841. Jaatfg. Liefdevreugd en Liefdeleed. 3lo. Zaterdag 25 Au1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw se h-V laan deren. F. OlELEMAN, Onze Koninginnen in Zeeland. 4. feuilleton. AXELSCHE COlllUNT. DU BW verschijnt elke DhWaf- en ïrUdw»™^. ABONNEMENTSPRIJS. per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzondert, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. IZtw Jne£lm biekeoa. PWUing 3/ 2 Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM EE uren. Dit opschrift kozen we voor de bloem lezing welke hier onzen lezers wordt aangeboden uit de verslagen welke ver- schillende bladen geven van het heuge lijk feest, bij gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koningin en de Konim gin-Weduwe-Regentes aan het eilana Walcheren van 21-25 Augustus 1894. In vorige nummers zijn reeds deelen van het programma opgenomenpret tiger lectuur geeft echter een verslag van de wijze waarop een leest is geviel dan van die waarop het gevierd zal Dinsdag op d9ii bepaalden tijd ani- veerde den koninklijken trein aan het station Rilland-Bathhet eerste op Zeeuwschen bodem. Alhier was reeds om 11 uur met den gewonen trein aangekomen de comrnis saris der koningin in Zeeland jhr mr W. M. de Brauw, die HH. MM. opwachtte. Zoowel de commissaris als de vorst innen werden met de tonen van het oude Wilhelmus en met het gejuich der me nigte ontvangen Twee meisjes over handigden bouquetten, die met een wooid van dank werden aanvaard; het muziek gezelschap Rülandia speelde nog een volkslied en de plechtige ontvangst op Zeeuwschen bodem was afgeloopen de trein zette zich in beweging de Kon n- ginnen wuilden het juichende volk toe en waren weldra uit het gezicht ver- dWHetDspreekt vanzelf dat de Zeeuwsche hoofdstad, het fraaie Middelburg, zich in teesttooi had gestoken om de Koningin nen een waardige ontvangst te bereiden. De geheele stad, straten, pleinen en hui zen van particulieren, kortom alles was versierd en met smaak versierd ook. Middelburg heett er verstand van zich feestelijk te tooien. Precies te 11.50 spoortijd stoomde de koninklijke trein het vorstelijk versierde station 'binnen. De schutterij presenteer de het geweer en het muziekkorps liet het oude Wilhelmus hooren. Toen de vorstinnen het perron haoder. betreden, bood mej. Mary Schorer aan de Koningin een prachtig rood en wit ge schakeerd bouquet aan met de Middel- burgsche kleuren, terwijl mej. Bertha Tak aan de Koningin-regentes een zeltde bouquet aanbood met linten der nationale kleuren. Daarna werden de verschillende autou- teiten door den Commissaris der konin gin aan HH. MM. voorgesteld de schut ters die het geweer presenteerden, wer den geïnspecteerd de burgemeester stel de de leden van den raad voor en, na dat de Vorstinnen en de autoriteiten een oogenblik getoefd hadden in het receptie» salon, traden zij naar buiten en namen plaats in de rijtuigen. De stoet was samengesteld als volgt eene afdeeling cavaleriede burgemees ter van Middelburg in een rijtuig de Commisaris der Koningin in een rijtuig de kamerheer van Hare Majesteiten in een rijtuigHare Majesteiten de Konin ginnen, omgeven door de Middelbm gsche eerewacht het college van Gedeputeer de staten van Zeeland in rijtuigen het gevolg van Hare Majesteiten in drie hot rijtuigen HH. wethouders en de secre taris van Middelburg in een rijturg eene afdeeling cavalerie. De Koningin zag er zeer lief en wel varend uit en boog met een aanminnig lachje voor al de personen, die Haar wer den voorgesteld. Toen de koninginnen het station ver lieten, liet de schutterij muziek het Wil helmus hooren en de menigte hief een luid hoera aan. Ontzaggelijk was de menschenmassa waar de stoet tusschendoor reed. Telkens en telkens weder weerklonk een donde rend gejuich uit de samengepakte me- nlgNa den voorgeschreven rit door de stad arriveerde de stoet te 12.35 in de abdij, waar een eerewacht van militairen was opgesteld, de tamboers de eeremarscn sloegen en de staf uil Bergen op Zoom het Wilhelmus en daarna het Wten Neer- landsch bloed ten gehoore bracht. Intus- scher. inspecteerden HH. MM. de eere wacht. De jonge Koningin boog tweemaal zeer diep voor den commandant, kapi tein A. W. van 't Lindenhout. Toen de koninginnen de stoep van het paleis be traden werden Haar door mevr. De Brauw en freule Theodoi a Wittert prach tige bouquetten aangeboden. Na een oo genblik toevens in het paleis traden de Vorstinnen boven voor een der ramen; de konningin dankte vriendelijk en wuif de voortdurend met den zakdoek voor de Tijdens het dejeuner voerden de school kinderen een gedeelte uit van de kinder cantate MicMel Adrz. de Ruijter, welke uitvoering de heer Lysen dirigeerde en de schutterij muziek onder directie van den heer Morks accompagneerde. Daarna had de voorstelling plaats van de meisjes in de velschillende Zeeuwsche kleederdrachten, voor welk doel in alle deelen der provincie sub-commissien wa ren werkzaam geweest. Voor het land van Axel bestond de commissie uit de heeren J. Sturm, gemeenteontvanger en P. Moes, lid der Provinciale Staten, bei den te Terneuzen en D. J. Oggel, bur gemeester te Axel; voor het land van Hulst bestond zij uit. de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, rentmeester van het kroondomein en burgemeester te Hontenisse, C. IJsebaert, burgemeester en lid der Provinciale staten te St. Jan steen en F. van Waesberghe, burge meester te Hulst. De meisjes, die de eer zouden hebben aan HH. MM. te worden voorgesteld, waren voor het land van Axel, Geertrui- da Willemsen van Zaamslag, geb. 27 Sept. 1875 (burgerkostuum), Johanna Maria van Hoeve van Axel, geb. 30 Sept. 1880 en Adriana Scheele van Ter neuzen, geb. 13 Maart 1876, (beiden VERTELLING VAN «OLO BAIttUlX» DIT HET HOOGDDITSCH DOOR ANNA. Vaarwel, geliefde vrouw - de dag zou kunnen voorbijgaan eer ik terugkom en nog een en nog een - een soldaat leidt een bewo gen leven. Dan, gedenk mijner, met de liefde, die mijn troost is en mijn geluR bewaak uw hart, opdat geen enkele on reine gedachte binnensluipe in het heilig dom mijner liefde en denk, dat ik alles zou kunnen te boven komen, dienstbaar heid, verbanning en dood, alleen het ver lies uwer liefde niet. Hij kuste haar weder en nog eens we der en rukte zich los, eer Elizabeth haar hart kon lucht geven, dat vervuld was met een angstig voorgevoel. Zij ijlde naar het venster om hen) na te oogen haastig liep hij heen en haar geroep stiert weg in den koelen morgenwind die haar brandend voorhootd*erfnschte. Maar aan den hoek der straat gekomen, wendde hij zich om, bleef even staan, groette nog een maal met de hand en was het volgende oogenblik verdwenen uit hare smachtende blikken. Hij was heengegaan en ach, voor noe- lang'! Hoe vaak nog gedacht zg later dezen laatsten gioet zijner liefde, hoe stond hij haar voor oogen immer en al tijd, zooals het zonlicht viel op zijn hoo ge gestalte en zijn gelaat verhelderde met zachten glans. Melbach keerde niet weder. Lang reeds had hij zich, evenals Dörnberg gemengd in die staatkundige bewegingen, weike te dier tijde Duitschland beroerden, en de opstand in Wahiersleben was hem een welkome gelegenheid en scheen hem een gewenscht oogenblik toe om door te slaan. Nauwelijks aangekomen, gingen Dörnberg en Melbach tot de rebellen over, de ver wonderde en verwarde soldaten met geest driftige taal aanvurend hetzelfde te doen. Maar hunne welsprekendheid stuitte af op den vuiigen ijver, waarmede de andere bevelhebber van het regiment de beslui- telooze soldaten aanspoorde tot trouw en aehoorzaamheid jegens hunnen vorst en hen de gevolgen vaneen opstand schil derde in het sterkste licht. De soldaten hielden zich bedaard, zelfs keerde een deel der kavalerie tot zijne vanen terug en het hoopje was zeer klein, dat, het ontwakend gevoel voor het vaderland gehoor gevend, tot Dörnberg overging. Nochtans was üe ze niet ontmoedigd het voorbeeld van den Kattschen opstand in Maagdenburg schrikte hem niet af eu hjj besloot in dol len overmoed, Jeróme iu zV1ne hoofdstad aan te vallen, vast overtuigd, dat in Kas- sel zelf zoowel burgers als soldaten in grooten getale aan zijne roeping zouden 86 Maar f^had zich misrekend. Hp vond den koning voorbereid en goed toegerust, en geheel verslagen redde zich Dornbergs leger in haastige vlucht. Hp zelf en Melbach waren onder de gelukkigen die ontkwamen. De donder van het geschut was ver. stomd; in Jerome's slotkapel werd een feestelijk Te Deum gezongen ter eere Gods, die den koning de eer gaf, en in Melbachs stille kamer lag zijne jon ge vrouw op de knieën en stamelde een warm gebed voor haren echtgenoot. De indruk, teweeggebracht door den zoo snel en gelukkig onderdrukten op stand, was in Kassei spoedig uitgewischt en ofschoon in stilte ook menig Duitsch hart zuchtte over het mislukken, zoo na ren de menigvuldige bewegingen van de zeu tijd toch te zeer zonder gevolg ge weest', om den moed en de geestkracht wan het volk te stalen. De algemeeue opmerkzaamheid wendde zich nu at van Melbach, wjen men tevergeefs had gezocht en was oveigebracht op zijn jonge vrouw, die hij zonder bescherming had achterge laten. Zoodra men er zeker van was, dat hij gemeene zaak had gemaakt met de rebellen, had men zich dadelpk verzekerd neuzen, geb. 10 maan io«o, iww™ boerendochterskleeding). Uit het land van Hulst waren het Maria Johanna Neeteson, geb. 3 Febr. 1875 en Maria Louisa Hiel, geb. 14 Mei 1880, beiden van Hontenisse. Al die meisjes werden des morgens groepsgewijze gefotografeerd. Die gr°e* pen zullen na gekleurd en in een album geplaatst te zijn aan de koninginnen I worden aangeboden. H. M. de koningin werden eenige ge schenken aangeboden bestaande uit een beugeltasch. een knipje, een zeldzame Walchersche haarnaald, een ceintuurgesp, van gouden knoopjes, een snoer bloed koralen met cantille tonnetje, twee §ou" den ringen, een zilveren pepermuntdoos, gouden haarspelden uit Walcheren, Zuid Beveland, Tholen en Axel, verschillende broches, kraalhaken en mantelbaken, das spelden, oorknopjes en zijspelden, Tool- sche kussenbellen, een gouden mantel- haakje, een haarnaald vervaardigd uit zilveren boezemknoopjes. Behalve de beugeltasch, het knipje en het pepermuntdoosje waren deze geschen ken gehecht op een paars fluweelen kus sen, omzoomd door 240 zilveren knoopjes. Namens H. M. de Koningin betuigde H M. de Koningin-Rogentes haren har- telijken dank voor de geschenken, die, zooals H. M. dit uitdrukte, een heerlijk souvenir zullen zijn en een blijvende her van de persoon zijner gade, in de ver onderstelling, dat deze niet vreerad zou zijn aan het complot. Men had haar streng huisarrest gegeven en zij werd te streng bewaakt, dan dat zij aan ontkomen had kunnen denken. Onder Melbachs pa- pieren was niets, dat iemand kon corapro- mitteèren, zelts geen regeltje voor zgne vrouw verspreidde licht over zijne plan nen en verbintenissen, noch een aanwij zing wat zij ingeval van mislukking te doen' had. Alleen bevond zich in zijn schrijftafel een aanzienlijke som gelds met het opschrift Voor mijne vrouw. En Elizabeth weende hittere tranen, als zg daaraan dacht, dat dit het eenige teesen geweest was van zijn zorgen en deelne ming in haar. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1