Hemcngd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. meerderheid. De minister De Bruijn is herkozen te Termonde. In alle Vlaamsche gemeenten verwacht men de overwinning der katholieken met gioote meerderheid. Te Antwerpen zijn twee katholieken herkozen met een groote meerderheid Te Philippeville verloren de katholie ken twee zetels, maar waarschijnlijk zul len te Ostende twee katholieken twee liberalen vervangen. De katholieken komen waarschijnlijk in herstemming te Doornik, waar de ver kiezing van Bara, minister van staat en gematigd liberaal, ernstig wordt bedreigd. In 't algemeen schijnt deze eerste ver kiezing volgens het algemeen kiesrecht een gevoelig echec te zijn voor het ge matigd liberalisme, wat trouwens voor speld is. De socialisten wonnen wat de libelaren verloren. Nader seint men ons Ofschoon officieel nog niet zeker, zal de getalsterkte der katholieke partij in de Kamer niet afnemen. Wanneer de minister president De Burlet te Nyvel wordt herkozen verschijnt het ministe rie onveranderd voor de nieuwe Kamer. Bij de herstemmingen te Brussel zul len socialisten den doorslag geven aan de liberalen zullen zij hun voorwaarden voor samenwerking voorschrijven. Bij weigering worden 18 katholieken her kozen en de liberale partij in de Kamer tot een onbeduidende minderheid terug gebracht. Abt Daens is te Aalst niet gekozen, Te Verviers is herstemming tusschen de Katholieken en de socialisten voor den senaat is gedeeltelijke herstemming noodig. Te Nyvel vermoedelijk herstemming tusschen katholieken en liberalen. De verkiezing van net hoofd van het kabinet der. heer De Burlet, hangt at van de socialisten. In Oost-Vlaanderen zijn de katholieken herkozen. Te Dinant zijn de katholieken herko zen. Te Luik zijn gekozen Anseele, De fuiseaux. Demblor., Hector, Denis, Mag nette, allen socialistische candidaten. Te Charleroi is Callewaert gekozen. Te Mons zijn de gebroeders Alfred en Leon Defuiseaux gekozen. De laatsten zijn allen socialisten. Tot dusverre verliezen de liberalen 81 zetels, die meerendeels door de socialis ten ingenomen worden. De katholiekon verliezen 7 zetels, waaronder 5 aan li beralen en 2 aan socialisten. Het groot aantal herstemmingen maakt het onmogelijk thans reeds de samen stelling der nieuwe kamer op te geven. (M. Ct.) Omtrent eene zonderlinge opvatting der dwaze Zondagswet schreef men dezer dagen aan de N. R. Ct. Zondag 11. werd door den brigadecom mandant der marechaussee te Steen Oer gen procesverbaal opgemaakt tegen den directeur dor suikerfabriek aldaar, we gens overtreding der Zondagowet. Zij bestond in het laten werken op het van alle kanten toegankelijk en open terrein der fabriek. Het bleek nu echter dat de burge meester, tevens eerste lid der firma Van Loon, de Ram Co., zynen eigen direc teur schriftelijk een doorloopend verlof had gegeven om op Zondag te werken. Wanneer men bedenkt, dat een ver gunning volgens de wet wel is waar mag worden verleend, doch telkens al leen „in geval van noodzakelijkheid" en dat de bedoelde werkzaamheden beston den in het verwerken van fabneksafval, het uitbaggeren van bezinkputlen, het kruien van tabrieksaarde, steenkolen enz dan blijkt het ten duidelijkste, hoe zon de, liug sommige burgermesters ten plat- tenlande de wet durven opvatten, wan neer er hun eigen belang mee gemoeid is. Bovendien geschieden deze werkzaam heden in hot openbaar niet alleen gedu rende de campagne der fabriek maar reeds verscheidene weken vroege)- kon men iederen Zondag eenige mannen op het open terrein zien steenen stukslaan, steenkolen kruien enz., wat toch zeker ook niet tot de noodzakelijke" werk zaamheden behoort. Nog een eigenaardig licht wordt door deze handelwijze ontstoken bij het feit, dat de Katholieke kerk, ook buiten de burgerlijke wet, alleD stoffelijken arbeid op Zondag ten strengste verbiedt, en dat het andere lid der genoemde firma ook katholiek afgevaardigde is en het hoofd der gemeente ia de katholieke kerk ver schillende waardigheden bekleedtter wijl bovendien ook de arbeiders allen katholiek zijn en zeker niet dan gedwon gen zich aan Zondagsarbeid onderwerpen. Hoe weinig „noodzakelijk" trouwens al die arbeid is, ook die, welke op Zon dag verricht wordt door de gewone ploe gen binnen de gebouwen dezer fabriek en waarmede de Zondagswet niets te maken heeft, hoewel zij even bedenkelijk is opzichtens de katholieke kerk blijkt uit de omstandigheid, dat in eene nkbij gelegene, nog grootere suikerfabriek, te Nieuw Gastel, geen enkel man op Zondag werkt. Natuurlijk echter strekt het financieel tot een groot voordeel, Zondags door te werken doch om de balans recht te houden, schijnt het juist bij deze fabriek al even „noodzakelijk", nu zij bij de laatste campagne, r.a aftrek van alle af schrijvingen, uitkeoringen van extra winst aan de administratie en directie, nog 25 pCt. dividend heelt kunnen uitkeeren. Uit Rokanje meldt men van 14 October Terwijl gisteren zich eenige kinderen vermaakten met spelen op eene ledig staande viachtkar, viel deze om, zoodat het vijfjarig dochtertje van den heer S. alhier zoodanig gewond werd, dat het dienzelfden avond nog overleden is. Een jonkman te Harlingen ver voegde zich bij den wijkmeester om een briefje waarop bij als „onvermogend" zou kunnen trouwen. Door den wijkmeester gevraagd naar den naam zijner beminde, moest hij belijden dat hij dien niet wist maar ze »diende" bij Ook gaf hij als zijr.e meening te kennen, »dat ze op het stadhuis met den naan. van zijne meid toch niets te maken hadden." De klok uit den to; en t6 Drempi welke geacht wordt te dagteekenen uit den tijd van Karei den Groote, is aan gekocht voor het Museum van oudheden te Amsterdam Door den gemeentegeneeskundige te Koudekerke werd aangifte gedaan van een vermoedelijk geval van cholera asia- tica. Uit het bacteriologisch ondeizoek door prof. Spronck te Utrecht bleek dat men wenselijk met een geval dier ziek te te doen had. Over de cholera-gevallen, die zich de zer dagen aan de Ruhr hebben voorge daan, en waarvan in ons vorig nummer spiake is, wordt ons nader gemeld Velleden week stierf in de Ruhr tame lijk plotseling schipper H. Gerritsen, uit Millingen, op zijn schip Op hoop van ze gen, volgens verklaring van den dokter aan nierziekte Vrijdag, den dag der be grafenis, werd ook de vrouw ziek. Het bacteriologisch onderzoek constateerde cholera aeiatica. De vrouw stierf Maan dag. Woensdag werd ook bij de dochter en den schippersknecht cholera geoonsta teerd Daar men vermoedt, dat schipper Gerritsen eveneens aan cholera is bezwe ken. is zijn lijk. dat te Ruhrort ter aar de was besteld, op last der overheid weer opgegraven. De dochter en de schippersknecht, van wie boven sprake is, bevinden zich in het lazaret te Meiderich, bij Ruhrort (N. R. Ct.) In de stoomweverij van de firma G. Jannink Zoon te Enschedé is Za terdagmiddag twaalf uur brand ontstaan, vermoedelijk op de dioogkamers door zengmachines, na het stop-zetten der fabriek. Een gedeelte der fabriek, zoo als de druogkamers, de spoeldory, enz., zijn verbrand. Met behulp vac de water leiding is gelukkig bet verdere behouden. Vrijdag waren te Tilburg eenige personen bezig met het plagen van een voor een wagen gespannen ezel. To6n de eigenaar hen dit trachtte to beletten, trok een der woestaards zijn mes en bracht hem vijt steken aan het hoofd toe. D6 vorige week wilde vrouw Luyeks te Burgerhout eene lamp, die brandend op de toonbank stond, opnemen om ze op te hangen, toen deze aan hare hand ontglipte en op den vloer viel. De pe troleum vatte vuur, het vuui sloeg tot het houtwerk over. en onmiddelijk stond de winkel in brar.d Vrouw Luyeks liep om water en begoot don winkel en 't vuur. Des te erger. De brand werd zoo geweldig, dat de arme vrouw de doortocht afgesneden werd, want het vuur sloeg tot de nevenplaats over en weldra tot geheel het huis van beneden tot aan het dak. Met haren rok nat te maken en dien over haar hoold te slaan, geraakte zij de vlammen door. De pom piers snelden rap toe, en de brand werd gebluscht, maar groot is de schade, en zij is maar gedeeltelijk verzekerd. Een oude priester, die boven woonde, had er eene bibliotheek van circa 5000 trank waarde zij is geheel vernietigd, en ver zekerd was zij niet. De nieuwe waterieiding naar Man Chester, die de vorige week in gebruik werd gesteld, is de langste ter wereld. Zij kan, in hare tegenwoordige capaciteit 50,000,000 gallons feen gallon is om streeks 4 liter) dagelijks aanvoeren doch deze hoeveelheid is, naar gelang van be hoefte, voor uitbreiding vatbaar. Niet enkei Manchester namelijk wordt dooi deze leiding gedrenkt, maar ook Salford, Gorton, Pestwich en nog eenige andere omliggende plaatsen. Eene verdubbeling der buizen is dan ook wel degelijk voor zien geworden. Zij zal de kosten van het reusachtige werkdie tot dusver 2,500,000 pd. st. bedroegon, tot een totaal van tusschen de vier en vijf millioon pd. st. opvoeren. In hare volle uitbreiding zal deze aquaduct twee millioen men- schen kunnen bedienen. Terwyl aldus Manchester het Thirlmeie, Glasgow het Loch Katrine, Liverpool de Vyrnwy aftapt, on Birmingham bezig is zich meester le maken van de bronnen der Wye, blijft Londen nog steeds de éenige groote Engelsche stad, die op eenen in hoeveelheid en hoedanigheid bevredi genden watertoevoer zit te wachten. Birmingham en Manchester hebben voor het oogenblik aan 20,000,000 gallons per dag genoegLonden vereischt de tien voudige hoeveelheid, en in de toekomst vermoedelijk de twintigvoudige. De helft van het water der Thames wordt alreeds in beslag genomen en de hoedanigheid van dit vocht is alles behalve onbeden kelijk. Nu is de Graafscbapsraad bezig met naar nieuwe bronnen uit te zien in zuidelijk Wales en op de Broadmoor doch ook indien deze gevonden en met ontzaggelijke kosten in ontginning ge bracht kuuner. worden, zal men nog te kampen hebben met ae bestaande rech ten der acht watermaatschappijen, die alle zullen moeten worden uitgekocht, niettegenstaande hare bronnen van aan- voer thans reeds zorgwekkend op een einde loopen. De vorige week lichtto de brief drager Degendt te -St Jans Molenbeek de brievenbus op de Gemeenteplaats. Ter wijl hij daarmede bezig was, zette hij zijn brievenzak, inhoudende omtrent 150 brieven, welke hij in het postkantoor van aen Nicoofschen steenweg ontvan gen had, op den grond. Als hy wilde heengaan, zag hij dat de zak verdwenen was. Men weet niet of er brieven met waarde bij waren. ze. 15 Johannes Hermanus z. van Jan Boer en Pieternella van Yiiet. Overlijden. 3 Abraham Sorber, 30 j. echtg. van Janna Franse. 7 Fiancies de Moor 31 j. echtg. van Cornelia ile Feber. Ld 11(1 lioiiw. Van 1 tot en met 15 Oct. Axel. Geboorten. 8 Francina, d. van Marinus de Bruijne en Elizabeth Pence. Serapbina, d. van Petrus van Waes en Anna Maria van den Bos. 12 Jacobus, z. van Abraham Haak en Elisabeth Don 1 Men schrijft uit Sliedrecht aan de N. R. Ct.: Het mond- en klauwzeer heerscht hier vrij algemeen onder hbt vee. Maandag jl. werd bij den landbouwer H. o.a. door een der veeartsen die ziekte geconsta teerd in twee stukken land bij éen en bij twee koeien. Aangifte had nog niet plaats gehad en dientengevolge werden de beesten verbeurd verklaard. Edoch meerdere veeartsen kwamen en die twee koeien werden door dezen gezond bevonden, zoodat zij behouden bleven. De andere koe is echter Zaterdag onder politietoezicht van ruim 20 man doodge schoten. De landbouwer verklaart, zegt men, dat de koe 's morgens bij het mel ken nog gezond was en dat hij dus gee- ne aangifte had kunnen doen. Hoe dit ook zij, waar een deskundige wel eens scbynt mis te tasten, schijnt het ook voor vele landbouwers vaak moeilijk zelf de ziekte te constateeren. De tevreden- beid der boeren hier laat dan ook na het gebeurde wel iets te wenschen over. Bij het dooden deed zich een geval voor, dat de koe te laag was aangegeven en de ambtenaren zich haar toeeigenden. Toch kreeg zij kort daarop den kogel. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. R. Ct. Met het rooien der beetwortelen gaat men thans onafgebroken voort en de aan voer aan de suikerfabrieken heeft gere geld plaats. Uit alle streken van ons land ontvangen de fabrikanten klachten dat de wortelen klein van stuk zijn, wat aan de vele regens van dezen zomer moet worden toegeschreven. De over- gezaaido velden leveren een enorm de ficit op, zoo zelfs dat verscheidene land bouwers verplicht zullen zijn het grootste gedeelte der voorschotten aan de fabri kanten terug te geven. Al meer en meer wordt bevestigd dat de akkeropbrengsten in geheel ons land op zijn minst een derde minder zullen bedragen dan in 1893. Het suikergehalte is voldoende, hoewel men bieten aantroft van slechts 8 a 10 pet. suiker. De fabrieken zijn in volle werking en men verwacht dat de campagne reeds begin December ge ëindigd zal zijn. AXEL, 14 October. Oude Tarwe 7.25 a 7 50 Nieuwe Tarwe 6.25 6,75 Rogge 4,20 4,40 Wintergerst 6,50 6,75 Zomergerst 6, - 6,25 Haver 6,25 6.50 Erwten 5,60 6.50 Paardeboonen 7,50 7,75 Koolzaad Boter per kilo f 1,10 Eieren per 100 stuks 3,20 HULST, 15 October. Middenprijs per 100 kilo. Tarwe 7.75 a Rogge 5.- a Wintergerst 5,75 a Zomergerst 5,— a Haver 6. - a Erwten 8, - a Paardenboonen a Duivenboonen 0.00 a Witteboonen 0. - a Bruineboonen /13.— a Boekweit f a Lijnzaad 12.00 a f Aardappels 0,00 a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 1.10 a Eieren per 26 stuks 1.25 a Er waren ter markt te xoop gesteld 19 stuks hoornvee verkocht 10 26 varkens; verkocht 19 1 paarden verkocht 0 ROTTERDAM, 15 October. Tarwq J 5, a 5,75

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3