i\o. 853. Zaterdag 6 October S89i. 10' Jaarg. HERHALINGSONDERWIJS, Liefdevreugd en Liefdeleed. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. ie. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE "NfCil-." IIIUXT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór 14 October e. k. aan te melden bij het hoofd der opeDbare lagere school te Axel. Tusschen enkele Franscho en Engel- sche bladen wordt in de laatste dagen een ware oorlog gevoerd, die r.iet anders dan noodlottig kan worden voor de toch reeds niet al te vriendschappelijke be dekkingen tusschen die beide rijken. Genoemde bladen vinden er genoegen in de moest alarmeorende berichten over de bedoelingen van Engeland of Frank rijk ten opzichte van Madagascar of A frika de wereld in te zenden. Zelis wordt in een Londensche correspondentie aan den Figaro gezinspeeld op de mogelijk heid van een noodlottig incident. Ernstige bladen als de Temps waar schuwen voor het gevaar van dergelijke alarmeerende berichten, die slechts kwaad kunnen doen aan de tusschen heidelan den zwevende onderhandelingen. Zondag had te Weenen een sedert acht dagen aangekondigde manifestatie t9n gunste van het. algemeen kiesrecht plaats. Een 10,000 arbeiders met hunne vrouwen en kinderen trokken in optocht langs de Riiïgstrasze. Voor het parle mentsgebouw en andere gebouwen werd: »Leve het kiesrechtgeroepen en werd de arbeiders-J/ar.seiZ/cme gezongen. De orde werd nergens veistoord. Alleen VERTELLING VAN «OLO BAIfflUVD UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Mevrouw Von Meringen had met be vende onderdrukte stein dea brief tot aan het einde toe gelezen en keek haren neef aan, die onbewegelijk, het gelaat met de handen bedekt, tegenover haar zat. De ongelukkige, zeide zij smartelijk, zoo jong nog en reeds alles voorbij, wat zij van het leven verwachtte Zijn breede borst verhief zich smarte lijk, men kon hem den strijd aanzien, den hevigen strijd, dien hij streed, maar hij sprak geen woord. Met zacht geweld trok mevrouw Von Meringen zijne handen weg en nu zag zij, dat tranen, dat zeldzaam vocht in een mannelijk oog, zijn oogen ontvloeiden en aan zijn smart een vreese ljjke uitdrukking gat. Mevrouw Von Me ringen snikte luid, en langzatuerheid smolt de dikke korst om Melbachs hartDe steike man weende hevig, diep geschokt. Het was te veel, te veel, zeide hij, naar adem snakkend, die slag was te verplet terend, ik heb haar zoo nameloos liefge- zijn een paar personen, die het verkeer belemmerden gearresteerd. In Pekin neemt de vijandige stemming tegen de vreemdelingen toe. Het is de vraag of de overheid sterk genoeg zal blijken om rustverstoringen te voor komen. De Chineesche soldaten zijn niet te vertrouwen, zoodat men het erg ste vreest bij een eventueele inneming der stad dooi' de Japanners. Schandelijk moet de wanorde zijn bij de Chineesche intendance. Er zijn geer. levensmiddelen voor de troepen. De door de regeering gekochte en be taalde geweren zijn niet te 7inden. Het groote Chineesche kamp tusschen Tient sin en Takoe bestaat voornamelijk uit nieuwe recruten. Van discipline is bijna geen sprake en de recruten zijn onge wapend. De Japanners rukken snel voorwaarts. Ujt Amsterdam schrijft men aan de M. Ct.: Waren er wellicht nog die meenden, dat de scheiding en scheuring, in het kamp der sociaal-democraten ontstaan, enkel een spiegelgevecht was tusschen sommige hoofden en woordvoeders, en dat aangezien toch allen op de hoofdpunten van het programma het eens zijn, die scheuring wel geen groote proportien zou aannemen, ja, dat vereeniging wel mo gelijk was, zij die Maandagavond de eerste openbare vergadering van de dis- sentieerde sociaal democratische arbeiders partij in Constantia bijwoonden, hebben eerst eens een goed denkbeeld kannen bad, zoo vast op haar vertrouwd. Zij was zoo jong, een kind nog bijna, dat weet ik, en ik was langen tijd weg, maar geen dwaas heid of genoegens scheidden ons, het was een groote zaak die mij riep, de heiligste, waarvoor de man strijdt en ik heb dit met vreugde gedaan haar liefde was de heldere ster, die met rag ging, de levende bron, waaraan ik mijne wegstervende hoop versterkte, haar beeld vergezelde mg op de dagenlange vermoeiende marschen, het aandenken aan haar verhelderde de kwel lende duistere nachten vol koorts en pijn, toen ik tot stervens toe gewond terneder lag, het verlangen behoedde mij voor den dood. En nu, nu eindelijk was ik aan het doel, en voor eeuwig is het mij ontrukt. Alles leugen alles bedrog Mevrouw Von Meringen had niets tot antwoord, er was geen troost voor die diepe rechtmatige smart. Melbach zat langen tijd verzonken in diepe neerslachtigheid, eindelijk nam hij het woord weder. Waar mag zij vlieden, alleen, onbe schermd, zonder middelen, zonder doel Haar verblijf moet opgespoord worden, tante, beloof gij mij in dezen alles te doen, haai niet te verlaten, opdat zij niet dieper zinkt. Ik kan haar niet wederzien, nimmer, maar zij mag geen gebrek lijden zoolang ik leef. En nu zeg mij, waar vind ik graaf Buhl Verschrikt sprong mevrouw Von Me- bekomen van den wrok, den nijd, den geïncarneerden haat, die de volgelingen van Domela en Cornelissen, van Her mans en Hartorf koestereD tegen de hoofden der parlementaire socialisten als dr Vitus Bruinsma en Van Zinderen Bakker, Helsdingen en Vliegen, Schaper en Troelstra. Het mocht een waagstuk beeten van tie parlementairen, om in het gebouw op de Rozengracht, dat de revolutionnairen als hun vergaderlokaal beschouwen, en waarin dan inderdaad ook menig onzalig plan gesmeed of tot rijpheid gebracht wordt, eene openbare bijeenkomst tegen 5 ct entrée uit te schrijven, met hel doel om personen uit het kamp der re volutionnairen naar dat der parlemen tairen over te brengen. Daff die toeleg geheel mislukken zou, was te voorzien. Doch Vliegen c. s. hadden tot wacht woord gekozenden Leeuw (Domela) in zijn eigen kamp (Constantia) bestookt. Toch zal dezen mannen de lust. om bier andernfdal propaganda te maken, na Maandagavond wel voor goed vergaan zijn. Helsdingen uit Rotterdam, »de oude" bijgenaamd, zon de vergadering leiden Vliegen zou spreken overAnarchisme en Socialisme en mr Troelstra over Onze taktiek. Voorts zag men op het tooneel Schaper en Cohen en eenige andere ver slaggovers. Nauwelijks was Helsdingeu opgestaan om de vergad. te openen, of er ontstond al göt.iei, rumoer en geschreeuw, waaruit duidelijk was op te maken, dat de re volutionnairen verre de meerderheid had den boven de parlementairen, en dat de avond niet veel goeds beloofde. ringen van haar stoel op. Om Gods wil, Albertriep zg uit, ge wilt toch niet Ik doe wat ik moet doen, viel hij haar ongeduldig in de rede, en ik verzoek u, tante, zooveel achting te koesteren voor mijn naam, dat gij deze treurige geschie denis niet door nutteloos opzien baren bekend maakt, zoolang ik hier ben. Mevrouw Von Meringen durfde niets tegen zeggen en terwijl Melbach naar een bekende, den eenigen dien hij uit vroeger dagen hier bezat, ging, om hem zijn bij stand en bemiddeling te verzoeken, bleef zij met kloppend hait en bange verwach ting in de kamer achter. Maar reeds na verloop van een half uur keerde Melbach terug. De fijne heer is vertrokken, zeide hg met een bitteren vérachtelijken lach, voor onbepaalden tijd en niemand weet waar heen. Een jonge onervaren vrouw ver leiden, haar met voeten treden en het kind verloochenen, dat zijn kind is, en dan zich verbergen voor den toorn van den beleedigden echtgenoot, dat past bij elk ander. De tijd dringt, de schurk zal dat weten, en ik heb gewichtiger dingen te doen, dan mgn kostbaren tijd te verspil len om den schoft te tuchtigen. Maar na den strijd zal een tijd komen van rust en opnieuw wekt mij de begeerte ook wraak is geluk, en ditmaal, bg God, dit maal zal ik het vasthouden. Wee hem, Met veel moeite kon Helsdingen te kennen geven, dat de scheuring ontstaan was uit een vei schil van inzicht om het doel der socialisten te bereiken, en toen hij hierop het woord gal aan Vliegen, werd het rumoer al grooter en grooter, waaraan Cornelissen, Hartorf en Her mans telkens als het hun goeddacht een einde maakten. Zij waren dan ook feitolijk de leiders der vergadering en die de wanorde paal ec perk stelden. Het zou ons te ver voeren verslag te geven van de beide redevoeringen en van het debat, waarvoor een tiental be kende woord en penvoerders der revo lutionnairen zicti hadden aangemeld. Wij willen echter niet nalaten te vermelden, dat toen Vliegen eindigde met de woor den »Ik ben altijd een ronde, eerlijke jongen geweester achtur in de zaal een persoon begon te brullen en allerlei leelijke woorden hem naar het hoofd wierp, waarmede velen door roepen, flui ten en schreeuwen instemden. En zoo ging het telkens. Geen vijf minuten konden beide mannen doorspreken zon der gegil, gefluit en geschreeuw uit de menigte, die de zaal vulde waarin een ondragelijke benauwdheid lieerschte. 't Was ongeveer kwart voor 10 uur, toen d6 bekende Sam Coltofï liet eerst het woord in 't debat verkreeg, om aan te toonen dat de parlementairen geen partij zijD, omdat zij een program missen. De overige debaters vervielen van be strijding der partij ih hatelijkheden tegen baai leiders. Het slot was eene motie van Hermans, waarin de vergadering verklaarde geen oordeel te willen uit spreken over bet punt van geschil, doch verachting voor de oprichters dei arbei- als hg niet beproefd heeft, zijn onrecht aan Elizabeth goed te maken, de schurk zal mgn zweep voelen, nog eer mgn ko gel hem treft. Mevrouw Von Meringen antwoordde nietsnaar de wijze der vrouwen hoopte zij van den tijd eeu of andere gelukkige bevredigende oplossing Den volgenden dag vertrok Melbach naar Berlijn, het viel hem zwaar, onder zulke omstandigheden in het huis zijner tante te blijven en hij had er behoefte aan al leen te zijn, rust te zoeken en bezonnen heid voor zijn nieuwe positie, kalmte en waardigheid tegenover de wereld, wier dubbelzinnig medelijden hg versmaadde. Maar inwendig was hij niet bedaard, die slag had zijn hart getroffen, Melbach richt te zich nimmer weder op. Tevergeefs hoopte hij op tijding van Elizabeth, van wie hij niet wist ot hij haar liefhad of haatte alle navorschingen waren tever- geefsch geweest, haar spoor was verloren. Intusschen was de wapenstilstand ten einde geloopen, die van Juni tot 15 Au gustus geduurd had. Overal was leven dige bezigheid, alles was marsch- en ,-Jag vaardig, vol vurige bezieling, vol koenen moed. Een doel, een streven vereenigde het geheele «olk, persoonlijke belangen tiaden op den achtergrond, ieder afzon derlijk arbeidde en werkte verheugd voor het groote geheel.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1