iöe Jaarg. Liefdevreugd en Liefdeleed. No. 856. Woensdag 17 October 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli -Vlaanderen. F. MELKMAN, AXEL. Rnitenland. 19. FEUILLETON. Biiiueiiland. ud.) COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjfe tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Franschen, die zich Tonkin nog heel goed herinneren, hebben een enorm plezier in de hopelooze manier van oor log voeren, die de Chineezen er tegen over de Japanners op na houden. In de Figaro stelt Tristan Bernard hen op de zotste manier aan de kaak, op de volgende wijze hun nederlaag verbalen de Het Chineesche gouvernement had drie honderd duizend geweren, nieuw model, ontvangen van een Europeaansche firma, en ieder geweer getooid met drie klokjes. Zoo kwamen, een van de laatste Sep tembermorgens. negen honderd duizend klokies met hun tim tim de groote vlak te vlakte van Lao-Tsim opvroolijken. De opperbevelhebber Hang-Hang, gevolgd door een schitterenden staf, reed een heuvel op, en maakte zich tot den strijd gereed. Hij hief zijn tweesnijdend zwaard omhoog, 6n riep: »You-Tchi." Dat wilde zeggenHet achttiende es cadron van het twee en twintigste re giment stelt zich aan de spits. Het commando »You Tchi werd her haald door den generaal Ti Tzing, daar na door den generaal Tao Pé, en zoo voorts, door al de opeenvolgende bevelvoerders van het Chineesche legerde troepen stelden zich in beweging, en de negen honderd duizend klokjes tim timden. Hang Hang riep vervolgens met luider stem „Nao Tcbim!" Dat wilde zeggen In gevechtstelling met «len rechtervleugel der kavallerie als voorhoede 1 De generaals herhaalden „Nho Tchira," en het geheele leger kwam VERTELLING VAN QOliO RAinUKD UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Den volgenden morgen kwam de nieuwe dienstbode. Zij was nog jong en vlug, nauwelijks even in de dertig en hare huid was zoo teeder en hare handen waren zoo zacht, dat Jakob haar bijna verwonderd aankeek. Maar zij kon goed werken met hare fijne handen, en haar stil en treurig gelaat duldde geen vragen. Toen zij ten eersten male voor haren heer verscheen, was zij zoo schuchter, dat zij beefde als een espenblad, en zich aan de deur vast moest houden. De generaal had slechts een kleinigheid te bevelen en daarop moest zij iets antwoorden hare stem beefde wellicht uit beschroomdheid voor den ern stigen strengen man. Maar liefelijk klonk die stem toch, en een donkere blos kleur de Melbachs wangen, een schrik als een plotselinge herinnering. Hij richtte zich op in zijn armstoel en boog zich vooro ver, als om te luisteren. Maar dit duurde slechts een oogenblik een droeve lach vloog weder over zjjn gelaat, hij zonk te- te staan in gevechtstellicg langs de ri vier Hu Hu Hang, tegenover de Japan ners. Het geschiedde echter, dat mijn vriend Saladier, militair verslaggever van het dagblad de Bijenkorfzich bevond onder de reporters in het gevolg van den op perbevelhebber. Mijn vriend Saladier nu stond zeer dicht bij den generaal Hang Hang Een stof korreltje kwam in zijn neus en hem overkwam e9n hevige nies bui: Atchim, atchim, atchim Toen riepen de generaals Ti Tzing en Tao Pé »Ha Tchim En al de opeenvolgende bevelhebbers herhaalden, vóór Hang Hang het kon ver hinderen »Ha-Tchim." Dat beduidde een flankbeweging, die de Chineezen on der het onmiddeüjk bereik van het Ja- pansche vuur bracht. In minder dan een minuut lagen er vijf en dertig dui zend dood op het slagveld. De rest van het leger trok terug naar veiliger oord, en de vijf en dertig duizend lijken lagen verlaten. Zij hadden allen mooie staarten, zoodat de Chineesche Engel des Doods ze gemakkelijk kon opnemen en naar de andere, betere wereld brengen. Maar de Chineesche Engel des Doods haastte zich niet, en Harvey, Jim en Co, koop- liedeu in haar te Shanghai, die een flink stel bedienden medebrachten en eenige sleepers wagens, waren hem voor. Zij sneden rustig de staarten af der vijf en dertig duizend gesneuvelde Chineezen Plezierignederlagen lijden, en dan nog te worden uitgelachen op den koop toe De volgende kleine, veelzeggende be schrijving van het Chineesche leger, is aan de Köln Ztg. toegezonden uit Shan ghai de Chineesche soldaten zijn het grootste gespuis, dat op Gods aardbodem rondloopt, en zelfs hunno eigen landge- nooten zijn doodsbang voor hen. Vooral geldt dit bij plotselinge en dringende t roe pen lichtingen. Dan komt alles toestroo- men wat anders op de eene of andere onrechtmatige wijze in zijn levensonder houd voorzag roovers, dieven on ander licht schuwend volk, dat door de beloof de soldij uit zijne schuilhoeken woidt gelokt. Het is bijvoorbeeld een meer malen bewezen feit, dat de straatroof, deze booze plaag in het noorden des lands, na zulke lichtingen regelmatig afneemt 1 Gaat met zoo'n rommel eens uit vech ten. Uit Shaughai wordt gemeld, dat vol gens een daar loopend gerucht China vredesonderhandelingen geopend heeft. Het zou hebben aangeboden de onaf hankelijkheid van Korea te erkennen en eene oorlogsschatting aan Japan te be talen. H. M. de Koningin Wilhelmina maakt in de laatste dagen geregeld voor twaalf uur 's morgens een rijtoer door het dorp Apeldoorn, in een met 2 paar den bespannen break, welke zij zelve, onder leiding van den opperstalmeester baion Bentinck, bestuurt, en waarbij zij door H. M. de Koningin regentes en eene hofdame vergezeld wordt. Ook is H. M. een groote liefhebster van het lawntennis spel, waarbij een jon- rug in zijn stoel en vroeg: Van waar komt gij Uit Óberwesel bij Frankfort, antwoord de het meisje in echt Zuid-Duitsch dia lect en bleet aarzelend staan. Melbach kniktedit was een stom be vel tot heengaan en zü verliet de kamer. Van nu af aan gingen de dagen voor bij in rustige eentonigheid, niets veran derde meer in Melbachs omgeving- Maar hij gevoelde een zekere behagelijkheid, genoot van een gemak en van zekere oplettendheden, die Geertruida hem nooit verschaft had, hoe trouw zij het ook meen de. Kleine genietingen en gewoonten uit vroeger dagen werden hem geschonken als door onzichtbare hand, het was alsof Anna de behoeften en wenschen van ha ren heer ried en wel op die wyze, vraarop hij ze liefhad. Daarbij oefende hare stem een wonderbare betoovering op hem uit, die hem toeklonk als een schoon lied uit zijn jongelingsjaren, en niet zelden voer den deze tonm hem terug naar een ver ren gelukkigen tijd. Somwijlen evenwel lachte hij om zijn vergelijkinghet oor is bedriegelijk, de betoovering zou wijken, meende hij, als hij de roodwangige boe rendeern zien kon, die hem toesprak mot zoo'n zacht geluid. En toch ook zij was schoon, en in weerwil harer nederige be trekking onderscheidde zjj zich van de overigen uit haren stand. Langzamerhand nam zij zelfs menige kleine verrichting van Jakob op zich, en de jaloezie, die bij hem opkwam, wist zij tot zwijgen te brengen door een vriendelijk woord. En wie zou haar niet hebben liefgehad, de schoone stille Aona, die steeds werkte onvermoeid, die steeds tevreden was, vroeg en laat. Menige lente had de hoornen gesierd met fiisch loof sinds zij hier vertoefde. Toen werd de generaal ziek. De ver moeienissen der veldtochten, vele wonden, meer nog het verdriet, zwijgend door hem gedragen en het ongeluk zijner blindheid, hadden dit sterke lichaam uitgeputde dokter schudde bedenkelijk het hoofd reeds bij het begin. Op snelle gevaarlijke wijze nam de ziekte toe en nu eerst toonde zich al de opofferi ïg der trouwe dienst bode. Zij week niet van zijn bed, schikte het verband, legde de kussens goed, reikte hem zijne geneesmiddelen toe. Geen slaap kwam haar in de oogen, die onvermoeid hingen aan de matte treKken van den generaal, en niemand zag de bittere stille tranen, die zij weende in de bange nach ten van zorg. De crisis der ziekte na derde, en 's avonds van te voren scheen Melbach eensklaps beter te worden. De ramen waren geopendeen zoete ver kwikkende koelte stroomde binnen, geen vogel zong meer in de twijgen, geen zon nestraal drong meer door het loof der hoornen, alleen de krekels zongen eento nig en zacht ib de schemerende avond getje, in een lichtblauw en wit pakje gekleed, dienst doet om de op den grond gevallen ballen voor H. M. op te rapen. Door bet depaitement van water staat, handel en nijveiheid wordt nog maals in herinnering gebracht dat de provincie Zeeland, met ingang van 1 November e. k., deel zal uitmaken van het eerste districtdat de standplaats van dat district, met ingang van dien datum, wordt verlegd van 's Hertogen bosch naar Breda en dat alle belangheb benden bij bet rijkstoezicht op stoom- toestelien in de provinciën Noord Brabant, Limburg en Zeeland zich, te rekenen van 1 November e. k., zullen hebben te wenden tot den ingenieur voor het stoom W9zen in het eerste district Breda. Niet mindei dan 77 verzoekschrif ten zijn bij do Tweede Kamer ingediend om aan te dringen op maatregelen in het belang van den landbouw. Twee daarvan verzoeken verlichting van las ten door wijziging in de grondbelasting en het personeel. De 75 overigen vragen of „flinke", öf „matige" invoerrechten op granen, öf invoering van »schaalrech- ten", nog dit jaar. Dit laatste wordt o.a. in 46 adressen van gemeentebesturen gevraagd. Naar wij vernemen, zal de Twee de Kamer tegen Dinsdag 13 November tot hervatting harer werkzaamheden wor den bijeengeroepen. (Yad.) Blijkens een min. beschikking, voor komende in den Belgischen Moniteur van 9 dezer, is de invoer in België van scha pen, herkomstig uit Nederland met stilte, verder rustte alles. Melbach richtte zich op in zijn bed Anna riep hij met heldere stem. Heer generaal, antwoordde zij, waak zaam en gereed als altijd, wat beveelt ge Ik geloof, dat het nu spoedig gedaan zal zijn, zeide hij bedaard, Ga naar mijn schrjjftafel eD open rechts de lade. Daar in zult ge een kistje vinden en in dat kistje het portret eener schoone jonge vrouw, breng my dat. Ik heb geleefd zonder haar, fluisterde hij, ik heb voldaan aan alle vorderingen der eer, en nu kan ik niet sterven zonder haar. Ik weet het wel, dit is een zwakheid maar de dood verzoent alles. De dienstbode keerde terug met het portret. De generaal sloeg het deksel terug, als kon hjj zien. Maar het bleef nacht, en een diepe zucht ontsnapte zijn borst. Die schitterende oogen zouden hem de duisternis des doods helder gemaakt hebben. In het kistje hing aan een zij den bandje zijn tiouwring. Zoekend greep zjjn hand daarnaar, maakte hem los en deed hem aan zijn vinger. Toen drukte hij het portret aan zijn hart, lang en in nig, en een wonderbare glans verlichtte zijne trekken. - Was de liefde terugge keerd in dit stille hart? Wierp zij hare gouden stralen op zijn vermoeid aange zicht Verhelderde zij den dood met he- melsch licht Ademloos en bleek had Anna iedere beweging van haren heer ge-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1