Veemarkt (SfL fejjk Bh i\o. 835. Zaterdag 15 October 1894. 10° Jaarg. HERH ALIN GSONDER W1J S Liefdevreugd en Liefdeleed. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. TE AXEL Dinsdag 30 October 1894. Buitenland. 18. FE li 11. LETON. Binnenland. WllSliif, COIRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlflk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE oren. OP Zij, die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór 14 October e. k. aan te melden bij het hoofd der openbare lagere school te Axel. Uit Shanghai wordt beircht, dat le vrees voor een landing der Japanners steeds toeneemt. Het diepe stilzwijgen, door Japan omtrent de bewegingen zij ner vloot bewaard, en de onwetendheid, waarin men omtrent het verblijf der Ja- panscue vloot verkeert doet de bezorgd heid vermeerderen. Telkens wordt ge meld, dat een Japansch eskader dan .hier dan daar is gezien. Schepen zijn in alle havens op den uitkijk gezet, om tijdig het naderen der vijandelijke vlooi te melden. Volgens berichten van inboorlingen aan de Koreaansche grens hebben de Chi- VERTELLING VAN «OLO HAITI 1M» UIT HET HOOGDÜITSCH DOOR ANNA. Jaren verliepen sinds dien dag der o- verwinning en der wrakede kamp der vrijheid was uitgestreden, het was stil ge worden in Duitschland, het gejubel der vreugde was overgegaan in het behagelijk gevoel des vredes. Eu toch was het een zaam geworden in menig huis en ïu me nig hart, en velen hadden deze overwin ningen, die het vaderland de vrijheid ga ven' geKocht met het dierbaarste huns levens. Ver in het vreemde land rustten de getrouwen, heengetrokken in vroo'.ijken jeugdigen moed, die de overwinning niet uanschouwden, noch de tranen der hun nen. Maar hel ruischen en bet donderen des jubels, het stille weenen der geliefden drong wel door tot het verre grat, weer klonk in hunnen stillen droom als een voorsmaak van het komende eeuwige geluk. De dank van het volk behooit ook den dooden, behoorde hen allen, die mede to gen ten heiligen strijd. Niet allen, neen, niet allen een was neezen, die mer. bezig dacht zich bij Ngan te verzamelen, hunne stelling prijs gegeven en zijn zij teruggetrokken. Door de Chineescho regeering moet in overweging zijn genomen, om de Woe- soengrivier af te sluiten, waardoor de vaart cp Shanghai zou ophouden. Met eene firma te Tientsin moet de Chineesche regeering een verbintenis heb ben aangegaan over het sluiten van een leening, bedragende hoogstens 10 mil lioen pond sterling. Een millioen zou reeds onder particulieren geplaatst zijn, men weet niet tegen hoeveel percent interest. Volgens bericht uit Shanghai aan de New York Herald trokken Zaterdag jl. duizenden Chineesche soldaten, die op de vlucht waren, door Moekden. Het Japansche leger, dat Moekden met snelle marschen nadert, en er misschien reeds aangekomen is, heeft tot bondgenooten 10.000 welgewapende Koreanen. De keizerin-moeder in China heeft het bewind in handen genomen. De Chineesche marine blokkeert de monding van de Min rivier bij Foochow. Schepen moeten bij Sharppeak lossen. Twee Japansche oorlogschepen nader* den Chefoo, vermoedelijk naar Chinee sche oorlogsbodems zoekend. Het bericnt eener landing van Japanners nabij Port Arthur werd niet bevestigd. De onder koning moet de zouthandelaars om eene bijdrage tot de oorlogsgelden hebben aan gezocht. Hij hoopt daarvoor vijf millioen taels te ontvangen. Naar aan de Times uit Tientsin ge meld wordt, zijn 50D0 Russische solda ten aan de Koreaansche grens, tegeno ver de Japansche legermacht geposteerd er voor wie geen tianen van verlangen vloeiden, die geen beminnende vrouw, geen gelukkige bruid aan het van vreugde dron ken hart drukte, toen hij wederkeerde het was er een, wien het luiden dei klok ken, het juichen der volken in de ooren klonk als hoongeschrei, als doodsgezang, wien de raenschen vloden als een vogel vrij verklaarde, dien ieder kende, naar wien niemand vroeg, die dood was, of schoon hij leefde* Het krijgsgericht, waarvoor graaf Bühl verschijnen moest na zijn laffe vlucht, veroordeelde hem ter dood, maar de ge nade van den vorst veranderde deze straf in een ellendig leven van schande en ge vangenschap op zijn landgoed, dat hg niet verder mocht verlaten, dan op een halve mgl afstand in omtrek, bchandelijk op gesloten, werd hij verstooten uit het leger en uit Je maatschappij en geen man van eer ontmoette hem op het eenzaam pad, waarop hg zijn leven voortsleepte. De stilte van het graf heerschte in het prach tige huis, de diepste stilte iu de statige lanen van het park; dagen lang kwam hen geen woorl over de lippen. De be dienden kenden spoedig den gang van dit eenvoudig leven van buiten, geen vragen werden gedaan in dit huis, geen antwoor den gegeven. Alleen gebruikte hij zijn maal in de groote eetzaal, alleen zat hij aan het haardvuur iu zijn sombere salon, alleen ging hg ter ruste. Hoe smachtte en wordt de aankoop van een deel der Chileensche vloot door China ernstig over wogen. Een tweede binnenlandsche leening, ten bedrage van 50 millioen dollars, zal aangegaan worden. Eenige Fransche bladen waarschuwen, met het oog op de waarschijnlijke uit zending eener expeditie naar Madagascar tegen de belustheid van velen op kolo niale avonturen Zij toonen aan dat de cijfers der handelsbeweging van het ei land geenszins voldoend zijn om groote offers te wettigen. Bovendien denke mon niet gering over de verovering van een land, dat grooter is dan Frankrijk. Men kan misschien spoedig niet on belangrijke bijzonderheden van daar ver' nemen, want de ondernemende Afrikaan- sche correspondent van het Berl. Tgbl., de bekende Eugen Wolf, doet een reis dwars door het eiland, een tocht die bg de heerschende gisting zeker niet zonder gevaar is. Uit Zanzibar is een telegram ontvangen, waarin gemeld wordt, dat hij op 15 Augustus van Fianarantsoa is op gebroken om in zuidelijke richting voort te trekken ten einde lort Dauphin te bei eiken. Daar hij een hoog gobergte te passeeren heeft is het zGker een be zwaarlijke reis, maar het is zeer waar schijnlijk, dat ook voor Frankrijk de in lichtingen, die hij te geven heeft, van groot belang zullen wezen, ondersteld natuurlijk, dat hij zijn tocht behouden ter. einde brengt. Uit Lorenzo Marquez wordt gemeld, dat verscheiden Europeanen en een groot aantal bevriende Kaffeis. Maandagoch tend in de buurt dier plaats werden ver moord. De strooptochten duren in de hij naar den klank eener bevriende stem, hoe naar den aanblik van een bekend ge zicht, naai den handdruk van een geacht raensch. En toch vlood hij zelfs voor de eenvoudige dorpsbewoners, door een toe val door zijn park geleid, toch vermeed zijn oog zelfs den blik zijner bedienden, die zijne schande kenden. En dan kwam het berouw met, kwellingen, en Elizabeths beeld wilde niet wijken uit zjjr, ziel, en martelde hem met het woord der wan hoop Ik wil mij niet dringen tusschen u en uw genoegen, alleen een eerlijken naam, geef dien aan mijn kind. Doods angst folterde zijn hartwaar zou haar voet omdwalen met het kind, dat hij nu alleen een geschandvlekten naam kon ge ven. O, als hg haar niet van zich gestoo- ten had, de ongelukkige, dan ware hg minder eenzaam geweest, dan had hij hare zachte stem gehoord, wellicht een woord van troost. Een kind zou rond hem ge lnopen hebben en met liefde tot hem op gekeken nu, nu was hij levend dood. En toch was hij te laf, om dit leven van zich af te werpen, en toch, het was een lang leven nog, dat God hem schonk, een troostelooze ouderdom, een eenzame dood. Ook Mel bach leidde een teruggetrok ken leven op zijn bezitting in Westfalen maar hem bande niet de schande daarheen, hem deed het bitter ongeluk een toevlucht zoekeD in het tehuis zijner vroegere da- geu. Toen de vrouw zguer jeugd hem omstreken voort. Prov. Blad no, 101. bevat een besluit van Gedeputeerde Siaten van Zeelend om, overwegende, dat het mond en klauwzeer zich in de provincie blijft uitbreiden, en dat ulzoo op grond van art. 24 van het provinciaal reglement be- i treffende den veeartsenijkundigen dienst en politie nadere Wijziging moet wor- j den gebracht in het óesluit van 2 Maart 1894, no. 97. voor de geheele provincie in te trekken de ontheffing van de ver- j plichting tot keuring, alvorens vergun- j r.ing wordt verleend tot het vervoeren van rundvee uit een der in art. '20 van het reglement genoemdo onderdeelen der provincie naar een ander. Naar men uit Vlissingen meldt, zal de eerewacht, die HH. MM- den 23 Augs. jl. aldaar heeft begeleid, het haar door eenige Vlisringsohe dames geschon ken vaandel H. M de koningin ten ge schenke aanbieden. De uitslag der Dipsdag in het dis tricl Sluis gehouden verkiezing vooreen lid de<* Provinciale Staten vacature J. Otto Risseeuw is als volgt Aantal kiezers 1691, waarvan stemden 1001 blanco 33 en 4 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 964 en de volstrekte meerderheid 483 bedrog. Gekozen is de heer I. VAN HOUTE met 786 stemmen. Op der. heer J. G. Gerritsen waren er 111 uitgebracht. vei laten had en geluk en vreugde met zich nam uit de diepte van zijn hart, toen bleef hem nog een heilig, een groot ge- ▼oei, een dure plichtDe liefde tot het vaderland. En daaraan had hij voldaan, zijn wenschen waren ver'uld, zijn eergie- righiid was bevredigd Met eerbewijzen en onderscheidingen overladen, was hij na den slag bij Waterloo iol generaal bevorderd en zijn naam was de bewonderde gelietde naam van een held. De duurgekochte vrede wekte nog eenmaal een jeugdig gevoel op in zijn hart, toen werd hij stil Ier, ernstiger, ontoegankelijker dan tevo ren. Hij hal vrouw n»eh kind, broeder noch vriend. De eergierigheid vergoedt de liefde niet. Van Elizabeth had hij nimmer weder gehoord de pogingen, door mevrouw Von Meringen in het werk ge steld, om haar verblijf op te sporen, wa ren vruchteloos gebleven en toen zij na Verloop van eenige jaren stieif, hieldeu met haar leven ook de bemoeiingen op, om de ongelukkige weder te vinden. Mei bach zelf deed nooit een schrede daartoe. En toch verliep er geen dag zijns levens, dat hij barer niet gedacht in bange zorg, in diepe smart. Zoo was lange tjjd verloopen sinds den dag, waarop zij ontvlood en toch stond de herinnering aan haar met gruwzame klaarheid voor Melbachs geest. Daarom ook werd de bitterheid, die woonde in zjju verradeu hart, niet zachter, daarom

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1