Burgerlijke Stand. La ml bouw. Handelsberichten. Place, eene voorname buurt met fraaie woonhuizen, is Halton Garden tegen woordig, met het belendende Holborn, schier geheel eene straat van kantoren en winkels, welke grootendeelt. tot de beoefening van het juweliersvak dienen. Hier hebben de bekende kooplieden en handelaren in edelgesteenten te Londen hun weikkring. Vandaar, dat men on der de opschriften vele Hollandsche na men ontmoet, want het is van voldoende bekendheid, dat de handel in ruwe en geslepen diamanten nog grootendeels door Hollandsche handen gaat. In no. 70 van deze straat - een per ceel dat in verdiepingen verhuurd wordt heeft gisteren namiddag eene brutale aanranding met roof plaats gevonden waarvan een Amsterdamscb koopman, Speyer genaamd, het slachtoffer gewor den is. Nader deelt men nog de volgende bij- zonderbeden mede Des he9ren Speyers naam staat niet in het Londensche adresboek vermeld, maar de reden biervoor is niet ver te zoeken. Hij woont te Amsterdam, en hij komt slechts op gezette tijden hier, om den handel in edelgesteenten tedrij ven, als wanneei bij zijn intrek neemt in een klein logement in het East End welk logement veel dooi' onze Israëlieten beklant wordt. Hij schijnt de gowoonte te hebben gehad zijne zaken geheel al leen t6 doen, d. w z. zonder tusschen- komst van e9nen makelaar, en met groo- te hoeveelheden edelgesteenten op zijn persoon rond te gaan. In Hutton Garden hebben deze gewoonten eene natuurlijke bevreemding gewekt bij een man die overigens ervaren 'oleek in zijp vak. In elk geval schijnt het wel, dat de heer Speyer bet slachtoffer geworden is van onvoorzichtigheid. Hjj bezocht o. a. de club der diaman tenhandelaren, waar de meeste affaires gedreven worden en hadde hij zich aan de gewone usance gehoudeD, niet licht zou hy het aventuur hebben gehad, dat hem zoo duur te staan is gekomen. Het is waar, dat hij »Morris" in die club leerde kennenden gladtongigen Yankee, in wien wij den aanvoerder zien eener gevaarlijke boevenbentmaar als man van zaken bad hij (Speyer) zich kunnen wachten voor het aannemen ee ner uitnoodiging, hem door eenen wild vreemde gedaan, om in diamanten te handelen op diens kantoor. A'Jes duidt aan, dat Morris" en zijne handlangers bedoeld kantoor enkel ge huurd hadden om eenen slag te slaan, die te Antwerpen beproefd en mislukt was. Speyer is in eene hinderlaag ge lokt en als men hem niet gesnapt had, dan zou men het wis en stellig met een ander geprobeerd hebben. Morris" moest den lokvogel spelen. Hij is een man van aangename manieien, die populair" was in de club. Na met hem in kennis te zijn geko men, bracht de heer Speyer hem een bezoek in het zoogenaamde kantoor in no. 70. Nauwelijks had de Amsterdam- sche koopman zijne waren op de tafel gelegd, of drie gemaskerde mannen wier pen zich op hem, hielden hem eenen doek met chloroform onder den nous, mishandelden en sloegen hem op het hoofd, omdat hij tegenweer bood, en lieten hem voor mirakel liggen. Den buit van den bewusteloos geworden man namen zij mee. na de glazen deur op dubbel slot te hebben gedaan. De beer Speyer kwam spoedig weel bij. Zyn hulpgeroep ontbood de buren en hij werd ontzet, maar de vogels wa ren natuurlijk gevlogen. Een onderzoek in het kantoor van »Morris" verraadt de aanwezigheid van een groot scherm bij zwart gemaakte vensters. Het scherm heeft gaten. Het ligt voer de hand, dat de handlangers van Morris" zich achter dit scherm schuil hielden, tot zij een sein ontvingen en te voorschijn sprongen. Alles wijst dus op een voorat beraamd, listig boe- venplan, dat maar al te goed geslaagd is. De waarde der geroofde ste6ner. was vermoedelijk 3000 pd. st. Van 1 tot én met 15 Sept. Axel Huwelijks-Voltrekkingen. 6 Jan Jansen van Rosendaal (van Terneuzen) 2C j. jm. en Janneke Elisabeth Gaaster- land, 24 j.jd. Frederik Willemsem 20 j. jm. en Feijgtje Yerplanke, 23 j. ju. 13 Jan den Hamer 50 j. wedr. van Neeltjo Verstraten en Adriana Josinavan Aren thals, 43 j. jd. Pieter Bareman22j. jm. en Pieternella Schuitvlot 22 j. jd. Geboorten. 1 Jacob Marinusz. van Jan Simons en Anna Wiemes ^Da niël Nicolaas, z. van Cornelis Jaóobus Martin en Maria 't Gilde 6 Leonie Ma rie, d. van Lourens van de Casteel en Leonie. Marie van Hulle 7 Sara Christi na, d. van Cornelis Scheele en Aaltje Dieleman. 6. Pieter, z. van Pieter var. Vliet en Johanna Cappun. 5 Franciscus, z. van Adriaan Vereecken en Elodie Meul. 8 Marinus Jacob, z. van Jan Scheele en Elisabeth Goossen. 9 dementia Joanna Maria, d. van Antonius Josephus Claes sens en Maria van Vooren. 13 Elisabeth Maria, d. van Hubertus Claessens en Maria Elisabeth van Campen. Overlijden 5 Elisabeth Schieman. 5 mnd. d. van Cornelis en Suzanna van Cadsand. 8 Lucas van Overmaire, 56 j. wedn. van Ludovica Magnus. Maai ten Stnies, 68 j. wedn. van Johanna van dbn Broeke. 12 Jacobus van Cadsand, 7 w. z. van Adriaan en Ebrina Dees. 14 Paulina Jannetje Provoost, 3 j. d. van Izaak en Janna Adriana van Giesen. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 1 Jan Francies Vermeire, 23 j. jm. en Solvia Buijs, 20 j. jd. Huwelijksvoltrekkingen. 11 Alphonsus Verbruggen (van Axel), 24 j. jm. en Ma ria Philippine, van Vooren, 26 j jd. 12 Jan Francies Vermeire, 23 j. jm. en Sol via Buys, 20 j. jd. Geboorten. 9 Alphonse Joseph, z. van Petrus Ongbenae en Maria Louisa Want. Overlijden. 10 Blondina de Witte, 49 j. echtg. van Hijpolite Hameriink. Terneuzen. Huwelijks Aangiften. 13 Levi nu.-, de Visser, 39 j. wedn. en Neeltje Bliek, 28 j. jd. Francois de Bree, 31 j. wedn. en Pieternella Maria Bliek, 34 j. jd. Huwelijks Voltrekkingen. 6 Arend Korporaal, 19 j. jm. en Cornelia Janneke Wisse. 18 j. jd. Geboorten. 1 Arie Leecde\-t, z. van Willem Blok en Jobanna Bareman. 5 Jozina Adiiana Alida, d. van Cornelis Hamelink en Paulina Cornelia Balnikker. Jacobus, z. van Leïei Platteenw en Jan neke Maria van Aalst. 6 Clemence Ma ria, d. v. Edemundus D'herl en Maria Na talia Willems. 9 Jacobus Fraucois, z. van Francois Jacobus Faas en Jacolia Reigel. 8 Pieternella Johanna, d. van Pieter Riemens er. Johanna Jozina Kolijn. 9 Petrus Franciscus. z. van Dominicus Meert en FloreDtina Geerts. IC Catharina d. van Francois Dekker en Janna de Feijter. 12 Adriaan, z. van Adriaan Schee le en Francina den Hamer. 13 Jacomina Jacoba, d. van Geerard Meulenberg en Maria Cornelia van Wijck. 14 Susanna Margaretna, d. van Willem Beije en Ja coba Geense Overlijden. 1 Krina Klaassen, 5 mnd. d. van Cornelis en Paulina Goossen. Ja cobus Johannes Vermeulen, 15 d. z. van Marinus en Sophia Coleta Geers. 3 Ma rinus Aloisius de Bel, 18 d. z. van Ëlias en Johanna Barbara van Kelk. 7 Jozina Jacoba de Doelder, 6 m. d. van Jacobus en Elisabeth Looi. 8 Adriaan Hendrik Wisse, 6 m. z. van Antonie en Sietj^ Maria Pvuben. 9 Joannes de Bock, 42 j. echtg. van Delphina Groothaert. 10 A- braham Jcbannes Harte, 60 j. echtg. van Anna van Gelderen Antonius van Hecke, 77 j. echtg. van Dominica Temmerman. 13 Marinus van IJk, 20 d. z. van Cor- nelis en Neeltje van den Berge. Zaanislug. 6 Willem Dieleman, 30 j. jm. en Catharina Paulina van Dixhoorn, 26 j. jd. 13 Jan Pieter van de Veko, 25 i. jm. en Adriana Hendrika Stout- hamer, 23 j. jd. Pieter de Vos, 20 j. jm. en Krijna Snap. 20 j. jd. (Huwel.-Aang.) Geboorten. 1 Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk geslacht van Jacob 't Gilde en Adriana Heijnsdijk. 14 Miclnel. z. van Abraham Dees en Janna de Feijter. Zuidriorpe. Overlijden. 6 Philemon van Oveiloop, 9 mnd. z. van Augustus en Virginie Christina De Laruelle. 8 Petrus Frahciscus van de Vijver, 3 mnd. z. van Damianus Franciscus en Leonie Schatternau. De jarenlange strijd tusschen suiker bietenverbouwers en fabrikanten begint in Zeeland een meer bepaalden vorm aan te nemen. De Maatschappij ter be vordering van landbouw en veeteelt in deze provincie heeft eene commissie be noemd, bestaande uit de beerec dr. A. J. Swaving, K. J. A. G. baron Collot d'Escury en C. J. Hocke Hoogenboom. ten einde een plan uit te werken voor den bouw van één of moer suikerfabrie ken op coöperatieven grondslag, betzij in Zeeland, betzij in westelijk Noord Bra bant. De conclusiën, waartoe deze com missie is gekomen, heeft zij nedergelegd in eene circulaire, en reeds weid naar aanleiding daarvan eene vergadering van landbouwers en belangstellenden in de suikerbietenteelt gehouden om over die circulaire van gedachten te wisselen. Doordrongen van de overtuiging, dat de huidige toestand in het belang van den landbouw uiet mag gehandhaafd blijven, vond op deze vergadering het hoofddenk beeld der bovengenoemde commissie veel sympathie. Een deflnitiol besluit werd echter nog niet genomen, maar heden zal te Goes eene groote vergadering van vele belanghebbenden en belangstellenden worden gehouden, om daar de zaak ee ner fabriok op coöperatieven grondslag eens flink onder de oogen te zien. In de eerste vergadering der door de patroonsvereeniging Boaz ingestelde com missie voor landbouwbelangon werd de vraag besproken „Is met het oog cp de treurige toestanden op landbouwgebied het beffen van graanrechten gewenscht?" Daar er geen genoegzame eenstemmig heid werd verkregen, is eene commissie benoemd tot onderzoek dezer zaak. Deze commissie kwam eenparig tot het besluit, om het heffen van invoerrechten aan te bevelen op de volgende motieven: 1. De handel is in Nederland bevoor recht boven den landbouw. 2. De weiboeren lijden niet minder onder de lage prijzen dan de bouwboeren. 3. De niet-oplossingderzilverquaestio is een der oorzaken van de lage graan prijzen, doch eiseht te veel tijd om daarop te wachten. 4. Dewijl veel bouwland in weiland wordt veranderd, lijden de arbeiders door het gebrek aan werk 5. Door de lage graanpiijzen is een algemeene teruggang van vast goed ten plattelande veroorzaakt, en wordt de boe renstand als eigeugeërfde vernietigd en het land in handen van het groote grond bezit gebracht. 6. Drooglegging van plassen en in cultuur brenging van woeste gronden wordt dooi den lagen prijs der granen verhinderd. 7. Dewijl de landbouw door zeer zwaie lasten gedrukt wordt is het een eisch der rechtvaardigheid, dat hij be schermd worde tegen buitenlandsche pro ducenton, die vrij hunne granen in Neder land invoeren. 8 Ondanks de toepassing der weten schappelijke hulpmiddelen gaat de land bouw steeds financieel achteruit, zoodat. verbetering langs dezen weg niet geheel of afdoende te wachten is. 9. De inkomende rechten op granen zuilen onze schatkist ten goede komen en kunnen dienen om andere den land bouw drukkende belastingen, o. a. vleesch accijns te vervangen. 10. Daar het landbouwbedrijf niet door andere bediijven kan worden vervangen en de welstand van het geheele Neder- landsche volk er van afhankelijk is, is bet plicht van de regeering den welstand en de instandhouding er van op elke wijze te bevorderen. Ter gelegenheid van de juai vergadering van Boaz op Dinsdag 25 September te Leiden, zal nu door de iedmi landbouwers van Boaz het rapport der commissie be sproken worden en zullen de volgende vragen worden behandeld 1. Wat kan gedaan worden om bet in het rapport als wenschelyk aangeno men beginsel te ve: wezenlyken 2. Is het wenschelijk stappen te doen, om vertegenwoordigd te worden in het bestaande Landbouwcomité bij de regee ring? Zoo ja, langs weiken weg is dit het beste te bereiken Verder zal gelegenheid gegeven worden tot vrije bespreking van landbouw-aan - gelegen heden en tot bet doen van voor stellen daaromtrent. (N. R. Ct.) Daar de bewakingskring in het spoelingdistrict is opgeheven, keert de te Schiedam gedetacheerde marechaus sees te paard, belast geweest met het toezicht op den uitvoer van vee, heden ochtend per trein van 7 uur naar hunne standplaatsen terug. Door een 80-tal veehouders, hoofd zakelijk in de gemeenten IdaarderadeM en Utingeradeel, is aan den minister van binnenlandsche zaken een dringend ver zoek gericht om zachtere maatregelen tegen liet mond en klauwzeer te ne men, dan die thans daar moeten worden toegepast. Vooral de verplichting tot op stallen neeft vele landbouwers de schrik om 't hart geslagen. Tengevolge van de vele regens en den hoogon waterstand is, zoo luidt het adres, de wintervoor raad te gering, om dien nu reeds te moeten aanspreken, terwijl velen over gpen ander voedsel voor hun vee kun nen beschikken of koopen of huren, zoo dat hieruit eene enorme schade voor hen voortvloeit, reden om welke adressan ten de vrijheid nemen ZE. te verzoeken het daarheen te leiden, dat het vee op. der opzicht en afrasteiing in de weide mag blijven, daar het velen met volledi gen ondergang zou bedreigen, indien het stallen ovoral verplicht blijft. Een afschrift van het adr6s is verzon den aan den Commissaris der Koningin met vei zoek om steunen medewerking,, terwijl aan verschillende veehouders in den omtrek een schrijven is gericht, om eene dergelijke adresbeweging op touw te zetten. AXEL, Oude Tarwe Nieuwe Tarwe 7.75 a 8 - 6.25 n 6,75 f 4,50 4,75 f 5,50 n 5,75 J' 4,75 5,25 6,25 6.50 5,60 6.50 7,50 n 7,75 f 6,25 6,50 f 1,10 15 September. Wintergerst Zomergerst Haver Erwten Paardeboonen Koolzaad Boter per kilo Eieren pei 100 stuks 3,20 HULST, 17 September. Midden prijs per 100 kilo. Tarwe 7.50 a Rogge f 5.00 a Wintergerst 6,- a Zomergeist 5,— a Haver 6 25 a Erwten 8,00 a Paardenboonen a Duivenboonen 0.00 a Witteboonen 0. - a Bruineboonen 0.00 a Boekweit a Lijnzaad 0.00 a Aardappels 0,00 a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 1 20 a Eieren per 26 stuks 1.10 a Er waren ter markt te Koop gesteld 39 stuks hoornvee verkocht 14 20 varkens; verkocht 17 0 paardverkocht 0 Ged, 14 Sept. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1 fr 40 tot fr 60, varkens levend

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3