Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Belgie sluit tegenwoordig zijne grenzen voor ons vee. Thans weder, zegt noen, heeft die sluiting plaats wegens het heerschen van mond- en klauwzeer nier te lande; en het vee uit Amerika waar onder reeds besmettelijke longziekte is geconstateerd mag als slachtvee worden ingevoerd. Bjj ons is g6en loneziekie en toch moet het vee buiten blijven. De gebeele sluitings geschiedenis der Belgische grenzen is dus, het blijkt dui delijk, niets dan een represaille maatre gel. Voor het nemen van dergelijke maat regelen moet men reden hebben. Die reden moeten gezocht worden bij onze regeeiing, vandaar dac alle pogingen, aangewend om den toestand te verbe teren, in onze geheele streek krachtig moeten worden ondersteund. Werd het mond en klauwzeer van de lijst der besmettelijke veeziekten ge schrapt en alle belemmerende bepalingen aan de grenzen opgegevende klaent'ön zouden al spoedig niet meer >rd worden en adressen als thans gemeenteraad van Zuiddorpe heeft vei enden, zouden geen reden van be- taan meer hebben. N.B. Als op 10 K.M. afstand van de NO'lei landsche grens mond- en klauwzeer ndei het rundvee uitbreekt dan worden renzen door de Nederlandsche re t ng gesloten. De Belgische regeering n toen het mond en klauwzeer te - acht heerschte, de beweiding van ederzyds de grenzen toegelaten. In den laatsten regel van de de kolom van de eerste bladzijde i >ve men te lezen in plaats van i d en klauwzeer" het woord long ziekte. c igens de officieele bekendmaking is )o ,,lslag der verkiezingen op Zondag voor de kamer in België, dat gekozen 7 j77 katholieken, 7 oud- liberalen en rogressisten en 12 socialisten. Er zijn 56 herstemmingen noodig, 'aarvan vele een gunstig resultaat be loven voor de arbeiders-partij. De her- temmingen zijn op Zondag a. s. Pe Brussel beraadslaagden gedelegeer den der liberale partijen en van den werk hedenbond over hetgeen den laatsten te 3n -taat bfj de herstemmingen tus- en 18 clericalen en 18 liberalen in de hoofdstad. volge deze beraadslagingen besloot 1. igomeene raad der werkliedenpartij ïezers uit te noodigen om bij de herstemming hun stem uit te brengen op de candidates die zich jegens de werkliedenpartij bij geschrifte verbinden stenrnen voor het zuiver, enkelvou- lig kiesrecht voor de verkiezingen der gemeentelijke- en provinciale raden en tegen de beschermende rechten. Pe Nlijvel komen de minister-president De öurlet en de overige clericale candi aten in herstemming met de liberalen, lok '.ier hebben de socialisten de beslis sing in handen stemmen zij voor de betalen, zoo kunnen dezen verzekerd i n van de overwinning. Hetzelfde is iet _';;val te Doornik, te AtM en te Thuin. Te Charleroi en te Soignies komen •.ken, Haar gelaat helderde op daar <1 uit ge wel aan, madame, zeide zij, ik bob reeds lang daarop gewacht, dat gij u met iets bezig zoudt honden, al hebt gij het ook niet noodig. Arbeid geelt inner rust en troost, dan gij wel denkt, rn ik weet, dat gij niet gelukkig zijt. Ik telde vertrouwen in haar eenvoudige wij ze van doen, ik zeide haar, dat ik geheel mo' st leven van den arbeid mijner han I 'i en dat ik het vaste besluit genomen had, mijn kind moedig door de wereld te helpen. Mel bach zuchtte. Zoo alleen, zoo alleen, fluisterde hij marh'lijk. en hoe heb ik er naar gesmacht u voor nood te behoeden. Penroedig kuste zij zijn hand. (Slot volgt.) daarentegen clericalen en socialisten met elkander in herstemming en geven de liberalen den doorslag. Met de verkiezing te Aalst is het heel zonderling geloopen. Het officieele bericht ovei den uitslag, dat de heer Woeste was gekozen is niet iuist gebleken, zoo dat er nieuwe telling der biljetten moest volgen. Het bieek nu, dat de stemmen van een geheel canton waren vergeten. Dientengevolge zal de verkiezing van den hoer Wo6ste niet geldig worden ver klaard en komen hij en de clerioaal Var. Wambeke in herstemming met de chris telijke democraten, den abt Daens en den advocaat De Backer, die 93 stem men meer hebben. Volgens een door de geneesheeren van den czaar, ook door prof. Leyden, onder teekend bulletin, is bij een gehouden consult gebleken, dat de nierziekte niet is verbeteid en dat de klachten var. den zieke zi)n afgenomen. De geneesheeren hopen, dat het klimaat van de zuidkust der Klim weldadig zal werken op den toestand van den zieke. Een telegram uit Toulon spreekt van het plan om den czaar bij zijn aankomst, op Korfu te laten begroeten door een pantsorschip van het Fransche eskader in de Middellandsche zee. Volgens bericht uit China staan de beide legers tegenover elkander aan de oevers der Jaloeriviar. Maar schalk Jou Che wacht de komst van het zwaar geschut af, alvorens een aanval te doen. Het Chineesche leger wordt op 25,000 mar geschat. Dat China vre desvoorstellen zou gedaan hebben, is niet waar. De opstand der inboorlingen tegen de Portugeezen in Lorenze Marquez neemt meer en meer een bedenkelijk karakter aan Een verkenningsdetachement be richt, dat de vijand zich op drie mijlen van de stad bevindt en slagvaardig is. De opstandelingen zijn flink gewapend de krijgsvoorraad is door Portugeesche kooplieden voor grof geld geleverd. Nu worden do Portugeezen met eigen munt betaald. Volgens bulletin der A rustei damsche bladen is ten oosten van Mataram eene nieuwe Benting opgeworpen, bewapend met 6 kanonnen van 12 centira. Hevige regens beletten operaties tegen den vij and. Men wacht inmiddels op hulp van de Sassaks. Van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch Indie is bericht ontvangen dat bij de krijgsverrichtingen tegen Ma taram op 29 September ook nog zijn gesneuveld sergeant J. Woudstra (alge meen stamboek no. 38274), en fuselier M F. van Hoek (algemeen stamboek no. 31302). (St. Ct.) AXEL, den 1!) Octolier 1*04. Wij herinneren onzen lezers dat de loting voor de nationale militie der lich ting 1895, zal plaats nebben zooals hier onder is aangegeven Terneuzen, Woensdag 25 Oct., voor Philippine, Zaamslag, Hoek en Ter neuzen. Axel, Donderdag 25 Oct., voor Sas van Gent, Overslag, Westdorpe, Zuid dorpe en Axel. Hulst, Viijdag 26Oct., voor Clinge, KoewachtGraauwSt. Jansteen en Hulst. Hontenisse, Zaterdag 27 Oct. voor Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle en Stoppeldijk. Dooi den plaatsvorv. districts vee arts, den heer J. Bauwens alhier, is he den mond 9n klauwzeer geconstateerd bij het vee van den landbouwer P. Dekker Fz. onder deze gemeente. De heerJ. J F. Teepen van Hon tenisse, slaagde Woensdag te Middelburg voor de acte als onderwijzer. De heer A. P. Vooren van Ternenzen slaagde voor de vrije en ordeoefeningen. Het vee en de varkens van den landbouwer E. de Vleeschouwer te Koe wacht zijn Maandag door den plaatsver vangend-districtsveearts, de heer J. Bau wens te Axel. onderzocht en gezond be vonden. Reeds denzelfden dag is men tot de ontsmetting der stallen overge gaan. De eigenaar heeft bij deze ziekte geen noemenswaardige schade geleden, maar aan den staat zal het grapje we gens bewaking van het erf. ontsmetting der stallen enz., plus minus 150 kos ten. Rekent men nu, als de ziekte blijft voortgaan wat wel te verwachten is - dat er dit jaar een honderd duizend stutës vee door de ziekte zal worden aan getast en dat elke aangetaste stal be staat uit 20 stuks vee, dan krijgt men 5000 besmette stallen a 150 per stal onkosten, alzoo in het geheel 750.000 voor bewaking, desinfectie der stallen, enz. Voegt men hier nog bij de schade die wij lijden door het stilstaan van den builenlandschen handel en het handels verkeer, zoo zal ens het mond- en klauw zeer dit jaar ettelijke nnllioenen schade berokkenen. Ons dunkt dat het hoog tijd wordt om een algemeen petionnement in het leven te roepen om aan dien or.houd- baren toestand, waarin de landbouwers nu verkeeren, een einde te maken. Predikbeurten te Axel. Zondag 21 October. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 uur: Ds J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondmaal Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz-. (Nabetrachting.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur Dr E. C. Oggel. Nam. 2 uurDr E. C. Oggel. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. Nam. 2 uurDs F. W. J. Wolf. Bij de opgravingen in hot aloude koor der Ned. herv. kerk te Hippolytushoef op Wieringen, dat. thans door bouwval ligheid gedeeltelijk is ingestort, heeft men eene tamelijke groote boeveelheid gebroken beelden en deelen van orna men ten gevonden. Men hoopt uit de materie (zandsteen,?) van het een en ander mede t9 kunnen opmaken in welk tijdvak dit koor, dat van tufsteen is ge bouwd, werd gesticht. Volgens smnmi gen zou het van 1100 dateeren. Men zal d9 opgravingen waarschijnlijk voort zetten. Te Borger is eene eigenaardige volKsvereeniging opgericht, die hare ver gaderitjg zal houden in de woningen der leden en door zang en voordracht het gezellig verkeer en de maatschappelijke beschaving onder de arbeidende bevolking zal t; achten te bevorderen. Onder de be palingen van net reglement komt o. a. voor, dat geen vergaderingen mogen ge houden worden op plaatsen waar drank verkoop is vergund. De leden zijn allen gehuwde lieden, tot den arbeidenden stand behoorende. In het Veelerveen en langs den Bourtangor straatweg (woeste heistreken in Oost-Groningen) zullen, op initiatief van den Bond van Orde door Hervor ming eenige honderden hectaren grond voor kolonisatie worden aangekocht. En kele grondeigenaren aldaar willen tegen billijke vergoeding gronden voor dat doel afstaan. Gisteren ochtend is de arbeider - telegrafist der Staatsspoo: wegen L. P. te Wijhe door een goederentrein aange reden en ÏDwendig zwaar gekwetst. Te Limmen is de heer M. Kuis, met eenen vriend op de jacht zijnde, bij ongeluk door dezen in den rug gesoho ten, tengevolge waarvan hij eenige mi nuten later overleed. Een telegram uit St. Petersburg aan de N. R. Ct. meldt dat de reis van den Tsaar naar Korfoe niet door gaat. Het Noordelijk Telegrafisch Agent&chap meldt De toestand des keizers is merk baar slechter geworden. De algemeene lichaamszwakte en de zwakte van den hartslag zijn toegenomen. Het rijwiel is voor den rechterstoel der Fransche Academie van Geneeskunde gebracht, naar aanleiding eener verhande ling van dr. Petit over de gevaren vooi de gezondheid aan het wieirijden verbon den, vooral voor lijders aan hartziekten en voor ouderen van dagen. Bet heeft echter in den onversaagden wielrijder dr Hallopeau, lid der academie, een krach tig verdediger gevonden. Hij bepleitte ook uit een sanitair oogpunt het goed recht van de viets en stelde voor dat de academie niet hem zou besluiten dat zij in geer. enkel opzicht bij menschen die er een behoorlijk gebruik van ma ken en aan het gebruik gewoon zijn de hartswerking verstoort, maar dat daar van alleen sprake kan zjjn by overma tige inspanning. Dat het rijden gevaar lijk kan wezen voor lijders aan klapvlies gebreken of gebreken der aorta stemt hij toe, maar geenszins voor gezonde personen, ook niet voor gezonde grijs aards Integendeel, hij acht het rijden een gezonde bezigheid, omdat het de werkzaamheid van huid en longen bovor dert, de spieren oefent, den eetlust ver meerdert, de .spijsvertering verlicht en de algemeene voeding verbetert. Het ontbrak den ijverigen doctor vélo cipédist niet aan oppositie der geleerde heeren, o. a. van prof. Verneuil en van dr. Daremberg, die het gevaar van het rijden voor teringlijders betoogden. Na vele beraadslagingen en disputen, waaraan ook de doctoren Cadet, de Cas sicourt, Damontpalier, Guerin en Larrey deelnamen, stelde dr. Bergeron, secreta ris der academie, voor dat de academie het wen&chelijk zou verklaren dat dege nen die zich aan het wieirijden willen wijden zich eerst geneeskundig zullen laten onderzoeken. Dit voorstel werd aangenomen, zoo mede in hoofdzaak de conclusies van dr. Hallopeau. Tengevolge van ontsnapping van gas werden drie in een cel opgesloten mannen in de gevangenis te Comrie, Perthshire, bewusteloos. Men vond ze in dien toestand Maandagmorgen 11. De toestand van den eenen man is hoogst gevaarlijk. Van 1 tot en met 15 Oct. Iloek. Huwelijks-voltrekkingen. 11 An dries Johannes Cornelisse, 33 j. wedn. en Bonna Taveniev, 30 j. jd. Geboorten. 3 Suzan na, d. van Cor nells den Exter en Suzanna Remijnaen. Sara Martina, d- van Pieter Buijze en Adriana Heijnsdijk. fc6 Adriaan Jacobus, z. van Jacobus Paulus van den Ende en Pieternella de Bree. 15 Catharina Le- vina, d. van Jozias de Kraker en Pleun- tje de Jonge. Antonina, d. van Leen- dert van Oosten en Janneke Buijze. Ovei lijden. 4 Elisabeth van der Gou we, 5 mnd. d. van Jacobus on Maatje Jansen. koewacht. Huwelijks Aangiften. 4 Petrus Poppe (van Moerbeke Belgie), 37 j. wedn. van Rosalia Weemaes en Ma ria Louisa Kegels, 41 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Alojjsius de Block, 20 j. jm. en Frederica van Hecke, 19 j. jd. 10 Alpbonsus Buijs, 25 j. jm. en Matbilde van Laere, 50 j. wed. van Tbeophilus Sturms. Geboorten. 7 Sylvia Maria, d. van Petrus Josephus deSmet en Joanna Co- leta Schelfhaut 14 Joseph, z. van Char les Ludovicus Gijsel en Maria Theresia van Overloop. Overlijden. 6 Charles Ludovicus de Vliegher, 43 j. z. van Cornelis en Paulina Puijlaert. 11 Jan Frans Suij, 61 j echtg. van Maria Ludovica D'Hoilander. Terueuzeu. Huwelijks Aangiften. 10

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2