(iemengd Nieuws. AY KL. den 21 Augustus 1«04. Elisabeth van Kronenburg, de oud ste ingezetene uit de gemeente Koe wacht en misschien wel uit Zeeland, is Vrijdag gestorven. Haar ouderdom was 98 jaar en 7 maanden. Zij was het die het vorige jaar namens H. M. de Ko ningin een gift van 20 ontving. Te Waarden burg, alwaar in de laatste 16 jaren geen brand heeft gewoed, ont stond Vrijdag in den vroegen ochtend, terwijl de bewoners nog sliepen, een he vige brand in het huis van den landbou wer D. J., hetwelk met de schuur in korten tijd tot den grond afbrandde. Twee kindei en werden nog juist bijtijds uit het huis gehaald. Men meldt aan de N. R. Ct Ton huize van den heer Meindeis, Nassaulaan te Bussum, is Zondag een afschuwelijke moord gepleegd. De heer M.( sedert 6 weken weduwnaar, had zich voor familie aangelegenheden naar elders begeven en de zorg voor zijne drie kin deren aan de dienstmaagd overgelaten. Deze moet in een aanval vaii razernij het oudste dochtertje, een aanvallig meis je van elf jaar, met een gordijnkoord ge wurgd hebben. Na de volvoering van die gruwelijke daad ging zij zelve die mede doelen aan de naaste buren, in den commestible winkel, waar men aanvan kelijk zeer ontstelde, doch na zich van het feit overtuigd te hebben, onmiddelijk de politie met het gebeurde in kennis stelde. De burgemeester was spoedig ter plaat se aanwezig en am dezen bekende de misdadigster, uit haat jegens het kind tot de misdaad gedreven te zijn. Zij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Bij zijne tehuiskomst met den laatsten tr6in vond de beer Meinders zijn huis vol met buren, die zich over de beide ande re kinderen van 3 en 5 jaar ontfermd hadd<m en nu bij het kinderlijk de wacht hielden. Woensdag vertrok de rvijftienjarige Ludo'vicus Toezei te voet van zijne woon plaats Antwerpen via Hulst tot Klooster zande, alwaar men hem geholpen heeft tot den overtocht van Walsoorden naar Hansweert per stoomboot. Van daar is hij te voet gemarcheerd door Zuid Beve land en Walcheren tot Vlissingen, ten einde daar het vele schoone der vorsierm gen eens te kunnen bezien, waarvan hij te Antwerpen zooveel had hooien spre ken. Daar hij zonder eenige middelen was, hebben eenige te Vlissingen zich bevinde Belgische loodsen van Antwer pen zich zijner aangetrokken en hem, op hunne kosten, Zondag morgen via Terneuzen medegenomen naar Antwer pen, om bem daar bij zijne moeder, eene weduwe, terug te brengen. Alleen om Vlissingen eens te bezien had hij die voetreis, zonder geld op zak, ondernomen De Kon. maatschappij de Schelde werkt Donderdag niet. Het loon, onge veer 1800, wordt toch uitbetaald. Men schrijft uit Schagen aan de N. R. Ct. Verschillende verhalen omtrent da na latenschap van mei. Bute doen in de bladen de rondte. Wij hebben een on derzoek naar een en ander ingesteld, waaruit blijkt, dat de geheele nalaten schap, met inbegrip der zaak, op 7 a 8000 gulden word geschat. Aan A. Beij ers was door tusscbenkorast van een notaris te Nieuwer-Amslel 3000 ver maakt. Daar noch mej. Buto noch A. Bute wettige erfgenamen nalaten, ver valt de nalatenschap aan den staat. Reeds werd de opmerking gemaakt dat de staat een deel der erfenis op het ontdekken der moordenaars diende uit te loven. Dé spanning in onze gemeente duurt voort. Bij het minste gerucht concen treeren zich honderden voor het raad huis om toch maar iets positiefs te ver nemen. Vrijdag leidde de officier van ju stitie mr. F F. Karsseboom weder het onderzoek. Ook in Haarlem werden gis teren naar aanleiding van eenige geruch ten door de Schager politie nasporingen gedaan. Te Ooes zijn Zaterdagnacht eene bergplaats van hout en eene schuur van den wagenmakor A. L. door den bliksem getroffen en afgebrand Op de .veilingen van gisteren avond op het Westland werden de volgende prijzen besteed pruimen 50 a 70 c. per 25 kilouien 70 a 80 c. per baal de aanvoer was ongeveer 1300 kilo pruimen en 300 baal uien roode besaen werden niet aangeboden perziken 3 a 11 c. meloenen 20 70 c. per stuk. Donderdag weiden door eenige po litiebeambten te Zevenaar aangebractit een aantal mannen en vrouwen om naar Duitschland te worden uitgeleid. In den trein geplaatst, werden zij zonder verder politietoezicht doorgezonden. Toen de trein reeds in volle vaart en op ruim 1000 meter van het station was, spron gen drie der aangebrachten uit den trein en vluchtten, zonder het minste letsel bekomen te hebben. Een droevig ongeval had Vrijdag middag in de Wenslauwerstraat te Am sterdam plaats. Tijdens de afwezigheid der moeder, speelde het kleinste kind alleen in de kamer. Het schijnt dat het al spelende een brandend petroleumtoestel omwierp, met het gevolg, dat de kleertjes vlam vatten en het arme wicht ernstige brand wonden bekwam. Toen de moeder thuis kwam, was de kleine dood. Te Amsterdam is een geacht inge zetenene overleden, volgens verklaring geluk mij heilig moet zijn. En dat zal liet, dat beloof ik bij den eeuwigeD God en gij zult veilig rusten in mijne liefde Vertrouwelijk en gelukkig vleide zij het hoofd aan zijne borst, zacht en schuchter beantwoordde zij zijne liefkoo zingen en fluisterdeEn ik zal u oen goede gehoorzame vrouw zijn. Onder de gegeven omstandigheden, die oorzaak waren dat het jonge meisje on middellijk bescherming noodig had, wacht te het paaT den rouwtijd niet af en reeds na verloop van drie weken voerde Albert zijn jonge gade mee naar Kassei, 't Was in November 1808 en aan het hot van Jeróme werden die schitterende en weel derige feesten gevierd, welke zijne om geving medesleepten als in een droom. De jonggehuwden namen daaraan geen deelde rouw over een geliefde moeder werd zelfs in dit lichtzinnig gezelschap beschouwd als een geschikt voorwendsel voor hunne teruggetrokkenheid, en Mei- bach was innerlijk •verheugd, zijne viouw ten minste een tijdlang nog verwijderd te kunnen houden van dat tooneel der ijdel- lieid, dat een zoo scherp contrast vormde met zijn gewoonten, met zjjn begrippen van eer, tucht en zedelijkheid. Maar in weerwil van zijn jeugdig geluk, in weerwil der liefde, die ais een goede fee bloem op bloem deed ontluiken in zijn hart, was hij vaak droevig. Tijd en om standigheden, het leed des vaderlands, drukten zwaar op hem en stemden hem ernstig en bezorgd. Ook van zijn vroegere kameraden trok hij zich terug en zij zoch ten hem niet op, ofschoon zij hem hunne achting niet ontzeggen konden. Daaren tegen vond hij een waar en warm vriend in den bevelhebber van zijn regiment, den overste Von Dörnberg. Deze was de deel genoot zijner gloeiende wenschen en ver wachtingen en de invloed, welke deze held uitoefende op den jongeren man, was her, die aan zijn leven een spoedige wen ding geven zou. De lente van het jaar 1809 bracht met haar bloesems ook nieuwe hoop en be- wogener leven aan de patriotten, en bier en daar ontstonden bewegingen en dreig den uitbarstingen van met geweld onder drukte hartstochten. Katts opstand in Maagdenburg was spoedig gedempt, toen van den geneesheer, aan de gevolgen van loodvergiftiging, veroorzaakt door het verven van het hoofdhaar met eene verf stof, welke loodbestanddeoien bevatte. Tengevolge van bet vallen van een stallantaarn is te Assen bij een landbou wer een felle brand uitgebroken. In korteG tijd, werden stal, woning en schuur vernield. Van het vee, dat verder met moeite gered werd. kwamen om een varken en eenige kinderen. Het verbrande was verzekerd. Aan den strekdam in het IJ ligt een vaartuig vastgemeerd, dat met lecht een drijvende tempel genoemd kan wor den. Het is een Engelsch kerkschip Church Mission Ship, uitgezonden door de »St. Andrews Waterside Church Mission," eene vereeniging welke zich ten doel stelt godsdienstzin te onderhouden onder de zeelieden, visschers en emigranten van de Engelsche kerk. De vereeniging werd gesticht in 1864 haar president is de aartsbisschop van Canterbury. Ze staat onder,het patronaat van een groot aantal Engelsche bisschop pen, heeft afdeelingen en te huizen in tal van Engelsche havens en correspon denten in alle belangiijke zeesteden van Europa en vreemde werelddeeien. Cor respondent voor Holland is Rev. T.Cham bers, van de Engelsch Episcopaaische kerk te Amsterdam. Zooals elke zaak he«ft ook deze zending haar eigenaardige geschiedenis. Een drie tal jaren geleden ging 6en verzoek uit van 37 geestelijken van de Oostkust van Engeland, om gelden bijeen te brengen voor een kerkschip voor visschers en zeelieden op de Noordzee en elders. Slechts traag vloeiden de geldeD toe. Het vorige jaar was eindelijk 1309 pond sterling voor het doel bijeengebracht. Tegen Kerstmis werden kaarten verzon den, inhoudende een dankbetuiging voor de reeds ontvangen hulp, maaar waarin er tevens op weid gewezen, dat dat er veel ontbrak, wilde de kerk baar doel bereiken, om ook te voorzien in de gees telijke behoeften van de op zee rond zwalkende zeelieden. Een van die kerst- miskaarten kwam gelukkig in handen van een lid der Royal Yacht Squadron, die dadoltjk overtuigd, dat hier een goed doel werd beoogd, zijn schoon jacht de Goshawk, metende 141 registerton, afstond De Goshawk telt eene bemanning van elf koppen benevens twee geestelijken en een scheepsdokter. Maandag is men te Amsterdam aan gekomen, en in het pogen om de En gelsche zeelieden en visschers, die hier op het IJ tijdelijk vertoeven, in de mo derne godsdienstark te verzamelen is men, dank zij ook de medewerking van Revd Chambers, goed geslaagd. Vrijdag avond had aan boord een groote kerk dienst plaats gevonden: waaraan meer dan vijftig personen deelnamen. Zaterdag vertrok de Goshawk naar zich in Kassei de tijding verbreidde, dat een regiment kavalerie was opgestaan, hetwelk in Wahlershausen, slechts een uur van de residentie, lag. Het garde jagerregiment, waarbij Melbach stond, werd afgezonden, om rust en discipline onder de rebellen weder te herstellen, en ten eersten male zag de jonge vrouw den ge liefde scheiden met een bang voorgevoel. En hij, hij was zoo bijzonder bewogen, hij lette nauwelijks op hare tranen, hij da ;ht er iu 't geheel niet aan, dat de laatste oogenblikken, in huis doorgebracht, hem toebehoorden, hij sloot zich op met Dörnberg en schreef in haast nog een brief. Eerst toen het oogenblik van schei den naderde, scheen hij barer te gedenken. Een sterke ontroering greep hem aan, toen hij haar aan het hart drukte, toen hief hij haar schoon gelaat omhoog en zeide innig: God behoede u, mijne bra ve geliefde vrouw Albertriep zij verschrikt uit, waarom beveelt ge mij Gode, terwijl ge nog leeft Gij hebt mij gezegd, dat het een strijd is zonder gevaar, dien gij tegemoet gingt, en toch denkt ^e. dat ik alleen zou kuu- IJmuiden daar zal men trachten de En gelsche visschers en zeelieden tot eene godsdienstoefening te verzamelen en daarna kiest de Ghoswak zee. Zij zal dan geen havens aandoen, maar steeds krui sen tusschen de visscbersvloten. Sedert eenige honderden jaren zit in de Schelde nabij bet dorpje Bath een gedeelte van den toren van de verdron ken stad Roemerswaal hetgeen voor de scheepvaart, vooral bij laag water, zeer gevaarlijk was. Donderdag nu is een detachement lorpedisten begonnon, de steenmassa met dynamiet uit elkaar te doen springen, waarmede men Zaterdag gereed is gekomen. De uitwerking van het dynamiet is zeer ver zichtbaar en lokt veie toeschou wers. Woensdagavond ontdekte men te 's Hertogenbosch dat van onder de ra men van een bovenhuis rook kwam te gelijkertijd hoorden de buren eenige kin deren schreien. Onmiddellijk begaf zich een dezer naar boven doch moest we gens den hevigen rook terugkeeren. Toch kwam hij een cogenblikje later terug, gevolgd door twee vrouwen en drie man nen, allen buren. Met bewonderenswaar dige heldhaftigheid vlogen de vrouwen, op gevaar af te stikken, naar de slaap kamer, waar vier kinderen te bed lagen. In een oogwenk waren de kleinen met behulp der mannen naar de benedenver dieping gebracht. Met emmers water bluschten de manDen, in een dikken rook gehuld, het vuur, dat zich aan het bed dengoed had medegedeeld. Een dezer flinke mannen wonde zijne handhet raam niet kunnende opscnuiven, sloeg hij een ruit stuk, om de rookmassa ge legenheid te geven te ontsnappen. De vader der kinderen was op een pleizierreis naar Amsterdam de moeder was, na de kleinen, waarvan het oudste 8 jaar is. te bed gelegd te hebben, uit gegaan. Waarschijnlijk is door de kin deren met lucifers gespeeld. Als een aardig staaltje van den kameraadschappehjken geest, welke on der de Tesseloche visschers beerscht, diene het volgende: Een der armste visschers verloor zijn net met toebehooren, ter waarde van ruim 70. De man kon nu niets meer verdienen. Zijne makkers, bijna even behoeftig als hy, brachten echter met kwartjes en dubbeltjes een aardig som metje bijeen. Particulieren voegden er iets bij, en na enkele dagen was het verlies ruimschoots vergoed. (N. v. d. D.) Aan het centraal bureau van poli tie te Rotterdam is aangifte gedaan van eene portemonnaie inhoudende tusschen de 30 en ƒ40 en zes loten der Ant- werpsche tentoonstelling. - Ten nadeele van een orgeldraaier, gelogeerd in het iogement De stad Am- hem in de Tweede Lombardstraat te Rot terdam, is ontvreemd een draaiorgel, dat door hem in een pakhuis aan de Toren straat was geborgen. Het orgel, dat 1,20 meter hoog, 1 meter lang en van 65 tonen voorzien is, is op een nieuw wa gentje geplaatst. Des orgeldraaiers knecht, die vermist wordt, bedenkt men van den diefstal. Zaterdagavond is te Hardegrijp een zesjarig kind van T. IJ. v. d. Veen door een zwaar beladen melkwagen overreden en eenige oogenblikken later overleden, Te Rotterdam is Zaterdag nacht cp het kermisterrein een zestienjarigen smid nen blijven Hij schudde het hoofd. Niet aizoo, Elizabeth, zerde hij teeder, wij hebben God noodig overal, en Hij zou mij kunnen roepen, zoowel in een kleinen strijd als in een grooten. Bid gij voor mij, voor de goede, voor de hei lige zaak, voor allen, die haar dienen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2