Rechtszaken. tiemengd Nieuws. uitsluiteml voor deze quaestie te Berlijn is gebleven. N. R. Ct. Bljjkens eene opgave in de St. Ct. zijn in Juli de volgende gevallen voor gekomen in 9 provinciën (Drenthe en Limburg bleven vrij): Mond en klanwzeer 2045, alsNoord Brabant 51, Gelderland 13, ZuidHolland 1858, NoordHolland 62, Utrecht 61. Kwade droes3 gevallen (te Wamel in Gelderland). Schurft2 (te Leeuwarden). Varkensziekte 97, als Noord Brabant 13, Gelderland 11. ZuidHolland 16, Noord Holland 12, Zeeland 26, Utrecht 6, Fries land 5, Overijssel 2, Groningen 6. Miltvuur 10, alsNoord Brabant 4, Gelderland 1, NoordHolland 2, Friesland 2, Oveiijssel 1. Het aanstaande Koninginnenbezoek aan Walcheren maakt, naar de Brugtche Beiaard, schrijft, in Brugge grooten op gang. Velen maken zich gereed om naar Walcheren te gaan en er wordt zelfs levendig gesproken van een vriendschaps betooging der Vlamingen te Middelburg. Deze zou bestaan uit gezang en uit het aanbieden van bloemen. Het gelegenheidslied is reeds gereed en draagt den titel »Hulde der Vlamin gen aan de jonge Koninginnen van Noord Nederland," op de wijs van het lied Het beleg van Bergen op Zoom. Zondag is, naar men aan de M. Ct. meldt te Goes telegraphisch bericht gekomen, dat H. M. de Koningin gun stig beschikt heeft op het adres van hoof den en bestuurders van inrichtingen voor lager onderwijs in deze gemeente. Zater dag 25 Augustus bij haar terugre.s van Middelburg zal de koninklijke trein van 8 uur 53 tot 9.58 aar. het station Goes stoppen. Den trein verlaten HH. MM. nietzij blijven op het balkon van het salonrijtuig. Het aantal inrichtingen in Zeeland waar krachtens vei gunning sterkedrank in 't klein verkocht wordt bedroeg op 31 Dec. 1893 1191, waarvoor 29.699 betaald werd. In den loop van dat jaar werden 57 vergunningen verleend voor localiteiten waarvoor reeds aan een ander vergun ning verleend waskrachtens art\ 2 der drankwet werd 1 vergunning gegeven, terwjjl binnen de grenzen van het maxi mum 2 nieuwe vergunningen verleend werden 3 vergunningen werden inge trokken en 19 vervielen door niet tijdige betaling van hel vergunningsrecht. Boven de 25 vergunningen zijn er te Aardenburg met 26, Axel met 33, Goes met 42, Hontenisse met 37, Hulst met 41, IJzendijke met 35. Middelburg met 105, Terneuzen met 51, Sluis met 30, Vlissingen met 62 en Zierikzee met 51. toegedaan, daar gjj het toch beter weet, en geloof, dat als de dame slechts gelijkt op uwe beschrijving, dan zal ik zelve u bewijzen, dat zij noch voor de wereld, noch voor hare genoegens verloren is, om dat haar heer gemaal die niet deelt. Bid dend heb ik haar nu gezien en zij heeft mijn hart niet beroerd, noch mijn hoofd verward wellicht word ik bekeerd als ik haar zie in een schitterende balzaal in den glans barer jeugd en schoonheid. Heden over acht dagen zal er thé dansant en souper zijn bij gelegenheid van den naamdag des vorsten en ik hoop daar aan de dame voorgesteld te worden. Mevrouw Von Meringen trok de schou ders opals voor dien tijd goede berich ten van mijn neef gekomen zjjn, anders, ik ken haar, blijft zij weg. Nu dan, zei de kamerheer half lachend, halt boos, dan moet zjj maar weenen en verkwijnen dan is zij niet te helpen, Mijn hemel, reeds 5 uur, zeide hij op het uurweik kijkeed, ik moet heen, ik heb van avond dienst en moet nog een en an der regelen. Mevrouw Von Meringen drukte de hand die hij haar aanbood en beantwoordde zijnen groet. Toen ging zjj opnieuw naar AXEL. den 14 Augustus 1S!>4. Hedenavond halt negen is Concordia voornemens een kleine uitvoering op de markt te geven, hoofdzakelijk ten doel hebbende, de op morgen bij gelegenheid van hot festival te Terneuzen uit te voe ren stukken ten gehoore te brengen. B(j kon. besluit is aan mr. J. P. Dronkers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervan- ger en notaris te Terneuzen. Gedeputeerde Staten van Drente hebben zich in betrekking gesteld met die van Friesland er. Groningen, tenein de gemeenschappelijk bij de regeering pogingen aan te wenden om voor de drie noordelijke provinciën opheffing te verkrijgen van nel verbod van invoer van vee en varkens Ongetwijfeld zal de grenskwestie in de eerstvolgende bijeenkomst van het Gedeputeerd college onzer provincie een punt van ernstige behandeling uitmaken De zaak raakt toch zóo nauw de stof felijke belangen van ons gewest, dat een goede oplossing niet te spoedig komen kan. Zaterdag viel de vrouw van een landbouwer onder Hontenisse van een met graan geladen kar, tengevolge waar van zij een been brak haar dochter, die mede van het voertuig viol, bekwam geen letsel. Door den rijksveldwachter W. van Loon te Krimpen aan den IJsel zijn ver moedelijk de daders opgespoord van den moord, gepleegd op den rijksveldwachter Adriaanse te Sint Jansteen. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgesproken A. de S., oud 26 j., zonder beroep te Zuiddorpe wegens bedelarjj veroordeeld tot 2 dagen hech tenis. lo. C. S. S., oud 42 j., huisvrouw van I. P. V. zonder beroep, 2o. C. P. M., oud 24 j.. huis vrouw van J. B. zonder beroep, heiden wonende te Terneuzen, wegens mishandeling ieder tot f 3 of 3 dagen hecht. lo. T. V., oud 22 j., zonder beroep, 2o- E. V. oud 15 j., zonder beroep, beiden te Terneuzen, wegens mishandeling ieder tot f 1 of 1 dag hecht. 1. J. B. N., oud 35 j., smid te Philippine we gens mishandeling tot f8 of 8 dagen hecht. lo. D. C., oud 35 j., koopman, 2o. C. W., oud 28 j., werkman, 3o. M. P. de P., oud 28 j., zon der beroep, allen te Axel, wegens het opzettelijk beletten van handelingen door een ambtenaar he iast met het opsporen van misdrijven de le tot f 8 of 8 dagen hecht., de 2e en 3e vrijgesproken. C. M. V., oud 17 j., werkman te Sas van Gent wegens mishandeling tot f 5 of 5 dagen hecht. Sedert eenige dagen loopt het gerucht, dat onderscheidene personen, tot één fa milie behoorende, gelden te vorderen had den van het protestantsche weeshuis te Leiden en wel, naar beweerd werd, tot een bedrag van ongeveer 17 millioon gulden, hetgeen zou voortspruiten uit een aan dat geslicht in 1774 gedane leening van 100,000, door een harer voorva- de kamer harer nicht om te zien, of deze in een stemming zou verkeeren, om haar bezoek te ontvangen. De schoone vrouw, wier gevoelens hier op tamelijk lichtzinnige wijze werden ontleed, was eerst sedert weinig maanden de gade van den kapitein Meibach. Zij was bijna nog een kind, toen zij hem huwde, en nu nog had haar liefelijk ge laat die zachte vormen en die zoete ge heimvolle uitdrukking, die de grens vormt tusschen kind en jonkvrouw. Haar roode mond lachte nog met al de bekoorlijkheid van het kind; maar onder het reine on schuldige voorhoofd schitterden een paar zoo wonderbaar lieve oogen, dat men zag het was de glans der liefde die daarin fonkelde. Daar wooncje een mengeling in van kinderlijkheid en hartstocht, van zachtheid en trots; maar door welke uit drukking ze ook beheerscht werden, zij waren schoon als een lentedag. (Wordt vervolgd.) deroD. Dat gerucht werd nog versterkt, toen aan die familieleden hetzij per post, hetzij door weesjongens brieven wer den gebracht, waarin hunne rechten zou den beschreven zijn, terwijl bij die brie ven, met den gelijkklinkenden naam van den vader vau hot gesticht, ook eene oproeping was om tot ontvangst der gelden in Den Haag te komen bij een notaris, met woonplaats aangeduid, doch die niet was te vinden. Toen die personen, in het vaste ge loof op hunne rechten, ten laatste meer zakelijk tegen regenten en den vader van hét gesticht optraden en het hun zelfs lastig maakten werd de zaak in handen der politie gesteld. Het bleek al spoedig dat een werkzaam aandeel in de zaak had de 17jarige weesburger Ja cobus Filippo, die, door de politie onder vraagd, in tegenwoordigheid van zijne familieleden en den weesvader, volhield, dat de werkelijk handeler.de persoon, van wien de gegevens waren uitgegaan, in dezen was de weesvader zelf. Hij ver haalde o. a. dat deze hem op een nacht uit zijn bed gehaald en in de regenten kamer gebracht had, waar bij hem eene schilderij had aangewezen met eene in scriptie, doelende op de erfenis. Aan het politiebureel liet men hem schrijven, en het bleek dat zijn schrift overeenkwam met de schrifture, door de familieleden ontvangen, welke brieven zoodanig waren gestbld, dat iemand ze zou hebben beschouwd anders dan als van een eenigszins ontwikkeld persoon afkomstig. Toch bleef de jongen nog ontkennen de schrijver of verdichter der zaak te zijn, tot ten laatste weesjongetjes wer den opgespoord, die een brief ter bezor ging van hem ontvangen hadden. Ook daardoor in het nauw gebracht bekende hij ten laatste in tegenwoordigheid zijner familieleden en den weesvader, dat de geheele zaak door hem was verzonnen, waarvoor hij echter geene reden wist op te geven. (L. D.) In den nacht yan Zaterdag op Zon dag is te Schagen een vreeselijke misdaad gepleegd. Mej. de wed. B., handelaarster in fruit, groenten en comestibles, en haar zeventienjarig nichtje zijn vermoord in ha re kamers gevonden Het huis waarin de misdaad werd bedreven staat in de kom der gemeente, begrensd door een paar cafés. Vermoedelijk heeft de misdaad om 11 uur plaats gehad. Diefstal schijnt de beweegreden van den misdadiger te zijn geweest. Men heeft gepoogd door brandstichting, waardoor de lijken gedeel telijk zijn verkoold, de misdaad te bedek ken. Een paar bebloede messen werden in de kamers gevonden. Mej. B. schijnt op haren stoel, terwijl ze bezig was met» snijboonen snijden, overvallen te zijn. Het nichtje, dat in de achterkamer sliep, hing. in de dekens verward, half uit de bedstede. Zondagmiddag is de justitie uit Alkmaar naar .Schagen gekomen om een onderzoek in te stellen. Bij het onderzoek vond men in de keu ken een met bloed bevlekt broodmes op tafel liggen, waarmede dus waarschijnlijk de weduwe is vermooid. De moord op het meisje is waarschijnlijk gepleegd met een groot vleeschmes, hetwelk in den winkel werd gebruikt en dat met omgebogen punt bij haar lijk op den grond in de slaap kamer werd gevonden. Uit de verschillende gegevens blijkt, dat de moordenaar of de moordenaars niet veel langer dan anderhalf uui in het buis kunnen vertoefd hebben, dewijl iemand te ongeveer half elf de weduwe, door de openslaande achterdeur van den winkel, in de door een lampje verlichte keuken, in den stoel zag zitten slapen, naar deze althans meende op te merken. Te ruim elf uur hoorden twee voorbijgangers, toen alles in het huis donker was, een angstig gegil in de woning, met den eenige ma len herhaalden uitroep: »0, God! o, God Dewijl echter tusschen de weduwe en haai nichtje meermalen oen minder aangename woordenwisseling moet voor gevallen zijn, meenden zü te moeten den ken aan een min of meer heftig tooneel tusschen haar beiden, en toen zjj, op hei punt staande het huis binnen te dringen, niets meer hooiden en door de doorzich tige gordijnen licht zagen ontsteken in de kamer, waarin iemand heen en weer liep, gingen zij huns weegs, onbewust welke vreeselijke dingen daarbinnen gebeurden. Te ruim twaalf uren hoorde een der bureD op zijn erf, hetwelk grenst aan dat van de vermoorde weduwe, eenig gerucht, waarop deze zijn hond losliet, die wel hevig blaffende het erf rondliep, doch het geen zonder verder gevolg bleefvan de schutting echter die de erven scheidt en vrjj oud is, waren, naar men vermoedt, bij de overklimming van den moordenaar twee planken gebroken, en uit hel feit, dat ook op een andere schuttiug overklim tning zichtbaar was, maakt men op, dat hij achterom over een stuk weiland is ontvlucht, terwjjl het iets later overgaan van de bel van de winkeldeur der ver moorde het vermoeden doet rijzen, dat de tweede moordenaar, verhinderd door den inmiddels losgelaten üond, het huis door de voordeur heeft verlaten. (N. v. d. D.) Men schrijft uit Wissekerke (N.- Bev.) aan de M. Ci. In het midden der vorige week was het polder water reeds tot eene bedenke lijke hoogte gestegen. Tusschen 12 en 3 uur in den nacht van 10 op 11 dezer brak een ware storivloed herhaalde ma len boven deze gemeente los. De riolen konden het water niet verzwelgen, stra ten, erven en kelders stonden hier en daar spoedig blank. Treuriger echter is het buiien de kom gesteld. Vele aardap pelvelden en moestuinen staan 10 a 20 centimeters onder water. Van de mees te weilanden zijn alleen de hoogte plek ken zichtbaar, uit sommige moest men 't vee verwijderen. Er zijn akkers, waar op de tarwe in 't water staat en ande re waarop de gepikte erwten grooten deels onder liggen. Hier en daar heeft men tot de knieën in 't water staande nog wat aardappelen uit de modder op gevischt. Daar de sluizen deze in den zomer ongekende en in de vochtigste winters slechts hoogst zeldzaam voorko mende watermassa's niet kunnen ver zwelgen, zal de schade groot zjjn, voor al voor den werkman die in zijn aardap pels getroffen werd. Uit Goe3 wordt aan de M. C. ge meld Ei- viel hier Zaterdagnacht 12 cM. wa ter. Sommige weilanden in den Poel staan gedeeltelijk onder water, met de bouwlan den is het evenzoo gesteld. Het verzoek zal gedaan worden om het stoomgemaal te Katiendijke in wer king te stellen. De massa water, die er in de laatste dagen valt, kan niet vol doende door de sluizen afgevoerd worden. Te Kapelle viel gedurende den nacht 37 millimeter water of 3700 hectoliter per hectare, Eene vrouw te Rotterdam werd Vrijdagnamiddag de dupe van twee fles- schentrekkers en oplichters. Deze lieden vervoegden zich in hare woning op den Schiedamschen D(jk, knoopten een praat je aan en begonnen, gelijk reeds her haalde malen is geschied, te loven en te dingen over een stuk goed, dat de een van den ander wilde koopen. Ten slotte weid de koop gesloten voor 19 doch de kooper bleek geen ge'd te hebben, hetgeen hem daarop gereedelijk door de vrouw werd ter hand gesteld tegen ach terlating van het stuk goed. Natuurlijk heeft hij het niet teruggehaald. Het goed is nauwelijks 4 waard. Drimsche Dorpsgeschiedenis. door D. d. D. Door Drim's duinachtige dreven dren telde de dartele, dominé Dercksen's •deugdzame dochter Doortje; dit dametje deed dolgaarne deugdzame daden. Da gelijks drenkte Doortje de dorstige dieren Dertien donzige duifjes doorkliefden Drim's dreven, doch de dartele dreumes Dirk des daglooners Doris Donker dreigde driest deze donzige diertjes. Dit deerde de dierenbeschermende Doortje. De dar tele deern deed daarom den drommel-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2