Rechtszaken. (icmcngd Nieuws. Hij ia in Indië nirumer in burgerlijken dienst geweest en zeker wel 40 jaren te Bengkalis, alwaar de kapitein Lindgreen, als luitenant aldaar in garnizoen, met zijn dochter huwde. Ik durt eerder gelooven, dat de vorst van Lombok eerbied heeft gehad voor den troep die zich, daarvoor staat de naam van den kranigen kapitein borg, uiterst heldhattig zal hebben ge dragen. r, In het D. v. Z. H. bestrydt de heer B. G. van der Hegge, gepens. dir. officier van gezondheid, de bewering, dat reeds vroe ger een dergelijke capitulatie plaats vond in onze Indische krijgsgeschiedenis, nl. van Toontje Poland." Hjj komt tot de volgende conclusie 1° dat bij het verlaten van het fort Amerongen", niet Poland, maar de ma joor Eiers daarvan de bevelhebber was, 'en bijgevolg de verantwooideljjkheid van bet verlaten heett gedragen 2® dat hier van capitulatie met vrijen ;attocht geen sprake is geweest. Het gar mzoen heeft zonder de minste voorafspraak met den vijand, het fort verlaten, toen het materieel onmogelijk was, daar langer stand te houden. De commandant was in alle deelen verantwoord. Ook wij blijven van oordeel, dat de ca pitulatie 'van kapitein Lindgreen gepaaid gaande met het neerleggen dei wapens, tot dusver gelukkig een eeuig feit in de geschiedenis van ons Indisch krijgswezen is te noemen." Het bewijs is den schrijver geleverd door een studie in de Fastes militaires des Indes Orientales Neerlandais van den toen maligen artillerie kapiten Gerlach. Iliiiiimlaml. Vereenigde vergadering der beide Ka mets op Zaterdag den 15en September 1894, tot sluiting van de buitengewooe zitting der Stalen-Generaal. De heer Van Naamen van Eemnes, voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzittei sstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een konink lijk besluit van den 5 September 1894 waarbij de minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd, om zich heden te drie uren des namiddags, te begeven naar de vergadering der Sta ten-Generaal ten einde in eene vereenigde vergadering van de beide Kamers, de tegenwoordige zitting in naam der Koningin te sluiten De Voorzitter benoemt eene Commissie die den minister in het g6bouw zal ont vangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de heeren Rahusen, Van Boneval Faure, Breebaart, Merkelbach, leden van .de Eerste Ka- mei Pijnacker Hordijk, Van den Berch van Heemstede. Bouman en Van Limburg Stirum, leden van de Tweede Kamer. Kort daarna treedt de minister, voor afgegaan door de commissie, de verga derzaal binnen. De heer Van Houten, minister van binnenlandsche zaken, neemt plaats, en houdt de volgende aanspraak Mijne Heeren De bijzondeie omstandigheden, waar onder deze buitengewone zitting der Staten-Generaal werd bijeengeroepen, wa ren oorzaak, dat op wetgevend gebied slechts weinig werd tot stand gebracht. De proeftijd der gemengde rechtspraak in Egypte werd met uwe instemming opnieuw voor den tijd van vijf jaren verlengd. I Eene internationale overeenkomst i strekkende om met inachtneming dei- belangen van het personen- en goederen verkeer de meest doeltreffende maatre gelen vast te stellen tegen het overbren gen van cbolera, mocht uwe goedkeuring verwerveu. Door inwilliging van de vereischte geldmiddelen hebt gij de voortzetting ee net krachtige bestrijding van besmette lijke ziekten mogelijk gemaakt. De Koningin Weduwe Regentes heeft mij opgedragen u, Mijne Heerbn, Haren dank te betuigen voor hetgeen door u vyerd verricht tot behartiging van de belangen des lands. Door de Koningin-Weduwe, Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze bui tengewone zitting der Staten Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten." De minister wordt door de Commissie uitgeleid, en, nadat zij in de vergaderzaal is teruggekceid, sluit de Voorzittei' de vereenigde vergadering. HH. MM. de Koninginnen zijn gis ternamiddag te 3 uur 44 te 's Graven hage aangekomen. Zij werden ontvangen door de ministers van buitenlandsche zaken, koloniën en waterstaat, en vele andere autoriteiten,o. a. door den nieuwen plaatselijken adjudant. HH. MM. de Koninginnen zullen Dinsdag den 25en dezer de militaire aca demie en de stad Breda bezoeken. stonden op de voordracht de heeren Bak ker te Zaandam, van Eek te ITithuister meeden en Feringa te Hilversum. Zondagmorgen omstreeks 5 ure, barstte een hevige brand uit op de hof stede van den landbouwer O. onder de gemeente Waterlandkerkje. De spuiten van daar en Oostburg hadden den ge- heelen dag werk. Van den oogst kon niets gered worden. De paaiden konden nog bijtijds uit den stal worden gehaald. Zooals bekend is, zijn Gedeputeerde staten der Zeeland in de jongste zomer vergadering van Provinciale staten uitge noodigd te onderzoeken, of de Provinciale stoombootdienst Vlissingen -Terneuzen en VlissingenBreikens door particulieren zal kunnen geëxploiteerd worden. Naar de M. Ct. van welingelichte zijde ver neemt, zijn tot ausver geeue aanbiedingen daartoe bij Gedeputeerde staten ingekomen Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Zierikzee, mr A. J. F. Fokker advocaat en procureur te Zierikzee. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgesproken C. L. van C., oud 38 j. te Sint Jansteen is wegens overtreding van 's rijksbelastingen vrij gesproken. lo L. G., oud 26 j., werkman, 2o A. v. M., oud 23 j., werkman, heiden te Sluiskil zijn we gens mishandeling de le vrijgesproken, de 2e veroordeeld tot f 5 of 5 dagen. P. D., oud 29 j., koopman te Zaamslag is we gens mishandeling veroord. tot f 5 of 5 dagen. A. D., oud 18 j., landbouwer te Zaamslag is wegens feitelijke aanranding dfer eerbaarheid ver oord. tot 1 maand gevangenisstraf. L. van V., oud 23 j., visschersknecht te Phi- >pine is wegens mishandeling veroord. tot f 8 8 dagen. A. S., oud 30 j., stoker hij de spoorweg Mij Gentïerneuzen, wonende te Selzaete, gedeti neerd te Middelburg is wegens diefstal en we- derspannigheid veroord. tot 2 maanden gevan genisstraf met in mindering-brenging der door gebrachte hechtenis. Ter openbare terechtzitting der Arondisse- ments-Rechtbank te Middelburg van Dinsdag den 25 September a. s. des voormiddags te 10 uur zal worden behandeld de zaak tegen P. J., oud 26 j., wagenmakersknecht te Ter Hole (Hontenisse) en J. F. de W., oud 20 j., wagenmakersknecht te .amswaarde (Hontenisse) teneinde te worden terechtgesteld ter zake dat zij ter openbare terechtzitting van voornoemde Rechtbank van den 29 Mei 1894 als getuigen onder eede gehoord in de strafzaak contra A. Kouij zer, zonder beroep te Kuitaart c. s. opzettelijk en in strijd met de waarheid eene verklaring onder eede ten voordeele van genoemde beklaagden heb ben afgelegd door te verklaren hetgeen hij akten van dagvaarding in het hreede is omschreven. Van wege het Openhaar Ministerie zijn 5 ge tuigen gedagvaard. Zie in verband hiermede het bijvoegsel onzer courant van 12 Mei en ons nummer van 30 Mei jl AXEL, den 18 September 1804. Tot hoofd der op te richten Chr. school te Sluiskil is benoemd de heer J. den Boer, onderwijzer te Weesp. Met hem geweest, wat zij had geleder., wat haar verheugd had en getroost en hoe zij ge duldig hoopte op de hereeniging met haren echtgenoot, dien zij slechts zoo korten tijd had bezeten. En nu. vertel rarj, hoe het u ging, zeide zij toen /ij geëindigd had, zeg mij of ge gezond, of ge gelukkig waart, of ge dacht aan uw tehuis, of ook somwjjlen droeve dagen u behoefte deden gevoelen aan deel nemende harten De graaf zuchtte. Of ik gelukkig was, gelukkig nim mer, maar geduldig. Wie van het leven niets meer te hopen heeft, die neemt aan wat het geeft en sleept zyn bestaan voort ten einde. Zy zag hem droevig aan, hare zwaite oogen werden vochtig en het medegevoel var. dit vrouwelijk hart liet hem niet zoo onverschillig, als anders het geval was. Een warm weldadig gevoel, de lust, zich te verzadigen aan deze deelneming, over viel hem en hy speelde de rol van ge- lateue en bedroefde verder. Wij willen weder van u spreken, zeide hij en dwong zichzelve om vroolyk te zijn over de hopeloosheid van een van Uit Alkmaar wordt gemeld Bij het aankomen van den trein uit Helder, 4.11 s' namiddags, had hier een ernstig ongeluk plaats. Met den trein van Arasterdam, die juist was aangekomen en aan de overzijde stilstond, zou zeke re P. Sweduwe P., die hier bij fami lie gelogeerd was, zich naar hare woon plaats Oostwoud, begeven. Ondanks waarschuwing begaf zij zich, terwiji trein var. Helder in aantocht was, over de rails, met het noodlottig gevolg, dal zij door de locomotief werd gegrepen waardoor haar eene been beneden knieschijf geheel werd verbrijzeld, ter wijl haar hoofd bij de slapen ter linker zijde eene diepe wonde kreeg, zoodat de de liefde verstoken hart, over het stille droeve leven, dat tot r.iemands geluk dienstig is valt het moeilijk iets te zeggen. Graaf Bühl 1 riep zij met bewogen stem spreek zoo niet. Wat zou er gewichtiger kunnen zijn om te bespreken, dan juist uw leven, welks waarde gij miskent vermoed, wat u ontroert, maar zoudt gij met uwe ieugd, met uw hart en uwen rijken geest, met de geschiktheid die bezit om iemand gelukkig te maken, leven en hoop den rug toewenden, omdat een maal de omstandigheden zich plaatsten tusschen a en uw geluk Hebt gij in uwe positie en met uwe vermogens nog geen schoone en groote vragen op te lossen, die u rust schenken en bevrediging en, voegde zij er zachtkens bij, geldt u de vriendschap niets, waaraan gij eenmaal zeidet, dat ze een staf was, een zacht licht in den donkeren nacht Ja, zeide hy hartstochtelijk, de vriend schap, uwe viiendschap, Elizabeth, dat is het tooverwoord, dat mij de vreugde kan wedergeven, dat mjj aanspoort het goede te doen en nuttig te zijn om ze te ver dienen. Heb geduld met mij, als de droef heid somwijlen nog een schaduw werpt op rnijn leven, wees goed en toegevend, als mijn blik dwaalt in het verledene, in plaatst van in de toekomst. Ik gevoel het by uwe zachte woorden, dat deze vriendschap mij kan verzoenen met alles, waarvan ik mij vyandig heb afgewend, maar deze laatste band tusschen my en het goede en groote mag ook nimmer verscheurd worden. Was hier ontgooche ling, ik geloof, dat zou de dood zijn van het betere in mij en ik zou onwederroe- pelijk vervallen tot het ongeloof en de vertwijfeling. Bijna angstig had zij hem aangehoord en zij ontroerde van der, druk zijner hand, die haar pijn deed in zijn onstuimigheid. Maar zij geloofde aan de oprechtheid van zijn gevoel; wat wist haar jong onotva- ren hart yan de geblazeerdheid en over verzadiging zijner ziel, die ze hield voor rouw om een verloreu liefdesleven Zij dankte God dat zij geroepen was de goe de engel te zijn van dien vertwijfelde, de zachte troosteres van dien ternedergebo- gene en zij deed bij zichzelve de gelofte nimmer moede te worden om hem hare deelneming te betuigen. (Wordt vervolgd haar toestand zeer gevaarlijk is. Onmid dallyk werd de hulp van dr. I. C. M. Simon Thomas ingeroepen, die terstond om het been oen verband legde uit de aan het station aanwezige verbandkist en de hoofd Wonde verzorgde De onge lukkige is daarop naar het gasthuis ver voerd. Te Delfzijl is hevig met messen gevochten door een Engelschen en een Portugeeschon matroos van het aldaar in de haven liggende stoomschip Hal lamschire. De Portugees bracht zijn te genstander twee gevaarlijke wonden toe aan het hoofd, een in den hals en bo vendien nog een paar diepe wonden o ver het polsgewricht. Misbruik van sterken drank speelde een groote rol. De justitie bemoeit zich met de zaak. Vrijdagavond te ongeveer elf uren brak er een uitslaande brand uit in eene kleine boerenwoning, even buiten Hat - tem, aan den zoogenaamden Gelderschen dijk, welke brand oversloeg naar de aan grenzende woning van den landbouwer Van Tongeren. Beide woningen met in- oedel brandden geheel af, maar waren met bet huisraad tegen brandschade ver zekerd. De brand is in het bovengedeel te der door Van Dijk bewoonde wor.ir.g en vermoedelijk door broeiing van het hooi ontstaan. Een voorstelling van Dokter Ra- meau door Charles de la Mar in het Haagsche Casino bracht voor de betrek kingen der op Lombok gesneuvelden na aftrek van onkosten, ruim 125 op. Te Herwijnen zijn in eene weide van den polder vier paarden door kwaad willigen ernstig verwond. De dieren zijn, vermoedelijk met messen, gestoken en ge sneden In een ander stuk land vond men tw9e schapen gedood. De daders zijn niet bekend. Een gerechtelijk onderzoek is in gesteld om na te gaan, wat middellijk de oorzaak was van bet spoorwegonge luk bij het station te Appilly. Dat Bour- bay, de chef van het kleine station - zooals gemeld is, was het te laat toen bij, het gevaar ziende, ging seinen om dén schok te voorkomen, en werd hij zelf gedood - dat Bourbay overladen was met weik, wordt vrij algemeen er kend. Hij moest alles wat met den dienst in betrekking stond verrichten. Ei was geen personeel. De Noorder spoorwegmaatschappij wist ditde maire te Appilly had haar dit verscheidene malen onder het oog gebracht, en zij heeft uil dien hoofde, zeggen velen, eene zware verantwoordelijkheid op zich ge laden. Bourbay is het slachtoffer ge wor den van al de eiscben, die de maatschap pij van hem gevergd heeft. Voor het overige zij gemeld, dat- de komst van den sneltrein vooraf geseind wasmaar de baanwachtster te Appilly heeft haren plicht verzuimd door niet tijdig te seinen. Zij zal dan ook voor het gerecht vervolgd worden. Een der ingenieurs van de maatschap pij is opgekomen tegen de klacht, dat de stationschef overladen was met werku Er komen dagelijks slechts 16 treinen té Appilly. en voor den eersten, die er 's morgens om half vijf aankomt, behoef de de chef volstrekt niet eenigen dienst te doen. De dienst daarvoor wordt waar genomen door een conducteur van den trein. Nóg voor eenig soon van welk bij de aankomst van de treinen was een ander aangewezen. Eerst te 7,10 ure begon het werk voor den chef en te 10,14 ure 's avonds was hij klaai. De treinen brachten gemiddeld te Apilly niet meer dan 3 of 4 reizigers aan, mee- rendeels zonder bagage. Voor het ove rige had de chef 's daags maar een halt uur werk te verrichten. De roofaanval in Hatton-Garden. Men meldt uit Londen dd. 14 Sept. (des avonds) aan de N. R. Ct. Hatton Garden is eene lange en vrij breede straat, die van den aanvang van Holborn in de richting van Clerkenwell loopt. Vroeger, gelijk de evenwijdige Ely

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2