Rechtszaken. Gemengd Nieuws. den uitslag aan dit examen hebben deel genomen, worden, voor zooveel dit met de belangen van den dienst strookt, bij elkander gehuisvest en kunnen, desver- kiezende, zoo daartoe gelegenheid bestaat met elkander afzonderlijk spijzen. - Men meldt uit 's Graven hage Het bericht van het overlijden van den czaar van Rusland is Donderdag in den namiddag rechtstreeks van Liwadija op het Loo ontvangen. Tegen den avond werd de doodstijding van gouvernementswege geseind aan den Russischen gezant alhier, die zich onraid delijk naar het depart, van buitenl. za ken begaf om er den minister van ken nis te geven. De woning van den Russischen gezant in h<it Korte Voorhout is van boven tot onder gesloten en daaruit wappert de Russische vlag halfstok, met oen rouw- wimpel van zwart en wit crêpe. Ook de woning van den Russischen secretaris is ten teeken van rouw gesloten. Het gezantschap zal den zwaren rouw aannemen. Vrijdag voormiddag te 11 uren heeft in de kapel aan den scheveningschen weg voor de zielerust van den overleden VorsUeen lijkdienst plaats gehad, die ge leid werd door den aartspriester Bogo- lowsky en bijgewoond door den Russi schen gezant, den secretaris en hunne familieleden. Later verneemt men dat een groote lijkdienst ter nagedachtenis van den czaar zal gevierd worden in het zelfde kerkgebouw, voor die treurige plechtig heid geheel in rouw gehuld. Vrijdagmiddag zijn de leden van het corps diplomatique bij den gezant bezoe ken van rouwbeklag gaan afleggen. Aan het hötel van het Fransche ge zantschap is de vlag der republiek half stok geheschen als teeken van deelne ming. De legatie wordt thans beheerd door den heer Labouret als zaakgelastigde ge durende den verloftijd van den minister Legrand, die in het'laatst dezer maand terugverwacht wordt. AXEL, den November 1SN4. Aanstaanden Donderdag 8 November, des voormiddags ten 93/, ure, vergadert de gemeenteraad alhier, ter behandeling van de navolgende punten 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer. 3. Idem leden Nieuwjaarscommissie. 4. Bekeien grintweg Axel-Zaamsiag. 5. Houden van eene wekelijksche veemarkt. 6. Verzoek van het bestuur van de Christelijke school te Zoute Spui om een of twee lantaarns te willen doen plaat sen in den omtrek van genoemde school. Voor de op Zaterdag 3 November jl. door het algemeen burgerlijk armbe- stuui gehouden aanbesteding van steen kolen en kleederen werd ingeschreven voor de steenkolen door C. van den Broe ke voor 8.15A. Schieman voor 8.52Y,M. Loof voor ƒ8.64. Alles per 1000 KG. Voor de kleederen door J C. Slijpen voor 82.95 J. K. Vink voor 83.00 Erven Harinck voor ƒ91.39. Aan de laagste inschrijvers weid de levering toegewezen. De weleerw. heer A. Doorn, hoopt Zondag 25 dezer zijne intrede te houden in de gereformeerde kerk A alhier, na bevestigd te zijn door zijn vader, den weleerw. heer W. Doorn, predikant te 's Graven hage. - Zaterdag nacht gelukte het den bei den zonen van D. Baert te Koewacht een persoon in te halen en to vatten, die zich van het erf had verwijderd met een paitqtje kippen. De dief, zekere Van P. van Hontenisse, werd nog den zelfden nacht door de politie naar Axel gebracht. (M. Ct.) - Den laatsten tijd werden van den landbouwer E P. te Koewacht geregeld wortelen en bieten weggehaald. Woens dag avond liet hij door een paar perso nen de wacht houden op het land en de dieven werden op heeterdaad betrapt. Het waren zekere J. K. en zijn zoon, die ook toen met een kruiwagen bieten naar huis wilden rijden. (M. Ct.) zijnzij wilde het zelfs zoeken was het niet te verkiezen boven een lange, wellicht eindelooze ellende Daar werd aan hare deur geklopt. Zij kromp ineen van schrik. Maar het was slechts het kamermeisje, dat binnentrad met een kaartje, waarop vermeld stond, dat een heer verzocht haar te mogen spreken. Hij was haar bekend uit de plaats barer geboorte en kwam met een boodschap. Dit woord oefende een geruststellende werking op haar uit. Haren sluier over haar bedroefd gelaat trekkend, wendde zij zich tot den binnenkomende; met bevende hand nam zij hec kaartje en las Meester Charles Richard, agent. Slechts duister herinnerde zij zich dezen naam uit hare kindsheid maar hij kon, hij moest haar troost brengen, want hoe was hij anders bekend met haar verblijf alhier Zij vatte moed en ontving een oudach tig bezadigd heer, die met een welwillend lachend gelaat op haar toetrad en haar de vleiendste woorden in de Engelsche taal toesprak. Het deed hem alleen leed, ging hij voort, baar galant naar een stoel leidend en zich tegenover haar zettend, dat hij zoo laat van hare aanwezigheid geboord had en bier werd zijn lachend Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgespro ken J. v. d. H., oud 21 j., schippersknecht gedomicilieerd te Werkendamverblijf houdende te Ter Neuzen, is wegens mis handeling veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. A. F. B., oud 18 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. C. S., 18 j., werkman te Koewacht, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf B. R., bijgenaamd Lot. te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. O., 17 j., arbeider te Boschkapelle, is wegens strooperij veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. Men schrijft uit Den Haag aan de N. eenvoudig gelaat droevig, hij sloeg de oogen neder en vouwde de handen op de knieën dat dit geschieden moest onder zulke omstandigheden. Hij kwam name- ljjk in opdracht van meester Bentes Cordelia ademde ruimer bij het hooren van dezen naam een oud bekende uit den tijd, toen hij zelf als handelsreiziger jaarlijks eenigen tijd in Savannah vertoefd, ook haren vader; den goeden ouden John, gekend, en het geluk gehad had zijn schoon dochtertje op de knie te wiegen. Hij had meester Bentes reeds eenige we- ken geleden ontmoet, maar deze had hem eerst voor weinige dagen gesproken over zijne beminnenswaardige reisgezellin, toen hij tot hem gekomen was oin Hier sloot de inan zijne oogen, zweeg, blikte toen hoofdschuddend voor zich heen en bewoog stom zijne lippen, waaraan Cordelia's blikken vol hoop en vrees hin gen. Waar is meester Bentes vroeg zjj met bevende lippen. Een blik vol medelijden van Richard bëreidde haar op het ergste voor. Gij kunt het niet weten en ik weet het ook niet, antwoordde hij met verschoo- nend aarzelen, maar ik moet ten minste mijn opdracht vervullen. Wees niet boos op mij, aaar die ook voor mijzeive zeer R. Ct. Dat de groote ijver: zelfs in het pu bliek belang, vaak kan schaden heeft een timmermansknecht hier ter stede, vader van acht kinderen, ondervonden. Op zekeren dag, legen het uur dat in een druk bezochte buurt de scholen uit gingen, wist hij een hollend paard in diens vaart te stuiten door het dier een groentenwagen, die daar stond, in den weg te werpen. De brave man waagde daarbij zijn eigen leven. De eigenaar van den groentenwagen echter eischte vergoe ding voor daarvan toegebrachte schade, en de kantonrechter wees de vordering toe. De ijverige timmermansknecht moest 10 betalen. Hij verzoekt dat geld te rug van de gemeente, aangezien hij toch gohandeld heeft ir, het publiek belang, en vraagt nog eene gratificatie boven dien, welk laatste zijne inenachüevende daad wel een weinig bederft, maar toch begrijpelijk is wegens de behoeftige om standigheden van den braven stakkerd. Een echtpaar te 's Heerbohoek ver heugde zich verleden week in de geboor te van een zoon. Nadat daarvan aan gifte was gedaan en de doopplechtigheid afgeiooper,, bleek dat men zich had ver gist en h9t kind tot het vrouwelijk ge slacht behoorde. Aangifte en doopen werden toen nog eens dunnetjes over gedaan. Vrijdag avond, toen het dochtertje van M. Kouman te Rilland de kachel wilde opstoken, viel een vonk uit de Kachel op haar muts. In een oogenblik stond het kind in brand. Op haar ge schrei kwam een der buren spoedig met een natten dweil aangeloopen waardoor de vlammen spoedig werden gebluscht en het kind met eenige brandwonden vrijkwam. Te Gulpen (L.) werd een marktbe- zoeker, zekere J. H. van Moresnet, die een gevangenisstraf van 2 maanden te ondergaan had, door de marechaussee aan gehouden en achter slot gebracht. Nau welijks waren de politiedienaren verwij derd, of H. trachtte door het verbreken van eenen zijmuur te ontvluchten, het geen echter bijtijds werd opgemerkt. Zwaar geboeid werd hij naar Maastricht overgebracht. Vrijdag avond kwam bij den heer B., wonende in de Lijnmarkt te Utrecht, een Duitscher in den winkel om een reis deken te koopen, waarbij hij een Zuid- Amerikaansch biljet van 50 dollars in[be- taling gaf. De heer B., geen kwaad ver moedende, nam het biljet in betaling aan en bemerkte eerst, nadat de vreemdeling weder vertrokken was, dat het bedoelde biljet zoo al niet geheel waardeloos, dan toch maar zeer weinig waarde had. troosteloos is. Cordelia waagde het nauwelijks adem te halen de handen wringend blikte zij voor zich heen. Alleen de aanwezigheid van eenen baar bekenden man hield haar nog staande. Deze beschouwde haar zon der dat zij hel wist met een spottenden blik, die langzaam over hare gestalte heen gleed. Hooren moet gij het toch, arm kind, ging hij voort, op een toon van oprecht medelijden. Meester Bentes kwam vier dagen geleden 's middags bij mij. zeer bewogen, buiten zichzelvehij vertelde mij, wat hij mij bij vroegere ontmoetin- ger verzwegen had, het ware doel zijner reis, namelijk met u. Maar en nu, verschrik niet, arm kind, voegde hij er op vaderlijken toon bij hij vertelde mij ook bet ongeluk, hem op dien voormid dag overkomen. Uwe erfenis was hem des morgens, na aftrek der procenten, uitbetaald geworden zeer gelukkig, dat hij u, zijn dierbare beschermelinge, zoo zeide hij, na volbrachte zending tot hare ouders kon terugvoeien. had hij zich met het pakket, dat goede Fransche bankbil jetten inhield, in een huurkoets geworpen. Voorbij de hal rijdend, stiet deze op een hoogwielige vrachtkar en viel om. Bentes redde zich door er uit te springen Dezelfde vreemdeling moet ook nog in een anderen winkel daar hebben getracht een dusdanig biljet te verzilveren. Men meldt uit IJlst van 2 Novem ber aan de N. R. Ct. Geprikkeld, naar het schijnt, door het succes van den dag, den gunstigen af loop eener verkiezingscampagne, welke klaarblijkelijk een anti buigemeesterlijk karakter droeg, bewoog zich gisteren avond tot laat in den nacht een zeker deel van het pubiiek, waaraan de opge schoten straatbengels in den regel, en ook hier, het grootste contingent leveren, langs de straten, om op zijne wijze te gen den burgemeester te manifesteeren. Dat do heer L. Huijsmandoor zijne eigen aardige zeer persoonlijke opvatting van 't burgemeesterschap 't hier bijalle partijen verkoi ven heeft, is reeds lang eeri pu bliek geheim. Het publiek in het alge meen blijft het natuurlijk afkeuren, dat hij steeds alle vermakelijkheden, welke hij persoonlijk op zijn godsdienstig stand punt afkeurt, verbiedt of belet. Waar hij daarbij ook de belangen der nering doenden treft, krijgt hij, zooals van zelf spreekt, ook dat deel der bui gerij tegen zich. Waar hij haast de eenige gegoede is, die de werkverschaffing niet steunt, verliest hij ook de sympathie der arbei ders, die hem toch al niet gunstig gezind waren wegens het verbieden der St. Nicolaasloterijen enz. en het tegenwer ken der hardrijderijen, welke zaken 9en anders werxloos arbeider nogal eens een stuivertje in den zak brengen. Dat hij met behulp van eene volgzame meer derheid in den raad de diensturen van ons telephoonkantoor ingekort heeft, kan hem door enkele industrieele firma's bier vooral niet vergeven worden. En nog zoo lang niet geleden heeft hij de Ge reformeerden (in de wandeling nog altijd doleerenden) zeer gegriefd door eene kies vereeniging in het leven te roepen en zich zelfs het voorzitterschap daarvan te laten aanleunen, welke klaarblijkelijk tegen de doleerende front wenschte te maken. Het gevolg is al dadelijk geweest, dat bij de jongste verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad de doleerenden éene lijn hebben getrokken met de libe ralen, de volkspartij en vele synodaien, en deze er hunne candidaten door kre gen, terwijl de mannen der (burgemees- terlijke) kiesvereeniging Tegen de revo lutiein eiken vormhet evangelie, vielen, niettegenstaande de heer Huisman zelfs gedreigd had in dat geval zijn ontslag te zullen nemen. Dit alles, en nog veel meer, maakt het eenighzins verklaarbaar, dat het volk hier telkens weer elke gelegenneid schijnt aan te grijpen om tegen den burgemees ter te demonstreeren. Zoo ook weer Donderdagavond. Uit blijdschap over den afloop der herstemming van dien dag bewoog het zich zeer luidruchtig langs de straat en stak telkens, bij voor keur vóór des burgemeesters woning, en kwetste zijn voet. Toen hij opstond was de omgevallen huurkoets omringd door een menigte volks, het pakje was verdwenen, niemand wist er van Hij sleepte zich voort tot het naaste politiebureau, maar schouderophalend liet men hem gaan. Troosteloos kwam hij tot mij, mijne hulp zoekend, maar wat vermocht ik daarbij te doen Ik vertwijfeling zeide hij, mij, dat hij het niet waagde u onder de oogen te treden, maar ook evenmin, naar Sa vannah terug te keereu hijzelf was zon der middelen, toen hij de rekening in het hötel betaald hadhem bleef niets over, dan zich het armzalige met verwij ten beladen leven te ontnemen. En zoo bad hij mij dan, dat ik mij de arme ver laten dochter van mijn vriend zoa aan trekken, die niemand meer hier had, als hij niet meer zou zijn. Ik beloofde het hem zoover mijn krachten zouden reiken, want ik ben niets dan een eenvou dig agent, die leeft van het vertrouwen zijner handelsvrienden. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2