Jaarg. Liefdevreugd en Liefdeleed. No. 854. Woensdag 10 October 1804. «0< HERHALINGSONDERWIJS, Nieuws- en Advertentieblad 11 It voor Z e e u w sc h - V I a a n d e re ii. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenhuid. i7. FEUILLETON. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, ui ter lp k tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die verlangen gebruik 8^^ te maken van het behooren zich vóór 14 October e. k. aan te melden bij het hoofd der openbare lagere school te Axel. Hoe beschaafd de Japanners ook mo gen zijn, zij hebben nog niet dien trap van beschaafdheid bereikt, dat beleefdheid iegens den vijand gebod is. Zij trekken ten strijde onder het zingen van ruwe krijgsliederen, die weinig vleiends bevat ten voor de Chineezen. Een geliefkoosd lied der Japansche troe pen is dat, waarin gezegd wordt, dat de tjjd is gekomen om de vlag der Rijzende zon te planten op de wallen van Peking. Elk vers begint en eindigt met het re frein „Slaat en kastijdt de ChineezeD." De liederen stellen de Chineezen voor als aanmatigend en onwetend, een leger van lafaards, en een ongedisciplineerde bende. De Japanners noemen de Chineezen chau- ehauwat beteekentkinderachtig, en ook tonpikau, dat wil zeggen varkenstaartige vagebonden. China zelf noemen zjj Mei- sokqhu.dat is een land, waar het volk niet in staat is te denkeu. Bjj den haat tusschen de beide volken, laat het zich best begrijpen, dat ze niet veel goeds van elkaar zeggen. Uit Shanghai wordt aan de Times ge - meld, dat vier Japansehe schepen tusschen Ning-Po en Foesan op de kust van Korea waren aangekomen. Volgens berichten uit Tientsin hadden VERTELLING VAN UOLO BlinilSD DIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Het, jaar 1814 was gekomen. Blücher was den Rijn overgetrokken weldra volg de het hoofdleger hem en onvermoeid ging het voorwaarts. Daar kwamen de ge denkwaardige dagen bij Brienne. Na har den strijd was Blücher teruggeslagen, maar had zich den derden dag weder met het hoofdleger vereemgd en ditmaal was het geluk aan zijue zijde. Nog was de strijd onbeslist, het voordeel neigde zich nu eens ter eene, dan weder ter andere zijde bei- den vochten even dapper en de rijen der strijdenden werden dunner. Tot,-nu toe waren de huzared van Bühl nog niet in den strijd geweesthijzelf stond, een hoo ger bevel afwachtend, aan de spits van zijn régiment. Het was geen veilige plaats, waarop hij zich bevond hier en daar viel een kogel neder. Een granaat sprong in zijn nabijheid, hij hoorde dat er een paard was gewond. De jonge o- verste zag buitengewoon bleek maar de verwachting van het oogenblik de ont- de Chineezen Korea ontruimd en was het Japansche leger aan de Yaloe-rivier aan gekomen. Berichten uit Tientsin maken tevens melding van een opstand, uitgebroken in Mongolië. Er werden troepen van Peking uitgezonden om dien opstand te onder drukken. Ernstige onlusten zouden in het kei zerlijk paleis te Peking zijn ontstaan. Een aantal Europeanen is te Tientsin uit de omliggende districten aangekomen de al daar verblijvenden nemen voorzorgsmaat regelen tegen een aanval. Volgens geruchten uit Shanghai is eeu vloot van 60 Japansche oorlogs- en trans portschepen de golf van Petchili binnen gevaren de koers is westwaarts. Een ander gerucht meldt, dat 2000 man van het eerste legerkorps, onder Li Hung Chang, in Korea naar dm vijand zijn overgeloopen wegens het niet ont vangen van soldij. Volgens bericht uit Port Louis schijnen de in omloop gebrachte geruchten om trent eene blokkade van de Madagaskar- sche havens, toe te schrijven te zijn aan eene verkeerde opvatting van maatregelen, door de Franschen genomen, om het aan land brengen van wapens voor de Hovas te beletten. Madagaskarsehe bladen mei den, dat de Fransche resident met de Fransche kolonisten wegens mogelijke vij andelijkheden naar de kust geweken is. Een in Egypte verschijnend Engelsch blad maakt melding van een gerucht, vol gens hetwelk de Suez kanaalmaatschappij aan de Fransche regeering heeft verzocht haar eigendommen in Egypte te bescher men tegen de werkstakende baggerlieden. De koramandant van den Franschen krui roering van een in geestdrift ontgloeid hart kon hiervan de oorzaak zijn. Zijn paard maakte onrustige bewegingen onder hem en de hand beefde, die het dier lief koosde. Daar ha wat was datZijn paard deed een vreeselijken sprong en tegelijkeiheid stortte de trompetter naast hem neder zonder geluid te geven. Bühl had moeite om zijn paard te beteugelen, ontsteld keek hij rond zich. Zijn uniform was met bloed en hersenen bespat, een kanonkogel had den trompetter bet hoofd afgerukt. De graaf had zijn tegenwoordigheid van geest verloren, een vreesalijke hui vering voer hem döor deleden; een oo- geDbük staarde hij met stommen blik op de roode warme droppelen, die zijn zinnen verwarden, toen wendde hij zijn paard en met een gillenden uitroep Alles is ver loren Volgt mij Volgt mij stormde hij als een razende heen. Instinctmatig en verschrikt volgde hem het aan gehoorza men gewone regiment, nauwelijks omkij kend naar de plaats, waai plicht en eer jien riepen. Bij enkelen kwam twijfel op. Wat is er dan gebeurd vroeg de een aan den ander. In weinige minuten bereikten zij de re serve, Een flinkgebouwd man, op een schimmel gezeten bevond zich, door eenige officieren omringd, op eenige schreden af stands van zijn dragonders het was Melbach. Hij deed allg moeite, de. schare ser Froude te Port Said zou gereed zijn, ingeval van nood, manschappen aan wal te zetten om tegen de werkstakers op te treden. Maandag is te Wilna het proces be gonnen tegen 70 inwoners van het stadje Kroze aan de Pruisische grens, wijl zij in October 1893 bij de sluiting der ka tholieke kerk door den gouverneur en zijn ambtenaren zich verzetten. Men her innert zich, op hoe ruwe wijze de arme boeren met knoetslagen uit de kerk wer den gejaagd. De kozakken vertrapten acht menschen onder de hoeven hunner paarden en 42 personen werden zwaar gewond. Bij de baldadigheden der ko zakken werden 15 vrouwen en meisjes het slachtoffer hunner lusten. Onder de aangeklaagden bevinden zieh 17 vrouwen; 11 getuigen zijn opgeroepen. Het pioces wordt met gesloten deuren gevoerd. In Oonstautinopel is weder eens een revolutionnaire samenzwering ontdekt, dit maal onder de medische studenten. Veer tig, zoowel Christenen als Muzelmannen, werden in hechtenis genomen en tien van hen zullen naar een afgelegen provincie worden verbannen. De dertig anderen zjju weder in vrijheid gesteld. Volgens een der gearresteerden was de samenzwering niet tegen den persoon des sultans, maar tegen diens omgeving ge richt Binnenland. Ö6 correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Zaterdag In Mataram zijn 30U vaten rookloos te herkennen, die in vliegende vaart kwam aanrennen maar hij leed aan de oogen sinds eenigen tijd alleen zag hij aan de dolmans, dat het een troep vliedende hu zaren was. Aller oogen hingen met span ning aan hen, ïeeds drong de kreet van den aanvoerderAlles is verlorentot ben door, toen een der jongere offidieren uitriep Het is graaf Bühl met zijn regi ment. Ware een kogel naast hem neergesla gen, evenals naast graaf Bühl, zoo had die nauwelijks sterker uitwerking op hem kunnen -uitoefenen, daD dit woord. Zijn paard maakte een geweldigen zjjsprong, zoo. diep drukte de ontroerde ruiter hem de sporen in de zijden, en hij dreef het met zulk een woesten kreet vorwaarts, dat zijn kameraden elkander verwonderd aan keken. Ha, schurk, 6erlooze snoode knaap, vind ik u hier riep Melbach uit, buiten zich zeiven van woede eD met snellen greep hem in de vangsnoeren van zijn uniform aanvattend, sta mij nu te woord als man en als soldaat Als op een wenk hield de geheele schaar stand, de dampende rossen stampten op den grond, sabels kletterden stemmen weerklonken, maar dat alles werd overstemd door de donderende taal van den overste, die gericht houden wilde over den verrader. Uit zijn ontroerde trekken sprak een- bijna waanzinnige wraakzucht, zijn oogen schitterden, zijn lippen beefden buskruit, 4 kisten patronen voor repe teergeweren en een hoeveelheid ontplof bare stof gevonden. De Holkmdsche en de witte vlag waaien in Tjakra. De ver overing van Mataram heeft een kolos salen indruk op den vijand gemaakt, Eenige hoofden hebben zich met hunne volgelingen overgegeven. De diricteur van binnenlandse!! bestuur teruggekeerd. De gezondheid der troepen verbetert. In de afdeelingen van de Tweede Kamer was men Vrijdag met het onder zoek der. Staatsbegrooting gevprderd tot hoofdstuk financien. Men verwacht dat hec onderzoek Donderdag zal afloopen. AXEL, den October 1^»4. Donderdag 11 October, des voormid- dags ten 9% ure, vergadert de gemeen teraad alhier, ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Brief van Burgemeester en Wet houders van Zuiddorpe namens den Raad houdende toezending van I een afschrift van 6en adres van H. M. de koningin, II een afdruk van een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland beide ter voorziening in den treurigen toestand van den landbouwer-veehouder en vee fokker in deze provincie, doch in 't bij zonder van de grensbewoners, met ver zoek beide adressen door bewijs van ad- haesie te willen steunen. 3. Vaststellen premiën voor de vee markt. 4. Benoeming keurmeesters voor de veemarkt. 5. Vaststellen gemeen tëbegrooting voor 1895. en verschrikt legde zijn ritmeester hem de hand op den arm. Wat is verloren riep hij uit, wie was die lafaard, die dezen leugen verzon, wie keerde het eerst de eer den rug toe Maar Btthi verstond hem nauwelijks zijn oogen staarden met een uitdrukking- van ontzetting en vrees nu eens op zijn bespatte uniform, dan weder op den man, die dreigend voor hem stond en hem op riep ter verantwoording. Hij was niet in staat een voldoend antwoord te geven het is toch verloren, fluisterden zijn be vende lippen. Een lach van onuitsprekelijke verach ting vloog over Melbachs gelaat. Laffe ellendige schelm, zeide hjj, ge zijt een eerlijken kogel onwaard, voor u het krijgsgericht En toen zich wendend tot de overigen, sprak hij met bedaarde stem Ik verzoek opheldering van u, heer ritmeester, daar die heer in zijn betreurenswaardige toe stand niet in staat i« ze t-e geven. De aangesprokene verhaalde in koite woorden, dat hij niets gezien, noch ge hoord had, wat een terugtocht kon recht vaardigen, dat alleen de gehoorzaamheid aan hun aanvoerder hen had doen volgen eu veizocht Melbach, zich bij hem te mogen aansluiten. Op een korte toespraak van Melbach volgde het geheele regiment met uitzondering van vier, die bij Bühl bleveh, Eu nauw zag deze zich bevrijd

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1