No. 864. Woensdag 14 November 1894. I0e Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc h - V I a a n d e re n. F. DIELEMAN, AXEL. Ituitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXISLSCHIi Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. nurnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van .AXEL maken bekend, dat iederen Za terdag, bij gelegenheid der weekmarkt, te beginnen 1? November e, k. van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure gelegenheid bestaat tot den aanvoer van VEE voor den verkoop, waarvan de plaatsing kan geschieden op het marktplein. Avf.t., den 8 November 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VE3SEM, Secretaris. De Russische Regeeringsbode publiceert de door de geneeskundigen Leyden, Sa charjin, Hirsch, Ponoff en Iveljonninoff opgemaakte diagnose omtrent de ziekte van keizer Alexander III. De aiekte, welke 's keizers dood veroorzaakt had, was een chronischeinterstitiale ne phritis met bijkomende aandoening van het hart en do bloedvaten en een hae- morrhagiscbe verstopping in de linker long met daaropvolgende ontsteking. De Regeeringsbode publiceert verder het ie- sultaat van lijkschouwing. Dit laatste protocol is ondorteekend door vijf Rus sische ondeedkundigen en zegt dat kei zer Alexander aan een hartverlamming (bij degeneratie der spieren van het hy- pertrophiscbe hart) is overleden. De begrafenis is bepaald op 20 dezer. Voortdurend worden uit Rusland be richten vernomen over straffendoor krijgsraden aan officieren opgelegd, we gens deelneming aan verboden geheime vereenigingen. De feiten zelf worden altijd strikt geheim gehouden.. Aan zeer zware vergrijpen schijnt zicli een offii- cier te hebben schuldig gemaakt, die door den krijgsraad ie Warschau werd ver oordeeld tot verlies van zijo raug in het leger en zijn adelijke titels, alsmede tot levenslangen mijnaroeid in Siberie. Men vermoedt, dat hij heeft deelgenomen aan de voorbereidende maatregelen tot den moordaanslag, die tijdens de herfstma- noeuvies op czaar Alexander III zou worden gepleegd. Va,n een inspectiereis te St Petersburg teruggekeerd, constateerde de inspecteur oer Russische gevangenissen, Galkin Vrasskoi, dat er ergerlijke toestanden op het eiland Sachalin heerschen. Dat ei land dient tot verbanningskolonie. In het loopende jaar zijn er nog 2000 vrou wen en mannen heengezonden, afgeschei den nog van de vrouwen en kinderen, die haar mannen en hun vaders vrij willig zijn gevolgd. In Londen heeft de vorige week een dyuamietontplofflng plaats gehad, waar omtrent de politie nog in twijfel ver keert. Zij weet niet, of zij te doen heeft met Iersche dynamietmannen of met anarchisten. Aan de eene zijde van het huis, waarvoor de bom ontplofte en dat bewoond wordt 'door den heer Brett, woont de rechter Hawkins, die onlangs eenige anarchisten v6ioordee)de aar. de andere zijde is de woning van Horace West, Jen parttfcülieren secretaris van den minister Asquith, den minister van binnenlandsche zaken. De heer Asquith heeft herhaaldelijk geweigerd de Iersche dynamitards, die nog gevangen zitten, op vrije voeteD te laten en John Morley verklaarde kort geleden aan een deputatie te Dublin, dat het geheele kabinet op dit punt homo geen dacht. Het is bekend, dat zeker deel dei Ie ren niet van den heer Asquith houdt, zoodat eene speciale politiemacht voor zijne veiligheid waakt. Men veronderstelt dat de Ieren in het denkbeeld, dat de heer Aspuith Zondag bij den heer West dineerde, hoopten hem met een bom nadeel toe to brengen. Van den anderen kant <wordt. opgemerkt dat een paar jaar geleden een anarchistisch manifest te Londen is verspreid, vol bedreigingen met degen, vergift bn dynamiet tegen de rechters en de juryleden. Bij onderzoek moet gebleken zijn dat de bom niet van Engelsoh maaksel is, integendeel moeten duidelijke kenteeke- nen voorhanden zijudat zij op het vas te land is vervaardigd. Indien dit ver moeden juist is. dan heeft men waar schijnlijk met een aanslag van vreemde anarchisten te doen. De politie zoekt ook vlijtig naar een buitenlandsch anai- chist, die verdacht wordt den aanslag te hebben gepleegd of er tenminste mede be kend te zljü geweest. Hij is een bekende persoonlijkheid in anarchistische kringen, doch vertoefde eerst sedert een paar maanden te Londen. Eenige beteekenis is het, dat hij sedert Zaterdag is verdwe nen Overigens betwijfelt de politie, of éen man den aanslag heeft gedaan zij gelooft dat meerderen ii: het complot waren. Den 30 October is de onder voorzitter van den staatsraad van Korea, door den invloed der Japanners benoemd, ver moord De stemming jegens de Japan ners is zeer vijandig, dientengevolge zijn' 500 Japansche soldaten naar Seoel terug gekeerd. Volgons bericht van de Times uit Yokohama contracteerden twee Ameri- k.iansche fabriekanten met China om door hunne uitvindingen de Japansche vloot te vernielen. Te Port Arthur moeten de Japanners het niet best gemaakt hebben. Nadere berichten ontbreken echter nog. Een tusschenkomst der mogendheden in den oorlog is niet waarschijnlijk, ten gevolge van den onwil van Duilschland. VERTELLING VAN hans WACHENHrSES. DIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Richard keek haar raet eenige span ning aan, zooa's zij daar zat stom van smart, hem hoorend, maar nauwelijks be grijpend wat hij sprak. Ongeduldig stond hii eindelijk op. Maar ge hebt tijd om er ovei na te denken, zeide hij droog. Morgen kom ik terug, want mijn zaken roepen my Cordelia huiverde toen hij zich bewoog. Met groote angstige oogen keek zij tot hem op, blikte wild rond, huiverde bij de gedachte, alleen in deze kamer te moeten blijven, en alsot nu op eenmaal het bewustzijn o»er haar kwam van alles wat was voorgevallen, verborg zij het gelaat weder in de handen. Alles, alles, het liefste den dood steun de ze en met slappe armen, het gelaat op de borst gebogen, stond zij daar voor hem als een beeld des jammers Richard lachte goedig. Hij greep een har-r koude handen en streelde die. Ge kent de wereld nog niet, zeide hij geruststellend. Zooals gij spreekt hier in Parijs geen enkele vrouw die uwe jeugd en uwe schoonheid bezitieder zou hier mede liever deze kleine hand uitstrekken naar een kroon Bedenk toch, dat het lot zichtbaar iets buitengewoons met u in den zin had, toen het u hierheen zond! En wanneer gij staan zult waar ik u he- nenleid, ^al het u niet uit het oog kun nen verliezen, het zal met u doen, waar toe het plan had, en gij zult den goeden papa Richard nog danken. En nu, stel u gerustAlles zal beter gaan dan gij denkt. In een uur keer ik weder om u te halen. Richard drukte hare hand, als om haar moed en vertrouwen in to boezemen. Hij verliet haar, en met een kreet van smart viel zij in haren stoel neder. IV San Julian. In de Amerian-bar, achter de hooge tafels, die zich uitstrekten over de geheele lengte der groote, aan de straatzijde van vensters voorziene benedenverdieping, stond den volgenden morgen als naar gewoonte oen dozijn meer ot min jonge en nette vrouwelijke gestalten; de gasten kwamen en gingen, maakten het zich aangenaam, met de ellebogen op de hooge tafels ge leund, met de meisjes ot hunne bekenden uit alle landen, Engelsch pratend. Het waren voor het meerendeei jonge flaneurs der Engelsche en Ainerikaansche kolonie, die met voorliefde in dit gedeelte der stad hun verblijf zoeken dandy's en jockey's, bejaarde heeren met Angelsaksische ge zichten, beu«bezoekers, die vóór beurstijd hun hartversterkingetje namen, met éen woord de bar was een geliefkoosd ïen- dez-vous van het levenslustig publiek, wie de galerij vau vrouwelijke schoonhe den achter de tafel als aantrekkingsmid del diende. Zooals Richard vooruit gezien had, rbeds in den voormiddag verbreidde zich ouder de jonge Boulevard-wandelaars op het as phalt voor de koffiehuizen de geschiedenis van de schoone Mexikaansche in de bar. Het lokaal werd volde jonge mannen staarden in het eerst getroffen die in het zwart gekleede bescheiden aan het einde der bar staande vreemdelinge met hare weelderige schitterende kastanjebruine lok ken, met hare groote diepe donkere oogen en hare onder het lichte zonnescherm bleek schijnende gelaatskleur aan de smart die sprak uit dit gelaat, boezemde hen eer bied in nauwelijks éen waagde het haar te naderen bewonderend, verrast door deze verschijning, hingen ecnier hunne blikken aan Cordelia alleen, terwijl de overige meisjes elkander spottend aan keken. Eindelijk echter verscheen in het lo kaal een heer van middelbaren leeftijd, met een gevulde weldoorvoede gestalte. Het heeft Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentesbehaagd aan den adjudant-generaal, chef van bet Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, graaf C. H. F. Du Monceau, op te dra gen Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, te vertegenwoordigen bij de plechtige teraardebestelling var. wijlen Zijne Majesteit Alexander IIIKeizer aller Russen, en aan Hoogstdeszelfs Op volger Zijne Majesteit Keizer Nicolaas II tyj die gelegenheid oen brief van louwbekiag te overhandigen. Aan graaf Du Monceau is Harer Ma- jesteits adjudant jhr. W. J. P. van den Bosch toegevoegd. (Stct.) De Wereldkroniek van zaterdag 10 dezer geeft in een bijvoegsel een ont werp vooreen monument ter eere van ons Indisch leger, geteekend door den die zich dadelijk tot de vreemde wendde, haar de hand reikte over de tafel heen en haar vriendelijk in de Spaansche taal toesprak, 't Was Richard, die naar zijn beschermelinge zocht m nu tevreden de werking zag, welke zij op de gasten uit oefende, maar nog meer daarvan verwacht te, als 's avonds zjjn artikel in de courant verschenen zou zijn, Cordelia's treurige oogen ontvingen hem met een stommen welkomsgroetde smar telijke trek cm hare lippen werd zachter, toen zij zwijgend zijn hand aannam. Schep moed, fluisterde hij haar toe. 'k Heb alles gedaan opdat men u zal ver- schoonen, tot gij uzelven hersteld zult hebben Gij hebt als nieuwelinge voor- loopig alleen de werkzaamheden hier te leeren kennen. Overigens ziet gg, dat iedereen verrukt over u is. Zwijgend in diepen ernst hoorde zij hem aan, alleen een vluchtige smarteljjke blik dwaalde uit hare van tranen vermoeide oogen over de gastenRichard echter vervulde den wensch van verscheidene kennissen om aan haar voorgesteld te worden en.hieraiede meende hij het ijs gebroken te hebben^want op zjjnen ver manenden stommen wenk dwong zich het meisje, zijne vragen te beantwoorden. Ter dood toe vermoeid van smarte, diep beschaamd over de rol door haar deu ge- heelen dag gespeeld, zocht Cordelia na dien eersten dag des nachts het kamertje

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1