r Liefdevreugd en Liefdeleed. No. 845. Zaterdag 8 September 1894. IIV' Jaarg. [Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc h - V I a a n d e r e n. F. DIELEMAN, AXEL. Lombok. 8. FEUILLETON. IXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag; TWEE uren. Uit Batavia seint men aan de N. R. CK Kapitein Lindgreen is met zijn deta chement door de Baliërs gevangen ge nomen. Onder voorwaarde, dat er vrede geslo ten zal worden 6n de troepen zich zul len terugtrekken is de Radja bereid zijn gevangenen uit te leveren. Het Nieuws van den Dag publiceerde Dinsdag het volgende buletin ,,De vorst van Lombok biedt aan vijf tig gevangenen in vrijheid te stellen ert van verzet af te zien, indien de troepen terug keeren. Een brief van generaal Vetter bereikte kapitein Lindgreen." De correspondent der N. R. ört. seint uit Batavia. Het negende bataljon met een sectie bergartillerie is naar Kela, ten Zuid-Wes ten van Mataram. vertrokken met het bevel om het met granaten te beschie ten. De Zeemacht vernielt thans het paleis te Mataram. De generaal vraagt meer oorlogschepen om de Westkust te blok- keeren. Van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsoh indië is Dinsdag per telegiaaf het navolgende bericht ontvangen. „Ik acht, na overleg met comandant der zeemacht, leger-commandt en Raad van Indië, versterking marine en zending mariniers onnoodig, doch waardeer zen ding detachement koloniale reserve en 500 man suppletie-troepen. Troepen thans alle op Lombok, matriaa! gedeeltelijk, rest volgt spoedig". Het bericht dat kapitein Lindgreen met VERTELLING VAN eoiiO itiini N» UIT HET HOOGBUITSCH DOOR ANNA. In het begin had het leven ten huize van mevrouw Yon Meringen werkelijk zekere bekoorlijkheid voor hem, en de dame zelve oelende, trots hare veertig ja ren, dien invloed op hem uit, welke ware beminnenswaardigheid aan oudere, ja zelfs aan verwelkte vrouwen verleent. Het vlei de haar, dat deze vlinder, dit wispelturig bedorven kind der groote wereld, zich tehuis gevoelde en naar zijn zin hare wo ning, zij wilde het zichzelven niet beken nen, dat wellicht een inniger gevoel haar deed verlangen naar de voortdurende vriendschap van den jongen man. En toen zij na verloop van eeuigeu tijd met een onaangename gewaarwording bemerkte dat de bezoeuen van den graaf zeldzamer werden en vluchtiger, toen verscheen in de persoon harer nicht een r.ieuw aantrek kingsmiddel, dat, naar zij hoopte, zijn werking zou uitoefenen op het licht ont vlambare gemoed van haren lieveling. En Elizabeth in hare wonderbare schoonheid zijne manschappen krijgsgevangenen der Baliërs waren en de voorwaarden voor hunne uitlevering door den Vorst van Lombok gesteld, doet velen vreezen dat wanneer die voorwaarde niet werd aai) genomen voor hen het ergste t9 duchten is. En (tèt de voorwaarde zou wordeii aangenomen en wij ouze troepen zouden terugtrekken, is niet te onderstellen. Van bevoegde zijde hoorde de Amh> Crt. de in zekeren zin geruststellende opmerking, dat de Baliërs wel overtuigd zouden zijn, dat het dooden der krijg3 gevangenen door ons ten zwaarste zou worden gestraft en dus hun eigen be lang medebracht deze te sparen. Het is te hopen, dat deze zienswijze blrjksn zal de juiste te zijn geweest. Het Vad. maakte de zeer juiste op merkingen dat de gevangenneming van kapitein Lindgreen en zijn d6tache ment wel aan twee onzer bladen is ge seind, maar officieel niets is bevestigd. Er bestaat dus hoop, dat deze Jobstij ding niet juist is. Men weet, dat Lini- green met zijn detachement zich ver scbanst beeft in een Dewa nuis ten Z.- O. van Tjakra Negara. Dit. is een hin doetempel, die wel, gelijk gewoonlijk het geval is, op een hoogte zal zijn gelegen en gemakkelijk te verdigen zal zijn. Het oprukken naar Kela, hier boven ge- gemeld, heeft denkelijk ten doel hem te ontzetten. De kapt. J. C. Lindgreen is een der kranigste officieren van het Indische le ger. In 1876 benoemd tot officier maak te h\j reeds in 1878 en 1879 met het 3e bataljon de beroemde vei ovoringstoch ten van den generaal Van der Heijden in de XXII en XXVI Moekims mede< Hij werd toen niet alleen eervol ver meld, maar ontving ook wegens zijn ge drag de Militaire Willemsorde 4e klasse. Het aanstaande vertrek van de Van tSpeyk ea-de Johan Willem Friso naar In dië wordt bevestigd, Zaterdag a. s. vertrekt van Aamster dam per Primes Wilhelmina van de maatschappij Nederland naar Batavia een een volledige compagnie der koloniale reserve ter sterkte van 193 man onder bevel van den kapitein van het O. L. Ie ger Drijber. Medeleiders van de corapag nie zullen zijn de le luit. V. d. Pauwert en de 2e luits Prins en van Geer. Door de Nederlandsche Stoomvaart- maatschappjj »Oceaan" ia aan don mi nister van koloniën aangeboden naar aanleiding van liet voorgenomen dirigee ren naar Indie van het korps mariniers daarvoor een stoomschip beschikbaar te stellen, voldoende ingericht voor het ver voer van troepen, tegen eene passage van 140 met inbegrip van voeding en geneeskundige hulp voor korporaals en minderen, per hoofd, voor officieren en ouderoffcieren naar evenredigheidont scheping der troepen op Java of Lombok ter keuze van den minister. Te Breda zal op initiatief van de al daar wonende actieve en gopt>nsionneer- de opper officieren, waarbij zich aange sloten hebben de chefs van korpsen in dienstvakken en de burgemeester. Don- dei dag middag in de groote zaal van Con cordia eene Lombok-huldebetuiging piaats hebben, ter eere van de daar gevallenen. Als sprekei zal optreden de gepension- n6erde generaal van liet O -L., L. Reedt van Oldenbarnevelt. Ü8 toegang is vrij voor ieder. Ruiteiihiiid. Te Barcelona kan men eerstdaags de proef nemen, of het altijd zeldzame ge val, dat iemand, die geëxecuteerd moet worden, als berouwvol zondaai sterft, een weldadig6n invloed heeft op het pu bliek. Dit is namelijk hei geval met Salvador, die den scurikkelijken bomaan slag in 't Liceo-theater op zijn geweten heeft. Door den invloed van den bis schop van Barcelona en van zijn zuster die non is, heeft hjj zich bekeerd en is als Dominicanermonnik gewijd, alvorens hij 't schavot zal bestijgen. Aan een reporter, die hem bezocht, verklaarde hij door discussies met Jezuitenpaters en door het lezen van de philosophische werken van Balmes tot het inzicht van zijn dwalingen te zijn gekomen. Hij zei- de nu overtuigd te zijn, dat uit het kwaad geen goed kan voortkomen, dat het kapitalisme niet de schuld is van den cngelukkigen toestand der werklie den, dat de anarchisten door hun ver gaderingen en geschriften het volk op een dwaalspoor leiden. Tegelijk ver klaarde hij, dat het hem met zijn aan slag niet te doen geweest was om PaL las te wreken, maar om gevolg te ge ven aan 't besluit, in de gevangenis van Valencia opgevat, om de maatschappij te doen boeten voor eiken zweepslag die hem daar was toegediend, een eigen aardige illustratie van het nut der lijf straffen. Of zijn bekeering oprecht is, valt moeilijk uit te maken. De reporter, die hem sprak, kreeg den indruk niet, en meent, dat 's bisschops belofte om, mevrouw Von Meringen. O, hij denkt aan ons allen Van het eiland Wight, vervolgde zij half luid, terwijl hare oogen het geliefde schrift, verslonden hij is ge lukkig geland, zijn arm is genezen. En hare stem stierf weg en alleen hare ziel sprak juichende woorden van liefde na, die tot haar weerklonken over land en zee. Het waren boden van verlangen, woorden van hoop en vertrouwen, en E- lizabeth deed zichzelven de belofte, eeu wig zijner te gedenken. Mevrouw Von Meringen had den inhoud van haren brief lang reeds gelezen, toen hare nicht, den haren steeds opnieuw doorlezend, nog in de vensternis stond, en de oudere dame achtte het eindelijk tijd hare vriendin toe te spreken. Ziet g", kleine droomster, zeide zij vriendelijk, nu hebt gij geweend, gezucht, vertwijfeld en alles tevergeefs. Maar waarlijk kind. ging zij bijna verschrikt voort, ik meen opnieuw tranen te zien in uwe oogen. wat is er dan nu toch weer Ik weet niet, lieve tante, zeide zij, of ik ween van vieugde over de gelukkige redding van injjri echtgenoot, die ik eerst nu beschouw als geheel gelukt, ot van smart om de lange scheiding, die mij nog wacht. Mevrouw Von Meringen dreigde schert send met den vinger. Elizabeth, Elizabeth, zijt gij dan zou bloeide niet alleen als een bloempje won derschoon in den salon van meviouw Von Meringen, neen, de jonge vrouw had ook het hart gewonnen harer beschermster en deze had hare nicht lief met de teederheid eener goede, maar ook ijdele moeder. E lizabeth was met hartelijke vreugde door haar opgenomen en had de eersfe ook met de scherpzinnigheid der vrouw lang ge leden de juiste overtuiging uitgesproken, dat mevrouw Von Metingen nooit weenen zou met de weenenden, zoo bezat zij toch ter verzoening voor die ware deelneming welke haar ontbrak, de tact, die de op voeding schenkt en die den treurende minstens tijd en eenzaamheid gunt, om zich te verzoenen met zijn smarten. Om die reden was de schoone vreem delinge, wier lot het gezelschap zulk een levendige belangstelling inboezemde, tot dusverre door bijna niemand gezien, of schoon zij reeds vier weken toefde onder het gastvrije dak harer tante. Elizabeth was aangekomen in een toestand van op gewondenheid, die een uitwendige rust in hare omgeving des te noodzakelijker maak te, daar deze in haar eigen binnenste zoo mOeielijk te herstellen vras, omdat zij ten opzichte van haren echtgenoot nog im mer in pijriljjke onzekerheid verkeerde. Melbach was gebleven bij het korps van den hertog van Brunswijk en met dezen in Saksen gevallen, toe» den 12den Juli de wapenstilstand van Znaïn opnieuw een dam opwierp Voor het krachtdadig optre den der patriotten. Maar de hertog van Brunswijk liet zich niet ontmoedigen hij had zjjn alles, zijn laatste erop g6zet, hij kon en wilde het spel niet »erloren geven, eer het verloren was. Dörnberg en Mel bach waren onder degenen die den held volgden bij Halberstadt was Melbach ge wond, maar hij was niet ongeschikt voor den strijd achtergebleven. Dit was het laatste bericht, dat zijne echtgenoote öflt vangen had. Het was de dag, volgend op dien, waar op de jonge vrouw door het geluk, door haar bespied, zoo smartelijk herinner^ was aan het verlies van haar eigen, dat dat mevrouw Von Meringen plotseling met een van vreugde stralend gelaat bij haar binnentrad. Nu Elizabeth, kijk eens hier, riep zij uit een tamelijk omvangrijken brief zege vierend in de hoogte houdend, ik breng u leven en vreugd. Maar, nu moet ge lachen ook, kind, opdat men na zoo lan gen tijd eindelijk weder eens ziet, dat ge tanden hebt schooner dan paarlen. En de jonge vrouw lachte werkelijk met een zoo gelukkige uitdrukkking op het gelaat, dat zelfs mevrouw Von Me- ringen's hart er warm van werd, en ver langend strekte zij de hand naar den brief uit. Ook voor u eenige regelen, zeide zij, toen zij den brief had opengebroken, tot

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1