BEKENDMING. I0e Jaarg. No. 865. Zaterdag 17 November 1894. Nieuws- en Advertentieblad b voor Zeeuwsch-V laan deren. F. DIELEMA1Y, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. wüscih: ia c A S X Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag-namiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat .iedere» Za terdag, bij gelegenheid der weekmarkt, te beginnen 17 November e. k.. van des voormiddags 10 tot des namiddags l ure gelegenheid bestaat tot den aanvoer van VEE voor den verkoop, waarvan de plaatsing kan geschieden op het marktplein. Axet., den 8 November 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VE8SEM, Secretaris. De Antwerpsche tentoonstelling zal bij 76l9 ondernemers die een goede zaak hoopten te maken, een onaangename herinnering achterlaten. De pachters eer restaurants op de tentoonstelling hadden met het regenachtige weder in Augustus en September weinig te doen en klagen over de' groote concurrentie op het tentoonstellingsterrein De res taurants Tivoli en Phönix hebben meer dan 60.000 francs verloren. De onder nemer van de Algiersche buurt, die te Chicago 300.000 francs verdiende, heett te Antwerpen den laatsten cent uitge geven en zal eer. eisch tot schadeloos stelling tegen het tentoonstellingscomité instellen, omdat de loop naar zijn buurt bedorven was door Moorsche, Syrische en allerlei buitengewone buurten. De bezitters van deze verdachte kwartieren hebben goede zaken gemaakt, omdat zij hun terrein aan andere ondernemers ver pacht- hadden, welke andere onderne mers intusschen behoorlijk bijpassen moeten. Er is heel wat in beslag ge nomen op de tentoonstelling en stakin gen van betalingen-waien niet zeldzaam. De eigenaar van het Anamitisch theater heeft een tekort van 70.000 francsh6t restaurant Savoy sluit met 150.000 francs tekort. De kostbare tentoonstellingsge bouwen'worden voor een appel en een ei te koop aangeboden. Het paviljoen der stad Frankfort, dat 50.000 francs heeft gekost, is te koop voor 5.000. Voor de-bezoekers, die voor bijna elk appartementje entreegeld moesten offe ren klinkt dit wel wat onbegrijpelijk maar tekort of niet tekort, de luidjes bebben ens toch in de gelegenheid ge steld, om dingen in de werkelijkheid te aanschouwen, van wier bestaan of hoe danigheid we anders slechts van hooren zeggen, beschrijvingen of afbeeldingen wisten Het comité voor de Parijsche tentoon stelling van 1900 is druk bezig om de ingekomen plannen van allerlei aard te onderzoeken. Wat de clou zal zijn, is nog niet vastgesteld de derde commis sie, waarvan Jules Simon president is, heett reeds 118 plannen ontvangen. Daar bij zijn verscheidene ontwerpen voor spoorwegen en verschillende andere mid delen van vervoer, en natuurlijk ballons captifs en bestuurbare luchtballons. Voorts twee plannen om den top van den Eif- feltoren mei de Concordebrug te ver binden. De maan en de sterren zijn niet ver geten. Zooals bekend, willen sommige VERTELLING nan HANS WACHEAHUSEA. UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Richard zag haar dagelijks. Met geen enkel woord gewaagde hij van den ver dwenen Bentes. Gedurende de laatste da gen echter verscheen hij mét een heer, een Spanjaard, dien hij haar voorstelde als graaf Pablo San Julian y Setubal, zijn begunstiger en viend. Dit was een jongmensch van een ei genaardig boeiend uiterlpk, groot, slank en krachtig gebouwd, met een donker bruin net, door een zwarten baard om lpst gelaat, koene uitdrukking en oogen, die in rust zijnde, donder blikten, maar als hij sprak een zeldzamen iDnemenden glans verkregen, en als zij Cordelia's blik ontmoetten, een gloed toonden die haar verontrustte. Graaf San Julian had op bet eerste ge zicht iets voornaams, zijn houding, zijn gelaat waren echt aristocratisch, maar als hij zich in het gesprek mengde, verloor hij dit Zijn handen waren minder bruin dan zijn gelaat twee kostbare brillan- plannenmakers een telescoop bouwen, waardoor men de maan op een schijn baren afstand van 20 kilometer of nog dichterbij zietanderen willen maan landschappen aanleggen. Er zijn ook recht dolle plannên bij, bijv. een lichtende fontein van 800 meter, of de verlichting van de tentoonstelling door éen centrale lichtbron. E9n ander, waarschijnlijk een krankzinnige mijnwerker, stelt voor eeD schacht van 1000 voet diepte te graven, en in de ingewanden der aarde schouw burgen, restaurants en cafés te maken. Door de tekorten der Antwerpsche wereldkennis schijnt men te Parijs niet te zijn afgeschrikt. Voor de werken des vredes njag men trouwons wel wat overhebben. Door het Russisch ministerie van bui- tenlandsche zaken is aan de vertegen woordigers van Rusland in het buiten land den 9en November een circulaire betreffende Ruskinds politiek verzonden. Daarin wordt verzekerd, dat keizer Ni- colaas vast besloten Is de voetstappen zijns vaders te drukken. De keizer zal zijne krachten wijden aan het welzijn des lands en nergens afwijken van de vreedzame loyale vaste politiek, welke zooveel neeft bijgedragen tot de alge- meene geruststelling. Rusland zal, aan de traditiën getrouw, de vriendschappe lijke betrekkingen met alle mogendheden onderhouden en in achting voor recht en wettelijke orde den zekersten waai borg van rust der Staten zien. Van een grondwet en een door het volk geuozen parlement nog ge«n sprake De czaar zal den 26en dezei met prin ses Alix in het huwelijk treden, dus vijf dagen na de begrafenis van zijn va der. Do Japanners moeten thans Port Ar thur veroverd hebben Toen zij na het bombardement een aanval deden legden de Chineezen bun wapenen neer en ga ven zich over. in 't algemeen moeten de Chineezen in de laatste slagen geheel het hoofd he bben verloren. Aan tegenstand teg6n do zegevierend voorwaarts rukkende Ja panners schijnen zij niet meer te den ken, de eene plaats na de andere in de handen der vijanden latend. Te Peking heerscht de grootste moede- loosneid. De keizer is ziek en de Tsun- gli Yamen roept telkens de vreemde ge zanten te zamen om de tusscbenkomst der mogendheden te vragen. ten sierden die, maar zij waren ruw en niet schoongevormd zijn stem klonk hard, toch kon hij ook een zachten toon aan slaan. Hij toonde de meest mogelijke netheid in zijn kleeding, maar in de wij ze waarop hij die droeg, was iets ruws. Over het algemeen was de graaf, een man van dertig jaar, een ongewone in het oog vallende en interessante verschijning. Hij behandelde Richard in den omgang als iemand die onder hem stond, luisterde weinig naar zijn gepraat, verachtte in het oog loopend zijn kuiperij en vleierij en als" hij kwam, rustten zijn donkere oogen onafgewend op Cordelia, zonder dat hp in het begin ooit haar naderde, tot hp eindelijk telkens, als hij op zijn gewoon uur kwam, in trotsch bewustzijn maar vriendelijk eenige woorden tot haar riihtte, die zij op dezelfde wijze beantwoordde. Hoe bevalt u de graaf vroeg Richard eens en onverschillig antwoordde Corde lia Hier heeft hij de voorkeur, omdat hp zichzelven meester is, waar alle anderen zoo licht zichzelven vergeten. Hij is grande van Spanje, onmetelpk rijk, zei Richard met verrukking, en... hij bemint u fluisterde hij met onderdrukt lachen. Cordelia verbleekte. Hij rekent het benaden zijn waardig heid, u hier tb zeggen wat hij gevoelt, ging Richard voort. Hp laat u derhalve In de Stct. is opgenomen een staat, aanwijzende het door elke provincie te dragen aandeel in de lichting der natio nale militie van 1895, waarop Zeeland voorkomt met 518 man. - Tot lid van de Tweede kamer in het district Helder vacature Land is bij herstemming gekozen de heer A. P. STAALMAN (A.) met 1254 stemmen. De heer J. J Kraakman (K.) verkreeg 1<K>3 stemmen. door mij zpn hand en zijn naam aanbie den, eer hij Parijs verlaat. Hp is een schoon man, bezit uitgestrekte goederen in Spanje en Andorra, en leidt een heer lijk afwisselend leven op zpn jacht, dat voor Nizza ligt. Ge ziet, al is hij ook geen hertog, zoo is hp toch niet veel minder Zeg den graaf, dat ik een arme wees ben, wier eergierigheid zich niet uitstrekt tot hem, hernam Cordelia. Hierop was Richard voorbereid. Dat zoudt ge niet zijn, als men u niet had bedrogen Hij weet dit en gij zult ver standig genoeg zijn ja te zeggen, gravin San Julian y Setubal! Zelfs al wildet gij uit werkelijke liefde een man toebehooren, is hij dan Diet voor alle anderen zulk een liefde waard En wat wacht gij van het leven Hij biedt u rang, rijkdom, een lot, dat geen vrouw zich heerlijker kan wen sc'cen Cordelia schudde het hoofd en het vol gende oogenblik trad ook de graat bin nen. Zij verbleekte, kleurde en wendde zich af, ontevreden met zichzelve hij zag dit en wisselde een blik met Richard. Toen hp haar echter naderde, keek zjj hem aan, voorbereid en met groote oogen vol uitdrukking. Senora, sprak hij bijna stroef, er be staat een waardiger plaats voor u dan deze, waarheen naar ik hoor een onge lukkig lot u leiddeHp groette hófleljjk AXEL, den 16 November 1894. Gisteravond werd ten huize van J. B. de Ridder de jaarlijksche rekening en verantwoording gedaan van het fanfaren gezelschap Concordia, waarbij 21 leden tegenwoordig waren. Uit de rekening bleek, dat over het afgeloopen vereeni- maar koud. Beider oogen ontmoetten elk ander. Hij ging, en Richard volgde hem bedrijvig. Cordelia stond bewegingloos haar hart klopte angstig. In zijn woorden, in zpn gebaren, in zijn houding had de voorna me koelheid zich uitgedrukt van kwetsend gevoel van eigenwaarde, want de hare drukte hem het antwoord uit, dat zij Richard gegeven had, en nochtans had zijn blik haar ook getoond, dat hij een verlies betreurde. Richard zocht haar den volgenden voor middag tevergeefs op hare plaatshp klopte aan de deur van hare kamer en vond haar bleek in onzekerheidhare oogen waren vochtig. Met groote be zorgdheid vroeg hij wat er geschied was. Dat weet ge, gijzelve zpt er de schuld van zeide zij zonder op te zieu. lip had gHijk, sprak zp halfluid voor zich zelve. De positie waarin gij mij plaats- tet, is mijner onwaardig Zijne woorden hebben mij overtuigd, wanneer dit nog noodig was. Zijne woorden herhaalde Richard. Hp is u dus niet onverschillig - Wees ver standigsprak hij luid. Ik zeide u im mers, dat het slechts een overgang was tot een betere, zeide hp lachend. Giste- ïen bood ik er u zulk eene Evenals toen greep hij hare hand en streelde die. Men zal u met smart missen, want gij zult niet teruggaau, maar ik ben o"er u

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1