Landbouw. Handelsberichten. schouwd en constateerden zij dat men die spatten getracht had af te vegen. De spatten waren zeer verspreid en kon men bemerken dat de deur tijdens het misdrijf gepleegd is, geopend was. Deze deur was thans met een sleutel geslo ten, welke sleutel in de achterkamer is gevonden. Met 't oog op den grooten plas bloed welke bij het lijk lag achtten de goneesheeren, ook zonder ondeizoek van het lijk zelf, bloedspuwing of zelfmoord uitgesloten, daar dan de deur niet weder gesloten was kunnen worden en ook aan de stoelen zich bloedvlekken moesten bevinden. Daarna begon men met het lijk zelf. IJ et gelaat was bedekt met bloed en schimmel en onherken baar. Nadat het gereinigd was, vond men al spoedig een wond boven aan het hoofd, waarna men tot de inwendige schouw overging. Toen eerst bleek o vertuigend dat men hier met een moord te doen had De hersenpan was geheel en al verbrijzeld, op éen plaats was er een geheel gat in; terwijl scheuren, wel ke zich naar alle kanten vertoonden, wederom verbrokkelingen veroorzaakten.' Ook in do nuid kwamen gaten voor. Deze wor ier welke den dood waar schijnlijk direct veroorzaakt hebben, zijn vermoedelijk met een hamer of ander zwaar voorwerp toegebracht. De schou wing werd 'lorna voortgezet en duurde tot laat in den avond. Het resultaat moest voorloopig geheim blijven. Inmiddels per telegram op de hoogte gebracht k'-vamen Zaterdagmorgen 9,30 uur bier aan mr. Scheltema, officier van justitie, baron Van Haersolte, rechter commissaris, en de griffier van Arnhem. Zij stelden een onderzoek in en gaven last in den omtrek van het huis te zoe ken naar een voorwerp waarmee het misdrijf gepleegd kan zijn. Dit ondei- zoek had geer, resultaat. Zaterdag middag werden eenige per sonen gehoord, doch dit had weinig ge volg. De aanleiding van den moord is niet bekend. Vermist zijn tot nog toe een gouden horloge, beurs en ring, terwijl de trommel met effecten in de vliegenkast werd ge vonden. De moordenaar had ze daar zeker niet gezocht. Het lijk van den ongelukkige isZater dag em 5 uur ter aarde besteld. Als vermoedelijke dader van den moord is te 'sGravenhage in arrest genomen zekere H. Deze is een tijdlang bewaarder geweest op het gesticht De Kruisberg en werd de laatste dagen vóór den moord dikwijls gezien in bijzijn van den vei- moorde. Te Deventer overleed onlangs een bedelaar die ruim 100 hemden naliet, wel ke hp bijeengebedeld bad. Men dacht ook eene som geld bij hem te vinden, doch dit was niet het geval. Te Breda is op aanwijzing vau eene vrouw, de politie een gansche dieven bende op het spoor gekomen, benevens de helers. Nadat een bakker en diens vrouw gearresteerd waren, op vermoeden van heling, zijn nog vier personeD als zooda nig voor den rechter moeten verschijnen. - Wegens overtreding der zegelwet, is te Schiedam tegen twee personen pio cesverbaal opgemaakt. Zij hadden ieder een kwitantie groot 25', welk geld hun door een sigarenhandelaar als prijs was uitbetaald, geteekeud zonder dat daaröp een plakzegei was gehecht. De kwitanties lagen voor het raam in den winkel van den sigarenhandelaar en werden daar in beslag genomen. Een verkooper uit Sandpoort, die Vrijdagochtend de markt te Leiden had bezocht, ontmoette naby het Huijgens park in Den Haag een paar zoogenaam de kwartjesvinders, die hem meetroon den naar eene herberg op genoemd plein, om een kaartje te leggen. Het boertje liep er in voor ongeveer 500. Te Wije is een arbeider onder een goederentiein geraakt. Vjjf wagens gin gen over hem heende ongelukkige werd zwaar gewond aan hoofd, rug er, armen. - Te Zomeren (Noord Bi abantj is een oud vrouwtje, dat uitgegaan was om waschgoed t-e spoelen, in een diepen waterpoel geraakt en verdronken. - Dr Zaterdagavond van Zwolle ver tiokken nachtboot van den heer Bosman kwam even voorbij de Spoorbrug in de Willemsvaart in aanvaring met het al daar gelegen schip van schipper Dirk Heysman, geladen met 31.000 steenen. De aanvaring was van dien aard, dut dit vaartuig dadelijk in het midden van het kanaal is gezonken. De opvarenden zijn gered. In de afgeloopen week lieten zich in een polder onder Vinkenveen drie hazen met de hand vangen. Deze anders zoo vlugge en schuwe langooren kor.den zich thans niet uit de voeten maken, omdat ze lijdende waren aan mond en klauwzeer. Een kleine meid van vier jaren moest bij eene tante eten en kreeg iets wat ze niet lustte. Er was echter niets anders en ze durfde niet bedanken. Toen zij 't nagebed moest doen, vouwde zij haar handjes en zeide »Ik dank u Lieve Heer, dat het op is.'' Uit de gevangenis te Boulogne sur Mer wisten drie gevangenen te out vluchten. Zij hadden zich een valschen sleutel weten te verschaffen, waarmede zij de deur hunner cel openden. Van af de gang zijn zij over het dak ontvlucht. Een der drie werd aan het station te Rysse) gesnapt, op het oogenblik dat hij uaar Ainiens wilde vertrekken. maar zij schaft liever een van dertig aan. Dat is dwaasheid. Een werkman met een spade werkt 10 nur en graaft drie of vier ton aarde of steenkool op voor een paar gulden. Dat is arbeid. De schrij ver van deze geleerde verhandeling kan een wissel voor 80,000,000 gulden schrij ven en die zou geen cent waard zijn. Dat is een schandaal (Berl Jagebl.) In Georgia betwistten twee vrouwer, elkander h6t recht op een kind, dat vooi den rechter werd gebracht als bewijs stuk. Uit het gehanewar van de beweer de moeders kon de ïechter niet wijs wor den en hij zon op een list. Daar valt hem zijn beroemde voorganger Salomon in, die zooveel succes rr.et zijn oordeel bad. Dat was een oplossiug. De Edelachtbare haalt een mes uit den kap van zijn laars, zwaait het in de lucht en spreekt zijn verschrikkelijk oordeel uit»hel kind worde in twee deelen ge sneden en ieder der vrouwen krijgt een helft." Een oogenblik van spanning heerschte in de gerechtzaal. De rechter wachtte met een angstig voorgevoel het woord van een der vrouwen, dat hem beroemd zou maken „Zooals uwe Edel achtbaarheid beveelt.'' Helaas het mocht niet zijn: In plaats daarvan klonk het uit beider mond»Smj het niet door I Houd het dan maar liever zelf 1" De Edelachtbare was een en al verba z:ng. Hij liet spijtig het mes weder in zijn laars verdwijnen en vond dat men de wijsheid van Salomo overschat had. Op het eiland Ischia beproefde een soldaat der infanterie, op wiens gedrag niets viel aan te merken, 's nachts de kamei van zijn luitennant binnen te drin gen Hij was met zijn geweer gewapend. Toen een korporaal hem zocht tegen te houden, schoot hij dezen neer, Daarop vuuide hij op een anderen korporaal. Na veel moeite was men den moordenaar meester, d;e verklaarde het te betreuren dai hij niet ook den luitenant en den sergeant had kunnen dooden De dichter Tennyson nam een waardeloos vel papier en door er een gedicht op te schrijven verdiende hij 60,000 gulden. Dat was genie. Van- derBildt kan «p een of ander stuk pa pier schrijven en het tot een waarde van 100,000.000 gulden maken. Dat is ka pitaal. De Vereenigde Staten kunnen 1,5 ons goud nem9n en daarop een vo gel afdrukken (adelaar geheeten), die een waarde van 250 gulden heeft. Dal noemt men geld, Een horlogemaker neemt vooi drie gulden aan materiaal en maakt daar een horloge van, dat zestig gulden waard is en dat noemt men vaardigheid. Een koopman neemt een artikel dat een kwartje waard is en verkoopt het voor een gulden. Dat is handel. Een dame kan een mooie hoed voor drie gulden koopen, Onder voorzitterschap van den heer K. J. A. G. Collot d'Escury werd Vrij dag voormiddag in het hotel Verseput te Middelburg eene algemeene vergade ring gehouden van de afdeeling Zeeland" van het Nederlandsch Rundvee Stamboek. Eerst was het voornemen deze verga dering te Hontenisse te houden, doch Middelburg is gekozen otn den leden uit alle deelen der provincie gelegenheid te geven, aan de beraadslagingen deel te nemen. De opkomst was niet groot; slechts een zeventiental leden was tegenwoordig. De voorzitter, de vergadering open nde, bracht hulde aan Gedeputeerde en Pro vinciale staten voor de subsidie, die zij aan de afdeeling hebben verleend, wat zeer bevorderlijk zal zijn aan de belan gen der stierenkeuringen, welke belan gen spreker verder nog aan de aanwe zigen opdroeg. Daarna werd mededeeling gedaan, dat het aantal leden thans 225 bedraagt en bet aantal ingeschreven dioren 63, ni. 33 stieren en 30 koeien Het ledental is belangrijk vermeerderd en het aantal ingeschreven dieren vol doende. Wal betreft Jen stand der geldmid delen werd medegedeeld dat de ontvang sten hebben bedragen 287.95 en de uitgaven ruim ƒ300. De rekening zal dus met een klein nadeelig saldo slui ten. Mededeeling wei d ook nog gedaan, dat de subsidie van de Stalen ƒ1050 be draagi en die van het hoofdbestuur der Zeeuwsche landbouwrmatschappij 100, waaronder 50 voor uitloving van prij zen Hierna werd overgegaan toe de be handeling van het concept reglement voor de afd. Zeeland. Daarna is o. a. in hoofdzaak bepaald, dat de afdeeling werkt over de geheele provincie Zeeland, die daarvoor ingedeeld wordt in de navolgende kringen Wal cheren, Schouwen en Duiveland, Tholen, Zuid Beveland, Noord Beveland, Zeeuwsch Vlaanderen, Oostelijk, en Westelijk deel. De contributie bedraagt: voor gewone leden 1.50voor leden-begunstigers minstens ƒ10. - 'sjaars, beiden invor derbaar bij vooruitbetaling in de maand JaDuari. Tusscbentijds aankomende leden beta len onmiddelijk bij de aangifte de ge heele jaarlijksche contributie. Het bestuur der afdeeling bestaat uit zeven leden, gekozen door en uit de le den, der afdeeling. Het bestuur kiest uit zijn raidden een bureau. In elk der klingen worden door het bestuur commissarissen aangewezen, aan wien in het algemeen het behartigen van de belangen der afdeeling is opgedragen en die in het bijzonder belast zijn met de regeling der stierenkeuringen in hun nen kring. Ieder lid heeft drie jaar zitting en is dadelijk herkiesbaar. Voor de eerste maal wordt de tijd der aftreding door het lot geregeld en van die regeling aan de vergadering kennis ge geven. Elk jaai treedt een derde of zoo na mogelijk een derde van het bestnur af. De afdeeling vergadert minstens twee malen in het jaar, en verder zoo dik wijls het bestuur dit noodig oordeelt, of minstens 10 leden, daartoe een scbrifte lijk, met leden omkleed voorstel doen. De plaats der volgende vergadering wordt telkens door de vergadering be paald. In verband met deze bepaling werd goedgevonden dat de voorjaarsvergade ring in 1895 te Goes zal gehouden wor den. In het voorjaar komt de afdeeling bij een, na het ontvangen der agenda voor de algemeeDe vergadering van de Veree niging Het Nederlandsche Rundveestamboek. De op die agenda vermelde punten wor den dan behandeld, terwijl de afgevaar digden tot bijwonen van die algemeene vergadering worden Denoemd. In de zomermaanden woidt andermaal vergaderdvoorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de jaar Hjksche algemeene vergadering worden alsdan besproken, rapport, over de stie renkeuiingen uitgebracht en de begroo ting voor het volgende jaar vastgesteld, terwijl de benoeming voor do ultimo De cember aftredende bestuursleden en com missarissen bij het hoofdbestuur geschie den Het reglement werd na discussie in zijn geheel aangenomen, Daarna was aan de orde de benoeming van 7 bestuursleden. De uitslag der stemming was dat ge kozen werden de heeren L. G. Dorst, K. J. A. G. Collot d'Escury, J. Polderdijk' E. van den Bosch en B. Giljam, allen aftredende leden van het bestuur, ieder met 16, M. Koster.se met 14 en Hocke Hoogenboom met 12 stemmen. De overige stemmen waren op verschil lende personen uitgebracht. Hierna werd overgegaan tot de keuze van een derden commissaris om zitting te nemen in het bestuur der vereeniging, wijl de afdeeling thans meer dan 200 Ie den telt. De heer L. J. Dorst werd gekozen met 10 stemmen. Op den heer Hombach wa ren 3, op den heer Roggen band 2 en op ieder der heeren Hanken en Voorbeijtel was éen stem uitgebracht. Daarna was aan de orde de benoeming van drie leden der commissie tot het na zien der rekening. De uitslag der stem ming was dat de heeren C. Zuidweg, J. J. Mol 6n Hanken werden gekozen met 14, 10 en 10 stemmen. Op de h6eren I. G. J, Kakebeeke waren 6 en op dr Swaving 4 stemmen uitgebracht. Ande re heeren verkregen minder dan 4 stem men. Vervolgens was de vraag aan de orde of de afgevaardigden ter algemeene ver gadering, in 1895 in Friesland te houden zullen schadeloos gesteld worden. Een voorstel van het bestuur, om eene bij drage van 10 in de reis en verblijf kosten te verleenen werd goedgekeurd. Ten slotte werden de in het volgend jaar te houden stierenkeuringen bespro ken. Er. aan het hoofdbestuur èn aan de afdeelingen zal het verzoek gedaan worden om eene bijdrage in de te ver leenen prijzen, die zullen bestaan 't zij in geldprijzen 't zij in medailles. De keuringen zullen gehouden wor den in de velschillende keuringskringen. De bepaling der plaatsen werd overge laten aan het bestuur, in overleg met de commissarissen. Na nog eenige besprekingen van huis houdoiijken aard, werd de vergadering door den vooizitter gesloten. M. CU De Staatscourant van 20 dezer be vat een staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten in Nederland voor gekomen gedurende de maand Septem ber 1894. Daaruit blijkt, oat in die maand voorkwamen 113,325 gevallen van mond en klauwzeer bij vee van 5828 eigena ren, 5 gevallen van kwaden droes en huid worm bij eenhoevige dieren van 3 eigenaren, 76 gevallen van schurft bij eenhoevige dieren en schapen van 9 ei genaren. 261 gevallen van varkensziekte bij dieren van 196 eigenaren, 12 geval Ier. van miltvuur bij vee van 11 eigena ren en 176 gevallen van rotkreupel bh schapen van 12 eigenaren. AXEL, 20 October. Oude Tarwe 7.25 a 7 75 Nieuwu Tarwe 6,— 7t_

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3