34-Ssts Staatsloterij. Landbouw. Ingezonden. Grens-Comedie. Handelsberichten. schen dierenkweller door den deftigen diender des dorps dooreenschudden, doch de doortrapte deugniet doorscheurde den donkerblauwen duffel des dienders, daar deze driemaal daags dronkenmakende dranken doorzwolg. Dolzinnig doorboorde de degen des driftigen dienaars den doodsbleeken deugniet. De dorpsdiender duizelde, doorziende deze deerniswaardige driftvolle daad. De dorpsschout dagvaardde dadelijk daarna den doemwaardigen doodslager, doch de diender deserteerde door de di ligence, die Drim's dorpsweg doorreed. De dochter des dominé's Dercksen door leefde daardoor droeve dagen. Doortje doorkruiste daarna dagelijks droomerig dé dennewouden, de dirtelheid dervende, daar Dirk Donkers dood Door tje drukte. Dinsdag den derden December door sloop de droeve dood de deur des domi ne's Dercksen, diens desolate deugdza m6 dochter Doortje doodende. Dat doet de deur dicht. N. v. d. D. Tijdens het jongste onwederis een wielrijder uit Namen te Wepele het vol gende ongeval overkomen. Maandagavond zegt een der Bel gische bladen - terwijl er een hevig on weder heerschto, keerde de heer H met eenige vrienden terug uit het dorp en spoedde zich naar Namen om zich zoo gauw mogelijk aan den stortregen te onttrekken. Eensklaps sloeg d6 bliksom op den guidon der machine van den heer H. welke met zijn rijwiel met geweld ten gronde geslingerd werd. Daar hij bewus teloos liggen bleef, kwamen de vrienden van den beer H. toegesneld en bielpen hem te been. Doch groot was hunne verwondering toen de heer H. hun te kennen gaf dat hij mot blindheid gesla gen was Gelukkig was die blindheid slechts tijdelijk, allengs kwam hot licht terug en een uur na het gebeurde werd hij niets meer gewaar. De heer H. had zich in zijn val nog al erg aan het been verwond. Uit de brandkast in het kantoor van een zilversmid te Londen waren in den nacht van den 29en op den 30en Juli jl. vier blokken zilver ter waarde van 144.000 gestolen. De nachtwaker White, wiens taak was door de werk plaatsen de ror.de te doen, werd in hech tenis genomen onder verdenking de mis daad gepleegd te hebben met 5 mede plichtigen, die eveneens achter slot en grendel zijn. Een knoop, die voor de brandkast werd gevonden, heeft tot outdekking van den schuldige geleid. De detective merkte nl. bij hel onderzoek op, dat aan diens jas twee knoopen ontbraken en dat de ge- voDden knoop geheel overeenstemde met de knoopen, die nog aanwezig waren. Mond- en Klauwzeer. Men seïirijft aan de N. R. Ct, Wegens het heerschen van het mond en klauwzeer in Nederland is de dooi - voer van Nederlandsch rundvee in en door Frankrijk verboden. Ket verbod van den invoer van schapen, geiten en varkens blijft van kracht Om dezelfde reden werd, zooals men weet, de invoer reeds verboden oerst door Duitschland, en daarna door Belgie, die echter het transit verkeer vrij lieten. Duitschers en Beigen waren er zeker ten koste van zware geldoffers eindelijk in geslaagd, bedoelde ziekte binnen hun ne grenzen totaal uit te roeien, en zou den begrijpelijkerwijze hun veestapel nu ongaarne blootstellen aan besmetting, uit ons land binnengesmokkeld Wel neer.Van Duitschland is het be ker.d, dat kort geleden nog niet minder dan 300 plaatsen met meer dan J500 gevallen besmet waren, terwijl in Belgie van den 10den tot den 2ü8ten Juli jl. 234 gevalien geconstateerd waren, enkel in de provincie Luik. In Frankrijk zullen lijders denkelijk ook niet ver te zoeken wezen, en zoo hebben wij, en onze huren scherp toe zicht te houden, ieder van ons, op al de anderen. Wat te denken van dit middel van verweer, wederkoerig toegepast door lan den, die elkander op dat stuk niets te verwijten hebben Is er uitzicht dat in een niet te verre toekomst een dezer landen van deze of andere besmettelijke veeziekte absoluut vrij zal wezen er. mocht dit, dat dan Diet over 1, 3 of 6 maanden onverhoeds een geval gesigna loerd wordt Daar zal wel nooit een eind aan komen, en het Damocles-zwaard der prohibitie, heel iets anders dan invoer rechten, zal onzen veehouders eeuwig boven het hoofd hangen. Dan wordt diplomatendionst gevorderd om het gestremde verkeer weer voor eenigen tijd los te krijgen. Ik zou er de heeren diplomaten hoogst dankbaar voor wezen indien ze het eens tot een rati- oneele en blijvende regleraentatie kon den brengen („diplomatie" zoude er trou wens bij te pas komen, om de „neven bedoelingen" die, al worden ze niet ge formuleerd, toch doorgaans aan die bar re voorschriften mede ten grondslag lig gen.) Kon niet, tusschen ons land en ge noemde naburige lauden, bij internatio- ale overeenkomst worden vastgesteld, hoe ieder van hem zich zal te gedragen hebben om deze en andere besmettelij ke veeziekten in engeren kring te be strijden, uit te roeien en plaatselijk te beperken en het internationaal verkeer dan maar steeds vrij te laten En toe zicht op het in en uit te voeren vee kon eveneens uitgeoefend worden volgens een door allen aangenomen procédé. Zooals het nu gaat lijkt het eene co- medie, waarvan vooral ons kleine vee- exporteerend land ieder oogenblik de dupe is. Lage Boterpvijzen. Over dit onderwerp wordt uit Limburg een lezenswaardig stuk geschreven aan de N. R. C., waarvan we de hoofdstrek king hier laten volgen. In de Zutf. Cl. schrijft iemand, dat de boterprijs steeds lager wordt, naarmate het aantal roomboterfabrieken toeneemt. De prijzen worden door die fabrieken ge drukt omdat zij desnoods tot de laagste prijzen moeten verkoopen, daar haar bo ter niet zoo lang kan duren, terwijl bo ter, op de ouderwetsche wijze door den boer bereid, zes twaalf maanden in goeden staat blijft. Wat is er van die redeneering? Wie het weet, moet het maar zeggen meent de Wintersw Ct. En nu zegt een Lim burger hoe hij er over deDkt. De kwes tie is niet zoo eenvoudig. De botermarkt is altijd onderhevig aan teikena weder- keerende schommelingen. In den zomer zijn de boterprijzen gewoonlijk lager dar. in den winter. Ook hebben scbaarschle en overvloed van voeder in dezen groo- ten invloed. Wel hebben de fabrieken schuld aan de lage prijzen daar zij de wereldmarkt overstroomen met boter die spoedig moet verbruikt worden. Naar iniegboler is uit den aard der zaak minder vraag, omdat de fabrieken ook des winters ge regeld versche boter leveren. Het ia dus niet noodig, dat boter 12 maaDden kan bewaard blijven. Wanneer eene fabriek boter voor den inleg wil produceeren, dan kan zij dit evengoed als ae boer dat op de ouder wetsche manier doet, maar dan moet in de fabriek de bereiding der boter van meetaf op den inleg gericht zijn Een Limburgsche landbouwer heeft reeds van Mei af boter ingelegd en verkoopt die nu tegen 1.20 de kilo en ze is van uit stekende kwaliteit. Maar de vraag isStaan ons niet voor de toekomst onvermijdelijke overproduc tie te wachten en blijvend lage boter prijzen. Hoeveel pressie wordt dit jaai niet op de Engelsche botermarkt uitgeoefend dooi den aanhoudenden invoer van botor uit Australië, »het boterland der toekomst" zooals sommigen bewarenwat wordt in Amerika niet gedaan om den veesta pel en de zuivelindustrie te ontwikkelen en wat zien we in de laatste jaren om ons been gebeuren Er is een Ijjd geweest, dat de gras- en veestreken het als taak beschouwden de wereldmarkt van vee en zuivelpro ducten te voorzien. In de bouwstreken kon men ouk niet zonder vee, om dei- wille van de stalmest; hier echter voor zag bet vee slechts in de beboetten van de streekop de wereldmarkt oefende het geen invloed uit. Het vee was voor den boer slechts een middeleinddoel was de vei bouw van broodvruchten, volgens den bekenden climax vee mestgranen geld In plaats van graneu geld. kan men nu zeggen granen geldverlies 1 En toen de graanprijzen maar steeds bleven dalen, begon men den boeren toe te roepen, dat ze de bakens moesten vel zetten nu het getij verliep. De slotsom was. dat do bouwboer over het algemeen besloot meer vee te gaan houden, en beter vee, melkvee vooral, en zijn vee beter te voeden, enz. kortom net te doen als de grasboeren. Men was er wei niet op ingericht, maar de centrifuges en de coöperatieve zuivelfabrieken verhielpen het gebrek. Alzoo veranderde het landbouwstelsel in Limburg voor eenige jaren reeds en vooral in de zandstreek trad de zuivel bereiding steeds nadrukkelijker op don voorgrond. Zij, die sedert 15 jaren ba kenverzetting preekten, hebben dus hun zin gekregen en het staat thans te be zien of het eindresultaat hun ook zoo recht naar den zin zal wezen. Geheel Europa, voor zoover klimaat en bodem voor de melkveehouderij dienen, veranderde de koers in dezelfde richting de statistiek bewijst dit. Dat N.-Amerika en Australië het zwaartepunt onder den zelfden druk naar de veeteelt en de zui velindustrie verlegden, spreekt wel vaD zelf. Per slot van rekening wordt aller streven op éen punt gericht En het eindresultaat zou niet wezen een overvoerde wereldmarkt en waarde vermindering Kan het anders Het zou een wonder te noemen zijn. Is die toestand, in zijn ganschen omvang, ge zond en normaal te achten Gewis niet maai wel vloeit hij logisch voort uit de onbeteugelde buitensporigheden die in andere gewesten door roofbouw en cn begonnen ontginnings-manie tot de lang durige overvoering der graanmarkt heb ben geleid. Eenigen tijd geleden heeft een bericht van onzen consul te Melbourne zeer de aandacht getrokken hij voorspelde dat onze uitvoer van boter, (ook van kaas en vee) door de concurrentie van Aus tralië een gevaarlijken knak zal krijgen maar meteen wees hij er op, dat Aus tralië, voor de toekomst, op lage boter prijzen zou moeten rekenen, Die heer geeft meer blijk van doorzicht dan velen in ons land, die jaren geleden reeds drukte maakten over het verzetten van bakens - allerwege in dezelfde richting Buiten Verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Vier kooplieden van Eecloo zijn naar Chicago, Noord Amerika, vertrokken om er de groote veemarkten te- bezoeken. Men is begonnen met 134 vette ossen te koopen op de markt te Chicago, De dieren zijn naar de markt te Parijs (la Valette) verzonden. Het schijnt, dat de proef goed geslaagd is, want een tweede transport, bestaan de uit 800 vette ossen, is wederom op weg, besterad voor de markten van Pa rijs en Brussel. Het consortium wordt door een bankiershuis gesteund. Geen goede troost alzoo voor hen die meenen dat Belgie ons vee niet missen kan en dat men weldra de grenzen zal openen, omdat Belgie zooveel inkomende rechten van ons vee trekt. Het vee uit Amerika, waar allerlei besmettelijke ziekten heerschen on waar- het veeartsenijkundig staatstoezicht nog alles te wenschen overlaat, mag in Be! gie worden ingevoerd maar het vee uit Zeeland, dat geheel vrij is van besmet telijke ziekte, en waarmede het Belgische veeartsenijkun lig staatstoezicht goed op de hoogte is, wordt in Belgie niet toe gelaten. Men ziet, dat de sluiting der grenzen anders niet is dan een repre saille maat'egel en een groote eomedie. Het standpunt nat onze regeering ten opzichte van den invoer van vee uit Belgie 't zij voor beweiding, 't zij voor invoer voor de slachtbank - heeft aangenomen, dient verlaten te worden, nu het haar wel duidelijk zal zijn, dat zjj evenmin als andere landen bet mond en klauwzeer ou de varkensziekte kan wezen immers, onze regeering heeft reeds alle maatregelen, waaronder zeer bezwarende voor den landbouwer, ge? nomen. Het middel om de ziekte te we ren, is alzoo gebleken erger te zijn dan de kwaal, 'tls te hopen, dat onze regee ring ditmaal zich niet door de schoone voorspiegelingen van het veeartsenijkun dig staatstoezicht zal laten verleiden tot het geloof, dat zij door militairen, sluiting der grenzen, veeopzichters, opstallen van vee, carbol, enz. enz. het mond en klauw zeer uit ons land zal kunuen yerwijderd houden, maar dat zij spoedig met Belgie eene internationale ovei eenkomst zal trachten te sluiten, zooals tusschen Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland bestaan. Een landbouwer, die de gevoelens VAN VELEN VERTOLKT. Prijzen van f 100 en daarboven. TrekkiDg van Maandag 13 Aug. 4e kl. 2000 no. 50 1500 no. 4670 16226 1000 11975 4u0 7958 20700 200 2471 17196 100 1800 2153 2238 13166 19433 AXEL, 11 Augustus. Oude Tarwe 0.- a 0 Nieuwe Tarwe 7,25 7,50 Rogge f 4,- 4,25 Wintergerst 0,00 0,00 Zomergerst 0,00 0,00 Haver 7,00 7.25 Erwten 7,50 f 7.75 Paardeboonen f 7.00 7,25 Koolzaad 6,50 f 7,50 Boter per kilo 1,10 Eieren per 100 stuks 3,00 HULST, 13 Augustus. Middenprjjs per 100 kilo. Tarwe 7.25 a Rogge 5.50 a Wintergerst 0,00 a Zomergeist f 0,00 a Haver 6.75 a Erwten a Paarden boon en a Duivenboonen 0.00 a Witteboonen 0. - a Bruineboonen f 0.00 a Boekweit f a f Lijnzaad f 0.00 a f Aardappels 0,00 a f Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 1.10 a 1,20 Eieren per 26 stuks 0.90 a 1,00 Er waren lei markt te koop gesteld 9 stuks hoornvee verkocht 5 29 varkens; verkocht 11 0 paarden verkocht 0 ROTTERDAM 13 Augustus. Tarwe 5,00 a f 6.20 Rogge 4,50 4,80 Nieuwe w intergerst 2,75 3,75 Haver 2,00 f 3,50 Erwten 5,50 8, Kanariezaad 7,9,— Koolzaad 6,00 f 7,10 Gent, 10 Aug. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in Ranken en per

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3