No. 860. Woensdag 51 October 1801. 10° Jaarg. L Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. EEUILLETON. Binnenland. 4XELSCHE C0IJR4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Naar aanleiding van de ernstige ziekte van den czaar schreef dezer dagen een Rus in de Strassburger Post het volgen de „Vooral in West Europa is de czaar dikwijls miskend en dikwijls verkeerd beoordeeld, Bij u te lande kan men zich van eene Slavische natuur geen voorstel ling maken en Alexander Alexandrowitch Romanoff was het vleesch geworden Slavisme. In den geringsten Russischeu moedsjik steekt eene hoeveelheid ideahs me, die voldoende zou zijn om honderd Duitschers, Franschen of Engelschen tot dweepers te makenomgekeerd bezit de meest welgemanierde en beschaafde, de meest West-Europeesch geworden Rus nog een rest var. cynisme, waarmede men een gansche reeks van Europeanen zou kunnen bedeelen. De bekende uit spraak van Napoleon I: „Grattez le Rus- se et vous trouverez le Tartare" is zeel" scherpzinnig zij treft den spijker op den kop. De echte Rus is inderdaad eene verbinding van schijnbaar onvereen,igbare tegenstellingen. Zijn levens en wereld beschouwing, zijn denken en gevoelen zijn den Europeaan vreemd wat voor ons logisch is, is voor u dikwijls onzinnig en wat wij harmonie noemen, komt u als een dissonant voor. Alexander III was steeds een echto en rechte Rusvandaar de verkeerde beoordeeling, die hij in Euiopa heeft on dervonden. Niets kon zijn toorn méér opwekken, dan eene werkelijke of ge waande poging van een ander monarch, of van eene andere regeering om z\jn prestige te verminderen. Dit gevoel van VERTELLING VAN H A KT 8 WACHEAHIJSE A. UIT HET HOOGDÜITSCH DOOR ANNA. Deze lotsverwi8seling |iad den armen John zoo erg ontroerd, dat hjj er behoefte aan gevoelde, om alleen te zjjr., zich naar den tuin begaf en in de schaduw der acasia's op het gras ging liggen en met op de borst saamgevouwen handen een stille dankbetuiging stamelde. Cordelia zocht intusschen zonder hare moeder een enkel woord toe te voegen haar kamertje op en stond daar lang en zwijgend door het geopende venster te staren. Het is mij zoo bang sprak zij einde lijk tot zichzelve. Zoo ver weg te moeten in eene mij vreemde wereld Zij knielde neder voor haar bed, staarde onrustig het Madonna-beeld aan, dal daar boven hing en liet toen het voorhooid op hare han den nederzinken. Arabella bleef intusschen met den ver trouwde des huizes in de kamer zitten. Wat een groot geluk, zeide meester Bentes, nadat hij zich nog eenmaal ver diept had in den brief. Nu zuilen de schuld naijver was de snaar, die men moest aanraken, wanneer men van den czaar iets gedaan wilde krijgen Deze snaar was het ook, die met goed gevolg werd bespeeld toen het gold, den czaar in een zekere betrekking tot Frankrijk ce bren gen. Uit eigen beweging was Alexander hoewel men dit menigmaal verzekerd heeft, volstrekt geen Duitschenhitei. In tegendeel, volgens zijne geheele levens opvatting, door zijn aanleg en zijne op voeding door zijn zin voor ernsligen ar beid en innig familieleven was de czaar veel meer Duitscher dan Franschman- In vertrouwde kringen heeft hij zelfs dikwijls met bitteren spot zijn afkeer t9 kennen gegeven van den in zijne oo- gen veel te haastigen, onberekenbaren, hartslochtelijken aard der Fiansch6n. Maar de gedachte, dat eene coalitie van mogendheden, aan welke hij geen deel had. de lotgevallen van Europa zou be sturen, wa.-> hem onverdragelijk, en elke uitlating, die in het licht trachtte te stel len, dat Frankrijk en Rusland in de we reldgeschiedenis een veel beslissender rol speelden dan de mogenheden der triple -alliantie, kon bij hem rekenen op goedkeuring en op dankbaarheid." Berichten uit Livadia melden, dat de czaar een weinig aan de beterhand is. Er was in de laatste dagen sprake var, een operatie, doch prof. Grübe uit Char- kow. die met deze operatie zou worden belast, heeit geweigerd, daar hij dover antwoordeüjkheid niet op zich durfde nemen. In eenige steden openbaart zich een zoogenaamde constitutioneele beweging. Brochures, haar denkbeelden verkondi gend, werden in St Petersburg, Kieff en eischers zich laten paaien Maar wellicht zou het beter zijn, het te verzwijgen en te zoeken een vergelijk te treffen. Op zoo'n manier kan veel geld gespaard blij ven En wie zal Cordelia begeleiden vroeg Arabella, terwijl zij haar gewoon phleg- ma liet varen, waarin zjj, op den divan uitgestrekt, gemeenlijk verzonken lag en den waaier toeslaande, dien zij mechanisch over hare berst bewoog. Meester Bentes tiok de schouders op. Ik zal dit offer moeten brengen, in de eerste plaats als rechtsgeleerde, zeide hij aarzelend. Als John sterft, wie zal dan voogd worden over het meisje Zoo wil ik het dan al bij zijn leven zijn en het geld verschaffen voor onze reis. Arabella reikte hem de hand hij boog zich over die hand heen en kuste hare teedere met ringen bedekte vingerv. Het zal mij moeilijk vallen u zoo lang te moeten missen, zeide zij haar gelaat met een smartelijke uitdrukking naar hem toe wendend. Maar, heb dank Het ware te wenscheu, dat de Hemel den ar men John spoedig van zijn lijden bevrijd de voegde zij er harteloos bij en hij be greep haren wensch Weken waren verloopen sinds dezen gelukkigen dag. Meestei Bentes had der familie het zwijgen opgelegd, opdat hij een billijk vergelijk zou kunnen treffen, en kwam als voor en na dagelijks, om Odessa verspreid. Uit Yokohama wordt gemeld, dat het legerkorps, dat onlangs te Hiroshima met geheime bestemming is scheep gegaan, onder bevel van den minister van oorlog, maarschalk Oyama, en dat, volgens ge rucht, met de Chineezen nabij Port Ai- thur slaags was geweest, zich te Seiki osso op Chineesch gebied had ontscheept. De Japansche troepen in het noorden van Korea waren de Yaloeri vier overge trokken en Mandzjoerije binnengerukt. Het bericht over de landing werd niet officieel bevestigd, doch vond algemeen geloof, omdat het zeker was, dat de troepenmacht onder maarschalk Oyama zich te Port Arthur of Weihai-wei of misschien op deze beide Runten moesten ontschepen. Volgens een te Shanghai ioopend ge rucht waren de Japanners te Talieo Wan, ten oosten van Pon Arthur, ge land en zouden de Chineezen de laatst genoemde plaats ontruimen. Volgens late<" beiicbt had een nieuw gevecht plaats. De Japanners tastten een Chineesch leger van 3500 man aan en versloegen het. Blijkens de dooi de laatst hier geko men mail uit O.-l aangebrachte bericb ton krijgen de Baliérs het in Mataram zoo benauwd dat de radja op zijn eigen volk, dat Mataram bij drommen verla ten wil, schieten laat. De hoofdaanlegger van het verraad, Goesa, moet zich aan de Sasaks hebben overgegeven. Passagan, een groote kampong, ten met Arabella te piaten en haar op de wandeling te vergezellen. De buren za gen met verwondering, dat de nog steeds schooue vrouw trotscher en zelfbewuster dan ooit de straat overging, en zoo ge nadig hunnen groet beantwoordde. De vreugde had den armen John nog meer lijdend gemaakt voortdurend leed hij aan hartkloppingen. De gedachte, zich voor maanden van zijn kind te moeten scheiden, berokkende hem de koorts ook kwam de vraag bij hem op, of hg haar wel vol vertrouwen aan zijnen vriend zou kunnen overlaten. Tot dusverre had hij nog nooit nage dacht over diens karakter meester Ben tes was hem een gedienstig buurman ge weest, die nooit iets had begeeid hij had door zijn ziekte ook nooit eens anders oor> deel over hem geboord en Cordelia's vaak onvriendelijk gedrag tegenover hem. niet gebillijkt, maar ook nooit naar de reden daarvan gevraagd. Nu viel hem te bin nen, dat beiden wel slechte reisgenooten zouden zijn op eenen zoo langen tocht, en ook dat verontrustte hem, Maar wien anders had hij het meisje kunnen toevertrouwen Arabella had zich geheel met die gedachte verzoend als hii, John, zeide zij, hare verpleging niet zoo zeer noodig had, zou zij zelt ook nog medereizen. En zoodoende schikte het zich. De dag van vertrek was door meester Bentes reeds vastgesteld, daar hij in het zuiden van Mataram gelegen, is geheel dooi de onzen in de asch gelegd. Blijkens verkenningen en spionnenbe- lichten wijkt eene groote menigte Baliërs naar het Noorden uit en zoekt heil in het gebergte. Onze staf schijnt deze be weging niet te tyillen tegenwerken, al thans wij bepalen ons in dat gedeelte van het eiland slechts tot verkenningen. Naar men zegt, bewaakt de marine thans de Noordkust, en heeft zij ook in op dracht om de aldaar aanwezige rijststa- pelplaatsen der Baliërs te Vernielen. On ze marine is echter te zwak om clan- destienen invoer eenigszihs volkomen te beletten en het oversteken vah Baliors naar Bali te verhinderen. Alle troepen van Djilantik en vele andere Baliers moeten zich reeds naar Bali begeven h6bben. Het zal overigens - dunkt ons eene verademing zijn, wanneer Mataram door ons geheel is ingenomen. Bij het bericht dat de radjah van Goa een nieuwe overeenkomst zal sluiten met de Indische regeering hootdzakelijk zijn erkenning van de suzereiniteit van Nederland bevattende, teekent het Hbld. het volgende aan In het jongste koloniaal verslag wordt omtrent Goa, een der leer,- en bondsta ten in het gouvernement Celebes, mede gedeeld, dat in Mei 1893, nadat in Ja nuari van dat jaar de vorst was over leden, van de gezamenlijke landsgrooten de kennisgeving werd ontvangen, dat tot opvolger was gekozen de oudste zoon van den overledene, die trouwens al sinds geruimen tjjd feitelijk het bewind voert Wegens het overlijden van zijn zuster werd echter de inhuldiging vau den nieu- bezit was der noodige volmachten. John zag de steeds stijgende onrust zijner vrouw niet. Des te ernstiger was Cordelia. Zjj kuste haren vader op het voorhoofd, toen hij hare hand greep en haar raadgevin gen toesprak voor de reis, maar zij hoor de hem zwijgend aan. Zij had besloten alles op zich te zullen nemen en gevoelde zich zelfstandig genoeg daartoe. Meester Bentes van zijn kant verlengde gedurende de laatste dagen zijne wandelingen met Arabella. Tot de lieden in huis, tot de buren en tot de handelsvrienden van John had men gezegd, dat hij Cordelia verge zelde naar verwanten te Baltimore, die bereid waren, John's zaken weder in orde te brengen. Wat den schuldeischers was toegezegd dat zouden ze krijgen door meester Ben tes, zoodra hij zou zijn huiswaarts ge keerd, wat wellicht eerst na maanden zou kunnen geschieden. Zoo gaf dan John op een morgen met tranen in de oogen Cordelia zijnen zegen mede op reis, haar verzoekend, zoo spoe dig mogeljjk weder te keeien, opdat zjj hem nog in leven vinden zou. Zwijgend en met afgewend gelaat sloot Arabella haar kind in de armen, toen reikte zij ook meester Bentes de hand tot afscheid, e- veneens zwijgend, zonder hem aan te zien. Cordelia's oogen waren wel vochtig van tranen, toen zij afscheid nam van haren vader j maar toen hare moedei haar om-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1