Rechtszaken. Remengd Nieuws. en Zwohche. Crt. wijdt zijn jongsten brief ain „Zon- en feestdagen." Hij schrijft daarover o.a. hot volgende: In Ameiifca wordt de Zondag streng gevierd, eze dag staat, evenals bij u te lande de nuttige vogels, onder bescher ming van de wet. In den laatsten tijd is men hier scherper gaan toezien dat geen neringdoende iets verkoopt of dat de kleine handwerksman zijn bedrijf uit oefent Zoo beeft de politie onlangs een harbier in Kansas-City voor 100 pond beboet, omdat hij Zondagsmorgens de menschen een schoon gezicht bezorgde. De kleine negerjongensdie met hun schoenpoetsbakje op de boekon van de sbaten staan en u voor 5 centen de laarzen poetsen, terwijl ge er tevens een nieuwsblad bij present kriigt worden door de politieagenten verjaagd en waren deze kleine roetmoppen niet ais water zoo vlug. zoodat ze even moeilijk te grijpen zijn als een vlieg in den zomer, dan zat zeer zeker de geheels restantenkamer 's Zondags stampvol met kleine negers. De politieagenten zijn hier allen groote, breede kerels, die niet onder de 180 pond mogen wegen. Ze steken dus hoog ge noeg uit en bewegen zich nog al lang zaam, terwijl de keine glanzours hun ee- ne oog op uw schoen gevestigd houden en met het andere de straat afloeren komt zulk een politie olifant in 't zicht, dan poetst hij rustig door en laat den vijand tot op een ijzingwekkenden kor ten afstand komen en op 'r, oogenblik dat deze zijn prooi denkt te grijpen, duikt de kleine schoenenartist onder zijn han den weg en lacht den politieman, die met een„daar had ik hem bijna" gezicht staat te kijken, hartelijk uit. Dan rent hij een blok verder tol een anderen hoek van een straat en kan net weer een paar schoenen hebben afgepoetst alvorens zijn kwelgeest dicht bij hern is. Ook de kruidenier, de melk ver kooper, de slager, de hakker en tal van andere bedrijven mogen op Zondag niet verkoo- pen. Alleen de groote amusementen, zooals opera's, comedies en men leite op 't geon hier verder volgt - kerken mogen op dien dag hunne zaken doen. Als ik de kerken hier te lande onder de publieke vermakelijkheden rangschik moet ge niet denken dat ik principieel iets tegen deze inrichtingen heb, int ogen deel, ik heb eerbied voor iedere kerk waarin de voorganger hel goede wat in den mensch gevonden wordt tracht op te wekken, aan te kweeken of te ver sterken. maar als de kbik wordt ver anderd in een plaats, waar over politiek en over dollars wordt gepreektals er van den kansel over personen wordt ge sproken. die behooren tot de chronique seandaleuse van de plaatsals er door den herder openlijk aan zjjn gemeente om een nieuw tuig voor zijn paarden woidt gevraagd zooals ik dit heb booren doen door een methodist priester m O nag-Kansas, dan valt al het goede wat Toen hij thuis de aquarel in handen nam, eenigen tijd geleden door hem gekocht, vielen hem de woorden in het oog, die hij toen in een overweldigend gevoel op de keerzijde had geschreven en die hem nu eenigszins verlegen maakten. Maar eens in de Ijjst zou stellig niemand iets er van gissen en daarom ging hij zelf naar den kunsthandelaar om dit werk in zjjne tegenwoordigheid te doen plaats heb ben en daardoor de woorden op de keer zijde te onttiekken aan een nauwkeurig onderzoek. Hij vond den kunsthandelaar dien hij het onaangename geval had wil len mededeelen, niet thuis een bediende liet de aquarel door een werkman in Ei wins tegenwoordigheid inlijsten en scheen ze te houder, voor een copie van degene, die ei-nigen tijd geleden te koop was ge weest. Zoo scheen dan het on heil afgewend en de jonge man gaf nog alleen gehoor aan de stem der vreugde, der hoop op den dag van morgen. De korte tijd dat hij Veronica niet had gezien scheen hem een zaam toe en lang, waai toe het te verlen gen, dit scheiden en vermjjden, waarom er in het bezoeken van de kerk gelegen is voor mij in duigen en blijf ik liever thuis Ik heb hier te lande in verschillen de plaatsen allerhande kerken bezocht, methodisten, baptisten, presbyterianen en weet ik wat variatien op het thema chris tendom en overal heeft mijn bezoek mij even weinig gesticht. De meeste priesters 1) weten meer van politiek dan van den bijbel en hun ne capaciteiten als redenaai worden door de toehoorders berekend naar het meer dere of mindere harde schreeuwen dat zij doen. Een priester, die mer. slechts 10 huizen ver hooren kan buiten het kerkgebouw, maakt veel minder indruk op zijn kudde dan een, die men huizen ver nog kan hooren. De kerkbezoekers, met name het vrouwelijke gedeelte, ex- poseeren hunne fraaie kleeding en nieuwe toiletten en trachten eikanders jaloezie op te wekken door de menigvuldige va riatien in hoeden en japonnen, een ge woonte, die den vromen Yankee echtge noot wel eens zal doen neuriëD onder de preek: »Wie zal dat betalen zoete lieve Gei ritje!" De jonge meisjes van 14 tot 18 jaar gaan naar de kerk om hun fellow (de volksuitdrukking voor vrij er) te zien of er een op te loopen en door het oorverdoover.de spektakel, dat de priester maakt, hoort men het giebe len en fluisteren niet, waaraan het jon gere deel vande gemeente zich schuldig maakt. Het mansvolk bezoekt eveneens nog al druk de kerken, zij zijn er op hun gemak en kunnen er nadenken over de zonden, die ze reeds hebben bed leven of nog van plan zijn te bedrijven. Als het thuis wat rumoerig is hebben ze ge legenheid een dutje te doen Puckhet humoristisch blad, had daar onlangs een aardigheid over. Een klein meisje komt met pa uit de kerk thuis. - Wel, Lilly, vraagt de moeder, heb je netjes stil ge zeten, goed naar de preek geluisterd? O ja mama, zegt de kleine, en pa ook. Pa heeft dadelijk zijn oogen dichtgedaan en toen heeft hij der, heelen morgen zitten bidden door zijn neus. Ik wil niet beweren dat al deze din gen niet eveneens gebeuren in Neder land of elders maar ik geloof niet in die sterke mate als in Amerika. De overige algemeen erkende christe lijke feestdagen worden hier niet zoo prettig gevierd als in Europa. Men heeft maar éen Kerstdag, een Paasch- en Pinksterdag, terwijl de Hemelvaartsdag geheel over het hoofd wordt gezien. De Amerikaan is t9 veel businessman om twee Zondagen achter elkander te kun nen verduwen en de heilige dagen heb ben daaibij niets van het innige en ge zellige familieleven, zooals b. v. de Kerst dagen in Duitschland of Holland. Wij ontvingen zegt de Friesche 1) Men noemt in Amerika iedeven godsdienst bedienaar, van welke religie hij zij, priester of' pastor. zou het geen dag worden, heldere zonni go dag Hp had zijne moederlijke vrien din laten gissen, welk een stap hij voor nemens was te doen, zij dje Veronica gekend had en gadegeslagen, zij zou hem hebben weerhouden, als zij had gevreesd, dat op dien stap een ontgoocheling zou kunnen volgen. Hij ontwaakte vroeg, vroeger dau de gure Aprildag verdiende, maar hij herin nerde zich, wat hij zoolang reeds verge ten was iti het vreemde land, dat deze dag, de geboortedag van Veronica, ook de zijne was. Vele, vele jaren was het reeds geleden, dat een lieve vriendelijke stem hem geluk gewenscht had op dezen dag en daar een and6r dien dag vergat, was dit ook bq hem het geval en ging hij (verloren in den stroom der overige dagen. Nu was hij opnieuw opgestaan in feestglans en schitterde hij in den hel deren gloed van vurige hoop en Erwin telde de uren, die nog verloopen moesten, eer hij het geluk ontvangen zou uit hare hand. Had hij gedacht, dat men bij tante Marzdorf zou vergeteu dat deze dag een courant evenals andeie nieuwsbladen, van den directeur-generaal der posterij en telegraphie een schrijven, waarin ons ter overweging wordt gegeven de dagen, waarop ons blad verschijnt, zóódanig te wijzigen, dat des Zaterdags geen ver zending plaats heeft. Wij brengen alle hulde aan de beginselen, die den huma nen heer Havelaar hebben geleid tot dit verzoek. Het is duidelijk dat het is gedaan om de Zondagbestelling der nieuwsbladen in te krimpen, en daardoor de taak der postboden aanmerkelijk te verlichten, zoodat ook zij in behoorlijke mate van de Zondagrust kunnen genie ten. Daarom spijt het ons buitengewoon aan het verzoek niet te kunnen voldoen. Althans niet, zoolane andere dag- en weekbladen voortgaan met Zondagsnum- meis te verspreiden. Ook blijft het al tijd een bezwaar tegen dien maatregel, dat juist de Zondag voor velon de eeni- ge dag is, waarop het hun voegt couran ten te lezen. Ook zou de Diiecteur-ge- n^'aal op andere wijze zijn doel kun nen bereiken, bijv. door voor den Zon dag een dubbel stel ambtenaren aan te stellen. Wii nemen tevens deze gelegen heid te baat, om onder de aandacht van genoemden hoofdambtenaar te brengen, dat de bestellers en brievengaarders ten platten lande een allererbarmlijkste beluoning ontvangen voor hun moeilijk- werk. Zouden zij met een flinke ver hooging van hun wedde niet nóg meer gebaat wordden, dan met meer rust op den Zondag? Hoe meer vrijen tijd men heeft, hoe meer men over zijn ellende kan nadenken. A.VEL, den 27 Juli 1894. /iiianislsig. Hedennacht omstreeks half twaalf is er brand ontstaan in de schuur van Mart. Jansen, in de schuur van de wed. K. van Dixhoorn, in den stal van W. de Putter en in de touwslagerij van Abr. Houtzager. Alle vier de gebouwen zijn in de asch gelegd. Uit den stal van de Putter werden 9 kippen en 8 kuikens gered, ook uit de touwslagerij van Houtzager is een en ander kunnen geborgen worden, overigens werd al wat inde gebouwen was, een prooi der vlam men. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brandschade verze kerd, bij de Tielsche maatschappij. Alleen aan het flinke optreden van den opper-branömeesler is het te dan ken, dat het onheil zich niet verder he6ft uitgebreid. Tot pastoor te Graauw is door den R. K. bisschop te Breda, benoemd A. H. Burm, kapelaan te Roosendaal. De justitie van Middelburg is Dins dagavond naar Sas van Gent vertrokken, in vei band met een daar voorgekomen sterfgeval, dat, naar het gerucht wil, een gevolg zou zijn van door den overledene ondergane mishandeling. M. Ct. feestelijke beteekenis voor hem had, zoo had hij zich vergist. Men herinnerde hem en anderen daaraan met een zeker vertoon, doordat men een kleine feeste lijkheid, door mevrouw Von Marzdorf ont worpen, het karakter gaf eener intieme familiegebeurtenis, die meer deed ver moeden dan ze zeide. Slechts weinige, het huisgezin nabe staande personen werdeu uitgenoodigd deel te nemen aan het uitgelezen diner, dat den dag moest opluisteren en zinrij ke geschenken van mevrouw Von Marz dorf bewezen hem, dat men werkeljjk zijn best gedaan had om hem te verheugen. Ook Hortense bracht een geschenk, dat zij echter nog met een doek bedekt hield. Niet kritiseeren, zeide zij met den vin ger dreigend eer zij het overreikte. >de schelm doet meer dan hij kan." Zij nam het hulsel weg en Erwin zag Veronica s aquarel voor zich. Te vergeefs zocht hij naar een passend woord. Afkeer en verbazing over den stouten leugen, met, zooveel onschuldige zekerheid uitgesproken, streden bjj hem om den voorrang. Hij hield het blad sprakeloos - Aan de gemeente St Jansteen is voor eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwin, boven de gewoDe bij. drage, verleend een subsidie van ƒ800 en aan de gemeente Terneuzen van 1680. Predikbeurten te Axel. Zoinlag 29 Jul i. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 uur: Ds J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. (Catech. 47). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Vm. 9 uur: De W.Eerw. heer A. Doorn. Nam. 2 uurDe W.Eerw. heer A. Doorn! (Theol. Cand. te 's Gravenhage). Kerk B. Voorm. 9 uur: Ds F. W. J. Wolf. Nam. 2 uurDs F. W. J. Wolf! Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van Woens- dag de volgende vonnissen uitgesproken J. s., 27 j., huisvr. van L. D., zonder beroep te terneuzen, wegens mishandeling, veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecht. F. D., 22 j., dienstknecht en D. C. W., 22 j., werkman beiden te Axel, wegens als voren, tot 2 maanden gevang. P. d. B., 53 j., herbergier te Stoppeldijk we gens als voren, tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Verder deed genoemde rechtbank uitspraak in de volgende uitvoerig door ons meegedeelde zaak tegen G. van D., 57 jaar, makelaar te Am sterdam, die overeenkomstig den eisch van het O. M., wegens beleediging van een ambtenaar, tot 4 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandel de Woensdag de zaak van L. M. N., boeren- dienstbode, door de rechtbank te Middelburg vrij gesproken wegens heling van goederen, door Lampier te Marolleput ontvreemd ten nadeele der door hem vermoorde vrouwen; en veroordeeld tot zes maanden wegens het niet kennisgeven van het aan haar medegedeelde voornemen van Lam pier tot die moorden, terwijl zij dit kon doen op een tijdstip dat de moord kon voorkomen worden. Als getuige werd gehoord de vrouw, die als baker diende ten huize, waar Lampier en de be klaagde in betrekking waren. Bekl. ontkende schuld. Het O. M. achtte de verdediging, dat beklaag de uit vrees de goederen aannam, onaannemelijk,- evenals de bewering dat de beklaagde niet aan een ernstig voornemen tot de moorden geloofde, en eischte schuldigverklaring aan heide feiten en veroordeeling tot een jaar hechtenis. De verdediger, mr Kappeijne van de Coppello, vroeg vrijspraak voor beide feiten op grond dat de beklaagde geene door misdrijf verkregen goe deren aannam, daar die aan Lampier als hoofd der echtvereeniging behoorden, en, ten aanzien van het verzwijgen van het voornemen tot het plegen van moord, kwade trouw niet is bewezen. (M. Ct.) Dinsdag is door de rechtbank te 's Graven hage 1 maand gevangenisstraf geëiseht tegen G. van Deth, wegens beleediging van dr f'. van Gheel Gildemeester, predikant te 's Hage. Om dezelfde reden werd tegen dr Louis Adrien Bahler, beroepen predikant te Schiermonnikoog, wonende te Groningen, 3 maanden gevangenis straf geëiseht. Uitspraak Dinsdag 31 Juli. Onweder. Te Alfen is de bliksem ge slagen door den muur in de woning van Aart Hol. De bewoner werd in den rug getroffen. Na in het huis eenige schade in de handen en mevrouw Von Marzdorf die hem gadesloeg, legde deze verbazing verkeerdelijk uit ten gunste van Hortense Bekijk het niet te lang, Erwiu, zeg liever een goedgunstig woord tot de klei ne dilettante, zeide zij met moederljjke bescheidenheid, ik zie bet haar aan, dat zij toch een weinig angstig is. Snel keerde hij zich om. Zijt gij dat Dan kent ge zelf de waar de niet van dit blad laat ik u zeggen dat het een volmaakt kunstwerk is en het bezit daarvan mq zeer, zeer gelukkig maakt. Men zeide mij, dat ge een weinig schilderdet, ik vermoedde niet, dat gij een weikelijke kunstenares waart. Zij lachte en liet hare parelwitte tan den zien. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2