einde der operatiën nog ver weg is, zoo moogt gij u in goede gezondheid bewa ren, ten einde uwe krijgsbedrijven voort te zetten." Uit deze proclamatie zou men mogen opmaken, dat de Japansche regeering voorloopig nog niet denkt aan het sluiten van den vrede. Bij de verovering van Port Arthur vonden de Japanners de verminkte lijken van hun landgenooten, die door de Chi neezen waren gevangen genomen. Uit wraak hierover zijn volgens gerucht 200 Chineezen vermoord. Overigens heeft de Japansche bevelhebber aan de overwon nen Chineezen verlof gegeven, zich ge wapend uit Port Arthur terug te treuken. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekemng van 27 November Neugah Karang Karang, wettige zoon van den radja is gedood bij eer. gevecht te Topati. Wij hadden öen doode en 5 gewonden. Wij zullen binnenkort weder een marsch maken naar Lingsar en Narnida (Narmada - Bij Provinc. blad Do 118 geeft de commissaris der koningin aan de burge meesters in Zeeland kennis dat de mi nister van oorlog hem beeft medegedeeld, dat voortaan bij keuringen van paarden de bescheiden, bedoeld in de circulaire, opgenomen in Prov. blad no 35, met meer door de voorzitters der keuringscommis- siën zullen worden gevorderd. Voor de terugbetaling der door of van wege de eigenaars der paarden betaalde tolgelden, zal dan alleen eene quitantie worden gevorderd, wanneer aan eenzelf den persoon, ter zake, meer dan een gulden zal worden gerestitueerd. In dat geval is het echter voldoende, dat de persoon, die de paarden ter keu ring aanbiedt, voor voldaan teekent. AXEL, den 30 Xovember 1894. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn bij den landbouwer J. J. de F. onder deze gemeente ongeveer een 50tal kippen ontvreemd. Bij kon. besluit is J. Delzenne te Terneuzen, benoemd tot bureelambtenaar van den rijkswaterstaat. Benoemd tot brievengaarder te Walsoorden K. Zeutgraaff, tevens tijde lijk belast met het beheer van het rijks telephoonkantoor aldaar. De heei G. Stroecken van flosch- kapelle is met 4 van de 7 stemmen be noemd tot hootd der openbare school te Kapellebrug, op eene jaarwedde van ƒ800. 22 sollicitanten hadden zich aan gemeld. Een liefhebber te Westdorpe, die bezig was zich eenige bieten van een ander to6 te eigenen, werd Woensdag door den gemeente veldwachter op hee- terdaad betrapt. De eigenaar had ge merkt dat er van zijn bieten gestolen werden en waarscnuwde daarom de po litie Bij kon. besluit is benoemd tot lid van liet bestuur der waterkeering van den calamiteusen Hoofdplaat- en Tho- maespolder, de heer C. B. Temmerman. Predikbeurten te Axel. Zondag 2 December. Ned. Herv. of Geref. Gemeente. Voorm. 9Va uurDs J. B. T. Hugenboltz. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. (Catech. 52.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur Ds A. Doorn. Nam. 2 uur: Ds A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. (Bed. H. Avondm Nam. 2 uur: Ds F. W. J. Wolf. (Nabetrachting). Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden het volgende vonnis uitgesproken A. V., oud 51 j., koopman in visch te Clinge, wegens beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot 7 dagen ge vangenisstraf. Omtrent het treurige geval, in de kost school van den heer P. J. Treffeis te Oosterhout voorgekomon, wordt aan de N. R. Ct. nader het volgende medege deeld Willem R. is sinds 1 Jan. 1894 kost leerling op die school. Woensdagavond 6lU uur werd hem gezegd, in de gang te gaan staan en om 7 uur vond men hem daar hangende aan zijn zakdoek. Niettegenstaande alle pogingen om het leven op te wekken, mocht dat niet ge lukken. Uit tal van aanwijzingen biijkt, dat er van geen opzet, maar van een onge luk sprake moet zijneen verkeerde grap of iets dergelijks, dat tot zulke ont zettende, droevige gevolgen geleid heeft. Dat de overwegen aan de spoor lijn in de gemeente 's Heer Arendskerke slecht bewaakt worden is een treurig feit. Woensdagmiddag, ongeveer 1 uur was dit weer zoo bij wachtpost 46 aan den drukken rijksweg van daar naar Goes. De goederentrein kwam aan, de boomen waren open en geer. wachter was te zien. Een voertuig met 2 per sonen reed over den overweg, maar ge lukkig greep een voetganger het paard en deed het achteruit gaan. Was het paard minder mak geweest en de trein een personentrein, dan zou een treurig ongeluk gebeurd zijn. Dit is aan dezen overweg niet de eerste maal. De politie is in kennis van het gebeurde gesteld. (M. Ct.) Maandagmiddag is de machinist K. ter Veen, werkzaam bij het stoomge maal van bet waterschap de Verbetering, zuidzijde van het Hoendiep (Gr.) tusschen de machine geraakt, en eenige malen met de as in het rond gedraaid, zoodat hij vreeselijk verminkt den dood vond. Zijne kinderen kwamen hun vader koffie brengen n bemerkten toen den tieuri- gen toestand, waarna zij, doodelijk ver schrikt, hunne moeder daarmede in ken nis stelden. Deze ging direct naar de plaats des onheils, trachtte haar man te bevrijden, doch te vergeefsMet bijna bovenmenschelijke kracht kreeg zij do machine tot staan, die nog alijd het lijk meevoerde, dat toen naar de nabijzijnde woning werd vervoerd. Omtrent den persoon, die te Lier- op een meisje ontvoerde en te Turnhout

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2