10 Jaarg. No. 868. Woensdag 28 November 189i. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAtf, AXEL. 10. FEUILLETON. AXI (01li I NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het adres van den gemeenteraad van Zuiddorpe in de Staten van Zeeland. Het verslag, dat als bijvoegsel tot de Middelburgse/ie Courant verschenen is luid van de behandeling van genoomd adres aldus Het algemeen verslag der af- deelingen wordt uitgebracht door den heer Moerdijk. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelgenomen 38 leden waaronder 5 leden van Gedeputeerde Staten. In eene afdeeling deelde men algemeen de meening dat het in de tegenwoordige omstandigheden niet geraden was om aan te dringen op het sluiten eener over eenkomst als door den gemeenteraad van Zuiddorpe wordt gewenscht. In eene andere afdeeling maakte de groote meerderheid van de leden bezwaar niet het voorstel van Gedeputeerde Sta ten mede te gaan, uithoofde naar alle waarschijnlijkheid de Provinciale Staten van Zeeland in langen tijd niet zulleu vergaderen. Werd in diezelfde afdeeling door ver schillende leden or op gewezen, dal de Belgische regeering aan kooplieden, in Belgio woonachtig, toestaat Nederlandsch vee bij groote partijen in Belgie te bran gen zeer ten nadeele van den Nedev- landscben landbouwer, welke dit niet toegestaan wordt, zoo gaf in een andere afdeeling die toestemming aan oen lid aanleiding, in het breede te betoogen dat invoer van ïundvee ook uit Noord A merika in Belgie plaats vond en dat niettegenstaande onder zulk ingevoerd vee besmettelijke longziekte was gecon VERTELLING VAN HANS ff ACHKïHUSBSi. UIT HET HOOGDU1TSCH DOOR ANNA. Deze woorden kwamen mij heden in de gedachten, vergeet het mij ging zij voort. Hedennaraiddag zag ik, hoe eender boo ten van die Ainerikaansche stoomboot, weid uitgezet, en koers hield naar ons jacht. Onze bemanning liet de trap neer toen zij aanlegde, en de tweede stuurman van den stoomboot liet verlof vragen, op het jacht te komen, om te vragen, of we jjs aan boord hadden een van de be manning was plotseling zwaai ziek ge worden en het ontbrak hem ongelukkiger wijze aan verkoelingsmiddelen. Ik ont ving hem ge zult er toch niet boos om zijn. en herkende in hem een joo- gen man uit Savannah die ter zee ging toen ik nog een kind was. Pablo fronste het voorhoold. Een be zoek op zijn jacht Dat beviel hem niet zijn kapitein had bei'el, geen bezoeken te ontvangen. Wees niet boos op mij Ik ontving hem elechts, omdat hij hulp bij ons zocht, ver- stateerd geworden, d9 invoer toch nog steeds weid toegelaten. Met betrekking tot het verbod van in voer van varkens in Belgie, dat reeds sedert 1886 dagteekent, woidt door dit laatste lid erop gewezen dat, zijns in ziens, dit'verbod geen recht van bestaan had, omdat toch de gezondheidstoestand van de dieren sedert jaren allergunstigst kon geacht worden dat het bedroevend was, dat het fokken van varkens, het welk als een der voornaamste bronnen van den Zeeuwschen landbouwer kon aangemerkt worden aan zulke banden moest worden gelegd en die bron alleen in stand kon worden gehouden door sluik handel. Dat lid kon in verband met zijn gezegde niets anders denken of het ver bod van invoer zoowel van rundvee als van varkens, was eenvoudig een repre saillemaatregel van Belgie, omdat aan de weiding van Belgisch vee in Nederland en aan tiet bemesten van landerijen op Nederlandsch grondgebied te veel oezwa ren waren verbonden. Door een ander lid derzelfde afdeeling werd met bet gesprokene door liet zoo even bedoelde lid algebeeie instemming betuigd en dit in hoofdzaak bevestigd. Nadat door eenige leden dezer af'dee ling was verklaard, dat een adres van adhaesie, om velschillende redenen, niet wenschelijk was en dat in elk geval geen opheffing van verbod voor Zeeuwsch- Vlaanderen alleen, maar voor geheel Zeeland moest worden gewenscht, werd door een lid voorgesteld dat zoude wor den besloten Gedeputeerde Staten uit te noodigen, zich namens de Staten van Zeeland te wenden tot H. M. de Konin gin Regentes, met bet verzoek, dat H. goelpkte zij. Hij zeide mij, dat hij ge- ïegeld voer cusschen Marseille en Een handbeweging deed haar zwijgen driftig stond Pablo op. Morgen vroeg verlaten wij de reede zeide hij en met gekruiste armen keek hij naar den overkant naar de groote stoom boot, als ware deze nabuurschap hem lastig. Cordelia wachtte tevergeefs naar eenig teeken van aandoening, die hare woorden in hem mochten hebben opge wekt. Treuiig zocht zij hare kamer op, ter wijl hjj zijn kapitein bevelen gaf. In den nacht, dien hij weder op het dek in zijn hangmat doorbracht, hoorde zjj het op winden van het anker. Des morgens, toen zij naar boven ging om de trissche zeelucht in te ademeu, begroette hij haar tea minste met ue schaduw van een lachje hij legde den arm om haren hals. Wij zullen eenige maanden aan de Ri viera gaan doorbrengen, zeide hij- Gijzelve moogt bepalen waar wij voor anker zul len gaan. Pablo was geduernde de kalme vaart, die verscheidene dagen duurde, zeer viien Gelijk, als wilde hij weder goedmaken wat hij had misdreven maar het kwam hem toch eigenlijk niet uit het hart. Cordelia merkte een gestadige o irust in hem op en hoorde hem zelfs des nachts het aek op en neder gaan. Op zijn gelaat M. regeering, zoodra de provincie Zeeland vrij zal zijn verklaard van besmettelijke veeziekte, met die van Belgie in overleg trede, om eene zoodanige overeenkomst te treffen, dat de invoer van iundve6 en varkens uit Zeeland in Belgie voort aan beter verzekerd zij, dan in de laat ste jaren het geval was. Dit voorstel werd met 10 stemmen aangenomen, terwijl 2 leden voorloopig meenden, niet definitief daartoe t6 kun nou besluiten. In de afdeeling, waarin de groote meer derheid der leden bezwaar maakte met hel voorstel van Gedeputeerde Staten mede te gaan. werd dit voorstel metal- gemeene stemmen, op eene onthouding na, verworpen, nadat door een der leden in bedenking was gegeven, Gedeputeerde Staten op te dragen zich bij adres tot de Hooge regeering te wenden, met vei zoek adnaesie te betuigen aan het ver zoek, door het gemeentebestuur van Zuid dorpe gedaan, en te wijzen op het hoo ge belang voor den landbouw, dat de Belgische grens voor den uitvoer van Nederlandsch vee en varkens worde o pengesteld, het aan de regeering over latende, het juiste tijdstip ie kiezen, waar op onderhandeling met de Belgische re geering het meeste uitzicht op slagen opent. De voorzitter deelt mede, dat Gedepu teerde Staten in dit verslag aanleiding vinden om voor te stellen, dat aan hun college worde opgedragen, om, zocdra daartoe een geschikt tijdstip zal zijn aan gebroken, namens de Staten bij de re geering pogingen aan te wenden, dat de invoer var. vee en varkens uit Zeeland in Belgie beter verzekerd zij dan in de lag een spanning, die haar verried, dat er iets in hem omging; maar hare ver houding tot hem was niet meer van dien aard, dat zij het waagde hem iets te vra gen. Lang en dikwijls staarde hjj naar de kust, die op eenigen afstand hen voorbij gleed, en keek dan Cordelia heimelijk vor schend aan dan weder lag hij in het sa lon op den divan, staarde naar het dek, las en wierp dan het boek weer van zich af, sprong op en keek naar buiten, als duur de de vaart hem te lang. Laat ons hier toeven zeide eindelijk Cordelia tegen den avond, meer ter wille zijner onrust en zonder voorgevoel koos zij juist de meest bedenkelijke plaats der Riviera, die, over welke zich bjjna onmid dellijk het zoo ri]k aan gebeurtenissen zijnde plateau van Monte Carlo met zijn speelbanken verheft. Een lach van tevredenheid billijkte hare keuze en eer de duisternis inviel, bracht de boot Pablo aan wal. VII Een onaangenaam verblijf. Wie hier aan een der schoonste oor den, waar menschen uit alle werelddeejen gewoon zjjn een pelgrimstocht te doen, geen vriend, geen bekende wedervindt, die moet het leven van een kluizenaar geleid hebben. Ook Pablo moest de zjjne gevonden laatste jaren het geval was. De heer Moerdijk. Mijnbeer de voor- ziiter. Dat aan het adres van den ge meenteraad van Zuiddorpe, door verre weg de meeste gemeenteraden van het 4<!een5de district onzer provincie adhe sie is geschonken of met den inhoud in stemming is betuigd, was voor mij zeer aangenaam. Dat genoegen had echter een treuri ge schaduwzijde, nadat ik kennis had genomen van het voorstel van Gedepu teerde Staten, tot afwijzing van het ver zoek. Nu dooi het Gedeputeerd college, naar aanleiding van het algemeen versiag, een ander voorstel wordt gedaan ben ik daar voor dankbaar, doch niet geheel voldaan. Myns inziens, zouden uit het voorstel zeer zeker moeten worden gelicht de woorden zoodra daartoe een geschikt tijdstip zal zijn aangebroken", doch daar denkelijk van andere zijde pogingen zul len worden aangewend om een nader voorstel te doen, zoo zal ik omtrent dit punt eene afwachtende houdiDg aanne men. Ik wil thans het adres eenigszins na der loelicnten. In het adres van den gemeenteraad v.in Zuiddorpe komt voor>dat, luidens berichten in de couranten, kooplieden uit Belgisch-Vlaanderen in de laatste maan den bij wijze van proef zijn begonnen met het bezoeken van groote veemark ten in Nooid-Amerika tot aankoop van vette ossen, en dat, aangezien het vee uit Amerika, waar het veeartsenij- kundig staatstoezicht op verre na niet geregeld is als bier te lande en welk toezicht aldaar zeker veel te wenschen hebben, reeds den eersten avond, want .eerst tegen den morgen keerde hij op het jacht terug in ernstige onvriendelijke stem urine. Maar tegen den middag verborg hij die, en vooruomend noodigde hij Cor delia uit de stad eens te bezoeken. Gekleed in eenvoudig trisch wandelkos tuum, het hoedje op de donkere lokken, stapte zjj met hem aan wal, vroolijker gestemd tengevolge van haar heimelijk opgevat plan, om hier, waar zjj den oe ver zag krioelen van menschen, klaarblij kelijk behoorende tot de hoogste standen, ook zonder de uitnoodiging van haren echtgenoot, begeleid door hare kamenier, eene reeds bejaarde dame uit de provin cie, zich onder de menschen te mengen, om niet ten onder te gaan door de een tonigheid van haar bestaan. Met het oude vertrouwen hing zij aan zijn arm, en het was reeds een verstrooiing voor haar, het bonte drijven der vreemdelingen in het stadje gade te slaan Pablo leidde haar naar het Hotel du Louvre tot het tweede ontbijtzp zag de honderden gasten en nog opmerkzamer bekeken dezen haareen innige voldoe ning was het voor haar, dat haar echt genoot haar ook hier bewonderd zag, maar ook hier moest zij ondervinden, dat niets hem lastiger was dan iuist dit. Hij stond vroeger van tafel op dan de overigen, gehindbrd door de opraerkzaam- hein, ook hem betoond, leidde Cordelia

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1