Gemengd Jfienw! Rechtszaken. Hot Gouvernement spreekt de geruch ten omtrent onderhandelingen met de Baliërs tegen. De hulptroepen te Makasser zijn ont bonden. Van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië is Zaterdag ochtend bij het departement van koloniën ontvangen het navolgende bericht »Van verspreid gerucht dat onderhan delingen met Baliërs zouden heropend zijn is mij niets bekend. Het N. v. d. D. ontving een bericht uit Batavia, meldende dat door een valsch spionnenbericht, als zou er een verborgen kruitmagazijn gevonden zijn. een deta- I chement in een hinderlaag is gevallen Gesneuveld zijn kapitein K. van Er po cum en luitenant Van Oppen, gewond werden kapitein C. J. van Griethuizen en 9 soldaten. De districts veeartsen, in wier ressort mond en klauwzeer heerscht, zijn door den minister van binnenland- sche zaken uitgenoodigd 1 October een staat in te zenden van de aangetaste en van ziekte verdachte runderen, be nevens het aantal voorgekomen sterfge vallen. AXEL, den i October 18»4. Op Dinsdag 9 October a. s. zal Z Exc. de commissaris der Koningin in Zeeland onze gemeente bezoeken. Nu we dit zoo vroeg weten, konden de ingezetenen dunkt ons wel eenig blijk van ingenomenheid geven met dit be zoek, bij voorboeld door het uitsteken der vlag en een stukje muziek. Gisteren zijn de werkzaamheden' aangevangen in de nieuwe zuivelfabriek op de Sassing. Zooals men weet, telt deze onderneming 13 leden met onge veer 70 koeien de directie is opgedra gen aan den heer Ant. Verwilghen alhier. De machine? zijn geleverd door de heeren Francken en Goemans te Goes. Het afroomen der melk geschiedt vol gens liet systeem Melotte en de prijs der melk wordt berekend volgens vetgehalte wat bepaald wordt met docter Gerbers butyrometer. Het afroomen van 300 liter melk duurt ongeveer een uur. In September werden door het tele phoonkantoo' alhier behandeld 442 tele grammen, waarvan ontvangen 205 en verzonden 237. De ontvangst bedroeg 78.79. Een vriendelijke hand zond ons het plan voor de door het Rijk gesubsidieer de proefvelden in de provincie Zeeland in 1894/95, goedgekeurd door Z. E. den minister van binnenlandse;,e zaken. Wat de Wheeling Hulst betreft, komt daarin het volgende voor. Commissielidde heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. No. 16. Axel. Proefnemer de heer J. van Hoeve te Axel. roerd de lichtzinnige vrouw had alleen de vreugde aanschouwd in het gelaat, nu zag zij de smart in haai geweldige grootte ti) zij hoog zich daarvoor. Zjj ontvouwde den brief en las Mijl. geliefde, mjic eeuwig, eenig ge liefde Nog eenmaal noem ik u zoo, of schoon mijn schuldig hart beeft, als deed ik u hiermede smaad aan - het is de laatste maal Gij zijt gekomen, en ik ben gevloden, ver, ver weg. Ik ben niet meer uwe vrouw die gij hebt liefgehad ik ben een diepgevallene, een ongelukkige, schuldige vrouw Ik heb aan u mjjn woord niet gehouden, ik ben de trouw vergeten. O, dat ik ook de liefde verge ten kon en het geluk, dat ik bezeten heb, dat mij toewenkte in ons wederzien Ik waag het niet, uwe vergeving af te smee- ken. ik ben uwer niet waardigmaar ik waag het God te bidden, dat Hij uwe ■mart. verzachte, dat Hij u een nieuw ge luk geve. God is zoo genadig, Hij ver- looi t liet gebed ook dat eener zonda- •"s. Hij zal u het geloof wedergeven aan lelde en trouw; weinigen zondigen zoo als ik. Ik beo nameloos ellendigwant Doel der proefnemingeen aanschou welijke proef met de teelt van cichorei. Ligging van hot proolveld onder de gemeente Axel aan de Koegorscho straat. Gesteldheid van den bodemzware klei. VoorvruchtVlas. Grootte van het proefveld 150 roeden 24,5 A. Het pioefveld yrordt gelijkmatig be zaaid met pi m. 1 KG. cichorei (afstand der rijen 30-35 cM.) In 't voorjaar ontvangt het perceel 150 KG. ammoniak superphosphaat. Raming van onkosten f 26,-. No. 17. Kloostevzande. Proefnemer de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. Doel der proefneming om aan te too- nen bij welke breedte der rijen on af stand der planten in de rijen, de groot ste opbrengst bij suikerbieten te ver krijgen is. Ligging van het proefveld bij Kloos terzande aan de Kerk dreef. Gesteldheid van den bodemlichte klei. Grootte van het proefveld40 Aren, Het geheele perceel ontvangt een be mosting van 600 KG. Superphosphaat en 30u KG. Chilisalpeter per HA. De Chilisalpeter in twee keeren uit te zaaien. Het geheele veld wordt verdeeld in 8 gelijke perceeltjes van 5 aren. Raming der kosten 26,50. No. 18, Kloosterzando. Proefnemer de heer P. Hiel te Hontenisse. Doel der proefnemingbemesting op aardappelen. Ligging van het proefveld onder de gemeente Kloosterzande aan den straat weg van Walsoorden naar Kloosterzande. Grootte van het proefveld 44,56 Aren. Gesteldheid van den bodemlichte klei Voorvruchtsuikerbieten Het proefveld wordt verdeeld in 8 gelijke perceelen, ieder groot 5,57 Aren en bepoot met aardappelen (wadden). Basis van bemesting: 600 KG. super phosphaat, 250 Chilisalpeter en 600 KG. ammoniak superphosphaat per HA. Raming der kosten ƒ21, - Dinsdagavond kwam de Visschers- vtreeniging te Philippine in buitengewone vergadering bijeen, op verzoek van een paar leden, die zich niet konden veree nigen met de wijze, waarop de a. s. ver loting van mosselbanken, wordt gehou den. Er is nl. bepaald, dat voor elk vaar tuig éen lot zal uitgereikt worden. Maar het bestuur dor visschenjen scheen on der vaartuig niet hetzelfde te verstaan als enkele visschers. Tallooze gewone roeibootjes bevonden zicb tenminste Dins dag in de naven te Philippine en de ei genaars of huurders dezer bootjes eisch ten ook voor zich aandeel in de verlo ting. Door het bestuur voernoemd zullen evenwel deze bootjes niet toegelaten u, over wien ik schande gebracht heb en vertwjjfeling, u alleen behoort toch mijn hart en het weet mets van rajjn misdaad, het heeft geen deel daaraan. O, wend u niet van mij af, omdat ik, de diepgeval lene, het waag te spreken van mjjn liefde. Ik zou den moed daartoe niet hebben, als ik mijn schuldig hoofd tot u mocht op heffen, als uw blik vol verachting mij trofmaar ik aanschouw uw beeld, die lieve oogen, die rag aanblikken, zoo tee der als vroeger, toen ik alleen was op de wereld en gg mg een schuilplaats gaatt aan uw hart. Nooit zal ik uwe stem meer hooren, ik ben alleen o, zoo al- leeD en nooit zult gij mij weder drukken aan uw hart. Eenzaam zal ik de wereld doorkruisen, alleen het berouw gaat met mij mede. Ter wille dezer ellende, gun het mg, dat ik u durf zeggen Ik bemin u eeuwig, nameloos, ik, de zondares, de ontrouwe vrouw Als ik zal hooren, dat gjj een nieuw geluk gevonden hebt, dat gij een andere vrouw aan het hart drukt die zich in uwe liefde verheugt, die beter is dan ik, O mijn Albertdan ben ik ver lost, en op mgu knieën zal ik den barm worden. Nu was een voorstel ter tafel gebracht om zich tot ae regeering te wenden ten eind6 alle vaartuigen, groote en kleine aan de verloting te laten deelnemen. Dit voorstel werd evenwel met 21 tegen 4 stemmen verworpen. M. Ct. Met ingang van den len Novem ber a. s. zijn bij de administratie der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen verplaatst: de kommies 2e ki. L. Vloot van Cortgene naar Breskens, J. J- Hodde van Breskens naar Cortge ne; de kommiezen 3e kl. C. T. v. Leeu we van Eede naar Renesse, J. J. Pan nekook van Sas van Gent naar Eede, F. Biontsema van Brouwershaven naar Sas van Gent, S. J. Bondewel van Ter Neuzen naar Hontenisse, J. A. van Hoeve van Sas van Gent naar Terneuzen en C. J. van de Walle van St. Jansteen naar Sas van Gent en de kommies der 4e Kl. L Lips van Kauter naar St. Jan steen. De vólgende ambtenaren zijn bij nagemelde Beetwoitelsuikerfabrieken ge detacheerd J. C. v. d. Walle en J. T. Eckebus te St Jansteen bij die te Prin senhagen. En A. C. L. Polak te Sas van Gent, H. Eijke te St Kruis, P. Lauret te Koewacht, L. Lips en P. F. St6enman te Kauter en A. J. W. Korff te Bier vliet bij die te Sas vau Gent. De heer G. Th. C. Callenfeis van Hulst is aan de Universiteit te Amster dam geslaagd voor het tweede natuur kundig artsexamen. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf voor den Bontepolder, J. de Feijter, en tot dijkgraaf voorden Wiihel minapolder H A. Hanken. In de Zondag te Oostbnrg gehou den vergadering der liberale kiesvere niging in het kanton Oostburg werd ter voorziening van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Otto Risseeuw, tot candidaat der Voreeniging geproclameerd de heer Iz. van Houte. te Middelbure, verdacht van poging tot doodslag vermits, wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens het hem ten laste gelegde niet kan worden toegere kend. buiten vervolging gesteld doch ge last dat hij in een krankzinnigengesticht zal worden geplaatst gedurende een proeftijd den termijn van éen jaar niet te boven gaande. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonmssen uitge sproken P. J., oud 26 j., wagenmakersknecht te Ter Hele (Hontenisse), J, F. de W., oud 20 j., wagenmakersknecht te Lams waarde (Hontenisse). zijn wegens mein eed vrijgesproken. T. A., oud 16 j.. koewachter te Groe nendijk (Hontenisse), is wegens mishan deling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen gevang. Bij bevelschrift der Arrondissements Rechtbank te Middelburg van den 28 September 1894 is L de B. oud 52 jaar sloelendraaier te Koewacht, gedetineerd hartigeu God danken en gelooven, dat het een teeken Zijner vergiffenis was. Mijne briefen aan 11 waren geen logen ik bleef rein en vlekkeloos tot voor wei nige maanden mijn hart behoorde u toe ten allen tijde. De man, wien ik mijn eer gaf, is graaf Bühlhij was mijn vriend - God is mijn getuige, dat ik jarenlang geen ander gevoel voor hem koesterde. Toen kwam medeljjden, deelne ming, de macht van het oogen blik - en de golven der zonde hadden mijn geluk en mijn eer weggespoeld. Ik heb o, veracht mij daarom niet dieper ik heb den graaf op de knieën gebeden, mij te maken tot zijn vrouw, ik wilde zoo hep ten, alleen dien korten tijd, tot mijn kind het levenslicht had gezienhet was mijn vurige wensch het een naam, een vader te schapken en dan zouden wij heengaan, ik en hot kind. Hij zou geen last of kommer van mij hebben, ook wilde ik niet leven aan zijn zijde alleen het kind moest hij een eerlijken naam geven. Hij heeft geweigerd - Zoo ga ik dan heen Vaarwel AlbertAch, ik kan niet schei den, u niet loslaten, zelfs in den brief Men meldt van Tessel Een proeftocht met een reddingsboot alhier had Vrijdag achiei Eierland plaats. Ongeveer een uur bleef de boot in de holle zee en keerde toen, met den sleep zak aan den voorsteven verbonden, ach- teruitzakkende naar het strand. Voor bet eerst werd deze methode hier toe gepast en met verrassende uitkomst. De wind was krachtig, de zee hol en daar door de branding zeer onstuimig. De boot voldeed goed en bleek het personeel flink voor zijne taak berekend. De he6f P. L. te Rozendaal zag sedert eenigen tijd de druiven van zijn wijngaard veel verminderen, zonder dat het hem gelukte de dieven op te sporen. Op een avond hield hij de wacht en zag dat ratten de daders waren. De beesten kropen in den boom en knaagden de rijpste trossen af, die zij voorzichtig naar beneden droegen en op den grond onder elkander opaten. Donderdagavond omstreeks 10 uur bemerkten voorbijgangers brand in den manufacturen en beddenwinkel van D. Van 't Westeinde in de Korte Kerk straat te Goes. Daar de bewoners reeds te bed waren, moesten zij eerst worden gewekt, alvorens men tot blusschen kon overgaan. Hoewel de brand wegens den inhoud van den winkel aanvankelijk het ergste deed duchtenmocht het toch den buren en hulpvaardigen met de be woners gelukken de vlammen meester te worden, zoodat de brandweer, die in ongeloofllijk korten tijd present was, geen dienst behoefde te doen. Brand en waterschade zijn vrtf aanzienlijk, doch alles is verzekerd. - Een geval van cholera met doode- lijken afloop is Donderdag te Utrecht voorgekomen bij een man in de Bijl- houwerstraat 8, boven. Zondag ochtend overleed een der kin deren in hetzelfde gezin, volgens ver klaring van den aits. aan ingewands ziekte. Dinsdag werd een tweede kind onwel en stierf reeds den volgenden dag onder cholera-achtigb verschijnselen. On middellijk werden de noodige maatrege len getroffen en de uitwerpselen ter on derzoeking gezonden aan prof. Spronck, waarop echter nog geen antwoord is ontvangen. Zaterdag ochtend werd het tweede kind begraven en thans verkeert ook het derde kind in zorgwekkende omstan digheden. - Een jongmenscb, dal zich Vrijdag avond bevond in een wapenmagazijn aan de Nieuwstraat te Leiden, waar hij zicli een kamerbuks wilde aanschaffen, liet dit vuurwapen bij ongeluk afgaan, waar door de lading terechtkwam in de borst niet, Mgn God, mijn God, die gedachte is zoo vreeselijk, levend gescheiden van u Gij zijt mg zoo nabij, en nooit weer zal ik u zien, nooit weer uwe stem hoo ren, nooit weer de mjjne tot u verheffen, zelfs met om vergeving. God moge u vrede schenken, rust eu geluk Hij moge het u doen vergeten, dat gij een vrouw bezat, uwer niet waardig - Zoo arm maakt God niemand een eukel zwak vonkje van hoop laat Ilij hem in zijn el lende, en het mijne is uw geluk. Vaar wel Vaarwel Elizabeth. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2