I0e Jaarar. Gezocht en Gevonden. No. 835. Zaterdag *28 Juli 1894. Nieuwe en Advertentieblad voor Zeeuwsch~V laandereu. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 23. FEUILLETON. Binuciilaiid. 4XELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE ure». De president de Fiansche republiek, Casimir Perier, beeft bet Elysée betrok ken. Hier wordt het hoofd van den staat zeer zorgvuldig bewaakt. Het pa leis vormt met den tuin een grooten rechthoek, begrensd door de Rue du Faubourg, St. Honoré, de Avenue Marig- ny, de Champs Elysées en de Rue. de l'Elysée. In beide eerstgenoemde stra ten is de slotwacht, die steeds een tien tal schildwachten aan de ingangen van het paleis stelt. De hoofdingang wordt bewaakt door twee schildwachten en vier gendarmen. Een inspecteur van politie met een tiental agenten doorkrui sen steeds de aangrenzende straten. Be halve de paleisbewaarder, zijn bovendien nog op den voorhof van het paleis twee ot drie schildwachten. Bij onlusten en slechte voorteekenen worden de wachten verdubbeld. De in het paleis wonende huisknechten, portiers enz., in 't geheel een veertig man, zijn allen vroegere soldaten en kun nen ook als wachten beschouwd worden. Dan dient nog ter bewaking van den president de brigade de l'Elysée, eene geheime politiemacht van achttien man, onder bevel van een inspecteur. Van dezen zijn steeds zes man in dienst om en in het paleis. Zij zijn onberispelijk in burgerkleeding en bij feesten en maal tijden steeds in de nabijheid van den president. Wanneer deze rijdt volgen enkelen van hen in een rijtuig of zijn zij onder de menigte verspreid. Al deze maatregelen werden reeds se dert Mac Mahon's tijd genomen. Carnot heeft er zich zooveel mogelijk aan onttrok- ken Casimir Perier wilde zelfs de bui tengewone bewaking geheel afschaffen, maar de prefect van politie heeft hem doen opmerken dat hij (als prefect) voor de veiligheid van het hoofd van den staat verantwoordelijk was en hem van het noodzakelijke der genomen maatre gelen overtuigd, ten gevolge waarvan Casimir Perier heeft toegegeven, vooral daar hij ook gaarne te voet uitgaat en dit, hoewel president der republiek, niet nalaten wil. Caserio zal oerst den 2den Augustus aanstaande voor het hof van assissen te Lyon terechtstaan. Als vermoedelijke reden voor het uit stel van dit proces neemt men aan, dat de regeering de behandeling der wet te gen dé anarchisten in de beide kamers wil afwachten teneinde de openbaarheid der debatten van het geding te verhin deren. Onder de mogelijke redenen voor het uitstel noemt men ook een toespraak, door den president Breuillac van het Hof van gezworen der Rhone, waarvoor Caserio zal terechtstaan, gehouden bij de opening der zitting van Maandag en waarin hij onder anderen op de hooge taak wees, welke den twaalf gezworenen wacht en die zij als onkreukbare, vrije burgers zullen vervullen. De advocaat Podreider heeft geweigerd Caserio te verdedigen. Nog eiken dag worden er in Frankrijk anarchisten gearresteerd. Dinsdagmorgen werd te Parijs in hechtenis genomen zekere Dacosta, zoon van den redacteur der Revue Jinancüre. Hij had een steen geworpen in_ een der ruiten van een groot magazijn iD de Avenue de l'Opéra en verklaarde anar chist te zijn. Er liep een gerucht dat ook Paul Re- clus was in hechtenis genomen, doch dit is door de prefectuur tegengesproken Wel is in verzekerde bewaring genomen de bekende Russische nihilist Lazareö, die veroordeeld is tot 20 jaren dwang arbeid in de Siberische mijnen. Te Napels is Vrijdag gearresteerd Pa oio Caserio, oom van den moordenaar van Carnot. Paolo had juist een straf van 20 jaar dwangarbeid wegens moord on dergaan en bem was Milaan als woon plaats aangewezen. Hij zal nu verban nen woiden naar het eiland Ustica of Pantelleria. Ook Zwitserland is den laatsten tijd in de weer om zich van zijn ongenoode en onwelkome gasten te ontslaan. Reeds weder heeft de bondsraad een paar a- naichisten over de grenzen doen zetten. De Fransche anarchist Laroche, een vriend van Ravachol, werd onlangs te Bazel gearresteerd, twee Duitsche anarchisten zijn daar eveneens in hechtenis genomen. Een van hen schreef een gedicht ter ver heerlijking van de wetenschap, die het dynamiet uitvond. Alle drie zijn uit het land gezet. Het staat nu vast dat het huwelijk van den czarevitch metpiinses Alix van Hessen in het begin van November te Sint Petersburg zal plaats hebben. Het ceremonieel zal hetzelfde zijn als dat bij de huwelijksplechtigheid van den czaar en de czarina in 1866. De Britsche ko ninklijke familie zal vertegenwoordigd worden door den prins en de prinses van Wales met hun beide dochters, den her tog van Coburg, enz., de Duitsche kei- NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN CiOJLO li.UMlX» DOOR A. A. v. W. 1 g Tante Charlotte beantwoordde deze vraag ontkennend en opende een tweede deur, terwijl de tuinmansjongens, die intusschen boven gekomen waren, hunne bloem- en bladplanten in groepen voor de vensters schikten of de hoeken der groote kamer er mede vulden. Dit is haar atelier, zei tante Charlotte met zekeren trots, het moet een bijzon der geval geweest zijn, dat zij op den be- wusten morgen hier geschilderd heeft schilderijen op den ezel zou men hier on mogelijk kunnen maken, vanwege het licht. Gij hebt nu in het atelier wel niets te doen, maar in aanmerking genomen dat zulk een vertrek eerder toegankelijk is voor een vreemdeling, dan een woonver trek, zal ik de vrijheid nemen, u iets schoons te laten zien, dat mij ter bezor ging is toevertrouwd. Zie deze azalea's, eeide zij, op een prachtige aquarel wij zend, die nog zonder lijst in een porte- teulle lag, is het Diet als leven zij, komt men niet in de verzoeking, dat droge blaadje er uit te nemen i Gij kwaamt nog juist bij tijds om het te bewonderen de kunsthandelaar op wiens verzoek Veroni ca het in dezen drukken tijd geschilderd beett, daar zij meent verplichting aan hem te hebben, kan het ieder oogenblik ko men halen om in de lijst te zetten, daar het morgen dienen moet tot verjaringsge schenk voor iemand. Is dat niet een in derdaad kostbaar geschenk, is het niet geschilderd met bijzondere zorg Zoo nauwkeurig doen het weinigen Veioni ca is niet vertrokken, voordat de laatste penseelstreek gedaan was en liever liet zij eene harer weinige uren van ontspan ning varen, dan hare belofte niet geheel te vervullen. Erwins oogen schitterden. Ja, zij is groot in alles, in alles wat zij denkt en doet. Hij boog zich voorover naar het blad om het nauwkeuriger te bekijken en tan te Charlotte kwamhem gedienstig te hulpe. Wacht kind, het licht valt slecht en gij ziet niet goed, zeide zij hem op zijde tredend ziezoo Zij kwam dichtbij, maar op dit oogen- genblik beefde de hand, waarin zij de waskaais hield, en twee droppels gloeiend heet vielen op den kelk eener azalea. De oude vrouw uitte een kreet van schrik zij was zoo verschrikt over het ongeluk, door haar aangericht, dat zij als zer door prins Heinrich, de keizer van Oostenrijk door aartshertog Frans Ferdi nand, de koning van Italië door zijn neet, den hertog van Aosta. Voorts zullen tegenwoordig zijn de koning en de koningin van Denemarken, de koning en de koningin van Grieken land en prins en prinses Waldemar van Denemarken. Zaterdag heeft de nieuwe sultan van Marocco, Mouley Abd el Aziz zijn plecb- tigen intocht in zijn hoofdstad Fez ge daan, omringd door zijn gevolg en leger, ongeveer 30.000 man sterk. Tusschen China en Japan is de strijd uitgebarsten de oorlog was onvermjjde lijk geworden. Er hebben geruchten ge- loopen, dat Frankrijk en Rusland voor nemens waren om Japan te helpen, maai dit moeten klinkklare leugens zijn. Koreaansche soldaten hebben op aansto- ken van den Ohineeschen resident het Japansche garnizoen te Seoel aangevallen en werden verslagen. Het gevolg van HH. MM. de konin ginnen bij het bezoek aan Walcheren zal vermoedelijk bestaan uit mevrouw d9 baronnesse van Hardenbroek, groot meesteres, jonkvrouw Van de Pol, sur- intendante van H. M., baronnesse Van Itteisum, hofdame, miss Saxton Winter gouvernante, verder een groot officier, een adjudant, een kamerheer, een ordon- nance-officier, den eersten stalmeester en den waarnemenden directeur van bet kabinet. De pittige schrijver der „Ameri- kaansche schetsen" in de Prov. Overijs. vernietigd op een stoel nedeizonk. O mijn God, mijn God, wat heb ik ge daan riep zij uit op een toon van ver twijfeling, wat zal Veronica zeggen, zij, wie ik zooveel dank verschuldigd ben Mij heeft ze dit kostbaar blad toever trouwd en ik, ik misbruik dit vertrouwen en vernietig haar werk De diepe droefheid der oude vrouw roerde Erwin, die zelf in pijnlijke veile genheid stond. Daarbij kwam de onaan gename waarschijnlijkheid dat de dag, dien hij voor Veronica hoopte te maken tot een vroolijken en feestelijken dag, de dag welke hij hoopte dat zou heslissen over zjjn eigen leven, nu reeds van te voren een ontstemming in zijn schoot droeg. Zijn ongeoorloofd binnentreden in haar klein heiligdom, dat de oorzaak was van het ongeval, zou bezwaarlijk in het juiste licht geplaatst worden en alles was hem daaraan gelegen, haar een lach van vreugd te ontlokken, eer het rechtmatig verdriet haar voorhoofd zou bewolken. Help mij toch ten minste met uwen raad, bad de oude vrouw bijna weenend. Veronica is den kunsthandelaar zooveel verplicht, hij hecht zoo groote waarde aan deze aquarel, die een verjaringsgeschenk moet zijn hoe kom ik er uit, Erwin, zonder Veronica wellicht ernstig schade te doen met betrekking tot dezen heer Ik weet wellicht een uitkomst, zei Er win, ua eeu poos van pijnlijk nadenken, ik moet deu kunsthandelaar in het ver trouwen nemen en dan zien, wat er te doen is. De hoofdzaak is immers, dat de aquarel door Veronica geschilderd is en morgen bij de verjaringsgeschenken ligt Nu dau, ging hij voort, toen tante Charlotte zwijgend en angstig knikte, ik bezit een soortgelijke aquarel vau Vero nica, niet minder schoon en zacht als deze en door den kunsthandelaar zelf mjj als een klein meesterstuk aangeprezen. Als hij wil, zullen wij ruilen, waardoor de persoon die ze ontvangen moet, vol strekt geen schade lijdt. Aan Veronica zal ik zelf later de kleine misleiding wel eens biechten. Maar nu is er geen tijd te verliezen geef mij het blad en laat mij zien, wat er gedaan kan worden. God zij geloofd, Erwin, zei tante Char lotte verlicht opstaande, zie ik had haar niet onder de oogen durven komen met deze Jobstijding. Het zit mjj in al mijn leden, ik heet er nog van als ge heen zijt, zal ik goed moeten uitrusten als van een groote vermoeienis. En nu nog eens, Erwin - ge komt morgen toch zeker Lachend wees hij op de bloemenpracht. Daar is mijn aanbevelingsbriefde hloe men kunnen haar toch niet vragen, wat ik gaarne zou wenschen te weten.'s Mid dags moet ik naar Marzdort, maar de a- vond is de mijne. Zij knikte vergenoegd en hjj vertrok^

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1