IOe Jaarg. Liefdevreugd en Liefdeleed. i\o. 838. Woensdag B5 Augustus 1894. Bekendmaking. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc h - V I a a n d e r e li. F. DIELEMAN, AXEL. Burgemeester en Wetlonders van Aiel Kantonnier Buitenland. i. FEUILLETON. Biiiueiiland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgiï 80 cent. Afzonderl. numni. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEF, uren. maken bekend, dat zij die verlangen in aanmerking ie komen om te worden aangesteld als voor het onderhoud van den grintweg Axel - Zaamslag, het reinigen der straten en het ophalen van de haardasch en vuilnis, zich ter secretarie behooren aan te molden vóór 26 Augustus e.k. Axel, den 14 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VANVESSEM, Secretaris. Een Engelsch zeeofficier, kapitein Lang, die geruimen tijd admiraal is geweest van de Chineesche vloot, beett belang wekkende bijzonderheden medegedeeld over de sterkte der Chineesche zeemacht en zijne opinie gezegd over den vermoe delijken ai loop van den oorlog. Hij is van meening, dat de vioot eene verge lijking met de Japansche best kaD door staande bemanning is goed geoefend en er heerscht goede tucht. De Chinee sche schepen zijn zeer goed, alleen zijn de kanonnen wat ouderwetsch. Wat de pantserschepen betreft, die doen niet on der voor de Engelsche. Zij zijn gewa pend met Armstrong en Kiuppkanonnen. Vier jaar geleden was de Chineesche vloot zeer sterk, en zij moet nu in on overtroffen conditie zijn. Ik vrees echter, VERTELLING VAN UOI.O RAMUJA» UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Het was een schoone wanne Zondag middag en de bewoners der residentie trokken in groepjes buiten de poorten der stad, waar groene boomen hen lokten en verkwikkende schaduwen. Over de straten lag die vriendelijke vroolijke rust gespreid die de Zondag schenkt. Hier en daar stond in de huisdeur, welker drempel heden met zand was bestrooid, een roodwangige maagd met hare breikous en keek de voor bijgangers na met een weemoedigen zucht, omdat de plicht haar aan huis bond, ot zat een vriendelijk oudje, behagelijk zijn kort pijpje rookend, aan den ingang en nam zeer eerbiedig het mutsje at, als een bijzonder fijngekleed heer voorbijging. Zoc- dagsruiters ïeden de poort uit, schitteren de equipages rolden voort en in de stad werd het stil. Tusschen de bloeiende rozen door, die voor het geopende venster van een deftig huis stonden, bewoond door den geheim raad Von Meringen, keek een jonge vrouw. zeide kapitein Lang. dat de tucht ver slapt is, sinds de Europeesche invloed ls opgeheven. Tegenwoordig is er geen hooggeplaatst Europeesch ambtenaar bij "de vloot, ofschoon er nog twee Engel- schen te W6i hai-Wei zijn. Als ik na een eenigszins lange afwezigheid terug keerde, vond ik all6s achteruitgegaan, en het is dus mogelijk dat dit de laatste jaren ook het geval is geweest. Tijdtrns mijn bevelhebberschap was de conditie der Chineesche vloot van dien aard, dat ik mij best met de Japanners of met welke andere vloot ook had durven meten. Alles hangt er van af, hoe de Chi- neezen aangevoerd worden. Met oen of ficier als admiraal Ting, dien ik niet zou aarzelen overal te volgen, zou de Chi neesche vloot een prachtige zeemacht zijn. Als de mannon vertrouwen hebben in hun aanvoerders staan zij alles. De concluzie van kapitein Lang luidde als volgt Mijns inziens houdt China zijn zee macht terug, daar het geen onnoodig ge vaar wil loopen. Dit was het geval in den oorlog met Frankrijk, en ik geloof dat China zich nu kalm zal houden tot het een beslissenden slag kan slaan. Ik geloof niet dat de Chineesche schepen zullen uilstoomen om de Japansche oor logschepen op te zoeken waarschijnlijk zullen zij rustig blijven, totdat de kust van China wordt bedreigd. Op den lan gen duur lijdt het geen twijfel dat Japan geheel verpletterd moet worden. Als China wil, kan het een oorlog een eeuw lang aan den gang houden. Het is een land, dat zelf in al zijn behoeften voor ziet, en het maakt geen haast om het Het was een lief, kinderlijk schoon ge laat, dat hier zoo peinzend voor zich heen keek, een gelaat, dat. toebehoorde aan de lente des levens en der hoop. En toch parelden tranen in die flnweelzwarte oo- gen en rolden zwaar en langzaam over die bloeiende wangen. Haar blik bleef rusten op het huis aan den overkant op welks drempel een jonge vroolijke vrouw zat, met een kind in de armen en daai naast een man, die blijkbaar haar echtgenoot was en met vroolijken blik nu eens naar de moeder, dan weder naar den kleinen knaap keek, die sluimerend daar nederlag in behagelijke rust. Was het't beeld van dit geluk, dat haar treurig stemde Was het 't verlangen naar liefde en vrede, dat die schitterende droppelen haar in de oo gen dreef en haar herinnerde, dat zij al leen was Dit moest wel zoo zijn, want zij weDdde zich af en ging langzaam naar den achtergrond der kamer, waar een schrijftafel stond. Zij nam uit een lade een roodmarokijnen kistje, opende het en een schoon mannelijk gelaat blikte haar aan. Een lange wijle scheen zij troost te putten uit die blauwe oogen, die zoo zacht en' vertrouwen wekkend haar aankeken, toen drukte zij de beelte nis met hartstochtelijke innigheid aan haar hart en op de knieën nederzinkend, drukte zij het hoofd in de zijden kussans van den leunstoel, die voor haar schrijt- tafel stond. beoogde doel te bereiken. De Cbineezen haten de Japanners bitter, en ik geloof graag, dat de oorlog naar het genoegen van beide natiën is. Zooals ik hen ken, geloof ik, dat de beide mogendheden den oorlog tot üet uiterste zullen doorzetten, als men haar haren gang laat gaan. Ik geloof niet dat de Cbineezen in Japan zullen hinden, maar het is zeer wel mo gelijk, dat zij de Loochoo eilanden nemen en de Japannors uit Korea verdrijven. De Chineezen zullen stellig niet rusten voordat zij het zoover gebracht hebben. Tot dusverre mijnheer Lang. Inmid dels komen aldoor berichten van over winningen door de Japanners op de Chineezen behaald en beide rijken doen hun best om het noodige oorlogsmateri eel, geld, geld, geld. bij elkaar te krijgen. China wil zelfs in Europa een leening sluiten en heeft een oorlogsschatting door het geheele land uitgeschreven. Het is dus blijkbaar meenens. Op den morgen van den huwelijksdag var, zijn dochtei Xenia vond de czaar van Rusland op de tafel zijner slaapka mer drie ongeteekende brieven met be dreigingen. Dientengevolge waren bij het huwelijk der grootvorstin buitengewone veiligheids maatregelen genomen. Toen het jongge huwde paar des avonds naar het kasteel Ropschinsk vertrok, begeleid door den czaar, de czarina en den czarewitch, was de geheele weg van het station naar het kasteel, een afstand van zes mijlen, door soldaten afgezet. Nader wordt uit Sint Petersburg ge meld dat het jonge paar na de huwelijks plechtigheid op weg naar het paleis Rop schinsk, op anderhalve mijl afstand van Op hetzelfde oogenblik werd zachtkens de deur geopend en op den drempel ver scheen de gestalte eener dame van mid delbaren leeftijd. Een oogenblik rustten hare blikken op de knielende met een mengeling van verwondering en goedigen spottoen wenkte zij, haren vinger op den mond leggend, eenen achter haar staan den heer in hofuniform en wees op de jonge vrouw. Deze lag nog steeds in de zelfde houding van haar gelaat kon men niets zien en alleen hare jeugdige zachte vormen, omhuld door een licht wit gewaad en de schitterende volheid harer zwarte lok ken, hadden de bewondering kunnen opwek ken van hem die luisterde. Hij scheen evenwel niet bevredigd een spottend lach je vloog over zijn gelaat en met een licht schouderophalen volgde hij de dame, die hem medevoerde en de deur weder sloot. Het is geen geschikt oogenblik, om u voor té stellen, waarde graaf, zeide me vrouw Von Meringen, toen zij de gang doorgingen, ik wil eer inleggen met mijne beschermelinge en uit uwen mond de ver zekering hooren, dat zjj het liefelijkste schepsel is, dat ooit deze stad bewoonde. Maar met beweende oogen en een door tranen verstikte stem En in eene zoo sentimenteele houding viel de graaf in, zou zij mij moeielijk een loftuiting kunnen ontlokken op hare schoonheid. Ik betwjjfel, of ik bovendien ooit belang zal kunnen stellen in een da Sint Petersburg aan een groot gevaar heeft blootgestaan. Van een vuurwerk ter eere van het bruidspaar afgestoken, schrikten de paar den voor het rijtuig van den grootvorst en de grootvorstin /,ij deden een zij sprong en vielen in de sloot. De groot vorstin werd uit het rijtuig geworpen en is gekwetst in het gelaat en aan de rechterhand. De koetsier is ernstig ge wond. De grootvorst kreeg geen letsel. Op het bericht van dit ongeval begaven de czaar en de czarina zicu onmiddelijk naar het paleis Ropschinsk. Door bet dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Landbouw-comité is een schrijven gericht aan de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken betref fende hef sluiten der grenzen van de na burige rijken voor den invoer van vee enz., met verzoek pogingen in het werk te stellen om tot de opheffing der afslui* tiug te geraken. Door den minister van buitenlandsche zaken is daarop ten antwoord gegevbn, dat Z.Exc., ten volle doordrongen van het nadeel dat Nederland lijdt door die afsluiting, niet zal nalaten, noch heeft nagelaten, alle pogingen in het werk te stellen om tot de opheffing dier sluiting te geraken. Als duidelijk bewijs, dat niets wordt verzuimd wat strekken kan om de ope ning der Duitsche grenzen voor ons vee te verkrijgen, meldt het Landbouw Week' blad, dat onze gezant te Berlijn geen ge bruik heeft gemaakt van zijn verlof, en me, die nog geen 17 jaar oud, reeds drie maanden lang zich alle genoegens der we reld ontzegt, om te weenen over de afwe zigheid van een echtgenoot, die, zooals gij zelve zegt, streng en ernstig en bjjna 20 jaar ouder is dan zij. Dit is onnatuurlijk, dit is comedie en dit haat ik, bjj eene zoo jeugdige schoone vooral. En ik zeg u, heer kamerheer, dat het ernst is, betuigde de dame en het is droe vig, dat gij met uwe jeugd alle geloot aan de oprechtheid van het vrouwelijk ge voel en aan de waarde der vrouw verlo ren hebt. Een fijn lachje speelde om de licbtop- gekrulde lippen van den graafintegen deel, mijne schoone vriendin, zeide hij terwijl hij de hand der nog schoone vrouw drukte, er zijn er die ik bewonder; wij moeten elkander begrijpen wat betreft de natuur van het vrouwelijk gevoel, eer gp mij beschuldigt van twijfel aan hare op rechtheid. Ik wil gaarne gelooven, dat uwe beschermelinge een algemeene behoef te heeft aan liefde, dat is inenschelijk, vrouwelijk maar bijzonder naar haren echtgenoot, die, naar gij laatst aanmerk- tet, bij gelegenheid ook de rol van mentor overneemt, dat is niet waarschijnlijk. Als men 7 jaar is hecht zich het ontwakend hart nog niet aan een bepaald voorwerp, dat is het werk der gewoonte van den rijperen leeftijd. Neeu. schud het hoofd niet als waart gij een andere meeuiug

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1