Liefdevreugd en Liefdeleed. No. 840. Woensdag 12 September 1894. 19' Jaarg.; Nieuws- en Advertentieblad 1 1 voor Zeeuw 9ch-Vlaanderen. F. DIELEMAIV, AXEL. Lombok. 9. FEUILLETON. 4XELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De meeste bladen bevatten artikelen over de nederlaag van ons Indisch leger op Lombok. Het zijn uitingen van smart, van geestdriit. maar ook van kritiek op het beleid van den veldheer. Uit den aard der zaak zijn voornamelijk militai ren aan het woord, oud-gedienden uit de koloniën, die niet kunnen zwijgen, nu hun kameraden slachtoffers zijn gewor den van zoo'n verraderlijken aanval. „De slag door ons leger op Lombok geleden" zegt een oud-hoofdofficier van het Indische leger in het N. v. d. D. heeft de oogen geopend en opnieuw doen zien, dat wij een reserve man- keeren, die in I n d i e, niet hier te lando, te Nijmegen moet zijn. Wel is het een uitmuntende maatregel de reconvalescenten naar Nederland te zen den, om met tal van mannen, die t ij- deljjk ongeschikt zijn voor het leger, te verliezen, maar in Indie ontbreekt eene reserve, om d a d e 1 ij k hulp te verleenen." En hij vervolgt; »Aldie vertooningen met de koloniale reseive te Nijmegen baten weinig, maar zijn kostbaar. De weg om naar Indie te gaan moet zijn het koloniaal weifdepöt; want man nen, die het ernst is in Indie te die nen, willen niet eerst nog eens eenigen tijd hier rondloopen. Wat de officieren aangaat? Goed is bet luitenants te detacheeren, maar geen kapiteins. Altijd indien het noodig is, want men heeft hier te lande nogle. pasbenoemde officieren, 2e. verlofgangers die terug willen. De luitenants bij de infanterie in In- VERTELLING VAN ttOLO BAIHUX» UIT HET HOOGDU1TSCH DOOR ANNA. Mevrouw Von Meringen drukte een kus op Elizabeths voorhoofd. Kleine zottin, zeide zij lachend, weenen bederft de oogen en ik mag u niet laten weenen, want een vronw van zestien jaar moet lang nog schoon zpn en de wereld verheugen door haar lachen. Maar daar gij nu aan al uwe gevoelens hebt voldaan, heb ik wel lust, een klein offer van u aan te nemen en u te onttrekken aan uwe droomerijen. Als gij meent, dat uwe smart mij leed heelt gedaan, dan zijt ge bij mij voldoende in de gelegenheid, dat weder goed te maken. Ziehier, uw mau schrijft mij zelf, juist omdat, door zijne aansluiting bij het Engelsch Duitsche le ger, een lange scheiding niet onmogelijk is, dat gij niet jarenlang als een weduwe in sombere afgetrokkenheid moet door brengen. Hij is een te verstandig en goed man, om niet te weten, dat zestien jaren hun recht doen gelden, en hij ver langt dringend, dat gij u de genoegens die zijn 13 jaren of langer officier dus kunnen wel kapitein worden." In hetzelfde blad vinden wij »oen woord aan ouders en voogden van min derjarige miliciens," een schrijven, blijk baar uit bet hart opgeweld," zegt het Nieuws. »Zoodra 't in het garnizoen bekend werd, dat wij werden geroepen om twee jaar naar de Oost te gaan, hoorden wij op de compagnie haast elkeen uitroepen »nou, maar ik schrijf naar huis om toe stemming." Ja, een dichter onder ons maakte dadelijk een versje En wij gaan naar Lombok toe, En wij zijn den vrede moe Wij schieten met kruid eu lood De Balineezen dood. En dat zingen wij nou. Maar de toestemming, zou die komen Ik ben er erg bar,g voor Ouders en voogden, gij zijt weer de kinderen van de oud-strijders van 1830 gij moogt ons niet tegenhouden het voor beeld van onze grootouders te volgen. Zij zouden zich in hun kist omdraaien. Heel Europa moet weten, dat het Ne derlandsche bloed nog wel moed heeft, moed om in de bres te springen voor onze valsch verpioorde kameraden op Lombok. Dat moet gewroken worden en dat zal gewroken worden, wanneer gij ons uwe toestemming geeft 1 Ed gij, moeders, uwe zoons zullen tot hun spijt niet eens in het vuur komen. Onze luitenant heeft ons verteld, dat wij naar Indie gaan om de soldaten daar in hun garnizoen af te lossen die soldaten kunnen dan allen naar Lombok, en wij blijven in reserve. U krijgt daar voor voor uw zoon 300 gulden, dat is niet ontzegt, die uwe jeugd toekomen. Van de kinderkamer in den echt, dat is altijd een groote, vaak een gevaarlijke sprong, die later zich wreekt, en het is beter, zijn dwaasheid dadelijk goed te maken om te keeren en te zien, wat wij oversprongen hebben. Daarom en vooral omdat uw maD het wenscht, en omdat gij na zoo gunstige berichten zelfs reden bobt tot vreugde, leggen wij heden be zoeken af bij mijne bekenden, Binnen acht dagen is het bal aan het hof en ik zou niet gaarne willen, dat gij u daar geheel vreemd ge»oeldet. Morgen of overmorgen stel ik u voor, dan doen wij de noodige inkoopen voor uw toilet en binnen veertien dagen schrijven wij aan uwen echtgenoot, dat gij de schitterend ste ster van den avond waart. De jonge vrouw bloosde; dat was haar alles zoo nieuw, bijna beangstigendzij was nieuwsgierig, om die onbekende heer lijkheid te zien eu toch gevoelde zij een zekeren angst als zjj er aan dacht. Ik zal u mijn kamenier zenden om u aan te kleeden, ging mevrouw Von Me ringen voort, tevrereden dat ten minste geen tegenspraak volgde, en in een uur zal het rijtuig voor staan. Zij verdween door de deur en Elizabeth bleef overleg gend staan. Haar man wenschte het. dat zij genoegen zou smaken, hare tante had haar zooveel verteld van de heerlijkheid daar buiten in de wereld, en Elizabeth een mooi sommetje voor twee winters ik ten minste geef ze aan huis. Wij zien can eens wat meer van de wijde wereld en komen over vierentwin tig maandjes heel wat slimmer en knap per terug dan toen wij heengingen. Wij hebben daar een heel goed leven vraagt het maar aan oude soldaten uit iDdie. Het traktement is ook groot, en daarom geef uwe toestemming als u straks een briet krijgt van uw zoon. De andere couranten willen dit zeker ook wel laten drukken. Ik ben maar zoo vrij geweest dit eens te schrijven de courant zal er wel de touten uithalen, want ik ben wel niet geleerd maar tocli een echte Hollandsche jongen, die zijn laatsten druppel bloed overheeft voor Wilbelmina. De barisans zijn inlandsche infanterie - korpsen op het eiland Madoera, bestemd om in de benoefte aan gewapende macht te voorzien en in buitengewone omstan digheden voor militaire doeleinden te wor den gemobiliseerd. In 1891 werden de ze korpsen gereorganiseerd overeenkom stig een bij gouvernementsbesluit dd. 4 April 1891 vastgesteld reglement. De strekking dezer reorganisatie was hoofdzakelijk om de waarde der bari- sans als strijdmacht te verhoogen en door verbetering der voorwaarden van dienstneming, met gelijktijdig© inkrim ping der formatie, de voltallig houding beter te verzekeren. Het laatste Kolo niaal Verslag (dat van 1893) geeft voor sterkte van het korps barisms te Bang- kalan aan78 officieren en 672 min deren, hetgeen tegenover de formatie een incompleet aanwees 7an 9 man. had in de zes weken die zij hier vertoef de, reeds vaker gehoord, dan in haar ge heele leven, hoe schoon zij was. Schuch ter dwaalde haar blik naar den grooten wandspiegel, toen wendde zij lachend zioh af om gevolg te geven aan den wensch barer tante en aan het bevel van haren echtgenoot, dat zich ook deed hooren in den brief aan haar zelve. Zij was heden voor het eerst recht vroolijk sedert lan gen langen tijd, de brief had haar onbe schrijfelijk gelukkig gemaakt, en toen zjj gekleed was, schoof zij hem heimelijk en stil tusschen haar gewaad, opdat hjj bp haar zou zijn onder die vreemde men- schen, welke zij heden zou zien. Liefde en jeugd straalden haar uit de zwarte oogen, toen zij bij mevrouw Von Merin gen binnentrad en deze kon een uitroep van triomfeerende vreugde niet ondeidruk ken, toen zij zag hoe schoon Elizabeth was. Het feest, waarvan mevrouw Von Me- ringeu zich zooveel genot en triomf had beloofd voor hare beschermelinge, dat feest was voorbij en hare verwachting geheel voldaan. De schoonheid en lieftalligheid van Elizabeth misten hare uitwerking niet en de eervolle onderscheiding, die zelfs het vorstenpaar haar deed te beurt vallen, werd een rede te meer voor anderen, om haar opmerkzaamheid te schenken en be wondering te toonen. Onder hen, op wie Buitendien zijn er nog twee korpsen barisans, een te Pamakassan en een te •Sumanap, die. als zij voltallig zijn, elk 10 officieren en 342 minderen hebben. Volgens hel koloniaal verslag 1894 was het korps te Sumanap geheel en aat te Panakassan op 1 mar. na compleet. Ten vervolge- op het bericht in de Nederlandsche Staatscourant van 7 dezer moet nog worden medegedeeld, dat de in het nummer van 30 Augustus als ver mist vermelde 1ste luitenant der infanto- rie E. de Graaf gesneuveld Is en dat aan de gevolgen van bekomen wonden is over leden de sergeant der infanterie Theodor Baumann (algemeen stamboek, nommer 17888.) Verder kan nog worden vermeld, dat door den Gouverneur-generaal is bericht dat de vorst van Lombok (blijkbaar reeds vóór de bekende overrompeling onzer troepen) eene som van f 45000 ter ver goeding van oorlogskosten betaald heeft. Die laatst9 mededeeling omtrent de vergoeding van 45.000 klinkt zonder ling en geeft grond voor allerlei vragen; o. a. is die vorst dupe of wist hij van die overrompeling af? In een Indische correspondentie aangebracht per mail dt 8 Aug., Zaterdag hier ontvangen - komt nog eene zon derlinge mededeeling voor dat dezelfde oude vorst, dien men reeds lang dood waande, den 12en Juli zijn opwachting bij den opperbevelhebber kwam maken eu zijn verwondering te kennen gaf over de aanwezigheid der troepen op Lombok. Hiervan was hem toch niets bekend. Men betwijfelde ten zeerste of dit wel ernst was. de jonge vrouw in haar reine schtterende schoonheid een diepen indiuk achterliet, was ook graaf Bühl, wiens vooroordeel tegenover haar niet alleen geheel verdwe nen, maar veranderd was in gloeiende bewondering. Hij was bekeerd haar le vendige vroolijke aard, haar ongekun stelde verrukkingoverde nooit aanschouw de heerlijkheid der vorstelijke pracht, hare kinderlijke onschuld, dit alles kon geen logen zijn of berekening en hij verkwikte zich aan hare frissche natuurlijkheid als een dorstende aan de heldere bron. Zjj had haar leven doorgebracht in landeijjke stil te en afzondering bij de moeder van ha ren man en had toen, dezen volgend, in Kassei nauwelijks minder ingetogen ge- leetd. zooals de rouwtijd en Melbachs in nerlijke neigingen het voorschreven. Maar zij was gelukkig geweest, vol vreugdeen vrede, de liefde had haar leven dagelijks versierd met nieuwe bloemen. Zou ook de wereld dit doen Zou die zelfs niet den gfurigen krans ontbladeren Eli zabeth wist liet niet zjj wist alleen, dat haar man geborgen was, dat hij haar lief had en dat het leven schoon was en ver lokkend en met al de levendigheid van haar jeugdig hart gaf zij zich ovei aan deze nieuwe indrukken. Bühl kende de vrouwelijke natuur beterzijne ervaringen zeiden hein, dat een zoo kinderlijk na tuurlijk gemoed, een hart, waarin geen ander gevoel tot bewuste klaarheid waa

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1