Rechtszaken. (icmcngd Jïieuws. Landbouw. ƒ200, eh te Domhui g ƒ200. Verder aan de politie te Middelburg en die te Vlisamgen elk ƒ150, en aan het muziek korps der dd. schutterij van Middelburg en dat van bet derde regiment infanterie, ,-dk 150. Door de Koninginnen werd voorts aan mevrouw De B;auw, echtgenoote van den heer commissaris der Koningin, een vorstelijk cadeau gemaakt, beslaande in een prachtige bracelet met kostba'-e stee nen rn met de initialen der vorstinnen, de W in een rand van robijnen en de E in een van diaman ter- Mevrouw Tutein Nolthenius te Vlis singen ontving eveneens van de vor»t innen een kostbare bracelet, met diaman ten bezet. Aan de kinderen van jhr mr W. M. de Brauw schonken dé Koninginnen als herinnering aan haar bezoek een coliec tie fraai speelgoed, waarbij ook een twee tal stukken in oud zilvei. Door den commissaris der koningin in Zeeland is tot de college's van burge meester er. wethouders de volgende cir culaire gericht »Het heeft Hare Majesteit de Koningin Weduwe, Regentes, behaagd Hoogstder zeiver bijzondere ingenomenheid te be tuigen met de luisterrijke en hartelijke ontvangst, welke aan HH- MM. van de zijde der Zeeuwsohe bevolking in zoo ruime mate ten deel gevallen is bij Hoogst derzelver bezoek aan dit Gewest. Zoowel de Koningin als de Koningin Weduwe, Regentes, gevoelden zich diep getroffen door de vele en ongeveinsde bewijzen van aanhankelijkheid en trouw, waarmede HH. MM. overal werden begroet en waar door de oude band tusschen Zeeland en Oranje op nieuw werd bevestigd. De dagen in onze provincie doorgebracht, zullen bij HH. MM. steeds de schoonste herinnering achterlaten. Mij werd opgedragen zoowel aan de autoriteiten als aan ingezetenen de leven dige erkentelijkheid en innigen dank van HH. MM. over te brengen, eene taak, waarvan ik mij gaarne en met iDgeno raenheid kwijt. Ik heb de eer U te verzoeken aan deze circulaire door aanplakking ^alge meeue bekendheid te willen geven." - De toeloop om de schilderij van Klinkenberg, het cadeau van Middelburg's ingezetenen aan H. M. de Koningin, te bezichtigen, was Zaterdag eu Zondag buitengewoon groot, zoo groot dat de commissie besloot bet kunststuk ook nog Maandag tusschen twaalf en vier uur ten toon te stellen, Ook toen werd van die gelegenheid druk gebruik gemaakt. niet hier geweest, maar het voornemen bestaat toch, binnen een niet te lang tijdsverloop, ook andere deelen van Zee land te bezoeken. En geen wonder HH. MM hebben thans gezien, dat de Zeeuwen nog on verbasterd zijn in hunne liefde tot Oranje. Des avonds van dien dag geeft Con cordia als naar gewoonte een uitvoering op de kiosk. Voor de betrekking van kantor.- nier, voor het onderhoud van den grint weg Axel - Zaamslag het reinigen dei- straten en het ophalen van den haard asch en vuilnis, hebben zich 13 sollici tanten aangemeld. Nadat Zaterdag namiddag te Aar denburg de tijding bekend werd der be noeming van den heer mr P. C. J. Hen nequin tot ridder van den Nederlandschen Leeuwbetuigden vele ingezetenen hun ne ingenomenheid door het uitsteken dei- nationale vlag. Des avonds bracht liet muziekgezelschap hem een serenade en werd hij door het bestuur en de wer kende leden bij monde van den voorzit ter gecomplimenteerd. Arrondissement#- Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgesproken. F. v. A., 49 j., bootsman op het Belgische stoomschip „l'Avenir" wonende te Antwerpen is wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot 3 maanden hechtenis. C. S., 18 j., werkman te Koewacht is wegens brandstichting vrijgesproken. N. 17 j„ werkster te Zaamslag is wegens diefstal vrijgesproken. V. E. L. L. H., 18 j., zonder beroep te Sas van Gent is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. AXEL, den H8 Augustus 1804. Douderdag a. s des voormiddags te 9% uur zal de gemeenteraad alhier ver gaderen ter behandeling der volgende pun ten 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststellen gemeenterekening over 1893. 3. Vaststellen eener Instructie voor de wegers, meters en tellers. 4. Vaststellen voorwaarden vernachting geineenteeigendomaien. 5. Begrooting van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur voor 1895. 6. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1895. 7. Rekwest van A. Haak, houdende verzoeK om aan hem den afkoop toe te staan van een erfpacht. 8. Voordracht van Zetters der directe belastingen. 9. Benoeming onderwijzer. 10. Benoeming leden algemeen burger lijk aiiubestuur. 11. Benoeming kantonnier voor het on derhoud v^n^den grintweg Axel-Zaair. slag. het reinigen der straten en het op halen van den haardasch en vuilnis. - Aanstaanden Vrijdag wordt onze galietde Koningin Wilhelmina 14 jaar. Nu het bezoek aan Walcheren nog zoo verscb in het geheugen ligt en velen on zer Wilhelmina gezien hebben, zal dunkt ons, op dien dag drukker gevlagd wor den dan anders. Wel ZLjn de Koninginnen Te Vlissingen is Vrijdag gearresteerd een zakkenroller, die juist bezig was bij eene dame zijn geluk te beproeven. Het bleek een Franschman te zijn. Bij het bezoek der Koninginnen aan Vlissingen hebben de zakkenrollets en valsche kaartspelers goede zaker. gemaakt Eenige Zeeuwsche boertjes lieten zich verlokken tot het kaartspelen, waarbij de g6wone methode gevolgd werd. Een tweetal verloor een aardig sommetje. Op het geroep Valsche kaartspelers kozen de schelmen bet hazenpad en waren het godrang spoedig verdwenen. Een van de kwanten werd door een tweetal agen ten op heeterdaad betrapt en aangehou den. De zakkenrollers bewogen zich in de herbergen, waar men. om te schuilen voor de stortregens, man aan man stond. Vele Zeeuwsche deernen werden bet slachtoffer hunner vlugge vingers. Gedurende de feestdagen zijn te Mid delburg 8 gouden horloges, benevens vel schillende andere voorwerpen van waar de gerold N. R. Ct. - Uit Tiel schrijft men aan de Tel.: In deze streek bestaat de geVoonte, dat de eigenaai van een in aanbouw zynd pand, zoodra er de kap op staat en de pannen liggen, de werklieden ont haalt op »pannebier". In zeer veel ge vallen is die naam onjuister wordt meestal geen bier, maar wel jenever ge schonken en dat soms met eene gulheid, die gold het eene betere zaak wer kelijk te prijzen zou zijn, maar nu streng to laken is. Gelukkig wordt er ook vaak een fooi gegeven Dit laatste gescniedde nu te Ochten (2 uui van hier gelegen) niet. Daar ging Donderdagavond op kosten var. den Heer d. H. lustig het boordevolle glas cognac rond. Een der timmerlieden, een 20-jarig jong mensch uit Druten, scheen niet aan drank gewoon en raakte al spoedig buiten westen. In dien toestand goten zijne kornuiten bom zooveel drank in de keel, dat hij niet meer bij kennis kwam en den volgenden morgen overleden bleek te zyn. De Zutph. Ct. heeft het volgende in gezonden stuk Meneer van de Krante Waor aij tegenswoorrig kornpt. op het hoogo of et leege, oavoral zeej noew veuls te vuile water en is et daorinee veur en hopen mensen iasiig en gevoar en doarbie is et hier nog un treuriger toestand dan et water hebben wiej al- leenig nog zoovulle laste neet maor wel van onze raadslui dee zoo knap oppen- past dat de wigten geregeld van scboole motten in huus blieven. Eers drie wekken fekanzie en now kunt de kleinen um den anren dag ens onderwies kriegen en waorveur betalen wiej Toch neet um nimmedalle Zol- len ze ook te spiekken wezen ai noew maor hallef betaalden? Van mien kante zol zuks neet meer dan billek wezen half onderwies ook half geld. Is zoo eets neet treurig um de kinder zooas de wet zeg motten tut 12 jaar nao schoole en leerd ze neef dan kriog ie van de mies ter te beuren met oew kind is niks mee te beginnen en wee is daor de schuld nouw van De elf heeren dee aan de gruune laofel zitting hebben, doar zunt er twee of dee eiges kinder hebben en de andere dee holler, zich noch va^-to an de 16 eeuw. Wat zol et en gelukke wézen as de heeren in den Haag de kees wet es klaar kiegen zooas ze hier veur dizze plaase gelukkig was. dan kannen wiej even as Tak met de Tweede kamer edoon hef ook zoo doon en onze darpsregeerunge ontbinden, dan zol et eers good wodden en wist ik wel wee der het eerste uute knikkerd weerd, docb dei is niks an te doone, wi6j arme verloatene stumpers, dee nog geer, onderwiezers genog hebben motten moar tevren .wezen en zeggen moar steeds Wat de heeren wiezen Motten de gekken priezen. Góon dag menser, ik sluute, anders wol het te groot. DERK. Hengel bie Zutfen, Augus. 1894. - Uit Doren weerd meldt men Vrijdag avond is onder deze gemeente baror, B. v. d. Z., te Schaarsbergen, en familie aan een groot gevaar ontsnapt. Komende uit de richting van Renkum, schrikten de paarden voor de van Arn hem komende stoomtram. De paarden sprongen op, zoodat zij met de tram in aanraking kwamen. Gelukkig brak de boom van het rijtuig, (fèt daardoor op op der, weg bleef staan. Een der paar den werd licht gewond. Door liet krach tig remmen van machinist en conduc teur was de tram spoedig tot staan ge bracht. De inzittenden bleven ongedeerd. - Omtrent den toestand der bij het ongeluk op de Stier gewonden meldt nren uit Vlissingen, aan de M. Ct. ook ter weerlegging van een onjuist bericht in andere bladen, dat een der manschappen ir, levensgevaar verkeert, de toestand van twee zorgwekkend blijij,, terwijl die van de vijf overige zeer bevredigend is. H. M. de Koningin-iegentes informeert dagelijks naar hun toestand. Vrijdag werd. zegt men, aan boord der De Ruyter ki ijgsraad gehouden tot onder zoek van het ongeluk. Te Tilburg werd Donderdag avond gevankelijk naar Breda overgebracht A. H., die Zondagavond den persoon van G. N. onverhoeds m6t een scherp mos eene snede over het rechteroog toehraent, waar door deze dat lichaamsdeel zal moeten missen: Aldaar werd Donderdagmiddag een verwoede vechtpartij geleve'1 tus schen twee buurvrouwen, waarbij de eene de andere zoodanig met een bezem steel op het hoofd sloeg, dat zij in zorg wekkenden toestand verkeert. De dok ter verklaarde, dat er een hersenschud ding en waarschijnlijk een schedelbreuk had plaats gehad, welke laatste door het hevig bloeden nog niet kon geconstateerd worden. De daderes is in hechtenis ge nomen Men schrijft uit Ostende Men zal weidra kunnen spreken tusschen Londen en Brussel Met dat doel gaat men eenen onderzeescben ka bel tusschen Londen en Ostende leggen Hot weder slaat tegen. Indien de maand September zulks niet verbetert, zal dit badseizoen het slechtste zijn dat Ostende sedert jaren gehad heeft. Het bericht dat het pantser van Dowo bjj eene proefneming te Aken door een kogel doorboord i», wordt door Do we zelf tegengesproken. Zondag moesten in allerhaast de barakkon voor choleralijders te Raimne- kens in orde woiden gebiacht. De Duit sche brik komende van Antwerpen, was te Vlissingen Zaterdag op de reede geko men met een choleralijder die reeds Zon dag overleed en des nachts te Rammekens begraven werd. Er was namelijk Zater dag een sloep aan het Westerhoofd aan gekomen met een lijder, voor wien ge neeskundige hulp gevraagd werd. De bur gemeester, spoedig ter plaatse, gela.-tte dat de sloep terug moest tot de barak zou zijn gereed gemaakt. Inmiddels kwam dr Breuking deze constateerde dat het cholera was. Nog drie der opvarenden zijn in de barak opgenomen, vermoedelijk ook aan die ziekte lijdende. Eene afdeeüng soldaten is ter plaatse geposteerd. De burgemeester was reeds vroegtijdig aan wezig. (Z.j De tijding, dezer dagen van hoogerhand ontvangen, heeft zeker een groot aantal landbouwers een gelukkigen dag bezorgd. Moest tot nu toe het zieke, aan mond en klauwzeer lijdende vee worden opge- staid of, zooals bij vele boeren gebeurde, in een afgezet terrein op hun land worden opgeborgen, thans zijn die maatregelen voorloopig ingetrokken, indien namelijk door de eigenaars voor flinke afzondering der zieke dieren kan worden zorg gedra gen. Alle wachters werden tegelijk eervol ontslagen en met hen verdwenen de huis jes, die hen in dezen gedenkwaardigen zomer tegen de brandende zonnestralen en de langdurige droogte hebben be schermd. - Onder het opschrift »Persvoeder" schrijft de heer B. H. Bortels in de N. R. Ct. het volgende ingezonden stuk Onbekend maakt onbemind, zegt het spreekwoord, en dit is wel in hooge ma te met persvoeder, temeer nog daar tiier - zocals op landbouwkundig gebied maar al te veel voorkomt dikwijls geoordeeld wordt door niet der zake kun digen, of wel door hen di9 het persen van groenvoeder niet naar de eischen hebben uitgevoerd. Wanneer de boeien toch allen wisten welk heeilyk persvoeder met weinig moeite van gras, enz. te verkrijgen is waarvan de voedingswaarde zelfs groo ter is dan van best gewonnen hooi en waarvan men bovendien langer voedert dan zou men thans niet allerwege het kostbare gras zien liggen rotten op het land En zelfs van dit zoo onaange r.aam riekend gras is nog prachtig pers voeder te bereiden. Om nu het persen van groenvoeder nog beter en spoediger ingang te doen vin den en daardoor het kostbare gras bij dit natte weder voc»r bederf te vrijwaren, zullen door den schrijver aan belangheb benden op aanvrage monsters persvoeder gezonden woiden, en wel tan 1#. opdat men zich dan kan ovér tuigen wolk een prachtig persvoeder, riekend als versch roggebrood, zonder eenige kosten te bereiden is en dat koeien en paarden hieiaan verre de voorkeur geven boven hooi, ja zelfs boven versch gras 2*. om de dikwijls onware voorstelling van in het geheel niet of slecht» ten halve der zake kundigen te breidelen en het uadeel daardoor aan den landbouw toegebracht door lichtvaardige oordeel vellingen als anderszins, waartoe velen zich som» ongeroepen genoopt, gevoelen I tot een minimum te herleiden. 1 Lpdg»ed Dn Biezen bij Barneveld, 24/894

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3