Burgerlijke Stand. Landbouw. goedgekeurde kohier der schoolgelden over het 2e kwartaal dienst 1894. b. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit 20 Juli 11. betreffende nadere regeling der jaarwedden van de onderwijzers. c„ Briol van Ged. Staten dd. 17 Au gustus houdende mededeelicg dat door Johs de Feijtei, landbouwer te Zaamslag aan hen een verzoek is gericht tot bet plaatsen van een ijzeren leuning aan de zoogenaamde >Kraag" ten einde aldaar ongelukken te voorkomen. Genoemd college raadt het beplanten met. boomen af, maar kan aanbevelen het plaatsen van een ijzeren leuning of het planten van een doornhaag. d. Brief 7an den Hoofd ingenieur van Waterstaat dhr M. B. G, Hooger waard, betreffende het onderwerp sub c. ZEd. Gestr. zegt dat adiessant her haaldelijk over een dam moet rijden, waarop eene brug waarvan de leuning slechts 16 M. lang is. Bet overige ge deelte van den weg is geheel open. Nu kan het gebeuren dat bij hoogen water- stard en stormweer de schuimvlokken daar over den weg slaan, tengevolge waarvan de paarden schichtig worden en te water geraken. Eenige voorziening zou dus in dezen zeer gewenscht zijn. Adressant wil eene ijzeren leuning zien geplaatst, maar de polder is meer voor boomen planten, en ook het Dagelijksch Bestuur van Zaamslag is hiertoe meer genegen. Onder anderen wordt door hen de opmerking gemaakt dat paarden de boomen beter ziet: dan een ijzeren leu ning en dat zjj over zulk eene leuning kunnen heenspringen. Dit gebeurt echter nog niet zoo gauw en wat het zien be treft, wanneer een leuning wit geschil derd is zien de paarden deze evengoed als boomen. Wenscht men boomen te planten dan doet men best populieren te nemen en ze 2V« M. van elkander te plaatsen met palen tusschen iedere 2 boomen en af gespannen met gegalvaniseerd ijzerdraad Dit zal te zamen kosten 382.62, Even veel, dit staat vast, zullen de boomen er onder den invloed van het zoute wa ter slecht willen groeien, populieren ech ter het best. Daarom deed men beter eene doornenhaag te planten, en langs deze haag paaltjes plaatsen als boven met gegalvaniseerd ijzerdraad verbonden, terwijl daarvan de kosten zouden beloo- pen de som van 816.96. De doornstrui ken zullen er veel beter voortwillen dan de boomen. Een ijzeren heining is ech ter boven beide te verkiezen. De voorz. De boomen en de haag loo- pen niet veel uit elkandereen ijzeren leuning zou duurder komen, die kost 14 honderd en zooveel. Wat denken de hh. er over Is 't goed dat B. en W daarvan een voorstel maken. Dhr GeelhIk dacht dat de polder ge- negeu was voor boomen. VoorzJa, genegen wel maar er is daaromtrent ook niets besloten. Dhr KrakerIk acht het meest veilig eene leuning. Het is daar zeer gevaar lijk. Kijk eens naar J. de Feijter, wat een ongeluk was dat niet, hij heeft er nu 'i leven wel afgebracht dat is waar maar het had toch erger kunnen zijn. De voorz.Dat was wel een schoon werk maar een haag is toch ook ferm spul. Je hebt dat op meer plekken, on der anderen in den Ferkpolder. Dhr Kraker Het is daar eene vissche- rij 't kan ook best gebeuren, dat die haag dikwijls niet overal even dicht zal zijn. Dhr GeelhoedtHet is best öf boomen öf kaphout te planten. De hoofdinge nieur zegt in zijn brief ook. dat de paar den schichtig worden door 't overspatten van het schuim, dus wanneer er kap hout staat kan dit niet meer. Dhr KlerkBoomen is nog al gevaar lijk van wegens 't afwaaien van takken. De voorz.'t Is toch wel een goed werk zooals op den dijk naar Othene Dhr Kraker Ik vind het gevaarlijk op een hoogen dijk, als je daar af mocht tuimelen, zou je er maar slecht afkomen. De voorz.: Ja, ik zou er liever afval len als er niks staat, want als je er uit stuikt ben je dood. Dhr KrakerIk vind eene haag daar om beter, dio workt van onderen af dicht. De voorz. zegt namens B. en W. later een voorstel te zullen doen omtrent deze zaak. Dhr KlerkJa, mhr de voorz. We hebben de rekening in orde bevonden Wordt gezegd dat de ingekomen stukken nog niet alle zijn voorgelezen. e. Circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, houdende me dedecling dat Hare Majesteiten haren dank betuigen voor de wijze waarop zij door de Zeeuwen ontvangen zijn, verze kerende dat de dagen in hun midden doorgebracht in dankbare herinnering zullen blijven. Wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Voorloopige vaststelling *ier ge meenterekening dienst 1898. Bij morde van dhr de Klerk rappor teert de commissie, belast met het on derzoek, dat zij geene bedenkingen heeft, en adviseert bijgevolg tot goedkeuring. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd in ontvang op 22209,171/, en in uitgaaf op 20879,567a, alzoo met een batig slot van 1329,61. III. Rekening van het Algemeen Bur gerlijk armbestuur voor 1895 en aan vraag van eene subsidie voor die instel ling. De rekening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd tot een bedrag van 1783,48 aan inkomsten en een gelijk bedrag aan uitgaven, terwijl de gevraagde subsidie ad 1871,25 ook met algemeene stemmen wordt toegestaan. IV. Aanbieding der gemeentebegroo ting voor 1895. De voorz. verzoekt den leden hiervan inzage te nemen om dan later to worden vastgesteld. V. Onderhandsche aanbesteding der straatverlichting. Het voorstel van B. en W. is hierom trent dat de straatverlichting voordedienst 1894/5 kan worden opgdedragen aan C. van Dixhoorn voor l10/»» cent per uur en per vlam. Zij behouden zich echter voor hierin ten allen tijde zoodanige verandering te brengen als in het belang der gemeente zal worden geoordeeld noodig te zijn- Dhr Van de ReeIk ben daar niet voor ik zag liever dat dit publiek werd aanbesteed, daar toch eenmaal aangeno men is, dat alles wat boven 10 gaat publiek zal aanbesteed worden. De voorz.Maar er is zoo weinig liefhebberij voor. De geschiedenis heeft geleerd dat we er al zoo dikwijls slecht mee zijn uitgespeeld Dhr GeelhoedtIk geloof toch w el dat op hem, die krachtens eene publieke aanbesteding de straatverlichting aan neemt, controle kan worden uitgeoefend. Bovendien is, zooals dhr Van de Ree terecht mededeelt, besloten alles boven 10 pubüek aan te besteden en dit be loopt misschien wel 200. De voorz.Daarom moeten we het aan den Raad vragen, maar tot hiertoe is het nog altijd goedgegaan. Dhr GeelhoedtDat is waar, ik misgun dat aan Dixhoorn ook niet, maar de raad is meer consequent wanneer hij de ver lichting publiek aanbesteedt. L)e voorz.Och, die jongeu die loopt daar zoo wat met zijn brilletje en met zijn laddertje dat gaat zoo toch goed en gaat men het publiek aanbesteden, en gaat men er wat over opspelen, dan wordt er weer beterschap beloofd en af- geloopen is het, men weet wel hoe dat gaat, maar willen do hh. het publiek hebben, dan zal ik het in omvraag bren gen. Dhr Van de ReeIk ben er totaal tegen, en vind het zoo onregelmatig tno gelijk, het is niet alleen schadelijk voor de gemeentekas maai ook voor de ge- meentenaren, want wie weet hoeveel er zijn die het willen doen. De voorz.Misschien 6 of 2 of 1 en als het er wel op aankomt geen een. Ik zal het voorstel van B. en W. echter in omvraag brengen. Dit wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hh. Van de Ree, Kraker en Geelhoedt. Voor do hh. Klerk, Dekker, Riemens en de voor zitter. VI. Opmaking eener voordracht ter benoeming van zetters. Dhr K de Kraker wordt op de voor dracht geplaatst met 6 van de 7 stem meri. Eéne stem verkreeg dhr W. de Klerk. Dhr KrakerBurgemeester, is U ook nog lid van hel Coll. van zetters. De voorz.Zeker voor de bedrijfsbe lasting, dat is nu een nieuwe wet maar anders niet. Dhr Kraker: Ik dacht dat U er nu ook bij wa«. De voorz.Zal dhr de Kraker het aan nemen. Dhr KrakerIk zou er liefst van af zijn. Dhr Geelhoedt vraagt waarover gesterad is toch niet voor eene benoeming maar alleen voor eene plaatsing op de voor dracht. De voorz. antwoordt toestemmend, en zegt tegen dhr Kraker dat het toch zoo'n gemakkelijk baantje is. Dhr KrakerMaar 't is me den vori- gen keer toch tegengevallen, en bedankt dientengevolge voor de candidatuur. Alsnu wordt benoemd dhr Geelhoedt met 6 van de 7 stemmen. Dhr J. van de Ree bekwam een stem. Dhr W. de Klerk wordt benoemd met 5 van de 7 stemmen. De heeren J. van de Ree en P. Galle verkregen ieder 1 stem. De voorz.Klerk, ben je content. Dhr Klerk Maar ja. Dhr J. van de Ree wordt benoemd met 4 van de 7 stemmen. P. Dieleman Fzn. P. J. Wortman en M. de Bruijne verkregen ieder 1 stem- De voorzvan de Ree, neem je het aan Dhr v. d. ReeWel ja, 't is toch maar eene formaliteit voor mij. Als 4e candidaad wordt gesteld M. de Bruijne met 4 var, de 7 stemmen, P. J. Woitman bekwam 2 en P. Galle 1 stem. De vergadering wordt gesloten daar niemand meer het woord verlangt. Van 16 tot en met 31 Aug. Axel. Huwelijks-Aangiften. 17 Jan Verbrug- ge, '27 j. jm. en Johanna de Koeijer, 27 j. ja. Herrit Anthonij Jonkman, 39 j. jm. en Adriana Santina Herrebout, 29 j. jd. 24 Jan Jansen van Roosendaal iTerneuzen), 20 j. jm. en Janneke Elisabeth Haasterland, 24 j. jd. Frederik Willem- sen, 20 j. jm. en Feijgtje Verplanke, 23 j. jd. 31 Jan den Hamer, 50 j. wedn. van Neeltje Ver straten en Adriana Josina van Arenthals, 43 j. jd. Pieter Bareman, 22 j. jm. en Pieternella Schuit- vlot, 22 j. jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 16 Pieter Jan An- driessen, i Terneuzenl 24 j. jm. en Elisabeth San tina Witte, 20 j. jd. 30 Daniël Oppeneer, 20 j. jm. en Elisabeth Suzanna Verplante, 22 j. jd. Jan Verbrugge, 27 j. jm. en Johanna de Koeijer 28 j. jd. Herrit Anthonij Jonkman, 39 j. jm. en Adriana Santina Herrebout., 29 j. jd. Heboorten. 17 Maria Louisa Cornelia, d. van Augustus Johannes van Dorsselaer en Rosalia Johanna van Hecke. 19 Jan Lambertus, z. van Willem Lodewijk van Fraeijenhove en Janna Koekkoek. 23 Jan, z. van Johannes Jacob Kaij- ser en Cornelia Hendrika Moens. 26 Heleua A- driana, d. van Hilles Heensen en Anna Bolleman. Camille, z. van Joannes Franciseus Verschelden en Fidelia de Bruijn. 31 Izaak Jacobus, z. van Abraham Sorber en Janna Franse. Overlijden. 21 Adriana Herritsen, 65 j. echtg. van Joost Freekenhorst. 24 Anna Cornelia van Alten, 1 mnd d. van Jan en Leentje Koster. 30 Frans Dieleman, 21 mnd. z. van Adriaan en Maatje Jansen. De Zeeuwsche Maatschappij van land bouw heeft besloten, met de bietenver bouwers der Noordbr. Mij. van landbouw samen te werken voor de oprichting eener beetwortel suikerfabriek. Daar het water in Zeeland niet geschikt is, is voors hands als plaats aangenomen de linker oever van do beneden-Mark, onder Din teloord, alwaai een geschikt terrein aan wezig is. Het bedrijfskapitaal zal ten minste ƒ600,000 moeten bedragen, met een vaste leverantie vaD 1000 hectare bieten pet jaar. Binnen eenige dagen zal de Zeeuwsche commissie met de Noord- brabanlsche bijeenkomen tot hot nemen van een besluit. De minister van binnenlandschfl zaken, gelet op het Koninklijk besluit van 27 Juni 1892 (Staatsblad no. 167), tot vaststelling van nadere bepalingen tot het tegengaan van de uitbreiding van het mood en klauwzeer onder liet vee, aangevuld door het Koninkliik besluit van 17 November 1892 (Staatsblad no. 255); heett goedgevonden 1® met ingang van 1 September 1894 het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit den kring, om vattende de provincie Noordholland (met uitzondering van de daartoe behoorende eilanden) en de gedeelten der provinciën Zuidholland en Utrecht ten noorden en ten Westen van den Nieuwen Waterweg het Scheur, de Nieuwe Maas, de Noord, de Merwede, het Merwedekanaalhet ka naal van Steenenhoek, de Linge tot den Die/dijk, de Diefdijk, do Lek, het Mer wedekanaal, de Zuilensclie Steegde brug over de Vecht te Zuilen, den grintweg van Zuilen naar Utrecht, de St. Anthonie dijk, de Gageldijk, den weg om het Fort Blauwkapel, den weg van Utrecht naar Hilversum tot aan de grens der provincie Noordholland, voorts deze grens tot aan de Zuiderzee 2°. te bepalen, dat, ten behoeve van vervoer van vee naar de slachtbank, af wijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieien en varkens uit deir in deze beschikking genoemden kring, na advies van den districtsveearts, onder de noodige voorzorgen tegen overbren ging van besmetting en met bepaling van den tijd waarbinnen de slachting van het vee moet hebben plaats gehad, kan worden toegestaan door den Com missaris der Koniugin in de provincie, waarin de invoer uit den kring plaats vindt 3°. te bepalen, dat. ten behoeve van de beweiding, beakkering of bemesting van landerijen, gelegen langs of in de nabijheid van de grenzen van den in deze beschikking genoemden kring, af wijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uitdien kriGg, na advies van den districtsveearts, onder de noodige voorzorgen tegen over brenging van besmetting, en met bepa ling van den tt)d gedurende welken de vergunning van kracht is, kan wor den toegestaan door den burgemees ter van de gemeente, waarin de invoer uit den kring plaats vindt 4°. te bepalen, dat de vergunningen, waarbij de hierboven ouder 2°. en 3°. bedoelde afwijking van het vei bod van vei voer van herkauwende dieien en var kens uit den in deze beschikking ge noemden kring wordt toegestaan, zullen bevatten eene nauwkeurige beschrijving van het vee, door opgave van ge&iacht, leeftijd, kleur en blijvende bijzondere kenteekenen, benevens eene ongave van de plaats van herkomst en van de plaats van bestemmingen dat aan den bur- gemeester van de plaats der bestemming onverwijid een afschrift van de vergun ning zal worden gezonden door den Com missaris der Koningin, die baar verleent of door den burgemeester, die haar ver leent indien Je plaats van bestemming niet in zijne gemeente ligt 5°. te bepalen, dat, wanneer afwij king van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in deze beschikking genoemden kring noodzakelijk is om andere redenen dan de hierboven onder 2°. eri 3°. genoemde, zoodanige afwijking alleen kan worden toegestaan door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Bij den landbouwer L. van Wijk te Aal burg (N.-Br.) is onder het vee het mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is tot dusver het eenige geval, dat zich in die gemeente heeft voorgedaan. In de „Veldpost" van 29 Aug. komt een ingezonden stuk voor getiteld „Aan de Belgische grens in Z.-Vlaanderen". De schrijver van dat stuk behandelt de bekende grenskwestie, de groote kwestie waarover in ons blad reeds sedert meer dan twee jaar geschreven is, doeh altijd nog zon der de zaak uit de wereld te zien verdwijnen. En dat deze kwestie nu de aandacht in wijderen kring trekt en dat ook anderen zich daarvoor interesseeren, is bewijs genoeg, dat we niet ge- faatftzeerd hebben, maar de zaak voorgesteld zou-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3