Landbouw. vuurwerk af, zoodat de politie genood zaakt was zich tot laat in den nacht vooi het huis van den heer Huisman te posteeren. Alle listige pogingen dei- manifestanten om de politie daar van daan te lokken, door op andere punten der stad vuurwerk te ontsteken en teer tonnen te branden, misluktenzij bleef waar zij was. Overigens schijnt de po litie zeer verstandig opgetieden te zijn en hebben slechts enkelen uit het ma* nifesteerend publiek eenige klappen op geloopen, terwijl wel het ernstigste feit daarbij was, dat een hulpagent van po litie een stuk uit den baard werd ge rukt. Vrijdagnacht is er te Assen bij den schoenmaker W. L. Omlo, wonenae in de Groningerstraat, diefstal gepleegd. Door een raam op te schuiven (waarin, om dit te kunnen doen, eerst een spijker was geslagen) heeft de dief zich toegang tot het achtervertrek verschaft, waar eenige zaken, o. a een stuk brood, wat boter, een stuk toebereid vleesch, een oude broek en een geldswaarde van 25 cent, welke op den schoorsteenmantel lag, zijn ontvreemd. De bestolene vond de deur Vrijdagmor gen wijd openhot botei schoteltje ach ter het huis en de kinderkleederen, die op een tafeltje hadden gelegen, eveneens. Deze diefstal mag als zeer brutaal worden beschouwd om achter het huis van Omlo te komen, moest eerst een hooge schutting worden overgeklommen, wat den dief nog al eenige moeite schijnt gekost te hebben, blijkens de daarvan aanwezige sporen. De inbraak moet vóór 4 uur 's nachts hebben plaats gehad. Geen der bewoners, die voor in de woning hun slaapvertrek hebben, heeft iets gehoord, niettegen staande z\j na 4 uur bijna aanhoudend zijn wakker geweest, daar het jongste kind erg onrustig was. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Er bestaat niet het geringste vermoeden wie de da der kan zijn. (P. D. C.) Van Tuinenburg's aanhouding te Monte Carlo moet in hoofdzaak te dan ken zijn aan brieven van zijne bijzit die hoewel zij met Van Tuinenburg er van door was gegaan, haar kind niet kon vergeten en dus nu en dan schreef aan de familie, waar het wordt verpleegd. Zoodra het verblijf van Van Tuinenburg te Monte Carlo bekend was, was het niet moeilijk zijn portret te zenden en hem hoewel hij een valschen naam had aan genomen, te arresteeren. Ten huize van een heer te Utrecht werd Woensdagavond vrij laat nog ge beld. Toen de meid de deur had ge opend, zag zij echter niemand en stond dan ook op het punt om deze weder te sluiten, toen haar aandacht werd getrok ken door een pakje, dat op de stoep lag. Bevreesd om te onderzoeken wat het was, waarschuwde zij haar moester, die baar beval het pakje heel voorzichtig in huis te halen en de politie te waarschu wen. Nauwelijks had de dienstbode het pakje echter opgenomen of zij bemerkte, dat het een klein, nog levend kindje in hield, dat men blijkbaar te vondeling had gelegd. Hei kindje, een meisje van mis schien nog geen week oud, werd voor- loopig door een agent van politie tot zich genomen, in afwachting of men er in zal mogen slagen do moeder te ont dekken. De heer C. F. Zeeman, expert voor Zuid Holland en Zeeland van de Neder- landsche Vereeniging van Assuradeuren, is het slachtoffer geworden van een noodlottig ongeluk. Gisternamiddag omstreeks halt zes gebruik makende van de stoomtram naar Delfshaven, om zich te begeven naar zijne dochter, wonende op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, had hij de on voorzichtigheid van het balkon van den wagen te springen, terwijl de tram nog in gang was. Hij viel en kwam met hei linkerbeen onder den achtersten wagen. Dit been werd verbrijzeld en nagenoeg van het lichaam gescheiden. Door eeni ge personen op een handwagen naar het Ziekenhuis gebracht, overleed de heer Zeeman aldaar, nog vóórdat men tot de amputatie van het been had kunnen o- vergaan. De heer Zeeman was in zijn 70ste levensjaar en stond in zijne betrekking hoog aangeschreven. Sedert vele jaren had hij bijna onafgebroken zitting in ex araencommissies. Zijn overlijden, onder zoo treurige omstandigheden, zal in wij den kring een diepen indruk maken. Men meldt uit Leeuwarden Zondagavond had in de zaal van den heer Regnerij, bij de Veemarkt, vanwege de afdeeling Leeuwarden der Sociaal de mocratische partij in Nederland eene openbare vergadering plaats, ter voort zetting van het op 23 September met mr P. J. Troelstra gehouden debat. Een diietal Leeuwarders benevens een hier vertoevene Duitscher bestreden achter eenvolgens den heer Troelstra, waar deze het parlementair socialisme handhaafde. Zij ontkenden dat van dit laatste eenig nut was te wachten en schreven de ver dedigers daarvan niets dan eerzuchtige nevenbedoelingen toe. Volgens hunne meening was alleen van het revolutio nair socialisme heil te verwachten. De strjjd moest worden gestreden door de arbeiders zeiven, buiten het parlement om. Alleen de revolutie zou aan de on derdrukking door het kapitaal een einde kunnen maken. Langzamerhand ging men elkander persoonlijkheden naar het hoofd werpen en werden vele verdacht makingen aan het adres van den heer Troelstra gericht, waarbij gebruik werd gemaakt van door hem in particuliere gesprekken gebezigde woorden die, zoo als bet heette, een zeer revolutionairen geest zouden hebben geademd. Het werd nu hoe langer hoe rumoeri ger. De voorzitter Zandstra kondigde eindelijk aan dat men moest vertrekken. Hij vond echter geen gelegenheid bij de agitatio van het oogenblik de vergade ring, die reeds meer dan vier uren had geduurd, op de gebruikelijke wijzen te sluiten. Er waren pl. m 120 personen aan we zig, onder welke eenige vrouwen en jon gelui. Door een rijksambtenaar te Dinks perloo is procesverbaal opgemaakt wegens strooperij tegen een onderwijzer der chris telijke school en den organist der Ned. herv. kerk. Door een aantal Middelburgsche ty pografen is een verzoek aan de patroons verzonden, waarin zij wijzen op hun slech ten financieelen toestand en waarin wordt verzocht te besluiten tot loonsverhooging, daar zij bij den tegenwoordigen loons- standaard onmogelijk in de behoeften van zichzelf en van hun gezin kunnen voor zien. N. R. Ct. -- De wereld heeft het bestaan der Sumatra tabak aan een spiegel te dan ken. Zulks wordt volgens Amerikaan- sche couranteD in een door een Hollan der gevoerd gesprek beweerd schrijft de Deutsche Tabaksvereins Zeitung. Het was, zoo verhaalt die Hollander ifa liet begin van het jaar 1870, dat een Amsteidamsch koopman, E. Nienhuis, na een tocht door Java te hebben gemaakt ook Sumatra bezocht. Nienhuis was niet wat men gewoon lijk een marskramer noemt, doch een groot wereldhandelaar, die in allerhande soort artikelen handel dreef; evenwel in het groot. Hij had zijn zaken op Java afgedaan 6n de reis die hij naar Suma tra ondernam was meer voor zijn ge noegen dan een handelsreis. Nienhuis landde in het Rijk van Deli en werd door den Sultan gastvrij ontvangen. De Sultan was met de goederen van den vreemdeling zeer ingenomen doch wat bij hem, dat is te zeggen, voorna melijk bij zijne favorite, het meest in den smaak viel, was een spiegeltje. Als practisch handelsman maakte Nien huis van deze goede gelegenheid gebruik en bekwam voor dit spiegeltje ongeveer 503 bouws land in Módan. Nienhuis was en is nog een heldere kop en zag met een schei pen blik, wel ke vooruitzichten de tabakscultuur op Sumatra hebben moest. Hel land even als het klimaat heeft overeenkomst met dat van Java, waar de tabak reeds te dier tijde een hoofdproduct was. Met dit denkbeeld bezield reisde hij spoedig naar zijn geboortegrond, Holland, terug. In Amsterdam aangekomen deed Nienhuis een verhaal van zijn handel met den Sultan van Deh en verhaalde eveneens welke vooruitzichten de tabakscultuur aldaar had. De heer Jansen, die te dier tijde in de koffie handelde, stelde belang in de zaak. Hij nam de risico op zich en het re sultaat was de gronding van do bekende Deli Maatschappij onder de leiding van den heer Jansen. De waarde der Su- malratabak is op het oogenblik in door snede 30.000.000 gulden. Deze inkomsten heeft de Hollandsche natie te danken aan de ijdelbeid eener vrouw on hare ingenomenheid met een spiegel. Dat de Hollandsche tabakskoning Jan sen (de directeur Jansen is van afkomst een Duitscher) en de heer Nienhuis bij bovengenoemde transactie geen schade hebben geleden, is in de tabakswereld genoegzaam bekend. Deli- Courant.) - B(jna overal in Belgie heeft de hooge stand der rivieren overstrooming veroorzaakt. Vrijdag was echter de Senno weer bijna overal binnen haar bedding getre den, doch nog overal staat het water in de kelders. Tot Donderdag is de Maas blijven wassen, het water stond in den omtrek van Luik 2,5 M. hooger dan in gewonen tijd. Na dien is het water gevallen. In West Vlaanderen geleek het land tusschen Runsbrugge en Dixrnunde éen groot meer. Nabij Nordschoote en Merchem ge schiedde het verkeei tusschen de boe- reuwoningen met bootjes. Van persoonlijke ongelukken vernam men tot dusver nietook schijnt overal het vee tijdig in veiligheid te zijn ge bracht. Drie jaren geleden verloor de U- niversiteit te Stockholm een harer merk waardigheden, door het overlijden van mevr. Sophie Kavaleska, de beroemde Russin die met zoovee! eer het hoog leeraarsainbt voor de meetkunde bekleed heeft Thans zal wederom eene vrouw te Stockholm in dat vak les kunnen geven aan de Universiteit, mej. Anna Vedel, dochter van een ambienaar. Zij heeft den rang van caudidaat in de wis kunde en is dezer dagen benoemd tot amanuensis voor de meetkunde, een post waaraan het recht is verbonden college te geven. - Op 30000 militieplichtige jonge lie den der laatste lichting in de Spaansche provincie Oviedo zijn slechts 19 geschikt voor den dienst verklaard. Dit verras send resultaat is te danken, aan een zonderlinge streek van de recruten. In plaats van zich persoonlijk te melden, vonden zij het beter geraden schoolkna pen naar het militiebureau te zenden. Deze knapen, van de papieren der dienst plichtigen voorzien, werden gemeten en natuurlijk beneden de maat en derhalve ongeschikt voor den dienst veiklaard. De minister van oorlog heeft een onder zoek doen instellen. Zoo iets kan al leen in Spanje voorkomen. De heer Symour Allan, een inwo ner van Sydney heeft, zooals wij in het kort meldden, een onderzeesche torpedo boot uitgevonden, die tot elke diepte kan zinken en in staat is zich onder water even snel te bewegen als aan de opper vlakte, zonder haar tegenwoordigheid te vei raden. Een model der boot werd dezer dagen in de openbare zwemschool te Melbour ne in tegenwoordigheid van den gouver neur der kolonie en verschillende mili taire autoriteiten beproefd naai het schijnt met goeden uitslag, daar het vaartuig steeg, daalde, draaide, achteruitging of stil bleef liggen onder den invloed van den electriscben stroom, die do beweeg kracht verschafte. De uitvinder beweert, dat eene torpe doboot, volgens het model gebouwd, in staat zou zijn drie dagen achtereen onder water te blijven. De boot zal op het voor en achterdek „torpedo-werpers" voeren. Als de werptuigen afgeschoten zijn, worden ze verder, volgens de ver klaring van den uitvinder, door een bij zondere inriohting magnetisch aangetrok ken door de kiel van een vijandelijk schip. Een Engelsch admiraal, die te Sydney de proefnemingen bijwoonde verklaarde dat, indien de boot 6ven goed werkte als 't model, de tegenwooidige ma rine-tactiek geheel gewijzigd zou worden. Prettig vooruitzicht voor de belasting be talenden. Zaterdagavond ontplofte een bom voor een huis in Füneystreet in de na bijheid van het Hyd9park, een deftig ge deelte van Londen. Het huis werd ern stig beschadigd. Ook in eenige der na- burge woningen werden de ruiten door den schok verbrijzeld. Volgens een gerucht, dat echter nog niet is bevestigd' wilde men een aanslag plegen tegen den rechter Hawkins, die in 9en der naburige huizen woont. De rechter Hawkins veroordeelde onlangs eenige anarchisten. De vorige week is te Berlijn door een zangeres een concert gegeven ten behoeve van een fonds om het nieuwe middel tegen diphteritis aan te schaffen. Daartoe had zij een zaa.1 gehuurd, zonder afspraak omtrent do betaling. Den avond voor de uitvoering kreeg zij van den ver huurder de aanzegging dat vooruitbeta ling verlangd werd en bij gebreke daar van de zaal niet zou worden afgestaan. De zangeies wendde zich terstond tot een echter, en deze besliste dat, als niet reeds bij het afsluiten der verhuring vooruitbetaling is bedongen, de verhuur der verplicht is het verhuurde ter beschik king te stellen, en de huurder eerst na hel gebruik gehouden is te betalen. Te Parijs :s een brutale diefstal gepleegd in het magazijn van een bijou tier. Met behulp van een valschen sleutel openden de dieven de deur, braken ver volgens de winkelkast open en maakten zich met eene waarde van 100.000 fr. aan ringen, horloges,en andere kostbaar heden uit de voeten. Blijkbaar werden de inbrekers gestoord, voordat zij geheel gereed waren want alle werktuigen, die zij gebruikt hadden, werden in den steek gelaten. Overigens was van de dieven geen spoor te ontdekken. Men verneemt, dat op aanstichting van de commissie tot oprichting eener co- operatieve beetwortel suikerfabriek in Gelderland, de overige commi&sien uit het zuiden des lands, o. a.al de com missie n uit Zeeland, bet hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Zee land en de voorloopige commissie in Noord Brabant, benevens de commissie uit de prov. Utrecht, zijn uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering. Te Kamperland is mond en klauw zeer geconstateerd onder het hoornvee van de landbouwers L. Wisse, H. Leen dertse, Rippolder, J. P. Leendertse en wed. J. Karelse in Onrustpolder, terwijl bij eerstgenoemden landbouwer de ziekte zich mede heeft vei spreid onder zijne schapen. De bekende Hallumor gele aardap pels hebben bij den landbouwer A. R. to Wolfaartsdijk, bewezen, dat zij nog bestand zijn tegen de aardappelziekte. Lang reeds nadat het loof van andere soorten was vergaan, stonden zij nog prachtig groer. te velde. De opbrengst is veel hoogerpl. m. 120 H.L. per Blooisch gemer, werden geoogst.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3