Buitenland. Binnenland. (■cmeiigd Nieuws. De Duitsche rijkskanselier Caprivi en de Pruisische minister-president Eulen berg zijn beiden op het onverwacht afge treden, wat niet weinig opzien gebaard heeft. In plaats van Caprivi is benoemd de grijze vorst Hohenlohe, stadhouder van Elzas Lotharingen en in de plaats van Eulenberg is benoemd Von Köller, on der staatssecretaris in de rijkstanden. Tot stadhouder van Elzas Lotharingen is benoemd een tweede vorst Hohenlohe. Het ministerie in Spanje is afgetreden en het Fransche ministei ie zit ook maar onvast in den zadel. Alzoo een heele boel veranderingen, die het nog zullen moeten bewijzen, of ze verbeteringen zijn. De nieuwgekozen Belgische socialis tische afgevaardigden hebben het vol gende parlementaire programma aange nomen Algemeone amnestieregeling van den arbeidsduur; organisatie der verze kering tegen ziekten, ongelukken en in validiteit der arbeidersherziening dei- belastingwetten organisatie van de land bouw verzekering en inspectie van den arbeid. De socialistische kamerleden zullen eene spoedige behandeling verlangen van de ontwerpen der regeering op de be roepssyndicaten en de arbeidscontracten Opnieuw is de toestand van den czaar verergerd. Het bloed opgeven, gepaard met hevig hoesten, ofschoon nu en dan verminderende, baart de giootste onrust en de toestand is hachelijk te noemen. De czaar kan niet ligg9n, maar moet. in een fauteuil zitten. Beide longen zijn aangetast. Ieder oogenblik kan het ge daan zijn. De Japanners hebben een nieuwe be slissende overwinning behaald. Bi] Ki- oeren werden de Chineezen, 30,000 in getal, in de richting van Anking bij dan mond der Yaloe-rivier op de vlucht ge dreven. De Japanners veroverden een aanzienlijken oorlogsbuit, dertig kanon nen, eene groote hoeveelheid ammunitie en 300 tenten. Een nader bericht meldt, dat de Chi neezen, di9 Kioeren-Ching verdedigden, werden aangevoerd door de generaals Song en Luï. Bij Hongkong hebben de Chineezen zeer sterke stellingen en het fort is met 20.000 man bezet. Er wor den troepen door hen saamgetrokken ter verdediging van Port Arthur. De Japan ners blokkeeren thans geheel Port Ar thur en de nabij liggende havens en bochten. Het Japansche commissariaat op het fort Panho werd aangevallen door 2000 Tontaks, die de gebouwen in brand staken en de telegraaflijnen doorsneden. Zij werden echter ten slotte door de Ja panners teruggeslagen. Opnieuw zijn Ja pansche troepen te Sei Kiofoo, zuidoos telijk van Port Arthur, geland. Een twee een jong cavalier voor wi«ns, haar overal vervolgende, huldebewj.j7.en Bentes alleen een lachje had Andere bemoeiingen van pijnlijken aard ontbraken niet en zoo was de korte tijd, gedurende welken zij Ben- te's wenschen opvolgde voldoende, om het reine gemoed vaD het meisje te ontsluiten, voor eeu wereld van ondeugd, waarvan zij 's nachts als van een schrikbeeld droom de. Maar de tijd ging toch voorbij zoodra zij het schip betreden zou hebben, zou dat alles haar werkelijk een dwaze droom geweest zijn. En de verlangde dag moest eindelijk daar zijnmeester Bentes had, toen zjj 's nachts uit het theater gekomen waren, tot haar gezegd, dat zi] hem mor gen en overmorgen niet moest wachten, daar de behandeling der zaak hem riep naar het ver verwijderd liggende justitie- gebouw en dan moest hij bij de bankiers voor de uitbetaalde sommen zekere wis sels op Amerika zoeken zij kon zich in tusschen den tijd verkorten met toebe reidselen voor de reis. Zij waren dien avond eigenlijk ontstemd gescheiden in het thjater was weder iets de Japansche legerafdeeling is boven de Tahenbaai geland en trekt op naar Port Arthur. De Cinneesche strijdmacht aldaar is 13 000 man. Een andere Japansche divisie trekt uit Sendoi naar Nippon. De geestdrift onder de troepen en de bevolking is groot. Volgens bericht uit Yokohama behaal den de Japanners eene overwinning bij Koeilentcheng en vermeesterden daarna Dudong, waar zij 20 kanonnen, vee] geweren en amunitie 7onden. Ook Ta- tungkas is ingenomen. Bovendien woidt de Chineesche vloot door de Japansche achtervolgd Kapitein Von Hanneken is naar Pe king vertrokken om den keizer in te lichten omtrent den toestand van leger en vluot. Do generaals Yel en Weh zijn gede gradeerd wegens het terugtrekken in den slag bij Pingjang. De jeugdige keizerin van China Ya-Ho Na-la is ovei leden. Een ongeluk komt nooit alleen. Keizer Alexander III is gisternamid dag te kwart over tweeën rustig over leden Omtrent net io de lucht vliegen van een kruitmagazijn teTjakra Negara deelt de Java Ct. het volgende mede Te ongbveer 47» uur in den nacbt van Vrijdag 20 en Zaterdag 21 dezer, wer den te Pagasagan-Oost, eenige seconden na een van daar op de poeri te Tjakra Negara gericht granaatschot uit een der kanons van 12 cM. twee hemelhooge vuurstralen, gevolgd door hevige doffe slagen, als bij ontploffingen, in genoem de richting waargenomen, terwijl ook door de commandanten van Aroeng- Aroeng en Kaié hetzelfde werd opge merkt en in het bivouak Ampanam twee zware schokken werden gevoeld. Vol gens dooi generaal Vetter ontvangen berichten zijn deze verschijnselen veroor zaakt door het in de lucht vliegen van het beoosten de poeri te Tjakra Ne gara gelegen kruitmagazijn van den vorst. Volgens nadere berichten zijn bij die ontploffingen 12 Baliers omgekoman. Een telegram, Zondag 30 September door het Bat. Hbld. ontvangen, meldde, dat Mataram den 29en door de onzen is bestormd en na een vei woeden str(jd met de Baliers, veroverd is. Ais een aardige bijzonderheid verhaal de de Loc. bij de vermelding van de in neming van Pagasangan, dat een Euro- peesch sergeant, die ter hoogte van zijn hart een hoiloge droeg, in het uurwerk een kogel kreeg, die het geheele werk vernielde doch in den zilveren achter wand bleef zitten. Een horlogemakers firma te Amsterdam zond nu aan het Handelsblad een zilveren horloge om het den moedigen strijder te doen toekomen. B\j de in het district Helder ge houden verkiezing voor een lid der Twee de Kamer - vacature Land waren uitgebracht 1958 stemmen Herstemming moet plaats hebbeu tus schen de heeren A P. Staalman (L.), die 558 en J. J. Kraakman (L.), die 281 stemmen verkreeg. Op 30 October 11. heeft te Madrid de onderteekening plaats gehad van een nieuw verdrag tusschen Nederland en Spanje, tot regeling der uitlevering van misdadigers zoowel in het moederland als in de koloniën. (Stct.) voorgevallen, waaraan hij wel in het ge heel geen schuld droeg, maar zij was toch beleedigd en had hem hare ontevreden heid doen gevoelenmaar men was hier klaar. Verzoend had Cordelia de rust gezocht met de vertroostende gedachte, haren ar men zieken vader spoedig weder te zien en hem een ouderdom te verschaffen, vrjj van zorgen. (Wordt vervolgd). .4 VEI,, den 2 November 1S»4. In October dezes jaars werden door het Rijkstelephoonkaiitoor alhier behan deld 228 telegrammen waarvan ontvan gen 107 en verzonden 121. De ontvangst bedroeg f 43,15. Met betiekking tot het verzoek van den gemeenteraad van Zuiddorpe om ondersteuning van een aan H M. de Koningin Weduwe, Regentes, verzon den verzoekschrift, om de toelating van rundvee en varkens in Belgie uit Ne derland - of althans uit Zeeuwscn- Vlaanderen - bij overeenkomst te re gelen, zijn Ged. staten van- meening dat bet tijdstip voor dergelijke stappen bij de ••egeering niet gunstig is daar sedert de indiening van het adres het mond en klauwzeer zich in velschillende dee- len onzer provincie, ook in Zeeuwseh Vlaanderen, heeft vertoond. Zij stellen daarom den Provincialen staten voor, om aan den raad van Zuid - dorpe te kennen te geven, dat zij, on der de tegenwoordige omstandigheden, geene termen aanwezig achten om aan zijn verzoek te voldoen, en om hiervan mededeeling te doen aan de gemeente besturen, die adressen van adhaesie in zonden. Onder het vee van den landbouwer Fr. de Muijnck te Zuiddorpe is het mond en klauwzeer uitgebroken. De heer Risseeuw te Hoek staat no. 2 op de voordracht- voor hoofd der schooi te Ellewoutsdijk. Der. heer A. W. Wisse, gewezen hoofd der school te Ellewoutsdijk, werd Woensdag, vóór zijp vei trek, naar Hein- kenszand, door zijne leerlingen een twee tal stoffelijke bewijzen van hoogachting aangeboden. Predikbeurten te Axel. Zondag 4 November. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, uur Leeskerk. Nam. 2 uur: Ds J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur: Ds W. A. Vrolijk. Nam. 2 uurLezing eener Leerrede. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. Nam. 2 uurDs F. W. J. Wolf. Woensdag 7 November. (Dankdag.) Kerk A. Voorm. 9 uur Lezing eener Leerrede. Nam. 2 uur: Dr E. C. Oggel. 's Avonds 57a Dr E. C. Oggel. (Onderwerp „Resultaten van het Zendings werk op de Sandwichs of Hawaiian-eilanden." Kerk B. Voorm. 9 en Nam. 2 uur Ds F. W. J. "Wolf. De L. is sigarenmaker, al jaren lang hij heeft gewerkt voor bekende firma's, er, bet blijkt uit de getuigschriften steeds tot genoegen. Maar in Arasterdam is het hem gaan tegenloopen, hij raakte „buiten verdiensten", bij liep dag aan dag de patroons af, doch het gaf niets geen werk, was telkens het antwoord, en er waren er al zooveel wezen vrageD. Langzamerhand werd stuk voor stuk het inboedeltje „weggebracht." Zoo ging het niet langer. Toen besloot hij op z'n ou den dag nog, met zijn vrouw naar Rot terdam te tiekken om het hier te pro- beeren. En hier woont hij nu reeds 3 weken, en 't laatste is „verpand" en zijn schoenen zijn stuk geloopen honger, werkelijk honger lijden de oude iuidjes. Bij de Erven de Weduwe J. van Nelle zou hij wel aan den slag kunnen komen, gedurende ,le werkstaking, maar gerust, hij durfde niet, want toen hij er eens langs was geloopen, had hij de stakers op clubjes zien staan, blijkbaar om vieem de gezellen te verhinderen binnen te gaan. En toch moest er verandering komen I Deze week was bjj een paar oude be kenéen tegengekomen, een, met wien bij de huzaren bad gediend en die nu bi] de politie was. „Wèi De L., zeiden ze, wat zie d'r stumperig uit. wat schort er aan?" En toen deed hij met tranen in de oogen zijn droevig verhaal. Dal ging die kameraden aan het hart: Jij honger lijden met je vrouw Neen hoor, we zullen je brenger, bij de Erven van Nelle." Zij namen hem mee naar het bureau in de Pauwensteeg, maar zoodra hij er met een politieman uitkwam om naar de fabriek te gaan, kwamen de stakers hard aangeloopen, met gebalde vuisten bedreigingen schreeuwend. Daar schoot De L. de moed in de schoenen ze zouden hem doodgeslagen hebben zei hij en hij, oude man, kon niets terugdoen. Eindelijk gelukte het hem in den win kei te sluipen z'n naam werd opgeno men en z'n woonplaats. Maar weer moest de man hulp vragen bij de politie, want hij beweert zijn leven niet zeker te zijn. - »En er is geen krummeltje eten meer over", verklaarde hij bitter. De Rotterdamsche politie geeft hierom trent eene andere lezing De L. kwam zich op het bureau be klagen over do behandeling die hij Za terdagavond van eenige sigarenmakers had ondergaan. Daarop verzocht De L. bescherming om zich naar de bedoelde fabriek te kunnen begeven. De com missaris van politie droeg toen aan een onder-inspecteur op, De L. den weg naar de fabriek door het wachtlokaal heen aan te wijzen, terwijl hem tevens bescherming werd toegezegd. Deze ging toen met De L. door de wacbt naar den uitgang van het bureau in de Karren- steeg en wees h8m de daartegenover ge legen fabriek. Hij ging toen uit het bureau, doch in plaats van zich naar de fabriek te begeven, liep hij op een si garenmaker toe en ging bij hem staan praten. De commissaris van politie, die hem was gevolgd, riep De L. toen we der bij zich, en zeide tot hem, dat hij niet moest staan praten met de sigaren makers maar naar de fabriek moest gaan. Hij antwoordde daarop: »Ik duif ver domd niet," en verdween door de Kar rensteeg in de richting van het Yan Hogendorpsplein. Bedreigingen van si garen makers tegenover De L. hadden niet plaats. (N. R. Ct.) In den gemeenteraad te Laren (Gel derland) kwam een voorstel van Burg. en Weth. ter tafel om het traktement van den veldwachter te verhoogen met 25. Bij de stemming verzocht een der leden den voorzitter eerst de andere loden te laten stemmen, daar hij het onaangenaam vond de eerste te zijn die stemde, omdat de veldwachter een klant van hem was. Het voorstel wordt mei 7 tegen 2 stemmen verworpen. De onderwijzer H. E. te Enschede die beschuldigd wordt van onzedelijke handêlingen met kinderen in zijne klasse en aan zijne zorg vertrouwd, is door den gemeenteraad niet eervol ontslagen. Een jongen van 16 jaar veroorzaak te gisternamiddag eene opschudding op de Hoogstraat te Rotterdam. Hij hield zich wat doof voor de aanmaningen van een politieagent om met zijn wagen met negotie door te rijden, en toen de agent hem deswege wilde bekeuren, weigerde hij halstarrig zijn naam enz. op te ge ven. De politieman bracht den knaap naar het politiebureau in de Pauwensteeg zich niei storende aan bet geroep ora hulp van den jongen, die tevergeefs trachtte het publiek tegen den agent op te ruien. In de Gouwestraat te Rotterdam vochten gisternamiddag twee knapen met elkander. De een sloeg den ander met den k'omp zoodanig tegen het hoofd, dat de getroffene weldra over leed. Woensdag avond om circa kwart voor achten werd te Elspeet brand uut

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2