Ilinueiiland. Uemeiigd Nieuws. als hij zich bekeerde, voor zijn vrouw en kind te zorgen, er veel toe heeft bij gedragen. Hoe hot zij, het zal moeie- lijk tot aanbeveling van de doodstraf gezegd kunnen worden, dat ze nuttig is om gelegenheid te geven tot zulke stich tende bekeeringen. De anarchisten zei ven. op wie ze dan invloed zouden moe ten uitoefenen, twijfelen licht aan de echtheid of beschouwen ze als lafhartig heid of kortzichtigheid, en voor den de linquent zelf is het zeker beter hem in de gelegenheid te stellen door zijn leven de echtheid van zijn berouw te loonen dan hem niettegenstaande zijn berouw het leven te benemen. De ernstige berichten, welke omtrent de expeditie naar Lombok, in de laatste dagen ons land bereikt hebben, zullen voorzeker op ieder, die belang stelt in ons Vaderland en ons zoo nauw ver want koloniaal rijk, een diepen indrnk gemaakt hebben. Het onvolprezen Indische leger beeft andermaal zware offers op het altaar des vaderlands gebracht, toen het opnieuw geroepen weid om het gezag van H. M. de Koningin te doen eerbiedigen. Tengevolge der verraderlijke handelin gen des vijands zijn deze offers buiten gewoon ernstig geweest, zoodat in me nige familie, zoowel hier te lande als in Indie, het verlies van bloedverwanten of vrienden betreurd zal worden. De bijzonder groote belangon, welke de bevolking van Nederland heeft bij de handhaving van het gezag in onze O.-I. bezittingen, waardoor handel en nijverheid kunnen bloeien en zich ontwikkelen, en evenzoo onze positie als groote koloniale mogendheid, meer uit een internationaal oogpunt beschouwd, zijn oorzaak dat zeer strenge maatregelen genomen zullen moe ten worden, opdat de regeering haar ge zag zal kunnen handhaven. Reeds heeft de Indische regeering be langrijke versterking naar het terrein des oorlogs gezonden, en ook hier te lande heeft het opperbestuur maatregelen genomen tot spoedige versterking van liet Indische leger, en naar men zegt ook der vloot. Groote inspanning zal voorzeker ander maal van dat leger en van de vloot van de Ned. zeemacht geeischt worden om het gepleegde verraad naar behooren te straffen dat beiden evenals altijd met de grootste toewijding hun plicht zullen vervullen, daaivan kunnen onze Konin ginnen en bet vaderland overtuigd zijn. HH. MM. zullen evenals wq hen allen met belangstelling volgen en het beste succes loewenschen. Bij de zware taak die hen wacht, zal het hun inmiddels een groote steun wezen, te weten dat juist ook de bevolkiug van het moeder land wil trachten die taak voor heD te verlichten, de nagedachtenis der reeds ongaarne bij mjj Heb ik u niet lief als mijne dochter en zouden niet allen u vriendelijk tegemoet komen, als gij slechts uwe eenzaamheid wildet verlaten Gij zpt zoo goed riep Elizabeth nit, snel zich nedei buigend om de hand van mevrouw Von Meringen te kussen. Houd mij niet voor ondankbaar, beste tante, ik erken uwe goedheid met een zoo dank baar hart Maar het bijzjjn van mjjn echtgenoot wordt, geloof ik, door niets ter wereld vergoed. De tegenwoordigheid van den man schenkt verrukking en ge» rustheid tevensin zijne tegenwoordig heid kan ik niets doen, wat onrecht zou zjjn ot hem zou mishagen, want hij zou het mij zeggen en dan kon ik zijne wen- schen vervullen. En de kracht om zijne eigen gevoelens op te offeren aan de wenschen van anderen, die kracht kan slechts de liefde schenken. Vergeef mij daarom, dat ik hier in dit huis der vjeugde mijne smart niet altijd vermag te be- heerschen, ja die vaak zelfs gerechtigd acht, ofschoon ik toch weet, dat gij tra nen bijna niet duldt in uwe omgeving. (Wordt vervolgd.) j door verraad gevallen wapenbroeders in eere en dankbare herinneiing te houden en zoo noodig hunnen nagelaten betrek kingen tot steun te zijn. De ondergeteekenden doen hiertoe een beroep op het Nederlandsche volk tot het inzamelen van gelden, welke zullen die nen om le. het Hoofdcomité van het Roode Krui? in staat te stellen, de troepen te velde en de ageerende scheepsmacht op zooveel mogelijk onbekiompen wijze van het noodige te voorzien, wanneer hare gewone hulpmiddelen daartoe ontoerei kend mochten zijn 2e. ter gelegener tijd en plaats een monument op te richten voor allen, die in den strijd op Lombok het leven voor het vaderland lieten, en 3e. wanneer de ingekomen gelden zulks zullen toelaten, de nagelaten be trekkingen der door het verraad van 25 en 26 Aug. jl. gevallen officieren en minderen, welke daarvoor in aanmerking zullen komen, te ondersteunen. Daar het spoedig inkomen van gelden, met het oog op het onder sub 1 genoem de doel, zeer gewenscht is, ontbreekt de tijd om vooraf te trachteo op andere plaatsen comités te vormen. De ondergeteekenden, waarvan de le, 5e en 11e inmiddels bereid zijn bijdragen in ontvangst te nemen, beschouwen zich niettemin als eene voorloopige commissie en roepeD de welwillende hulp in van alle belangstellenden, ten einde tot het vormen van plaatselijke comités te ge raken en daaruit eene gedelegeerde com missie te kunnen samenstellen, in wier handen zij hare aanvankelijke taak vol gaarne zullen nederleggen, ten einde la ter aan het onder sub 2 en 3 genoemde doel uitvoering, of eeno zoodanige be stemming aan de ingekomen gelden te geven, als wenschelijk zal geoordeeld worden. Inmiddels hebben zij zich verzekerd, dat de navolgende heeren zich met hun doe! kunnen vereenigen en hunne pogin gen zullen steunen Mr 1.' H. M. baron Mollerus van Wesi kerke, commissaris der koningin in Gel derland. K. van der Heijden, gep. lui tenant generaal van het O.-I. leger. T. C. C. Bloem, gen. majoor der infanterie. .Tbr W. de Villeneuve, gep. gen. majoor der artillerie. Mr C. P. Henny, president van het gerechtshof te Arnhem. Mr R. I. C. baron van Pallandt van Roosendaal. De Commissie W. A. Arriëns. kapitein tor zee. Mr A. H. Biandt, burgemeester der gemeente Rheden. G. J. de Joncheere, oud zee officier. C. J. de Bordes, oud-off. der infanterie, adj. in b. d. van wijlen Z. M. den Koning. F. D. Sprenger, oud lid der Prov. Staten van Zeeland. Jhr W. Prins. H. de Bruijn. V. D. van Dieponbrugge, oud off. der cavalerie. T. C. Zechner, voorzitter der plaatselijke schoolcommis sie. T. I W. baron van Pallandt. K. L. Rambonnet, candidaat-notaris. Velp, 3 September 1894. De Vliss. Grt. verneemt uit goede bron dat de zeven gewonden 7an de Stier het goed maken. Zij nemen in beterschap toe. en er bestaat gegronde hoop de nog in behandeling zijnde vuur- stokers in het leven te behouden. Uit den aard der zaak zal de verple ging en hun lijden nog geruimen tijd aanhouden. Speciaal vereischen Klum- per en De Vries voortdurend nauwlet tende zorg, aangezien het gedeelte van hun lichaam, dat verbrand is, vrij be langrijk mag geacht worden. Gedurende 7 dagen werd door dr A. Kuipers geregeld een telegram naar Soest- dijk gezonden. Dit wordt nu om de drie dagen gedaan. Namens de Koningin-Regentes ont ving genoemde dr A. Kuipers een te legram, waarin H. M. hare deelneming betuigde met hei overlijden van vuur stoker Van der Zee. - Naar meD uit Vlissingen aan de M. Ct. meldt, zijn Woensdag de nog vier door cholera aangetaste matrozen van de Duitsche brik »Adelheid," die in de barak op Rammekens waren opge nomen, daaruit als hersteld ontslagen. Noch op de reede noch op Ramme kens zijn dus nog choleralqders. Van een ingezetene van Nederland die onbekend wil blijven, is bij het de partement van koloniën, ten behoeve van de militaren qp Lombok of de daar gewonden, ontvangen eene som van 1UC0. Dit bedrag wordt, overeenkom stig de bedoeling van den gever, ter be schikking gesteld van het centraal-comi té van het Roodc Kruit, te Batavia. Bij kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Vlissingen H. P. J. Tutein Nolthenius. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dal te vervullen is de betrekking van leeraar in scheikunde, geologie, mi neralogie, technologie en warenkennis aan de rijks-boogere burgerschool met Sjarigen cursus te Middelburg. Jaarwed de 2000. Aanmelden vóór 19 Sept. bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr W. B. J. van Eyk te 's Gravenhage. (St. a.) De oproeping van Den Beer Poor- tugael vindt gt?en algemeenen bijval. De heer W. A. Zqst, jur. cand te U trecht geeft in een ingezonden stuk in de A. R. Crt. zijne bedenkingen tegen het doen vaD onberaden handelingen, waartoe bedoelde oproeping allicht aan leiding zou geven. AVEL, den 7 September 18tté. Gisteren vergaderde alhier in haar ge woon lokaal de afdeeling Axel van den kommiezenbond. Aanwezig waren 9 leden. De voorzitter heette de leden welkom, doch 't speet hem. dat zoo weinigen wa ren opgekomen. Aan de orde was de rekening en ver antwoording, te doen door den pennig- meester. Ö9 rekening, welke met een batig saldo sloot, werd in orde bevon den waarvoor den penningmeester dank werd betuigd. Het verslag van het verhandelde in de vorige vergadering werd na voorle zing door den secretaris goedgekeuid. De contributie werd voor het volgende jaar bepaald op lu cent per lid. Daar waarschijnlijk vele leden in de suikerfabrieken zullen gedetacheerd wor den, besloot d& vergadering met 6 tegen 3 stemmen in December geene bijeen komst te houden, tenzij onderwerpen van eenige belang eventueel aan het bestuur mochten worden opgegeven. Daarna werd de vergadering gesloten. Deze week is een aanvang gemaakt met de vergrooting van het terrein aan het station alhier. Door de directie der spoorwegmaatsch. Mechelen -Terneuzen is eene strook gronds aangekocht van madame De Kerckhove te Gent, palende aan het tegenwoordige terrein. Deze uit breiding zal in eene behoefte voorzien, daar in het najaar geen plaats genoeg was voor wagons en het neerstorten der beeten. De werkzaamheden bestaan voorna melijk in het effenen van den grond en het verlengen eener heul. Bij den landbouwer P. de Putter alhier zijn twee runderen uit riood ge slacht wegens opgeblazenheid. Dat be gint dus ook weer aan te komen. Gisteren had te Terneuzen ten overstaan van den notaris Van der Moer aldaar, en ten verzoeke van Mr J. P. Dronkers do veiling plaats van de vol gende,x)iiroerendo goederen 1. Eod perceel tuin (bouwgrond) naast het huis van den heer Tholens te Ter neuzen groot 1 are 30 centiaren, gren zende 10 meter langs de Heerengracht een perceel tuin (bouwgrond) naast het vorige, groot 2 aren 63 centiaren samen voor 1000, toegewezen aan dhr Jac. van Pienbroek te Terneuzen. 2. Een heerenhuis met tuin, tegen over de Axelsche brug aan het kanaal met twee perceelen tuingrond, samen groot 1 are 32 centiaren, samen voor 11500, toegewezen aan den heer Roe land de Vries te Amsterdam. 3. Eene hofstede bestaande in gebou wen, erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland in den Grooten Huissenspolder, Zaamslag, groot 4 hektaren 32 aren 21 eentiaren, aandeel in een perceel weiland, recht van erfpacht, 5 hectaren 74 aren 69 centiaren bouwland, 5 hectaren 94 aren 30 centiaren bouwland en 2 hecta ren. 72 areD 40 centiaren bouwland, al les in den Eendragtpolder, 5 hectaren 49 aren, 40 centiaren bouwland en een weg, 4 hectaren 77 aren 40 centiaren bouwland en weg liggende in den Kleine Huissenspolder, alles gemeente Zaamslag, aan den heer Hendrik de Bruijne aldaar voor 485 per 44 aren 56 centiaren of in rnas.->a voor 32077.33. - De 2e luits. H. J. de Klein, J. N. Bruijn en P. A. W. van Eeten van het 5e bat. 3e reg. inf. te Bergen op-Zoom, worden tijdens de manoeuvres van de 3e divisie infanterie tijdelijk gedetacheerd resp. te Middelburg, Terneuzen en Vlis singen. Predikbeurten te Axel. Zondag ft September. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 uur: Ds A. M. Kuottnerus, (van Zaamslag.) Nam. 2 uur Lezing eener Leerrede. Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 uurRev. Dr E. C. Oggel. Nam. 2 uur: Rev. Dr E C. Oggel. Kerk B. Voorm. 9 uur: Ds F. W. J. Wolf. Nam.2 uur Ds F. W. J. Wolf. Door de rechtbank te Groningen is de zaak van den heer dr Bahler, beroepen predikant te Schiermonnikoog, gequali- ficeerd als smaad tegen ds Gheel Gilde- meester te 's Hago en naar de openbare zitting der rechtbank verwezen De Hoogeveensche Crt. bevat het vol gende ingezonden stuk Door mijne landgenooten vervolgd (het is een Russisch Israëlietdie dit ver haalt). mijn huis en magazijn door brand vernield, was ik genoodzaakt het land mijner geboorte te verlaten en begaf mil met mijne echtgenoot en drie jonge kin doren naar Nederland, waar ik na lang tobben een sober bestaan vond door aan eenige kinderen te Uskwert, Middelstum en Wartum godsdienstonderwijs te geven. Na eenigeri tijd hiermede tot genoe gen der ouders te zijn werkzaam geweest werd mij door een firma te Groningen het voorstel gedaan, om tegen flinke be looning opzichter te woiden in een worst fabriek. Daar ik tot nog toe een* karig bestaan had, nam ik de aangeboden betrekking aan. Doch wat gebeurde De zaak rendeerde niet en na korten tijd word de fabriek opgehevendaarmede verviel ook mijn betrekking als opzich ter en was goede raad duur. Geen ambacht kennende, de Neder landsche taal niet kunnende spreken, niet meer wetende waarmede brood voor mijn gezin te kunnen verdienen, besloot ik mijn geluk in den Haag te beproeven. Daar werd mij aangeraden te trachten een ambacht te ieeren. Ondersteund door eenige stamgenooten, zoude ik mij op het kleermakersvak toeleggen met ijzeren wilskracht werkte ik dag en nacht, om vrouw en kinderen van het hoogst noodige te voorzien doch. helaasdooi de te groote inspanning kieeg ik het op de oogen en moest ik in het gast huis; en na geruimen tijd verpleegd te zijn geweest, mocht ik, om mijn gezicht niet geheel te verliezen, het ambacht niet meer voortzetten. Het was in dezen tijd, dat mijn echtgenoot met vijf kinderen (mijn gezin was met twee kinderen vermeer derd) in een kamertje in het Elzemoei- straatje in de grootste eliende en ar moede woonde, toen op zekeren Woens-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2