Buitenland. Binnenland. tücmcngd Nieuws. Landbouw. strikt fiöödig is. De heer Ferf beveelt ook den minister spoedige toepassing van den door hem bedoelden maatregel aan. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Van Houtenzegt dat hij niet heelt gesproken van bespoediging der opheffing van de verboden kringen tegen den tijd van opstalling. Dit mocht hij niet doen in verband met de onder handelingen, welke Buitenlandsche Zaken gestadig voert en waarvoor het noodig is te bewijzen dat geen gevaar voor be smetting bestaat. Wat Zeeland betreft, deze provincie is volmaakt onbesmet, zoodat wanneer er eene provincie voor het buitenland kan worden opengesteld, dit met Zeeland het geval kan zijn. De paiagraaf wordt daarop goedge keurd. Nu er meer nauwkeurige tijdingen van het Japansch-Chineescbe oorlogstoon eel komen, krijgt men ook een beter idee van het belangrijk ovorwicht, dat Japan door den jongsten veldslag en kort daar op gevolgden zeeslag over China heeft gewonuen. Over de lessen, welke voor oorlogvoe rende natiën uit den zeeslag tusscben de Chineezen en de Japanners op de Jaloe- rivier vallen te trekken, liet do voor malige raadsman der Japansche regee ring in marine-aangelegenheden zich al dus uit Het valt natuurlijk moeilijk vaste con clusion te maken, alvorens nauwkeuri ge berichten zijn ontvangen. Ik voor mij heb echter den indruk gekregen, dat deze slag de enorme kracht der moder ne aanvallende wapenen bewijst. Zwaar ge&chut achter dikke pantsers beantwoord de niet aan de verwachting. Ook schijnt er feitelijk weinig verschil tusschen een oorlogschip en een kruiser, wat de bruik baarheid aangaat. In alle geval gingen van de vloot, welke de meeste oorlog schepen bezit, vier onder, terwijl naar het heet van de Japansche oorlogsvloot alle stand bielden. Zoodra de Japansche schepen opgeka lefaterd zijn, zullen zij ongetwijfeld den zeeoorlog in de vijandelijke wateren o- verbrengen, terwijl de landmacht van den Mikado allereerst alle passen in het noorden van Korea zal bezetten. Voor de Japanners bestaan geen groote inili taire moeilijkheden om naar Pekin te marcheeren, maar ik hoop, dat zij zich spiegelen zullen aan den tocht der Fran- schen naar Moskou. Daarentegen zou een bezetting van Moekden van onbe schrijfelijke uitwerking op de bijgeloovi- ge Chineezen zijn. Uit vrees voor een overval wordt ech ter Moekden, waar de keizer van China een schat van 1200 millioen dollars moet dragen voor zulk een korte reis. Elizabeth volgde bent, maar ach, het scheiden viel haar zoo zwaarNog eens en nog eens keerde zij terug, zjj zonk ueder op een stoel, haar arm hart ver zette zich tegen deze kwelling, het wilde niet gehoorzamen aan de schaamte, die het voorwaarts dreef Zij viel op de knie en en bad, dal God de smart van haren man zou verminderen, dat Hij haar zou vergeven, zij groette en kuste de bloemen, die zij met bevende hand voor hem had geplukt, met onuitsprekelijke aandoening breidde zij de armen uit naar deze plaats die binnen weinige uren alles zou omvat ten, waaraan baar hart op aarde hing, luid snikkend drukte zij het portret van haren echtgenoot aan de borst en toen ontvlood zij het huis, waarin zjj gekomen was met een rein hart en waarin zjj ge luk en liefde had begraven. Luid en schetterend deed de postiljon zijn lied weerklinken in de heldere lucht. - Elizabeth leunde verplet in een hoek van den wagen, hit was bet doodlied van haar brekend hart. Voor haar lag de wijde wijde wereld, en daar was geen piaatsie in waar zij rust zou vinden 1 (Wordt vervolgd.) bezitten, versterkt. Eene verovering van deze stad zou in het Hemelsche rijk eene paniek veroor zaken, welke gevaarlijk voor de heer schande dynastie zou kunnen worden. Een Britscb gezant, die tijdens den oorlog in Tonkin de manoeuvres der Chmeesche en Japansche troepen gade sioeg, verklaarde aan een Engeisch jour nalist, die hem r.aar zijn meening over het Cbineesch- Japansch conflict vroeg, dat naar zijn inzien de Koreaansche kwestie zeer licht een Europeeschen oor log kon na zich sleepen. Nimmer zal Engeland duldendat Rusland een overwegenden invloed uit oefent over het schieieiland deze kwes tie kan tol een oorlog tusschen die bei de staten aanleiding geven, waarbij dan andere Europeesche mogendheden kunnen betrokken worden. Ook de Veieenigde Staten hebben be lang bij de aangelegenheid, doch uitslui tend uit een handelsoogpunt. Hun handel met China en Japan wordt geschat op een jaarlijksch bedrag van 300 millioen francs De belangen van Engeland en Rusland in het Verre Oosten betreffen zoowel den handel, alsdat zij van terri- torialen en politieken aard zijn. In 1892 beliep de handel van Engo land met China en Japan 2,125,000 frc. en die van Rusland met beide rijken 100 millioen. Tegenwoordig laat de verstandhouding tusschen de Portugeezen en de inboor lingen in Zuid Afrika veel te wenschen over. Volgens bericht uit Lorenzo Marquez heerscht aldaar oen groote paniek wegens de dreigende houding der inboorlingen. Zelf we/den Portugeesche troepen ach tervolgd en moesten kanonnen en krijgs voorraad achterlaten. De troepen uit de omstreken zijr. binnen de stad teiugont boden. Al de straten zijn gebarricadeerd. Zeesoldaten weiden ontscheept door de Engelsche kanonneerboot Thmsh, om de buitenlandsche consulaten te beschbrmon. Er heeft zich een korps vrijwilligers ge vormd om aan de verdediging deel te ne men. Door de Fransche regeering worden groote toebereidselen gemaakt vooi een expeditie naar Madagascar, welke zoo noodig in November zal uittrekken. Vier nieuwe oorlogschepen zullen naai de watereu van Madagascar gezonden worden, waardoor het getal der aldaar aanwezige Fransche oorlogsschepen tot elf stijgt. H. M. de Koningin heeft ƒ10,000 en H. M. de koningin regentes 5000 doen toekomen aan de commissie tot onder steuning van nagelaten betrekkingen van Indische strijders. Daarbij was gevoegd een schiijven van de Regentes, waarin zij hare groote in genomenheid met het doel der commis sie te kennen geeft en de hoop uitspreekt dat alle andere commissies en comités zich in deze eene zullen oplossen. Voor de examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als onder wijzer of onderwijzeres (ait. 56 wet L. O.), die in Oct. e. k. zullen plaats heb ben, zijn als deskundigen benoemd de hoeren P. G. de Jager, hoofd der school C te Middelburg, voor het lezen en de Nedeilandsche taal; D. H. C. Ittman, hoofd der openbare school te Goes, voor het rekenen L. A. E. van der Ley, on derwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, voor de be ginselen der aardrijkskundeA. Rade maker, hoofd eener bijzondere school der Ned. hervormde gemeente te Middelburg, voor de grondtrekken der vaderlandsche geschiedenisP. Barentsen, hoofd der openbare school te Schoondijke, voor de beginselen van de kennis der natuur A. Lysenonderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Mid delburg, voor de theorie van het zingen J. Swart, hoofd der openbaie school te 's Gravenpolder, voor de eerste oefening van het handteekenenP. Landsman, hoofd der openbare school A te Vlis- singeu, voor de beginselen van onder wijs en opvoedingJ. H. van der Bel, onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, voor de vrije en orde oefeningen der gymnastiek; mej. A S. Beugel, onderwijzeres aaD de o- penbare school G te Middelburg, voor de vrije-en ordeoefeningen der gymnastiek mej. J. de Graaf, or.dei wijzei es aan de openbare school E te Goes, voor de nut tige handwerken voor meisjes en mej. M. J. de Haan, onderwijzeres aan de o- penba'-e school G te Middelburg, voor de nuttige handwerken voor meisjes. HH. MM. de Koninginnen keeraen gisteravond op bet aangekondigde uur, 7,53, uit Alkmaar in de residentie terug, aan het station der H. II. 8 M. opge wacht door eecige militaire autoriteiten, terwijl op het Stationsplein eene vrij talrijke menigte op de been was om de Koninginnen bij aankomst te begroeten. Dat Alkmaar niet achter heeft gestaan bij de andere gemeenten, welke Hare Majesteiten bezochten, in het geven van blijken van liefde voor het vorstenhuis, bleek uit den enormen bloemenschat, welken de Koninginnen uit Noord Hol land medebrachten, waardoor de salon wagen als het ware in een bloemenhof was herschapen. Langs Zieker, en Spui reden HH.MM. van het station ir. een gesloten rijtuig naar het paleis. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gisteren Er loopen geruchten, dat de politieke onderhandelingen met de Baliërs zijn hero pend, omdat de verovering van Mataram en Tjakranegara lastig is. Het ooilogsschip Emma zal met een bataljon naar Bali gezonden word6n, om dat Djilantik daar aan het stoken is. De burgers van Makassar zijn niet op hun gemak door de tegenwoordigheid in Goa van 5000 man hulptroepen uit Si- denreng. AXEL, den 28 September 1804. Bij den landbouwer P. Burm alhier zijn een achttal balen met aardappelen gestolen, waarvan vier in het bosch van Plasschaert teruggevonden zijn, waar ze verborgen waren. Daders onbekend. In de gisteren te Terneuzen ge houden zitting van den raad is tot wet houder gekozen den heer H. C. E. van IJsselsteyn. Door den minister van financien zijn met 1 Nov. a. s. verplaatst de veri ficateur M C. Schuinmelketel van Ter- neuzen naar Hoek van Holland en de kommies verificateur J. L. Ex van Gen nep naar Terneuzen. Ingevolge, koninklijke machtiging is de beer J. A. van Rompu erkend en toegelaten als consulair agent van Groot Brittannie te Terneuzen. Dinsdagavond is te Philippine een Belgische koopman aangehouden, die op een wagen 9 varkens trachtte binnen te smokkelen. De dieren werden in be slag genomen, terwijl paard en wagen tegen borgtocht werden teruggegeven. M. Ct. Dinsdagmiddag bevonden zich in de haven van Philippine bijna 125 hoog aarzen, om zich te onderwerpen aan een namens het bestuur der Visscherijen in gesteld onderzoek. Een bewijs, waardoor zij kunnen meeloten bij de verloting der mosselbanken in de Wester Schelde op 18 Oct. a. 3. werd afgegeven aan de eigenaars of zetbazen dezer vaartuigen waaronder 76 uit Philippine. Op verzoek eervol ontslagen met 1 Oct. de brievengaarder C. L. Ivens te St. Jansteen en benoemd tot brieven gaarder aldaar A. J. Bleijenbergh. Dinsdagavond sloeg de bliksem in de schuui van den landbouwer P. de Smet, gelegen aan de Oudelandsche straat gemeente Biervliet. Behalve de levende have is alles verbrand, wat zich daarin bevond. Alles was verzekerd. Zes a zéven jaren geleden is dezelfde hoeve afgebrand. Predikbeurten te Axel. Zondag 30 September. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 uur: Ds J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging Oogst.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uur Ds F. W. J. Wolf. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F- W. J. Wofï. Nam. 2 uurLezing eener Leerrede. Dinsdag had in de fabriek der firma Roessingh Zn. te Enschedé een treurig ongeluk plaats; terwijl eenige werklie den bezig waren bij de perspomp, sprong eensklaps de gegoten ijzeren pot, waar in het water tot omhoogdrijving der pers verzameld is, uit elkaar, waardoor de pers naar beneden viel, met het treurig gevolg, dat aen metselaar Slotman het linkerbeen geheel verbrijzeld werd; am putatie bleek later noodzakelijkde smid Jonk ts werd aan het hoofd ge wond. De heer dr A. Kuiper, chef van het militaire hospitaal te Vlissingen, heeft aan elk der nog verpleegd wordende ma trozen van Hr Ms. pantserschip Stier namens Bare Majesteit de Koningin re gentes, een gift van 10 uitgereikt, ter wijl de gewonden zoodra mogelijk eeni- gen tijd met verlof naar hunne haard steden moeten gezonden worden, waarvan de reiskosten heen en weer door Hare Majesteit de koningin regentes zullen worden vergoed. De beide zwaargewonden Klumper en De Vries, vuurstokeis, nemen flink in beterschap toe, hoewel de behandeling nog wel eenigen tijd zal aanhouden. (Vlies. Crt.) Te Gilly, bij Charleroi, had een vrouw in haren korf een bankbriefje ge legd van 100 fr. Terwijl zij haren man tel aandeed, kwam de geit binnen en het dier, misschien gewoon uit den markt korf eenige lekkernij te krijgen, lichtte het deksel op en hapte het bankbiljet in een omzien op. De vrouw bemerkte den diefstal, greep de geit bij de keel en worgde haar. In eenen omzien werd het dier opengesne den en men vond het kostbare papier terug in voldoenden staat, om het bij de bank ter uitwisseling aan te bieden. De memorie van toelichting, gevoegd bij liet adres, gezonden aan den minis ter van binnenlandsche zaken, in zake het mond- en klauwzeer, vastgesteld in de vergadering van vee houders te Gou driaan, is vau den volgenden inhoud Mocht in vorige jaren, vóór 1870, het verschijnen van het mond- en klauwzeer onder het rundvee met betrekkelijke ge latenheid worden waargenomen daar, met uitzondering van enkele weken mindere melkopbrengst, deze ziekte voor den vee- houdei zonder riuemenswaardig nadeel verliep, in de laatste jaren is deze toe stand dei mate veranderd, dat het ver schijnen van het mond- en klauwzeer eene ware ramp voor den veehouder mae worden genoemd niet uit den aard d6r ziekte, maar ingevolge de voorgeschreven maatregelengeen ziekte onder het vee toch is, bij een hooge mate van besmet telijkheid, meer onschuldig als deze. De groote besmettelijkheid is dan ook voldoende bewezen, daar bij allo tot he den genomen maatregelen het niet mo gelijk is geweest hare uitbreiding tegen te gaan het eenige tot heden verkregen resultaat is dit, dat men eene ziekte, welke vroeger in oen jaar afliep, thans door de maatregelen rekt over verschei dene jaren, ja de mogelijkheid is niet

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2