10° Jaarg. Liefdevreugd en Liefdeleed. i\«. 858. Woensdag October 180i. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. D1ELEMAN, AXEL. Buitenland. en. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 et. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oeht voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2. maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Alle berichten omtrent den toestand van den Russischen czaar stemmen daar in oveibeu, dat er geen hoop meer be staat op het behoud van zijn leven er dat elk oogenblik het bericht van zijn dood ons kan bereiken. In Berlijn wordt betwijfeldof de Russische specialiteit voor zenuwziekten Merscbejewski alleen wegens den toe stand van den stervenden czaar plotse ling naar Livhdia ontboden is, hoewol het vaststaatdat diens zenuwgestel sedert het onheil bij Borki zeer geschokt was en in verband met anderë kwalen steeds achteruitging. Veeleer zou, ten gevolge van de spanning der laatste weken, ook de czarina, wier zenuwge stel ten zeerste moest worden ontzien, in eenen deerniswaardigen gemoedstoe stand verkeeren Verder loopt het ge rucht, dat de grootvorstin Xenia dooi de overspanning te Livadia eveneens weder ziek geworden is. Sedert het spoorwegongeluk te Borki, waarbij groot vorstin Xenia ernstig werd gewond bleef zij steeds lijdende. Tengevolge van de plotselinge ongun stige wending in den toestand van den czaai, ontstond te St Petersburg, vol gens berichten van daar, een schorsing in alle regeeriugszaken angstig verbeid de men wat er verdei zou geschieden. Zeer gevoelig toonde zich de beurs na het alarmeerendo bulletin der genees- heeren. Het valt moeilijk te zeggen, of de slechte tijding meer ontsteltenis heeft gewekt in de politieke of in handelskrin gen. In de Kazan-kathedraal te 3t Peters VERTELLING VAN «OLO IIAIUI VI» UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Zij deed mij goed, deze boete, zeide zij, ze leidde mij terug tot de gedachte, dat ik mij niet kon overgeven aan mijn ver driet, zondereen nieuw onrecht te plegen. Vrouw Hülsen was een voorzichtige prak tische vrouw, die mij in alles raad wist te geven. Wij kwamen overeen dat ik het bovenkamertje behouden zou, dat zij mjj mjjn arbeid zou betalen en dat ik voor mijne behoeften later hare kleindochter zou onderrichten. Ik dankte haar in stilte voor dat woord „later" want in het be gin waren mijne gedachten zoo verward en zoo droevig, dat ik beter mijn handen gebruiken kon dan mijn hoofd. Zoo ging het jaar voorbij en toen, Albert, toen kwam een dag, zoo moeilijk, zoo donker, als de dag, waarop ik vlood vooi uwe liefde en voor uwen toorn. Toen vrouw Hülsen mij mijn kind aanreikte, opaat ik het aan mjjn hart zou drukken, toen be- spioeide ik het met bittere tranen vol vertwijfeling ik weet niet of ik het lief burg werd voor den czdar gebodeu. Ook is de bekende vader Ivan van Kronstadt naar Livadia gereisd. Vader Ivan, die in bijgeloovige vereering staat bij het Rus sische volk, wordt herhaaldelijk ontbo den aan het bed van ernstige zieken, opdat hij gebeden kan opzenden ten he mei voor herstel. Te Parijs vooral toont men zich zeer begaan over. de ziekte van den czaar, doch de bladen schijnen niet te geloo ven dat de dood va i Alexander HI ee- nige wijziging kan brengen in de be trekkingen tusschen Frankrijk en Rus land. In een onderhoud met Casimir Perier zou grootvorst Wladimir hebben verze kerd, dat Rusiands vriendscnappelijke politiek jegens Frankrijk geen verande ring zou ohdergaan. Vrijdag vond in de Russische kapel te Parijs een godsdienstoefening plaats, waar in gebeden werd voor het herstel van den czaar. De president der republiek en de minister-president Dupuy waren daarbij vertegenwoordigd. Monseigneur Richard, aartsbisschop van Parijs, schreef het uitspreken van gebe den voor den czaar voorook in de pro testantsche kctken en in de synagogen is gebeden voor het behoud van zijn le ven, dat zoo kostbaar is voor den Eu- ropeeschen vrede. Donderdag hielden de werklieden te Weenen hun aangekondigde monster meeting ten gunste van het algemeen kiesrecht. Besloten werd een algemee ne werkstaking te organiseeren, indien hun pogingen om langs verzoenenden weg de hervorming te verkrijgen, mis lukten. had, ik weet alleen dat mijne sponde ver laten was, dat, niet de zalige blijde blik ken van een echtgenoot op mij rustten, dat niet do beschermende armen van een vader de kleine omsloten, dat geen blijde groet vati liefde haar tegenklonk. A an hare wieg stonden schande en nood en het bleef stil cm ons heen wij waren vergeten. Zij zweeg en ook Melbach zeide niets. Al zijn gevoelens waien in opstand; maar aüengskens werden zij bedaard en de lief de bleef zacht en teeder. En toeu Elizabeth vraagde hij, en toen Ik herstelde, sprak zij, ik werkte, ik leefde voor mijn kind. Zoolang "rouw Hülsen leefde, ontbrak het mij niet aan het noodigste, zij was tevreden met de vorderingen harer kleindochter en liet mij het kamertjf. Ik stikte en naaide van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, en de droeve dagen gingen voorbjj als de ge lukkige Eenige jaren geleden stierf de goede vrouw en nu brak een kommervolle tijd aan. Het huis werd verkocht, ik moest werk zoeken in andere magazijnen en nu egrst zag ik, hoe grootmoedig vrouw Hülsen tegenover mij geweest was. Mijne verdiensten waren niet immer toereikend, om te voorzien in onze geringe behoeften; mijne oogen waren ontstoken van het vele weenen en nachtwaken, ik kon niet altijd het fijne en beter betaalde werk verrich ten. Ik deed wat ik kon voor mijn kind Na de meeting vonden ernstige rust verstoringen plaats. De manifestanten, ten getale var. 10,000, wilden over de Ringstrasse trekken, wat de politie hun zocht te beletten. Plotséling drong de bereden politie op de menigte in on sloeg met de blanke sabel op de betoo- gers, waarvan er vele werden gewond. Met groote moeite werd de rust hersteld. In het huis van afgevaardigden lichtte Pernerstorfer een voorstel toe om de kiesrechthervorming urgent te verklaren. Bij bracht daarbij het gebeurde na de arbeidersvergadering ter sprake en keur de in scherpe bewoordingen de houding der politie af. De minister-president Windischgratz protesteerde tegen het bewerenals zouden de door de politie ontvangen bevelen bij de betoo gingen op Donderdag gegeven zijn met eenen heimelijken toeleg. Hjj verklaar de, dat de overheid krachtdadig alle on geregeldheden zal weten te onderdruk ken en de burgers te beschermen. Het voorstel van Pernerstorfer werd met 120 tegen 43 stemmen verworpen. De betooging heeft dus niet veel ge holpen. Volgens een particulier telegram uit Batavia in eenige Hollandsche biaden heeft eec uitbarsting plaats gehad van den vuurspuwenden berg Galoenggoeng, n abij Garoet, in het oosten der Preanger regentschappen. Een dichte aschregen viel daarbij, zoodat de lucht werd ver duisterd. Men zegt dat eenige dessa's nabjj Singaparna (ten oosten van Garoet) verwoest ziju. slechts één enkele weelde veroorloofde ik mpzelven, of neen, dat was geen weelde, het was een levensbehoefte ik las een courant, om op die wjjze wellicht tjjding van u te vernemen en mijne hoop werd niet teleurgesteld uw naam werd vaak en met onderscheiding genoemd, en tel kens wanneer ik dat las ondervond -fk eèn smartelijk geluk. Uit de courant vernam ik ook het voorval met Bühl en dat gij het waart, die zijne soldaten ten strijd plaats terugvoerde. Het was mij als een Godsgericht. Somwijlen dacht ik eraan, of het miju plicht zou zijd, tei wille van mijn kind zijn eenzaamheid te deelen maar dan dacht ik eraan, boe hjj mij van zich had afgëstooten. Mjjn bart was ver bitterd, ik gevoelde het, nooit kon ik hem een goed hart meer toedragen, ik had hem veracht, nog voordat de wereld dit deed. Liever wilde ik voor mijn kind strijden tegen honger en schande, dan leven onder zijn dak. Een trotsche lach vloog over Melbachs trekken. Gij bleeft toch mijne vrouw, zeide hij, al had uw vergrijp ook een feloVe doen ontstaan tusschen ons en nu slaat de dood jeen brug daarover. Daarom haast u, Elizabeth, mijn tijd spoedt ten eindt, Intusschen groeide mijn kind op, ging Elizabeth voort terwjjl zij moeite deed om zich goed te houden, schoon was het en liet. maar ernstig en teer, ik heb het De Galoenggoeng, die volgens boven staand telegram thans weder in werking is, is een vuurspuwende berg in de Prö angerregentscbappen op Java, ten oosten van Garoet en ten zuid oosten van den Telagas Bondas. Bekend zijn Je vree- selijke uitbarstingen op 8 en'12 October 1822, waardoor groote verwoestingen werden aangericht. Het aantal der toen vernielde kampongs werd op 114, dat der omgekomen menschen op 4011 ge schat. Singaparna is de hoofstad vaG hel tot de residentie Preangerregentschapperi 'oeöoorende districts Singaparna, en ligt ten zuiden van dén Galoenggoeng. Zondag avond is te 's Gravenhage uit Ned. Indie aangekomen mevrouw Van Ham, de weduwe van den op Lombob gesneuvelden generaal majoor. Zij werd met hare kinderen door ee nige vrienden van den op het slagveld gestorven beveihebber ontvangen en zal zich metterwoon te Delft vestigen. Een particulier telegram uit Bata via aan het N. v. d. D. meldt Er gaat een gerucht, dat het 5de en het 11de bataljon naar Lombok ter aan vulling gaan. AXEE, den 33 October 1804. Gisteren had ten overstaan van den notaris Dregmans alhier in Het Gulden Vlies de veiling plaats van het woonhuis, bewoond geweest door wijlen Maarten Smies alhier Kooper werd de heer H. van Luijk alhier voor 2200. Een tuin, groot 22 aren 80 centiaren, gelegen in de Oude stad, werd gekocht door de heeren Joh. Smies en M. van den Ouden alhier voor 1225. maar weinig zien lachen. Waar zou het ook vreugde hebben leeien kennen Het lachen en keuvelen eener gelukkige moe der is zoo verschillend van de smarteljjke liefkozingen eener bedroefde. Eens las ik in de courant, dat mijn oud oom ge storven was en een onbeduidend vermogen had nagelaten. Daarbij een oproeping aan zijn erfgenamen om zich aan te melden. Naar ik dacht was ik de naaste en eenige erfgename ik gevoelde, dat de zorg voor mjjn kind mij den plicht oplegde, mijne aanspraken te doen gelden en ik sprak met een advokaafc. De zaak werd spoedig en zonder opzien baren in orde gebracht Jen ik ondervond toch nog een gevoel van vreugde, omdat ik mijn kleine Emma nu een beter bestaan kon verschaffen, hare bescheiden wenschen kon vervullen en haar een opvoeding geven kon, waarnaar ik te vergeefs voor haar verlangd had. Maar God wilde mij aan dit arme kind mijner schuld geen vreugde schenken, zooals de gelukkige moeder aan het kind harer iiefde. Bijna terzelfder tijd werd mijn kind ziek. 't Was een gevaarlijke her senziekte en na korten harden strijd werd zij mij ontnomen. Laat mij zwijgen daar van, Albert, men kan het toch niet zeg gen, hoe iemand is, dien zijn laatste ont nomen is, die alle hoop, alle zorg verlo ren beeft, dien alleen de kommer blijft. Wat nut had nu de erfenis voor mij, ik had ze te laat gekregen, om zelfs in het

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1