innering aan Zeeland. H. M. betuigde haar leedwezen dat ditmaal sléchts een gedeelte van onze provincie ken bezocht worden, met het oog op de vermoeienis sen, aan de reis verbonden. Des te meer waarde hechtte H. M aan de voorstel ling der Zeeuwsche meisjes en de ca- deaux. onze koningin aangeboden. Met groote belangstelling werd alles bezichtigd en blijkbaar waren de Vor stinnen met deze voorstelling ingenomen, gedurende welke de jeugdige koningin de beugeltascb aandeed. De audiëntie was zeer druk bezocht. Hie:bij werd door den heer mr P. C. J. Hennequin, burgemeester van Aarden burg, namens den raad dier gemeente aangeboden eene verzameling fotografiën van gezichten uit al de gemeenten van Westelijk Zeeuwsch-Vlaandeien. Het ge heel was bevat in een zeer sierlijk kis tje van blauw pluche met zilver gemon teerd en met toepasselijke inscriptie. Na afloop der audiëntie werd een rij toer door de stad gemaakt, waarbij het natuurlijk aan levendige toejuichingen niet ontbrak. Daarna werd hot prachtig versierde stadhuis bezocht Hier werden HH. MM. begroet door 26 meisjes, in keurig kostuum, d;e, bloe men strooiende, een hartelijk welkomst lied zongen. Voor het vertrek teekenden de konin ginnen het »Guldenboek". Koningin Wil helmina zette dien naam met eenigszins schoolachtige letters; koningin Emma met forsche krachtige pennestreek. On der haar naam zette de Koningin Re gentes den gedenkwaardigen datum van 21 Augustus 1894. Daarna reden de Vorstinnen naar het paleis terug onder de hartelijkste toe juichingon der talrijke menigte Bij het diner HH. MM. door de Pro vinciale staten aangeboden, zeide de Com missaris der koningin het volgende Mevrouwen „Gebruik makende van het verlof, door H. M. de Koningin-Regentes verleend aan mij als voor- zifter der Provinciale Staten van Zeeland, om aan dezen maaltijd een oogenblik het woord te voeren zij het mij allereerst vergund Uwe Majesteiten it nv 1UOJOOICJICU onzen innigen dank te brengen voor het groote voorrecht, hetwelk dit gewest te beurt valt door het hooggewaardeerd bezoek van Uwe Majesteiten Hoogstdezelve kunnen zich er van overtnigd hou den, dat de geheele provincie met het bezoek U- wer Majesteiten zeer is ingenomen en de geheele Zeeuwsche bevolking deze heugelijke gebeurtenis ten eeuwigen dage in dankbare herinnering zal honden. Uwe Majesteiten zullen niet vele uren in dit gewest kunnen vertoeven zonder de diepe waarheid te erkennen van het vorstelijke getui genis, door wijlen Z. M. de Koning bij zijn in tocht in Middelburg op 21 Mei 1862 uitgespro ken De bevolking der Zeeuwen heeft van ouds her onder al het lief en leed des vaderlands steeds getoond trouwe aanhangers van het Huis van Oranje te zijn." Die trouw en gehechtheid zijn in het hart der Zeeuwen geplant door de geschie denis van eeuwen. Trouwens geheel Nederland gevoelt, dat ons Koninklijk Huis nog iets meer is dan de uitdrukking van het monarchaal be ginsel hier te lande, leder gevoelt, dat het Huis van Oranje steeds is geweest het evmhool van Neer lands onafhankelijkheid en de waarborg der yolksvrjjheid. Mevrouw de Koningin-Regentes, liet is ons bekend dat het Uwer Majesteits hoog ste doel is om aan uwe Koninklijke dochter de regeering over te dragen over een voorspoedig en gelukkig volk. ij weten, dat uwe voornaamste zorg is, on— v- v j 1.1, i \r\fi uoaiuatc Koningin op te leiden voor de zwa re taak, die Hoogstderzelve later zal worden op gelegd. Wij weuschen U. M. daarvoor dank te brengen en de verzekering te geven, dat U. M. de liefde der Zeeuwen heeft veroverd en steeds bn hen hooge waardeering zal tinden. Aan uwe Majesteit de Koningin zij het mij veroorloofd, de toezegging te geven, dat de moeilijke taak, die Hoogstderzelve wacht, door de liefde van haar volk zal worden verlicht, en dat H. M., waar zij hulp en steun mocht behoeven, bij de Zeeuwen van eiken rang en stand de getrouwste lijfwacht zal vinden, die ergens ter wereld te vinden is. in liet bezoek, door U. M. ons gebracht, vinden wij eene schaduwzijde, dit mag ik voor U. M "iet verbergen. Geen stad, geen dorp of gehucht zou U. M. met gaarne in zijn midden hebben gezien. De bevolking buiten Walcheren troost i i echter met het besef, dat van U. M. niet het onmogelijke mag worden gevergd en met de hoop «lat een later bezoek haar in staat stellen zal, ook van hare genegenheid te doen blijken. Echter heeft het U. M. reeds behaagd in deze oude zaal vol historische herinneringen aan de vertegen woordigers van alle Zeeuwsche streken de gele genheid te geven, Uwe Majesteiten te aanseKou- wen en te leeren kennen, wij betuigen M. voor dit hooge voorrecht onzen hartelijken dank, en verzoeken van deze gelegenheid te mo gen gebruik maken om een dronk te wijden aan I het welzijn van onze hooge gasten. Lang leve onze koningin Wilhelmina, lang leve Hare Ko ninklijke moeder, onze Koningin-Regentes." I De Koningin-Regentes beantwoordde dezen toost volgenderwij ze „De woorden der Koningin en mij in uw naam toegesproken door het hoofd dezer provincie wensch ik dadelijk te beantwoorden en u alleen in de eerste plaats oprecht dank te zeggen voor uwe hartelijke ontvangst bij het binnentreden in Zeeland en voor het feestmaal te onzer eere aan gericht in deze historische zaal. Te midden van u, mijne heeren, vertegenwoordigers der provin cie, welke ons op zoo ondubbelzinnige en schit terende wijze het welkom toeriep, gevoelde ik behoefte te verzekeren, dat het mij innig leed doet, het bezoek aan Zeeland niet tot buiten dit eiland te kunnen uitstrekken. Ik weet hoezeer de ge voelens van trouw en gehechtheid der Zeeuwen aan het Huis van Oranje, gevoelens welke ook de overleden Koning zoo hoog waardeerde, in ge- heel Zeeland van oudsher bestaan, en indien de ontvangst, ons heden ten deel gevallen, mij met groote dankbaarheid vervult, dan is het vooral daarom, omdat het mij een bewijs is, dat de Ko ningin bij de moeilijke taak die haar wacht, zal rekenen op de trouw en den steun ook van de bewoners dezer schoone provincie. Ik ben u er kentelijk, mijnheer de Commissaris, voor de vrien delijke woorden, mij persoonlijk toegesproken. Bij de gewichtige taak, welke mij werd opgelegd, is het mij een gevoel van groote voldoening te we ten, dat de getrouwe aanhangers van het Huis van Oranje ook mij hunne genegenheid niet ont houden. Deze overtuiging geeft mij moed, voort tp frann nn /lort limrr mil .1..,,.. L ,.i te gaan op den weg, mij door het vertrouwen van liet Nederlandsche volk aangewezen, en geeft mij de zekerheid, dat ook het Zeeuwsche volk van heeler harte zal bijdragen om de zware taak die mijne dochter wacht, door liefde en steun te lichten dat het de oude trouw van Oranje nooit zal verloochenen. Ik hoop van harte, dat het dezer provincie moge welgaan, en ik verzoek u allen te gelooven, dat de gevoelens van erkente lijkheid, door de ontvangst in uw midden hij ons opgewekt, niet alleen gelden de bewoners van dit eiland, maar van geheel Zeeland. God zegene uwe provincie en de Zeeuwen in ruime mate Ik stel n voor, met mij een dronk te wijden aan den bloei en den voorspoed van Zeeland en aan het relzijn van alle Zeeuwen." Gedurende het diner werd in de stad de algemeene illuminatie ontstoken, wel ke in éen woord schitterend mag genoemd worden. De stad bood een verrukkoiij- ken aanblik en baadde als 't ware in een zee van licht. Do abdij geleek de voor slelimg van een sprookje uit de Duizend in éen nacht," het stadhuis vertoonde zich in al zijn glans en heerlijkheid ook op het Molenwater kwam de fraaie ver lichting tot haar volle recht. »De Lange Jan" werd nu en dan verlicht door rood en purper Bengaalsch vuur en bood daar bij een pbantastisch gezicht. Bij tus&chenpoczen was wind on fijne motregen voor de verlichting zeer hin derlijk. Toen de koninginnen later een rijtoer door do stad maakten viel er regen. De menigte bleef ook hierbij niet in gebreke blijken van hartelijke toegenegenheid te geven. Bij den rijtoer had een klein ongeval plaats. Het iernoen van het vorstelijk rijtuig brak de koninginnen stapten da delijk over in een rijtuig van het gevolg, waarna de tocht weder werd voortgezet! Den ganschen avond speelden twee muziekkorpsen, dat vaD het 3e regiment infanterie uit Bergen op Zoom op het Molenwater en dat der dienstdoende schutterij in de tent op dc markt. Bei den vonden een talrijk gehoor. terijmuziek uit Middelburg zich hooien het. Van Domburg vertrok de stoet om nog een bezoek te brengen aan West kapelle en Zoutelande. Het is een heerlijke tocht geweest Walcheren ongeveer in het rond Een tocht van tienen tot vijven, met slechts een van rust. Wie geen flink span voor zijn rijtuig had moest het tegen den koninklijken stoet reeds halverwege opgeven. En wat de houding der bevolking betreft, mocht het een triomftocht heeten. De wijze waarop de Vorstinnen werden gehuldigd, had uit deu aard der zaak weinig uit eenloopends. Van dorp tot dorp droegen de eerewachten elkander het geleide over. En al die eerewachteD. flinke boeienjon gens in de gewone kleederdracht, de pet op, oranje sjerpen om, gezeten 00 hun zwaar gebouwde, breedgeschofle, laag op de beenen staanue paarden, waren eender. De schoolkinderen stonden in elko ge meente voor de schooi geschaard en zon gen het volkslied of het Wilhelmus. In éen dorp was het een kerkgezang, en dat gaf werkelijk eene afwisseling,' die men op prijs mocht stellen. Overal was de gemeenteraad present met den bur gemeester. die in enkele gemeenten eene aansnraak hield. De bondigste was die, waarbij eer. burgervader de Koningin- Regentes lamiliaar weg vroegValt het je nog al mee?" Het vriendelijke gelaat, waarmede de Regentes de huldi gingen aanvaardde, zal hem den moed gegeven hebben tot de vraag. Zij viel dan ook in goede aarde en werd lachende beantwoord met een: „Oja, bijzonder!" Overal bouquetten, wi9r aantal bij de terugkomst te Middelburg tot een bloem berg was aangegroeid, en overal - zon der onderscheid - eene bevolking, hier en daar zeer schilderachtig gegroepeerd tegen de glooiing van het duin, die on miskenbaar blijken gaf van onverflauwds liefde voor Oranje. In het gouvernementshotel werd des middags in intiemen kring gedineerd. Er waren geen gasten genoodigd. Des avonds had een raout plaats, die zeer druk be zocht was. De dames hadden verreweg de meerderheid. De Koningin-Regentes, die ie 9 uur verscheen, was in het don' ker gekleed 9en wit kanten sluier hing af van het diadeem. In een der salons stond ter bezichtiging het des namiddags aan H. M. aangeboden geschenk der bur gerij een schilderij van het stadhuis, van Klinkenberg. Woensdagochtend te ruim half tien uur stonden voor het paleis de hufrijtui gen gereed om Hare Majesteiten met volle statie door het eiland Walcheren te voeren. De cavalerie en de eerewacht escorteerden het koninklijk rijtuig. Te kwart voor tien uren reden de konin ginnen af, hartelijk toegejuicht door de talrijke aanwezigen. De vorstinnen had den de aardige attentie gehad, zich te tooien met de gouden gesp en broche, Haar den vorigen dag namens de plat telandsbevolking aangebeden. De stoet trok de stad uit langs den Noordsingel naar Brigdamme, gemeente Sint Laurens, verder ging het naar Serooskerke, toen weder over Gapinge en toen naai' Veere, waar HH. MM. precies op het vastge stelde tijdstip arriveerden. Te Veere dat prachtig versierd was, werden dé merkwaardigheden bezichtigd en spoelde het muziekgezelschap van Cortgene. Na dit bezoek ging het weder in draf door Gapinge en Vrouwepolder, de buiten plaats Overduin, Oostkapelle, liet her stelllngsoord Westhove, verder de bad plaats Domburg, waar een lunch gebruikt werd in het badhotel en waar de schut Donderdag was de feestdag voor Vlissin gen. Te 10.38 stoomde de koninklijke trein het station binnen. Daar werden de hooge bezoeksters in bet versierde salon van het nieuwe siati on door het gemeentebestuur en enkele andere autoriteiten ontvangen. Op het perron was als eeiewachl eene compagnie van de dd. schutterij geschaard terwij] daar ook bet stafmuziekkorps van het 3e regiment aanwezig was. Het weder was niet gunstig, een mot regen viel en de lucht was betrokken. Eene ontzaggelijke menschenmenigte, die reods 's morgens vroeg zoowel uit Zeeland en Nederland al? België en den vreemde was toegestroomd, was in de omgeving van het station aanwezig en liet, toen de Koninginnen aankwamen, donderende ho6ra's als volkomstgroet hooren. De Koninginnen werdon ontvangen door den burgemeester van Vlissingen haar weiden bouqetten aangeboden en' de muziek speelde de notionale liederen, terwijl de klokken van den St. Jacobsto' reu het den Vlissingers met metalen stem verkondigde dat HH. Majesteiten waren aangekomen in de Scheidestad. Onmiddellijk na de ontvaügst begaven de Koninginnen zich langs een net ver sierden toegangswegs aan boord van het stoomschip Nederlandkommandant de heer J. van Boven, van de stoomvaart maatschappij Zeeland, konink. Nederland sche postvaart, waarde Koninginnen ont vangen werden door de directie dier maatschappij. De mailboot was vorste lijk ingericht. Dadelijk, nadat het hooge gezelschap met de geinviteerden het stoomschip had den betreden, werden de touwen, waar mede de Nederland aan den wal was gemeerd, losgemaakt en stoomde de boot de haven uit om een tocht te maken naar de reede, waar Hr. Ms. fregatten De Ruyter en Atjeh en Hr. Ms. pantser- 1 schepen Guinea en Stier in orde van ba taille lagen. De mailboot die den koninklijken stan dei t van den top van den mast voerde, stoomde naar de Wielingen, toegejuicht en toegezongen door de menigte aan den wal. Op de rivier allerwege met vlag gen versierde bootjes. Toen de Nederland in de nabijheid der oorlogschepen kwam, - werd daar de koninklijke marsch geslagen donderden 101 saluutschoten van een der vier schepen en paradeerde de be manning langs boord en in het wanten werden de trommels geslagen en bliezen de pijpers. De regen viel intusschen b\j stroomen. De Vorstinnen bleven in weerwil hier van toch op dek. Te 11,45 kwam de Nederland terug en begaven HH. MM. zich naar het nieuwe, prachtig versierde,' station, waai de gemeente Vlissingen de Hooge gasten een dejeuner aanbood. Na afloop daarvan begaven de konin ginnen zich van het station naar de ko ningstrap om plaats te nemen aan boord van de provinciale stoomboot Walcheren. Om twee ure werd het raadhuis bezocht, waar HH. MM. door den burgemeester weiden ontvangen en waar bij het bin nentreden door twintig meisjes bloemen werden gestrooid, Daar werd de De Ruij tertentoonsteliing bezocht en met de grootste belangstelling bezien. Het regende maar aldoor, ook toen de de Koninginnen van het stadhuis ver trokken naar den Noordzeeboulevard. De stoet was prachtig, Om 3 ure kwam men op db rotonde, waar een 600 man landingstroepen van de verschillende oorlogsschepen onder commando van zeeofficieren in hunne keurige uniformen waren opgesteld. „Wat had een lief zonneschijntje daar een mooi effect ge maakt roept de verslaggever der M. Ct. terecht uit. Onder het spelen van het Wilhelmus, nieuwe zetting, werden de Vorstinnen ontvangen door het bestuur van het Departement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Daarna werd door 800 schoolkinderen een koraal ge zongen Hulde aan het voorgeslacht, waar bij de stafmuziek uit Bréda accompag neerde. Door den voorzitter van het Nut» de parlement, den beer Tutein Nolthenius werd hierna een keurige toespraak ge houden, waarbij het verzoek tot Hare Majesteit onze koningin gericht weid om tot de heronthulling van het standbeeld van De Ruijter te willen overgaan. Toen had de onthulling van het stand beeld van Neerlands grooten zeeheld plaats. Vier adelborsten der marine lie ten het viaggedoek, dat bet monument bedekte, vallen. Dit leverde eenige moeilijkheden op. Vervolgens werd door H. M. de Ko ningin een prachtige, kolossale eikenkrans versierd met breeöe zijden oranje linten en het Nederlandsche wapen, bij het beeld nedergelegd. Daarna legde jhr De Brauw, schout bij nacht, namens de Nederlandsche ma - line, een krans van 1,5 M. middellijn, van levende bloemen, neer aan den voet van het beeld waarbij hij eenige woor den sprak, Hierna vervolgde de heer Nolthenius zijne toespraak om met een driewerf hoera voor Hare Majesteiten te besluiten. Toen dit was afgeloopeD, bood de bur gemeester der koningin het huldeblijk der Viissingers aan en sprak daarbij een toepasselijk woord. De jeugdige Koningin dankte met de woorden Mijnheer de burgemeester, ik dank u recht hartelijk voor dit aardige geschenk Het geschenk is in de fabriek van de heeren Van Kempen te Voorschoten ge ciseleerö. Het bestaat uit eene getrouwe afbeelding in zilver van het onthulde standbeeld, op zeer kunstige wijze be

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2