No. 854. Woensdag Augustus 1894. 19' Jaarg. Gezocht en Gevonden. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w SC h - V I a a n d e re II. F. DIELEMAN, AXEL. In Vlaanderen. feuilleton. Buitenland. AXELSCHE OWUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Onder dit opschrift leest men in de Gazette van Eecloo het volgende üe aanstaande kiezingen beginnen de Vlamingen op te schudden. Het, was eerst de partij van de anti-socialistische werklieden en de Vlaamsche volkspartij die opstonden elk om hare rechten te doen gelden, thans is de beurt aan de boerenpartij. Er bestond een Land'uouwersbond in Oost-Vlaanderen nu bestaat er ook een Landbouwbond voor het district Gent als eene afdeel ing van den grooten Land bouwersbond der provincie. Den 20 Juli 11. is de nieuwe vereeniging gesticht en zij heeft het volgende kiesprogramma vastgesteld 1. Uitbreiding van het landbouwon derwijs tot in de lagere scholen. 2. Wettelijke orkenning en begunsti ging der instellingen welke bestaan ten voordeele der landbouwers en landwerk lieden en toelagen aan do maatschap pijen van onderlingen bijstand en aan de pensioenkas voor de buiten werklieden. 3. Inrichting van het landbouwkrediet. 4. Hervorming van het belastingstel sel: a. Vei mindering der grondlasten; b. Afschaffing der erfenisrechten in rechte lijn die nu alleen op den grond druk ken c. Vermindering der registratie en omschrijvingsrechten op de bezette schuld vorderingen d. Vermindering der regi stratie- en oveischrijvingsrechtcn op den verkoop van onroerende goederen e. Afschaffing van de belasting op het twee- dienstenpaardOntlasting van de ta- bcik toöl t. 5. Afschaffing der invoerrechten op koffie, rijst, peper en andere kruideniers en eetwaren, welke in Belgie niet ge wonnen worden. 6. Strenge toepassing van de wet op het vervalschen der eetwaren en der meststoffen. 7. Beschermrechten op al de land- bouwvoortbrengselen welke in de nabu rige landen belast zijn, alsook invoer- en accijnsrechten op de margarine. 8. Wijziging der schikkingen op het vleeschkeuren toepassing op de grenzen van de middels om die ziekten en bij zonderlijk de pokziekte te bestatigen ten koste van don invoerder. Toekenning van een volledige schadeloosstelling aan den eigenaar van vee in al de gevallen dat het vee moet gedolven worden om reden van openbaar nut. 9. Maatregelen tot uitbreiden der kaas fabrikatie, der landbouwstokerijen en der andere landbouwnijverheden. 10. Vermindering der krijgslasten. 11. Maatregelen tot bescherming van de Belgische werklieden die naar Frank rijk gaan werken. 12. Volksgezinde uitbreiding van de land bou wco m m issiën Al de leden van den .Landbouwbond in het district Gent" hebben zich ver bonden, m de aanstaande kiezingen en kel en alleen voor die kandidaten te stemmen welke het bovenstaande pro gramma aannemen. Daarenboven vragen zij een getal volksvertegenwoordigers naar verhouding van hel getai buitenkiezers in het district Gent. In geval de katholie ke conservatieve Vereeniging hun dat wei gert.dan zal de Landbouwbond zelf zijne kandidaten benoemen en trachten hunne kie zing door te d'ijven. 't Is goed zien dat do landbouwers in het district Gent vast besloten zijn, voor niemand meer te stemmen tenzij voor mannen van verknochtheid jegens de landbouwbelangen zij zeker mogen zijn. De tijd is uit, dat men er in slaagde de stem van de landlieden met beloften te bekomen voortaan moeten er uitdruk kelijke verbintenissen zijn. Het is nu te zien welk besluit de .Ka tholieke conservatieve Kiesvereeniging van Gent" op het ultimatum van de ver eenigde landbouwers gaat uitbrengen. De katholieke werkliedenpartij en tevens de katholieke Vlaamsche volkspartij heeft haar reeds gevraagd hare eigene kandi daten op de katholieke conservatieve lijst te mogen brengen, en nu komt de boe renpartij met eene soortgelijke vraag in den vorm van eisch af. De zaak wordt belangwekkend. 24. Na eene beraadslaging van twaalf da- gsn beeft de Fransche kamer de wet te gen de anarchistische misdrijven aange nomen met 268 tegen 163 stemmen. Wanneer deze wet in al haar streng heid wordt toegepast, dan zal het tot een strijd komen, waarbij de strijd om de pers-ordonnantiën van Karei X slechts kinderspel was. Wat zelfs het tweede keizerrijk, toen het op het toppunt zij ner macht stond, niet beeft durven doen, waagt de derde repuhek. Na de aan slagen van Pianori en Orsini bleef de o pen baarheid der terechtzittingen gehand haafd en de publicatie van Orsini's be roemd gewoiden brief aan Napoieon III werd. niet geheel zonder grond, als de eigenlijke aanleiding var. den oorlog van 1859 tegen Oostenrijk beschouwd. Een ministerie en een kamer durven, onder de derde republiek, in dit opzicht zelfs den derden Napoleon overtreffen. In de wet wordt gezegdwie zich schuldig maakt aan anarchistische pro- poganda, in woord, geschrift of daad, wordt niet meer voor de jury terecht gesteld, doch voor de correctioneels po litie rechtbanken, die uit beroepsrechtera zijn samengesteld. Deze rechtbanken kunnen in dergelijke gevallen gevange nisstraf opleggen van 3 maanden tot 2 jaren en boeten van 100 tot 2000 francs. Iemand, die tot meer dan 1 jaar gevan - genisstraf wordt veroordeeld, of in den loop van 10 jaren meer dan eenmaal met 3 maanden tuchthuis is gestraft, kan worden verbannen. De gevangenisstraf wordt in eenzame opsluiting ondergaan. De rechtbank heeft de bevoegdheid de behandeling eener zaak geheel of gedeel telijk in het geheim te doen plaats heb ben, en het doen van mededeelingen er over te verbieden. Overtreding daarvan wordt gestraft met gevangenisstraf van 6 dagen tot 1 maand en boete van 1000 tot 10.000 francs. Uit deze bepalingen blijkt, dat de wet meer gericht :s tegen de pers dan wel tegen de anarchisten. De Fransche bladen hebben in den laatsten tijd vaak beweerd, dat deze wet een wraakneming d6r „Panamisten" is op de pers. die hunne handelingen in zulk een helder licht heeft gesteld. Dit is evenwei niet aan te nemen, want zij, die werkelijk in de Panama-schandalen zijn betrokken geweest, hooren daarover natuurlijk liefst niet meer spreken. NAAR HET HOOGDUITSCH VAN OOLO BA131I M» DOOR A. A. v. W. Loop heen, zeide zij, ge zijt een vleier. Het is een tamelijk gelukt proefstuk, niet meer en niet minder. Ot rekent ge mij dien tijd zoo hoog aan, welken ik er aan gebruikte? Weel dan, dat ;k mjj vaak even lang bezighield met u zonder te schilderen, ja zonder iets te doen, zeide zij schertsend, en toen hij -de uitlokkende aardigheid onopgemerkt liet, ging zij voort op een anderen toonEn nu nog een kleine voorwaarde, Er winik kies de plaats waar gij dit zoogenaamde kunst werk zult ophangen. Mijn geheele huis staat ter uwer be schikking, hernam hij. Dan moet het de kamer zijn uwer toe komstige vrouw, om mij hierdoor bij haaf binnen te leiden. De kamer is gereed, zeide hij, en de vrouw Die zult ge toch ten minste reeds op het oog hebben, viel het meisje hem in de rede, onbevangen plagend, maar uiet zonder dat haar hart vroolijk klopte, om dat hij bleef steken. Ja Hortense, dat heb ik, hernam hij met ougewone warmte. En waarom, als u het hart toch op de tong ligt, Ei win, waarom legt gij het dan niet der uitverkorene aan de voeten 7 On getwijfeld zal zij het oprapen, zeide zij steeds lachend. Hij zweeg en zij, in ademlooze span ning neigde zij het bekoorlijke gloeiende gelaat tot hem, om het beslissende woord te vernemen. Daar werd opeens de deur geopend, een bedieude diende den eersten gast aan en de botoovering verdween, waar in zij Erwin gevangen waande. Was het doel nu ook voor korten tijd verschoven, toch gevoelde zij zich aan hem verbonden en deze zekerheid bracht haar in een gelukkige overmoedige stem uiing. Aan tafel zat Erwiu aan hare zijde en was hij ook zoo stil, dat het de overige gasten in het oog viel, zlj voud dat natuurlijk de onuitgesproken vraag lag hem immers nog steeds op het hart Intusschen bleet de aanleiding tot dit feestelijke diner niet voor de gasten ver swegen mevrouw Von Marzdorf gaf zich het recht dezen dag eene feestelijke be teekenis ie schenken en ook prikkelde haar de ijdelheid, Hortense te laten schit teren met de aquarel, die voor de hare was uitgegeven. Zeer toevallig, geheel zonder opzet kwaui de aquarel ter sprake en Erwin gaf er in 't geheel geen aanleiding toe, Maar eenmaal besproken, gebood alleen de hof lelijkheid reeds het te laten zien en toen in de kamer van mevrouw Von Marzdorf de koffie gebruikt werd en Hortense zelve de aquarel haalde, was de bewondering er voor werkelijk echt. Het is inderdaad zuiver natuur, zeide een der heeren, men zou meenen, dat de bloemen naar het leven geschilderd wa- reu en toch waar zijn op het oogen blik leliën te vinden Ik heb de afzonderlijke bloemen noem het toch nog studies geschilderd in dien tijd van het jaar, dat ze bloeien, zeide zij stoutmoedig en heb ze nu eerst gebruikt voor dit blad. Daarom ook ge moogt zeggen wat ge wilt is de schikking eenigszins stijf, want daarin juist ontbreekt de natuur, ik zie dit zeer goed. Ik ben een weinig laat daarmede begonnen en zelfs de fouten kon ik er niet aan verbeteren, daar het eerst gis teren klaar was. De heer die de aquaiel bewonderd had, legde ze voor zich neder met een aardige tegenwerping het viel pijnlijk op, dat Erwin in het geheel niets zeide, geen en kei woord van erkentenis en het gesprek nam een andere wending. Maar over Veronica's schilderijen scheen een booze geest te zweven. De bediend<', die in den eenigszins engen kring de kof fie diende, bleef met. den voet haperen in Hortense's langen sleep en er gebeurde iets, wat volgens mevrouw Von Marzdorf oeen goed geschoold bediende ooit of on der welke omstandigheden ook zou mo gen gebeuren hij struikelde. Nog redde de arme man met bewonderenswaardige handigheid zijne kopjes, het bruine ver nielende vocht stroomde alleen over het schenkblad in plaats van over de gevaar loopende kleeding der gasten. Maar door dat hij een steunpunt zocht, rukte hij het kleed van de tafel en liet glas der schil derij, aio ook viel, sprong op den uitsprin geuden tafelpoot aan duizend stukken. Een kreet van schrik weerklonk en terwijl de onthutste en verwarde bediende zich verwijderde onder de stomme toor nige blikken zijner mevrouw, hief nieu het geschonden kunststuk van den grond op. Eenige glasscherven waren naar binnen gevallen en dreigden de schilderij te be schadigen, waarom men den ïaad gaf, het tot dusverre ongeschonden blad snel en behoedzaam uit de lijst te nemen. Onge- lukkigerwijze bevond zich Erwin op dat oogeublik in een zijvertrek met oen der dames, en hij trad eerst binnen op het oogenblik dat een bekwame hand het blad er uit nam en zijn jaugstig »halt" trok alleen de opmerkzaamheid, zonder het werk te bele ten. Het heeft uiet geleden, zeide troosteud

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1