MEMMS. No. 859. Zaterdag -7 October 1894. IOe Jniu'ü. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-V la anderen. F. DIELEMAN, AXEL. TE AXEL Dinsdag 30 October 1894. u. J. 0GGEL. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. iXELSCHK COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, ui ter lp k tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Veemarkt OP De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat op Dinsdag 30 October e. k geen VEE op de markt zal worden toegelaten, dan na door den provincialen veearts gekeurd en vrij van be smettelijke ziekte bevonden te zijn Axel, den 25 October 1894 De Burgemeester voornoemd berichten melding over bloedvergiftiging. Een Engelsch blad verklaart met zeker heid te kunnen berichten, dat een paar jaar geleden een aanslag op bet leven van den czaar is gedaaD met andere middelen dan door bommen of ponjaar den Een hoog Russisch ambtenaar te Parijs over deze verschillende duistere berich ten sprekende, beweerde dat de czaar altijd omringd is door vertrouwde die naren en zoo zorgvuldig bewaakt wordt, dat elke gedachte aan een misdaad moet worden buitengesloten. De czaar leed nog altijd na de influenza, doch ver trouwend op zijn ijzersterk gestel, wilde hij zich niet in acht nemen en hield zijn werkzaam leven vol. Nu en dan ge voelde hij zich zwak en ook werd hij magerder, doch hij lette daarop niet. Tengevolge van de vochtigheid op Pe terhof en de vermoeienissen bij het hu welijk van grootvorstin Xenia kwam het tot een Uitbarsting Hoewel er streng voor gewaakt wordt, dat niets gepubliceerd wordt,wat inden familiekring te Livadia vooivalt, is toch het een en ander uitgelekt, dat terecht kwam in Berlijnsche en Weener-bladen. De czarina, die sedert geruimen tijd lijdende is, moet eerst Vrijdag de volle waarheid omtrent den toestand van haar gemaal hebben vernomen zij schrik te zoo hevig, dat een zenuwtoeval volg de volgens anderen een aanval van apo Omtrent de oorzaak van de ziekte van den Russischen czaar zijn de meest alar meerende geruchten in omloop. Volgens een Weener-blad maken alle Grootvorst George moet stervende zijn, terwijl de toestand van den czaar een weinig beter schijDt. Nog doen er allerlei zonderlinge ge ruchten de ronde over de troonsopvolging, die echter weinig geloofwaardig zijn. Men zegt dat de czaar verlangt den troon na t6 laten aan zijn derden zoon, grootvorst Michael, tengevolge v<%n het verschil van meeniny in politieke aangelegenheden tusschen den czaar en den czarevitch." Zelfs wordt gezegd, dat deze laatste af stand heeft gedaan van zijn rechten op den troon ten gunste van zijn jongeren broeder Michael. Als men de rekening der geheele Bel gische verkiezing opmaakt, dan blijkt het volgendeDe clericalen verliezen 2 zetels te Nyvel, 2 te Charleroi, 1 te Hoei en 1 te Verviersbij de eer&te verkiezingen verloren zij 8 zetels, nl. te Namen, Pbilippeville, Arlon en Virton samen dus 14 zetels. Deze verliezen worden echter rijkelijk opgewogen door hun winsten 18 zetels te Brussel, 4 te Doornik, 1 te Athbij de herstemmingen dus 23, wat met de 2 bij de eerste verkiezingen te Ostende gewonnen zetels 25 maakt. Zjj winnen dus 11 zetels. De liberalen, gematigden zoowel als progessisten, hebben 3 zetels te Thuin, 3 te Namen, 2 te Philippeville, 2 te Ai Ion en Virton, 2 te Hoei en 3 te Nyvel, samen 15 afgevaardigden. De socialisten, die reeds den 14 Oct. hadden verkregen 6 zetels te Bergen, 1 te Charleroi, 1 te Namen en 1 te Luik, wonnen bij de herstemmingen 7 zetels te -Charleroi, 3 te Soignies, 7 te Luik en 4 te Verviers. Zij zullen dus in de kamer vertegenwoordigd zijn door 33 afgevaardigden. De oude kamer telde 93 clericalen en 59 liberalen in de nieuwe kamer zullen 104 clericalen staan tegenover 48 anti- VBRTELLING VAN HAWS WACHBSHÜSBS. UIT HET HOOGDÜITSCH DOOR ANNA. I. Moeder en dochter John Hederich hield een winkel in Sa vannah, een stad in den staat Georgië in Noord-Amerika, die wegens zijn rijkdom aan hoornen Woudstad genoemd werd. Hp was van Duitsche ouders, die, naar Texas getrokken, daar geld verdiend had den"* hijzelf e:hter had na hun dood er geen kennis van gehad dat te behouden, zijn schoone vrouw Arabella, deze was van Mexicaansche afkomst nog ruin der, en zoo was het dan gebeurd, dat hij na het mislukken van al zijn onderne mingen in de Vereenigde Staten rnet het kleiue overschot van zijn vermogen den winkel in Savannah gekocht had. Dit was een bloeiende zaak, waarvoor zij ech ter geen van beiden geschikt waren. John was een droomer, die alles aan zijn eersten bediende overlietAft-abel la rekende het beneden hare waardigheid, zich in den winkel te vertoonen de zaak ging zoodoende langzamerhand achteruit, en Arabella had tweeërlei verdiiet: zich te moeteD verkrimpen en een dochter te zien opgroeien, wier lichumelijke schoon heid haar in de schaduw dreigde te stel len. Daarbij kwam nog het ongeluk, dat John op een reis, die hij voor zaken deed, de gble koorts kreeg, na maandenlange afwezigheid verzwakt en tot alles onbe kwaam naar huis keerde eu alles in zulk een wanorde vond, dat hij zijn zaak slechts met moeite in stand kon houden. Arabella was toen een vrouw van in de dertig jaarsnel verwelkend naar den aard van haar ras, kampte zij met kunst matige middelen ter behouding van hare schoonheid en zag met schrik die harer dochter Vioeg groot, was zp op haar veertiende jaar gehuwd, en Cordelia, de dochter, geheel haar evenbeeld, prijkte nu op haar zeventiende jaar in haar vol len bloei. John's eeuige vreugde in al zijn ellen de was dit kind, dat hem verpleegde met roerende zorg, als zijn vrouw ging wan delen er. de gezelschappen van hare lands lui bezocht. Nooit had er verstandhou ding tusschen hen bestaan, maar hij had steeds toegegeven en nooit wantrouwen getoond, als hun buur man een zaakwaarnemer een echte Yankee, die na veel dwaaltochten hier was aangeland, zooals gij sedert jaren clericalen. Van het oorlogsterrein in het verre oosten valt weinig nieuws te vertellen. De Japanners zijn van oordeel, dat hun ne overwinning voltooid en de vrede moet hersteld worden. China moet zwaar ïvorden gestraft, opdat de vrees voor eer, nieuwe vredebreuk verdwijne. In neming der mogendheden zou Japan niet dulden, omdat dit zou beletten, dat Japan het einddoel van den oorlog be reikt. Volgens telegram, Gisteren uit Bata via door de Hollandsche bladen ontvan gen zal morgen de radja van Goa eene nieuwe overeenkomst sluiten mot de In dische regeering, hoofdzakelijk betreffen de zijn erkenning van Nederlands sou- vereiniteit. Betreffende de uitbarsting van der. vuurspuwenden berg Galoenggoen, nabij Garoet. wordt gemeld dat zij geen be langrijke schade heeft veroorzaakt. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers van den militieraad in de provincie Zeeland voor de lichting der nationale militie van 1895 tot voorzitter, J. H. Snijders, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsverv. mr. C, Lucasse, lid dor Pro7. Staten tot lid dr. A van der Swalme, lid van den gemeenteraad van Middelburg tot zijn plaatsverv. mr. A. P. Snouck Hurgron- je, lid van den gemeenteraad van Mid delburg. gewoon wasdagelijks als vriend des huizes kwam, om John's in wanorde ge raakte zaken op regel te brengen en zijn vrouw op de wandeling te vergezellen. Meester Biutes toonde hom veel aan hankelijkheid en verlichtte hem, den zieke, den last zijner bezigheden maar zpn schuldenlast kon hp hein r.iet afnemen en vol droefheid zag John den dag na deren, waarop hp zpn winkel zou moeten sluiten. Op zekeren dag kwam eeu brief uit Parijs, die meester Bentes moest vertalen. John's zuster, die vi-le jaren geleden ge huwd was met een vermogend iong Franschman, een mijningenieur, en van wie hij sedert niets gehoord had, was als rijke weduwe te Saint Denis bij Parijs gestorven en had de kinderen van haren eenigen broeder, of, als hij er geen had en nog in leven was, hemzelf tot erfge naam gemaakt op de voorzichtige voor waarde, dat de erfgenamen zich persoon lijk naar Parijs zouden begeven, om hun ne rechten te doen gelden. Meester Bentes jas het met zoo bewo gen stem voor, als gold de zaak hemzelve. Hij was een tamelijk flink man, die hij zonder gesteld was op onberispelijk helder linnen, mager, met een langwerpig ge laat, dunnen blonden baard en vurige, groengeel schitterende oogen. Hij stond bekend als een heb- en winzuchtig mensch maar men gaf toe, dat hp onderhoudend in gezelschap was. Toen hij het papier toevouwde, schit terden zijne oogen Arabella tegen, die zijn blik bevredigd beantwoorddeJohn echter verhief zich op zijn verzwakte ont zenuwde leden hij trad op zijn dochter toe, die zwijgend met neergeslagen oogen daar stond en legde haar de hand op den schouder. Coidelia, zei de hij met tranen in de oogen, gij, rnjjn eenig kind, zpt nu een vermogend meisjeik zal het niet lang meer maken, maar gij zult uwen vader niet in den steek laten, opdat hij in eere van u kan heengaan. Zooals wij gezegd hebben, schitterde Cordelia in den pas ontloken bloei harer schoonheid, kastanjebruine lokken golfden over haar licht, door de zou gebruiud voorhoofd hare groote, donkerbruine oo gen blikten even ernstig als verstandig. Hare frissche, aardbeziekleurige lippen beefden van innerlijke ontroering, de vleu gels van haren schoongevormden neus be wogen zich, hare jonkvrouwelijke borst verhief zich onder een zucht van verlos sing Zij alleen toch was de vertrouwde van haara vaders kommer, die hare moe der nooit verouti ustte. Zwijgend drukte zij haren vader de hand en vermeed het hare moeder aan te zien, wier vijandelijke gevoelens zij ried, omdat zij, de onbe minde dochter, dit geluk trof. Toen, de neerhangende handen samenvouwend, sprak

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1