a Oemeiigd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 0 - 7,75 5,25 0,00 0,00 7.25 7.75 7,25 7,50 7.25 a a 0. - a 0.00 a a Advertentien. a. s. behcoren kennis te geven. De Stct. meldt De opper ceremoniemeester maakt be kend dat, ingevolge de bevelen van H M. de Koningin Regentes, het Hoi den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van zeven dagen, ingaande op giste ren, wegens het overlijden van Zijne Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Aarts hertog Wilhelm van Oostenrijk. AXEL. den 7 Augustus 1804 Gisteren had door Burg. en Weth. ten raadhuize alhier de aanbesteding p'aats vanle de levering van pl. m. 1200 liter petroleum, waai voor weid ingeschie ven door J. S. van Rijn voor 0 06; P. H. Veenhuizen voor 0,057« en C. P. Gast voor ƒ0,05»/, per liter. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. 2e de levering van 7000 kilo Ruhr- kolen. Hiervoor werd ingeschreven door M. Loof voor 7,95 per 1000 kilo, wien de levering is gegund. De heer P. Brakman van Groede, onderwijzer te Hilversum, slaagde voor het examen Fransch i. o. Men meld uit Strijen Een dief was in het café van De Kor- ver te Willemsdorp geklommen en bezig te stelen, toen hij gesnapt werd. L)e man zette het op een loopen, de politie achter hem aan. De vlucht ging over de Dortsche Kil. langs Strijensas, voort door de polders het Land van Esch en het Oudeland. Aan -het einde van het Oudeland is een eendenkooi. De politie zat den dief kort op de hielen. Snel beraden ging de vluchteling te water. Alleen zijn hoofd stak boven het eenden kroos uit. Zoo hield hij zich dood stil. De politie zocht twee uren lang - de man moest in de eendenkooi zijn, dat was gewis waar hij zich echter ver stoken had Eindelijk kregen zij hem te pakken. Hij werd uit het water ge zeuld, kreeg de boeien aan en zoo ging het naar DordtDe man is een Duit scher uit Holstein. B\j het zware onweder dat Donder dag tegen den avond boven Leerdam en omstreken woedde, is aan het Renoysche veer eene vsgmw door den bliksem ge dood. Zij riep de kinderen in huis maar bleef zelf nog eenige oogenblikken bui ten om enkele voorwerpen naar binnen te brengen en werd toen getroffen. Donderdagmorgen werd men te Drach ten zeer opgeschrikt door een feilen blik semstraal, onmiddelijk gevolgd door een ratelenden donderslag. Een oogenblik la ter ging als een loopend vuur het gerucht door de plaatsde school van meesier Verdenius is getroffen Dat verwekte een paniek er waren toch op dat oogen- niet minder dan 3 a 400 kinderen in de school aanwezig. De ouders snelden toe in angstige spaning, wat het lot hun ner kinderen mocht zijn en deze kinde ren drongen zich naar buiten om zoo spoedig mogelijk het schoolgebouw te verlaten, velen blootshoofds en zonder schoeisel, hoewel er een geweldige stort regen vief Men kwam eerst eenigzins tot kalmte, toen men zekerheid verkreeg, dat gelukkig niemand was getroffen en het inslaan van den bliksem ook geen brand tengevolge had. Wöl werd een sterke zwavellucht waargenomen. Het blijkt, dat de bliksem bij den muur langs is gegaan en regelrecht in den grond is Bij het onweder van Donderdagavond is de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer Zielenhorst te Issel- borg, bij Dinxperlö, welke geheel is af gebrand. Verder werd daar een koe door den bliksem doodgeslagen. Een treurig ongeval heeft te Vlis- singen plaats gehad. Zaterdagmorgen waren de heeren M. en B., zwagers, op de jacht. De heer B. liep met zijn ge laden tweeloopsjachtgeweer dat hij met gespannen haan ongeveer horizontaal in de hand droeg, op ongeveer 10 passen afstand achter den heer M. Op nog on verklaarbare wijze ging de haan over en bet schot af en trof de volle lading den heer M. in het dijbeen. Tengevolge van den geringen afstand was de schotwond zwaar en het bloedverlies groot. Gister ochtend is de heer M. overleden. De justitie uit Middelburg heeft een onderzoek ingesteld. Onlangs, bij gelegenheid van het sluiten der grenzen van Duitschland voor ons vee, wees de Kamer van Koophan del te Zwolle den minister van buiten- landsche zaken op de trage en weinig af doende wijze, waarop dit bericht ter ken. nis van de Nederlandsche belangstellen den was gebrachtDe minister antwoord de, dat hij bereid is in 't vervolg, andere maatregelen te nemen. Vooralsnog is van deze maatregelen niet veel te bespeuren. Althans de slui ting van de Fransche grens voor den invoer van rundvee uit Nederland staat eerst in 't nummer der Stc. van Vrijdag 3 Augustus, terwijl het berust op een ministeriëeie beschikking van 30 Julij) medegedeold door den Franschen gezant. Ook hier ontbreken alle nadere bijzon derheden en is de dag, waarop 't ver bod in werking treedt niet genoemd. (Zw. Ct.) Onder Numansdorp (Hoeksche Waard) heeft een verschrikkelijk onge luk plaats gehad. Een moeder heeft in een vlaag van waanzin het jongste harer vijf kinderen naar men zegt allerwre6daardigst ver moord. Eerst zoo vertelt men, wilde zij het bloedje, een meisje van anderhalf jaar, kokeode pap voeren. Toen het. kind die natuurlijk weigerde, stak zij het met een speld in de oogen, stopte het een halve peer in den mond en drukte het zoo vast tegen haar borst dat hot stik te. Daarop legde zij het te bed. Eerst Maandag vernam de politie te Numansdorp, wat er gebeurd was. Het lijkje werd in beslag genomen en Dins dag gerechtelijk geschouwd. De halve peer met de steel er aan werd neg in den slokdarm gevonden blauwe vlekken aan den hals schenen aan te duiden, dat er ook pogingen tot verworging had den plaats gehad, de oogappeltjes waren gekwetst en ook ovougens waren er oene menigte wondjes aan het gezichtje. De vrouw is nog bij haar man en ha re kinderen. Zij doet hare gewone werk. Als er eene vlaag komt, gaat de oudste zoon, een dertienjarige, zijn vader roe pen, die in de nabijheid op het veld werkt. Omtrent de cholera te Maastricht schrijft men aan de »Limb. koerier" In de drie dagen, sedert de gevreesde vijand, de Aziatische Cholera onze veste is binnengedrongen, hebben wij tot Don derdagnamiddag 26 aangetasten en 14 dooden. De ziekte schijnt voornamelijk ontstaan te zijn door het gebruik van het zeer besmette Maas- en Kanaalwater. Het geneeskundig toezicht schijnt althans van dit gevoelen te zijn, daar door zijn zorg aan de hoeken der straat affichen zijn aange plakt, waarin gewezen wordt op het groote gevaar, aan het drinken van Maas en Kanaalwater verbonden. Wanneer men den burgerlijken stand van de overledenen nagaat, daD ziet men dat het meest alle personen zijn, die aan de groote fabriek van de.firma P. Regout Oie., Boschstraat werkzaam zijn of in de omgeving wonen. Men wil de ziekte dan ook toeschrijven nan de waterputten van gemelde fabriek, die onlangs, tijdens het Kanaal was afgela ten. bijna droog waren en nadat het weder gevuld was ook weer volop water hadden, waaruit men afleidt, dat die put ten gemeenschap hebben met het kanaal. De firma Regout heeft onmiddellijk gezegde putten er. pompen doen sluiten en laten vervangen door de aansluiting aan de gemeente waterleiding. Ook andere putten, in de omgeving van het Kanaal zijn niet meer te vol trouwen, daar zich ook een geval heeft voorgedaan in de Maastrichtsche Brug straat. Men is zeor benieuwd naar het onder zoek van bet water der waterleiding, dat naar Utrecht is opgezonden. Vrijdag had te Nieuwediep een on geluk plaats. De te Urk thuisbehooiende visschermar. Johannes Post, die met de schuit W. K. 156 de haven verliet, werd door het plotseling overslaande zeii over boord geworpen en zonk bijna te'stond in de diepte weg. Pogingen tot redding, dooi andere visschers en door soldaten van het fort op de Harssens aangewend, mochten niet baten zijn lijk werd latei- met dieggen boven water gebracht. De ongelukkige man. 35 jaren oud, laat eene jong»1 weduwe en vier kinderen in hulp bel.oevenden toestand achter. Een zeer goedkoope gelegenheid om de tentoonstelling ie Antwerpen te bezoeken en tegelijkertijd een rondreis door België te maken wordt aangeboden door de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij. Aan de stations Amster dam, Haarlem. Leid6n en Den Haag zijn namelijk abonnementskaarten voor 15 dagen verkrijgbaar gesteld, die geldig zijn voor de drie klassen op alle lijnen van de Belgische Staatsspoorwegen, ver- oenigd met een biljet heen en terug tot Esschen faan den grens). Aan de genoemde stations kan men de tarieven en alle verdere inlichtingen bekomen. Door den grooten brand te Chicago zijn 2200 menschen buiten werk. Bij het blusschingswerk zijn vier personen gedood en zeven gekwetst. De werf van den heer Martin, die met 35,000,000 kub. voeten hout geheel een prooi dei- vlammen is geworden, was voor 60ü,000 doll, verzekerd. De verzekering zou juist te middernacht afgeloopen zijn, doch was nu nog geldig, daar de brand om zeven uur uitbrak. De totale schade be draagt 2,000,000 doll. Men heeft in den omtrek van Mon ceau sur Samhre eene dievenbende ont dekt. die met dezelfde stoutmoedigheid te. werk gaat als degene, welke nu voor het hof van assisen te Charleroi terecht staat. Zij bestaat uit negen personen, vijf mannen en vier vrouwen. Door den gezagvoeder kapitein L. de Bes van de stoomboot Koophandel der Zwolscbe en Rotterd. stoombootmaat schappij werd Zaterdagochtend tusschen Urk en Schokland een schip ontdekt, dat in nood verkeerde Er op af stoomend, bleek het een met hout geladen praam- schip te zijn, De Vrouw Helena, van schipper J. Hoekman van Genemuidec komende van de Zaan en bestemd voor Blokzijl., Door den hevigen wind was de mast van onderen afgekapt en met zeil en andere tuigage over boord geslagen. De boot nam het vaartuig met de opva renden op sleeptouw mee naar Kampen. - Het laatste bulletin van het Kais. GesundheiUatnbf deelt mede dat in de laat ste beriebtsweek der vorige maand in Duitschland 3 gevallen van cholera in het gebied van de Weichsel zijn voor gekomen overigens geene. In Galicie hebben zich van 17 24 Juli 132 gevallen met 56 sterfgevallen voorgedaan Het geheele getal gevallen daar sinds April waargenomen bedraagt 453, met 218 sterfgevallen, en in de Boekowina 28 gevallen met 10 sterfge vallen. In de provincie Luik zijn van 1 17 Juli 102 sterfgevallen aan cholera aange geven. Van 16 tot en met 31 Juli. Koewacht. Huwelijks Voltrekkingen. 30 Petrus Camile de Vlieghei- 26 j. jm. en Josephina Maria Scholter, 18 j. jd. Geboorten. 30 Rosalie Marie, d. var. Dominicus Naessens en Maria Jacoba Baeri. Overlijden 19 Gustaaf Dominicus Coone, 3 mnd. z. van Adolphus en Pru- dentia Rombaut. 21 Joannes Goossens, 77 j. z. van Jacobus en Maria Catharina Naudts. AXEL, Oude Tarwe Nieuwe Tarwe YVintergerst Zoraergerst Haver Erwten Paardeboonen Koolzaad Boter per kilo Eieren pei 100 J f f stuks Augustus. O.— i 7.50 5,- 0,00 0,00 7,00 7,50 7.00 6,50 1,10 3,00 HULST, 6 Augustus. Middenprjjs per 100 kilo. Tarwe Rogge Win tergerst Zomergeist Haver Erwten Paardenhoonen Duivenboonen Witteboonen Bruineboonen Boekweit Lijnzaad Aardappels 5.75 a 0,00 a 0,00 a f 6.75 a f 0.00 a 0.00 a 0,00 a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 1.20 a 1.25 Eieren per 26 stuks 1,00 a Er waren ter markt te koop gesteld 3 stuks hoornvee verkocht 0 49 varkens verkocht 25 0 paarden verkocht 0 ROTTERDAM. 6 Augustus. Tarwe Rogge Nieuwe wintergerst Haver Erwten Kanariezaad Koolzaad 4,80 a 6.- 4,50 3,00 2,00 5,85 6,50 4,80 3,75 3,50 6,- 9,- 7,10 Gent, 3 Aug. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 14,25 rogge 12 50, gerst 16.- havbr 16 tot 16,25, koolzaad 23, lijnzaad 23 tot 25, ljjnzaadkoeken 18 tot 19, kool zaadkoeken 13 tot 15. Boter per kilo 2,- tot 2,15. Eieren de 26, 2,00 tot 0,00. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1 fr 50 tot 1 fr 70, varkens levend gewogen 90 c. tot 1 fr. Middenprijzen van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie, ge durende de week van 30 Juli tot 4 Au gustus 1894 ossen 61 tot 91, stieren 58 tot 78. koeien en runders 57 tot 77 centimen, af«!ag twee centimen per kilo levend gewicht. Markten sterk bezet. Vette kalvers, 72 c. tot 1.07, onver anderd. Vette varkens 85 tot 93 c. opslag twee centimen per kilo. Graan en zaadmarkten. Schraal bevoorraad. Handel niettemin zwak. Aardappelen 5 fr. 50 tot 6 fr. 50 per 100 kilos. Boter iets hooger. Eieren vast. St. NICOLA AS. Granen per 106 liters. 2 Witte tarwe fr. Boekweit Haver (159 liters) Wintergerst Duivenboonen Lijnzaad Aardappelen p. 100 k. Vlas per 3 kilos Boter per kilo Eieren per 26 Aug. 26 Juli. 13.- 13.- 10.- 10.- 12,— 12!- 16.50 löiöO 6.- 6.- 5 5.- 2*,35 2,27 1,90 1,90 Onder dankbetuiging voor de ontvangen gitten, deelt de COMMISSIE voor Axel, belast met het inzamelen van giften voor een geschenk aan H. M. de Koningin, mede, dat voor degenen, die nog iets willen bijdragen, daartoe nog ten huize van de Commissie leden gelegenheid is tot Woensdag 8 Aug. des nam. 7 uur. Namens de Commissie. ZIJLSTRA.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3