Liefdevreugd en Liefdeleed. No. 839. Zaterdag 18 Augustus 1894. 1110 Jaarg. Bekendmaking. Nieuws- en Advertentieblad 00J voor Zee uwsch - V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. Burgemeester en Wethouders van Axel Kantonnier Buitenland. 2. FEUILLETON. Binnenland. AXËLSCHIi COUIÏANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAV EE uren. maken bekend, dat zij die verlangen in aanmerking ie komen om te worden aangesteld als voor het onderhoud van den grintweg Avel-Zaamslag, het reinigen der straten en het ophalen van de haardasch en vuilnis, zich ter secretarie behooren aan te molden vóór 26 Augustus e.k. Axel, den 14 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Nadat het congres der Vereenigde Sta ten het tariefontwerp, zooals het dooi den senaat was gewijzigd, had aange nomen met 182 tegen 105 stemmen, is het aan den president gezonden. Men verwacht, dat Cleveland het niet met zijne handteekening zal bekrachtigen en ook zijn veto er niet over zal uitspre ken, maar het eenvoudig zal laten lig gen, totdat de termijn van 10 dagen ver streken is, waarna het ontwerp vanzelf kracht van wet verkrijgt. Door het huis van afgevaardigden zijn nog drie afzon derlijke wetten aangenomen voor vrije steenkolen, ijzerertsen suiker, welke nu weder naar den senaat gaan. Heftig gaan de New-Yorksche bladen te keer tegen het huis van afgevaardig den wegens zijn stemming over de tarief- wet. De Herald noemt het eindvotum het resultaat van een laaghartig complot en van het verraden van allo democratische beginselen. De Tribune beschouwt het als do volledige capitulatie tegenover de Trust-compagniën, laag van net huis dei- afgevaardigden tegenover den Senaat en de protectionisten. Het blad wijst op de eerlooze perfidie. der geheele transactie. De New Yorksche Times alleen adviseert president Cleveland, de tariefwet te tee- keDen ter wille van afdoening der aan- Een berichtgever der Times te Peking geeft eenige belangwekkende bijzonder heden aver den keizer van China en zijn Hof. Sedert 6enigen tijd heerscht in de kringen der regeering eene tameliike op gewondenheid. De jonge keizer wil zich blijkbaar van den leidbanö der keizerin moeder losmaken en tracht geheel on afhankelijk te worden. De oveidreven berichten over de ophanden zynde fees telijkheden bij den zestigsten verjaardag van H. M. worden door den keizer kwa lijk genomen maar er is reeds zooveel over deze feesten gesproken, dat Z. M ze niet meer zal kunnen verhinderen. Er is hier geen kwestie van liefde of onderdanigheid jegens de keizerin -moeder of haar beleid, maar slechts van erken ning van den heerschenden wil. De kei zer is nog altijd even driftig als vroeger en men vreest, dat hij op een goeden dag voorgoed aan den tegenwoordigen toestand een einde zal maken. Onlangs ranseiue hij den eersten eunuch der kei zerin-moeder af met de woorden »Dil maal is het ta (afranselen), een volgen den keer zal het sja (doodslaan) zijn." VERTELLING VAN «O EO BAIMUAD DIT HET HOOGDDITSCH DOOR ANNA. Vroeg reeds wees, was zij gekomen tot de moeder van hem die nu baar echtge noot was. Deze vrouw voedde de kleine op met teedere zorg en had haar des te hartelijker lief, daar zij de nalateschap was eener dierbare zuster en omdat zij zelve nimmer een dochter bezeten had. De kleine Elizabeth had verder ook geen enkel hart op de wjjde wereld, waaraan zij had kunnen rusten, als deze tiouwe moederlijke vriendin, want van haar va ders bloedverwanten leefde niemand meer dan een oom, een gierige oude vrijgezel, die nimmer zich zou hebben kunnen be zighouden met de opvoeding der jonge weeze. De vrouw van den generaal Mel- bach schonk hare tegenwoordigheid, vreug de en bezigheid, wat de goede vrouw op op haar landgoed des te meer behoefde, daar de dood haar haren echtgenoot had ontroofd, koit voordat de kleine Elizabeth tot haar kwam en haar eenige zoon, toen leeds volwassen, als luitenant in dienst De keizer tracht zich, niettegenstaande zijne lichamelijke gebreken, zoo manne lijk mogelijk voor te doen hij heeft ver der eenige vorderingen in het Engelsch gemaakt. Indien hij Chineesche gezan ten uit het buitenland ontvangt, moedigt hij dezen aan vrij te spreken en heeft dan vaak met hen een onderhoud, dat verscheidene uren duurt. Voorts doet de keizer de officieele benoemingen voor het grootste gedeelte thans zelf en heeft zoodoende den Groeten Raad eeniger mate op zij gezet. Dan is hij zeer streng jegens zijn ambtenaren, zelfs jegens de hoogste onder hen. Streng gestraft werd onlangs door Z. M. dé* Chineesche gezant te Washington Tsjoei Koeojin, die zich aan grove afper singen had schuldig gemaakt. De keizer liet Tsjoei, die een Houlin, lid der aca demie was, een examen afleggen. De diplomaat had echter zijn studies ver waarloosd en veel vergeten, zoodat het examen zeer onvoldoende uitviel. De Keizer zette hem toen oogenblik- kelijk een graad lager in de Houhn-A- cademie, ontnam hem ziin officieelen ti tel en degradeerde hem vier trappen, van den »rooden knop" tot den „witten knop." „En nu" - zeide Z. M. >moetge u haasten en den Onderkoning volgen." Het zal aan de arme exellentie, die zich zeer bedrukt bij het gevolg van Li Hang Chang aansloot, naar men verzekert, meer kosten, den verloren rang te berkrijgen dan alle „spaarpenningen!," die hij te Washington bijeen gegrist heeft. Caserio, de moordenaar van presi lent Carnot, is gisteren ochtend 5 uur te Lyon onthoofd. Nederliggende riep hij uit: >moed kameraden, leve de anarchie." Hij spartelde bij de ten uitvoer legging van het vonnis hevig tegen. Geen en kel incident viel e>' voor. was. En het kleine meisje had inder daad behoefte aan hare bijzondere zorg en liefde; want de groote levendigheid en ontvankelijkheid, waarmede zij alle in drukken in zich opnam, de hartstocht, waarmede zij zich overgaf aan hare ge voelens, en de prikkelbaarheid harer tan tazie waren oorzaak, dat eene zorgvuldige leiding en waakzaamheid dringend noo- dig waren, om haar karakter en hare neigen te vormen. Maar het kind loonde deze moederlijke trouw met teedere dank baarheid en zij was het, die in de droe ve tijden, welke ook voor de generaals vrouw niet uitbleven, de zonneschijn der vreugde en tevredenheid deed schijnen in het stille huis. Want de last, die geheel Duitschland drukte, was ook merkbaar voor ieder in het bijzonder en de oude vrouw had menige zorg. De kleine be zitting van haren echtgenoot, in Prui sisch West falen gelegen, werd ingelijfd bij het nieuwgescbapen koninkrijk van Jeróme en haar zoon onderdaan van dezen koning. Met tegenzin trad hij in West taalschen dienst, hij beschouwde zijn be staan als een leugen zijner overtuiging maar de tijd was nog niet aangebroken om daarvoor te spreken en te strijden. In Pruisischen dienst te blijven was niet mogelijk en bij de doffe neerslachtigheid en hopeloosheid, die zich niet alleen van bet land, maar ook van een groot deel des legers had meester gemaakt, nauwe- De feestelijkheden, hij gelegenheid van het be zoek van H.H. M.M. de Koninginnen, te Vlis- singen op Donderdag 23 Aug. zijn nu in haar geheel als volgt geregeld Het feest zal geopend worden met het bespelen van het carillon van 89 uren. H.H. M.M. de Koninginnen, zooals bekend ko mende per extra-trein van Middelburg, des mor gens te 10% ure, zullen aan het nieuwe Haven- station door het gemeentebestuur en enkele an dere autoriteiten worden ontvangen. De aankomst zal door het luiden der klokken van den St Jacobstoren worden bekend gemaakt. Op het perron van het station zal opgesteld zijn de eerewacht der dd. schutterij met de eere wacht en het muziekkorps van het 3e reg. inf-, kapelmeester de heer Bouwman. Onmiddeljjk na aankomst zullen HH. MM. zich begeven naar het stoomschip „Nederland" van de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland," waar HH. MM. zullen ont vangen worden door de directie van genoemde Maatschappij. Daarna wordt een tocht ondernomen naar de reede, door Hr Ms fregatten „de Ruyter" en „At- jeli" en rainschepen „Guinea" en „Stier" salut zal gegeven worden. ll'/4 uur. Terugkomst van het stoomschip „Nederland," waarna HH. MM. zich weder naar het station begeven, alwaar de raadsleden tegen woordig zullen zijn. 12'/4 uut. Dejeuner in het stationsgebouw aan geboden, zooals men weet, door de gemeente Vlis- singen, de „Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen," en de stoomvaartmaatschappij „Zee land." 1% tiur. begeven HH MM. zich van het Ha venstation naar de Koningstrap aan de eerste Binnenhaven en nemen aldaar plaats op het stoomschip „Zeeuwsch-Vlaanderen" van den Pro vincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. 2 uur. Aankomst van de „Zeeuwsch-Vlaande ren" in de Dokkade voor het raadhuis, waar de eerewacht van de dd. schutterij geschaard zal staan. lijks wenschelijk. Het kleine familiegoed voldeed nauw aan de behoeften zgner moeder en van Elizabeth hij kon noch mocht hen daarom tot last komen, door zijne betrekking in het leger op te geven. Zoo bleef hij mismoedig en ontevreden in den dienst van Jerome en wachtte ge duldig het oogenblik af, waarop het ont wakend vaderland zijne ketenen zou af schudden en zijne zonen oproepen tot den strijd der vrijheid. Intusschen bleef zijn oude moeder niet verschoond van kommer en zorgen haar pensioen was tot op de helft gebracht, hare kleine bezitting door voortdurend verhoogde uitgaven, belastin gen en inkwartieringen met schulden be laden en aan haar hart knaagde de smart om den eenigen zoon, dien zij ontevreden mot .zijn lot, zich zwijgend zag onder werpen aan de omstandigheden. Maar de dood maakte een eind aan deze treurige gedachten en Elizabeth was nog geen 16 jaar oud, toen zij opnieuw daar stond zonder steun en verlaten. Zij gevoelde dit diep en smartelijk en de rouw over deze hare moederlijke vriendin was het eerste leed, dat neerstreek op haar jong vroolijk hart. De zoon der overledene was reeds ka pitein bij de Westfaalsche jagergarde en op de tijding van de ziekte zijner moeder I overgekomen, om den laatsten zegen te ontvangen «an hare bevende lippen en de zorg voor Elizabeth van haar over te ne men als een heilige nalatenschap harer liefde. Aan zijne borst was het, dat het jonge meisje hare smart uitweende en troost zocht en bemoediging in de zachte ernstige woorden, die hij tot haar sprak en in de mannelijke gelatenheid, waar mede hij zelf zijn verlies droeg. Op den avond van de begrafenis zaten de beide jongelieden alleen in de groote woonka mer tegenover elkander. Geen van beiden sprak; 't was een bang, een treurig zwij gen, alleen afgebroken door het regel matig tikken der groote hangklok". Het ionge meisje blikte schuw en bedroefd in de duistere kamei rond, waar het plotse ling zoo stil, zoo eenzaam geworden was zij gevoelde zich zoo grenzeloos verlaten en alleen en toch zat tegenover haar nog een trouwe vriend, wiens medelijdend hart het hare verstond en vervuld was met dezelfde smart. En hoe zou het dan worden, als hij heenging, als zij geheel alleen bleef Waar heen moest zij zich wenden, waar bescher ming zoeken en liefde en hulpeNu en dan richtte zij de donkere oogen in stom men angst op den jongen officier, die in diep nadenken verzonken tegenover haar zat en den pijnlijken last niet merkte, die haar drukte. Maar eindelijk verbrak hij het zwijgen en zeide, zich aan zijn gepeinzen ontruk kend Lieve Elizabeth, vol zorg denk ik aan een nieuw verblijf voor uwilt ge

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1