Buitenland. Biiiuculaiid. mijden. Prins Gowa op Celebes bood troepen aan. Alle manschappen zijn nu te Lombok aangekomen. De gezondheid is uitstekend." Kolonel M. Segov, bevorderd tot ge- neraalmajoor der infanterie bij liet leger in Ned. Indie, dus de nieuwbenoemde tweede bevelhebber van de expeditie te gen Lombok is een zeer bekende figuur uit het Indische leger. Hij was het laatst commandant in de derde militaire afdeeling op Java teSoe- rabaya. Segov is ridder van de Militaire Wil lemsorde 3e klasse, de 4e klasse ver wierf hij zich bij de Je expeditie, de 3e kl. eveneens op Atjeh hij heeft boven dien de eere-sabel, het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen en het of ficierskruis van 30 jarigen dienst. Gene raai Segov werd geboren in Indie in 1841, hij is uitstekend bekend met de Maleische taal en hij bracht o a. de recrutenschool in die taal over. Bjj het departement van koloniën zijn de namen bekend van de 45 Europeesche militairen beneden rang van officier, die op Lombok gesneuveld zijn. en van de 22 vermisten. De familiebetrekkingen worden voorbereid en daaina zullen de namen o penbaar gemaakt worden. Versche troepen zijn reeds te Ampanan aangekomen. De gezondheidstoestand is gunstig. De oorlog tusschen China en Japan kost reeds een massa menschenlevens. Was in het begin de strijd gunstig voor Japan, thans schijnt het blaadje gekeerd te zijn en is China de baas. Nu is dit laatste goed aan te nemen. Tegen den Chineeschen kolossus is Japan maar een kind. China heeft bovendien al zijn hulpmiddelen bij de hand en Japan moet die over zee aanvoelen. De omstandig heden werken dus alle mede, om China de zege te doen behalen. Wat de betrouwbaarheid der berichten betreft, hieromtrent moet men voorzich tig zijn, want de berichten die uit China komen luiden dikwijls heel anders dan die uit Japan, al handelen ze ook over dezelfde zaak. Ieder vertelt het zooda nig als hij het gaarne zou gezien hebben en dan weet men natuurlijk niet waar aan zich te houden. Men mag hier ge rust vragen Wat is waarheid Maar toch moeten de Chineezen eene overwinning behaald hebben. Omtrent die ovei winning bij Ping- Yang weet een Chineesch biad de vol gende bijzonderheden to melden. Den 13den Augustus ontmoette de Chineesche voorhoede, sterk 5000 man van alle wapenen, de Japanscho troepen, welke de passen van Ping Yang bewaakten en dreven hen er uit Een groot aantal tekort in de uiterlijke achting, hem ver schuldigd en deze achting en onbezorgde goedhartigheid, de vroolijke levendigheid "an haar eigen wezen maakten haar tot de bedorven lievelinge van het gezelschap, voor wier zwakheden men opzettelijk de oogen sloot. Eigenlijke diepte van gevoel was haar vreemdzij kende den harts tocht, maar niet de liefde in haar zachten gloed, in hare smart en haar geluk, zij had nooit een offer gebrachtzij genoot het oogenblik en vergat en wenschte op nieuw. Mevrouw Von Meringen was er trotsch op, in haar huis een uitgelezen gezelschap te zien, en als haar werkelijk ontwikkelde geest ook hartelijk welkom heette, wat kunst en wetenschap toebehoorde, als haar fijne suiaak ook genoot van de schoonheid, zoo was zij toch evenmin ongevoelig voor de voorrechten eener hooge geboorte of schitterende positie, ja de eerbied dien zij daarvoor koesterde, werd bijna tot zwakheid bij deze overigens zoo verstan dige vrouw. Onder de bevoorrechte lie velingen dezer laatste soort bevond zich ook de kamerheer, graat Bühl. Dit was Koreatien kwamen zich toefi or.d6r de Chineesche vanen scharen en vroegen veilof om tegen de Japanners te mogen oprukken. Nadat de Chineezen een ver sterking van 4000 man hadden gekregen werd den löden een voorwaartscho be weging gemaakt tegen de Japansche linie te Chung-Ibo, maai de troepen van den Mikado trokken terug voor den naderen den vijand. Den 16den rukte het Chineesche leger, nadat het opnieuw een versterking van 13,000 man had gekregen, tegen de Ja panners oper ontstond een hardnekkig gevecht, waarin de Japanners 4000 man en al hun bagage verloren. Den 18den marcheerden de Chineezen op naar Hudang Chowmaar toen zij t6 dicht langs de Tatung-rivier twokken waar 13 Japansche oorlogsschepen voor anker lagen, stonden zij bloot aan bet kanonvuur, dat hun een verlies van verscheiden hondeiden manschappen be zoigde. Intusschen had de Chineesche artillerie zich verdekt opgesteld, en toon bij laag tij drie Japansche oorlogssche pen waren vastgeraakt, werden deze duchtig gehavend door de batterij op het strand. De hoofdmacht der Japanners trok ten slotte zuidwaarts, en word tot het vallen van den nacht vervolgd door de Chi neesche ruiterij. Verder wordt nog ge meld, dat generaal Yeh een omweg had gemaakt en de Japauners in den rug aantasttehij voltooide hunne nederlaag en maakte zich meester van Hudang Chow. Dit bericht ziet er wel wat naar uit of het met Chineesche verf is opgeschilderd, maar er zal toch wel veel van. aan zijn en 't is te vreezeu dat de Japanners ten siotto het gelag betalen. Aan de gepensioneerde Atjeh strijders is door het voorloopig bestuur der Lom bok expeditie te Tiel liet volgende schry ven gericht, voorkomende in de N. R. Ct. »Brave makkers, oude strijders, die zoo menigmaal op Atjeh's velden vuur en vijand hebt getard, waar zijt gij Wy willen onder ons een bataljon for- meeren, om aan Lorabck te laten zien wat wy op Atjeh geweest zijn. Wie gaat mede? Geen verdere overbodige woorden. Zendt ten spoedigste uw adres aan het voorloopig bestuurLombok-expeditie te Tiel, en per request gaan wij op eigen kosten, hetgeen gevonden wordt in ons pensioen om gedurende de Lombok- expedie deze mede te maken. Wapenbroederslaten wij toonen wie wij geweest zijn en nog zijn. Onze oude veldofficinren, die ons zoo menigmaal in het vuur brachten en er ook uitgeleidden zullen medegaan. 31 Aug. 94. Het ëestuub." een nog jong man van nauwelyks 25 jaar en van een schoonheid, die meer de vrou wen dan de mannen bevalt. Zijn fijn be sneden gelaat ontbraken kracht en uit drukking, en die ernst, dat willen en ge bieden, wat aan de trekken van den man hare eigendommelijke schoonheid schenkt, waren hier vervangen door ean hoogmoed, die oorzaak was, dat zijn geslacht hem slechts weinig beminde. Zoo niet bij de vrouwenin hare tegenwoordigheid kon die trotsche mond lachen, want haar had hij lief en duizend zoete vleiende woordeD vonden zeer gemakkelijk den weg tot hare harten. De vrouwen scheen hij schoon toe als Apollo met zijn blonde golvende lokken, met zijn bijna vrouwelijk blank voorhoofd en zijne lichtbruine schitterende oogen, die zich alleen tot schoonheid en vreugd wendden. Behoorend tot een der oudste geslachten van het land en de erf genaam van rijke bezittingen, was hij reeds sedert twee jaar kamerheer en de lieveling van den vorst. En inderdaad, graaf Bühl was een geboren hoveling, en slechts weinigen verstonden het als hij, de kronkelwegen te bewandelen der in- Oproepinq voor Lombok. Met een gevo'el van verontwaardiging heeft voor zeker ieder Nederlander de verpletteren de telegrammen van het oorlogstooneel op het eiland Lombok geiezen. Het vei raad daar gepleegd, de moord onzer dappere officieren en soldaten, de hoon onzen wapenen aangedaan, eischen bloedige wraak. Hij, die jong, gezond en krachtig is, gevoelt zich in zulke oogenblikken als door onmacht geslagen. Hier stil te moe ten zitten en niet ten stiijde te trekken om onze broeders daar te helpen, is bij na onmogelijk. Laat ons toonen, dat om Neerlands vlag hoog te houden, Neerlands zonen, nu als vroeger, naar de wapens grijpen. Daarom roept de ondergeteekende zijn vrienden en allen, die als vrijwilliger met hem naar Lombok willen optrekken, op om zich bij hem aar. te sluiten en, twee of driehonderd man sterk zijnde, alsdan onzen dienst aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin aan te bie den om, met een door ons zelf betaald uitmuntend nieuw model 6,5 mM. repe teergeweer gewapend, natuurlijk zonder handgeld, na voorbereidende oefening, en corps naar Lombok te worden gezonden ten einde daar als scherpschutter te stnj den, zoolang de strijd wordt gevoerd. Die daartoe bereid is, geve zijn naam enz. op aan L den Beer Poortugael, jur. docts. aan dn Leidsche Hoogeschool. 's Gravenhage, Zeeestraat 55. De Wereldkroniek van 1 September bevat een prachtig vers, gewijd aan onze lieve koningin, eene opwekking en een woord van dankbaarheid bij gelegenheid van den verjaardag van koningin Wilhel mina, voorts een beschrijving van het be zoek der Koninginnen aan Walcheren. Dit nummer bevat de portretten van onze beide Koninginnen met hare hand teekening, photografien van koningin Wil- helmina op verschillenden leeftijd, van dat H. M. nog een zuigeling was tol nu toe. Onder deze bevindt zich ook de afbeelding van H. M. in Friesche kleederdracht en een waar H. M. de schaatsen onder de voeten heeft. In dit nummer heeft men ook'afbeeldingen van de Abdijpoort te Middelburg, het stadhuis aldaar, een ge zicht op de reede van Viissiugen tijdens den tocht van HH. MM. op de „Neder land" en van het standbeeld De Ruijter. Het bijvoegsel bevat o. a. mededeelin gen over Lombok. Illustraties. Portret van den gesneuvelden generaalmajoor Van Ham, kaartje van Lombok, vulling van een luchtballon en deelnemers aan de vvielerwedstiijden te Antwerpen. Wij bevelen de kennismaking met deze Kroniek ten zeerste aan. Het R. K. kerkbestuur te Goes heeft een nieuw heerenhuis aangekocht om bierdoor het kerkgebouw, dat te Klein begint te woiden, te kunnen vergrooten. AXEL, den 4 September 1894. Vrijdag wapperde van vele huizen de nationale driekleur bij gelegenheid van den jaardag van koningin Wilhelmina. Des avonds gaf het fanfarengezelschap Concordia eene uitvoering op de muziek tent. Het prachtige weder had een talrijk trige, der vleierij en der etiquette. Zijn rijkdom zoowel als de gunst hem door den vorst geschonken, maakten hem spoe dig tot een gezochte en bevoorrechte per soonlijkheid in gozelschappen en mevrouw Von Meringen deed al wat in haar ver mogen was, om dezen Phenix aan haren salon te ketenen. Maar de graaf was juist moeielijk te ketenen oververzadigd in weerwil zjjner jeugd begon de verveling reeds af en toe zich in zijn leven le doen gevoelen en vervolgde hem niet zelden tot in de schitterend verli ihte zalen, waar hij schoonheid zocht en beminnenswaar digheid, waar geest en vernuft hun schoo neu schepter zwaaiden. (Wordt vervolgd.) publiek naar de markt gelokt, waar het recht prettig was. Na afloop der muziok was in een oogenblik alles in diepe rust - Zaterdagavond maakte Concordia een muzikale wandeling door de voor naamste straten onzer stad, om de me daille te vertoonen. welke bij gelegen heid van het festival te Terneuzen aan het gezelschap is uitgereikt. Een woord van lof vinde hier een plaats aan het adres van de werkende leden van Concordia voor den ijver wel ke zij tegenwoordig bij de beoefening der edele toonkunst aan den dag leggen. Iedere uitvoering draagt daarvan iu den laatsten tijd den stempel. Er wordt met meer zekerheid en veel zuiverder ge speeld bij oen goede oefening. Het doet ons echter leed, zoo nu en dan te moeten hooien, dat een werkend of een honorair lid zijn steun aan de veieeniging onttiekt. Dit zij echter voor hen die het ernstig met Concordia mee- nen een spoorslag om zich nog nauwer aan de vereeniging vast te sluiten. Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen Het schijnt bij een deel van Axels in gezetenen een soort stelsel te wezen om al wat eenmaal goed gaat, zooveel mo gelijk te benadeelen, kon het zyn totaal af te breken. Het idéé zit bij velen nog diep geworteld, dat al wat eigen is niet deugtals 't niet uit den vreemde komt is 't niet goed is eene meening die nog maar al te zeer gehuldigd wordt. De heer H. Keuning te St Jansteen, be noemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, heeft voor die benoeming bedankt. In de maand Augustus werden door het Rijks-telephoonkantoor alhier behandeld 372 tele grammen waarvan ontvangen 193 en verzonden 179. De ontvangst bedroeg f73.94. In dezelfde maand van '93 werden ontvangen 256 en verzonden 198, terwijl de ontvangst be droeg f 90.37. Tot deelneming aan de vrijwillige oefenin gen in den wapenhandel in deze gemeente, heeft zich geen enkel persoon aangemeld. Men meldt ons uit Sas van Gent: In de onlangs door Ds. Hugenholtz, predikant te Axel, alhier gehouden godsdienstoefening, werd door ZEerw. aan de gemeente medegedeeld, dat vanwege de Synode der Ned. Herv. Kerk, deze gemeente in het bezit zal worden gesteld van eene nieuwe pastorie, zoodat er nu uitzicht bestaat, dat de Hervormden ook weldra in het bezit zullen komen van een eigen leeraar. Gisteravond heeft op de Koewachtsche ker mis weder eene vechtpartij plaats gehad. Zekere de B. moet daarbij levensgevaarlijk gewond zijn door een messteek in den rugook ontving hij een steek in den arm. De dader van dit helden feit is alsnog onbekend, maar er wordt natuur lijk dapper naar gezocht. De beer T. v. d. Kam uit Rotter dam was de vorige week voor zijn pa troon, den heer P. A. Hammes op reis, en vernam toen bij een van dien»klan ten den heer G. Allefs te Koewacht, dat er iemand was geweest welke zich uit gaf voor een zoon van den heer Ham mes, voorgevende dat de heer v. d. K. niet meer voor de firma werkte en hij dus kwam om voor de fiima de zaken te doen en tiet geld te omvangen, het welk hij dan ook bij genoemden klant ontvangen heeft. De heer v. d. Kam had niet lang werk om den heer Aliefs aan het verstand te brengen dat hij niet met den zoon van zijn patroon doch met een oplichter te doen gehad had. Men zij dus op zijne boede. (Z.) - Met ingang van 1 Oct. is de heer C. A. van Vessem, telefonist te Zaain- slag benoemd tot brievengaarder te dier plaatse. Gemeeuteraad van Zaamslag. Zitting van Vrijdag 31 Augustus 11. Tegenwoordig alle leden beneveng de Secretaris. Voorzitter dhr C. de Bokx. De notulen der vorige vergadeiing wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stuk ken. a. Missive van Ged. Staten dd. 27 Juli 11. houdende terugzending vau het

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2