Rechtszaken. tiemcngd Nieuws. gebracht, door het aanbrengen Van rooS ters van voldoende afmeting, tuimelra men en veutilatiekokers. Het nieuwe ziekenhuis is in gebruik genomen en is zeer goed. Uit deze medeelingen, vooral wat de ventilatie inrichtingen betreft, leidde de heer v. Overbeek de Meijer af, dat «ie heer Van 't Linaenhout nog altijd onbe voegde deskundigen raadpleegt, zoodat die inrichtingen niet aan de nieuwe ei schen voldoen, llij wenschte daarom bepaald aandrang op verbeterd deskundig toezicht, en ten slotte vereenigde de Raad zich er mede, dat de geneeskundige adj inspecteur in die richting zal werkzaam zijn en daarop krachtig zal aandringen. A.\F,L. den 24 Juli 1894. Bij een kort, doch hevig onweder dat gisterenavond boven deze streek woedde, sloeg de bliksem in den molen van den heer Leenhouts te Zaamslag. Hoewel geen brand werd veroorzaakt, is toch vrij wat schade aangericht aan het maalwork. In den nacht van Zondag op Maandag is onder deze gemeente een boom door het hemelvuur getroffen. Bij het onweder dat in den nacht van Zondag op Maandag woedde en vooral in Zuid Beveland zeer hevig was is te Terneuzen de bliksem ingeslagen bij een metselaar. Er ontstond geen brand en de veroorzaakte schade is van weinig beteekenis. De heer mr J. P. Dronkers te Ter Neuzen beeft zijn omslag genomen als lid van den gemeenteraad. Door den brigadier majoor titulair der rijksveldwacht te Groed6 werd jl. Zaterdag een tienjarige jongen op hee terdaad betrapt op hot plegen van in braak in een arbeiderswoning. De knaap was in het bezit van gestolen voorwer pen, waaronder een kleine geldsom. Door dezen jeugdigen misdadiger werd ëenigen tijd geleden eone poging gepleegd tot brandstichting, ter will ook nog onderschei dene andme door hem gepleegde dief stallen aan het licht zijr. gekomen. (M. Ct.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Voor deze rechtbank werd Zaterdag-voor middag behandeld de zaak tegen Gerrit van Deth, oud 57 jaren, makelaar te Amsterdam, wegens beleediging van den officier van justitie te Arn hem jhr mr Van Nahuijs. l)e beklaagde was niet verschenen, waarom de ambtenaar van het openbaar ministerie der recht bank verzocht verstek te verleenen en met de behandeling der zaak door te gaan als ware Van Deth tegenwoordig. De beleediging werd door den officier wettig en overtuigend bewezen geacht en waarom hij veroordeeling van beklaagde vroeg wegens een voudige beleediging van een ambtenaar der rech terlijke macht m de uitoefening van zijne bedie ning, tot 4 maanden gevangenisstraf en in de kosten van het geding. Uitspraak morgen voormiddag 10 uren. De ambtenaar van het O. M. deelde mede, dat hij den 14den Juli uit Antwerpen een brief van bekl. ontving, waarin deze kennis gaf dat hij wegens zaken naar Amerika moest vertrekken en verzocht de behandeling der onderhavige zaak drie maanden uit te stellen. Da ambtenaar heeft aan bekl. geschreven, dat aan zijn verzoek niet kon voldaan worden. Vrijdag ochtend is Lampier, de moor denaar van drie vrouwen te Maroileput, geboeid en onder geleide van twee rijks veldwachtersvan "sGravenhage naar de strafgevangenis, te Leeuwarden over gebracht, ten einde aldaar zijn levens lange gevangenisstral te ondergaan. Een boerenmeisje schreef een brief aan een apotheker te Rotterdam, waarin zjj hem verzocht haar een middeltje te zenden omwederliefde te wekken bij een boer uit het land van Goes, dien zij gaarne tot man zou hebben Een (ijarige jongen, die in den Singel te Amsterdam aan hot stekeltjes- visschen was, viel te water en zou wel licht verdronken zijn, wanneer niet een 16-jarige jongen den moed gehad had, den drenkeling gekleed na te springen en hem te redden. «- Gister nacht Werden onder <ie ge meente Kloetirgó twee kalveren van den landbouwer B., in de weide, door den bliksem doodelijk getroffen. Vrijdag had te Zaandam een ver koop bij executie plaats. Ook hier werd de methode gevolgd, welke te Amster dam in den laatsten tijd wordt toege past. De geheele verkooping bracht f2.19 op. Een brigadier rijks veldwachter te Venlo zag Zondag nabij de Tegelscbe grens een strooper, die zijn gevaarlijk handwerk uitoefende. Hij ging den man na, wilde hem arresteeren. doch de stroo per verzette zich en schoot zijn geweer af in de richting van den veldwachter, zonder deze te raken. De veldwachter maakte thans ook gebruik van zijn ge weer en trof den strooper zoo, dat hij in een bar naar Venlo moest worden ge bracht. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de cholera in hevige mate te Adri anopel woedt. De Parijsche politie heeft een zeer merkwaardige bende zakkenrollers in handen gekregen, terwijl deze aan het Lyonsche station bezig was met de uit oefening van haar handwerk. Zij waren met hun vijven vier vrouwen .die de zakken rolden en één man die op wacht stond. Bij hen vond men twintig beur zen, een aantal juweelen en 5000 francs aan bankpapier. Na een langdurig verhoor zeiden zij te Chateau du-Loir te wonen, waar zij een villa hadden. De politie deed onderzoek en vond in derdaad, dat de schelmen een soort van kasteeltje bewoondtm aan de oevers van het riviertje de Loir en zeer geacht wa ren in den omtrek als Parijsche han delslieden. In het zakkenrollersverblijf zelf vond men kunstmatige grotten met groote hoeveelheden gestolen voorwerpen. Eindelijk is men er in het water te pompen uit ie ongeluks mijn te Anderlues, waarin in 1892 zoo vele menschen omkwamen. Op eene diepte van 500 M. vonden de neerge daalde ingenieurs 80 lijken, op eene an dere plaats 20 lijken. De meeste zijn nog slechts geraamten daar de beende ren veelal losgelaten hadden, moest men de overblijfselen met schoppen bijeen verzamelen. l)e naar boven gebrachte lijken wer den gekist en onder toevloed van een groote menigte naar de begraafplaats ge bracht. In den paardenstal vond men de lij ken van twee paarden, die zulk een lucht verbreidden, dat een arbeider bij na was gestikt. Het opruimingswerk, dat groote omzichtigheid vereischt, wordt voortgezet. Op het laatst van Sept. hoopt men de mijn weder te kunnen exploiteeren. Een wagenwedstrijd zonder paarden. Te Parits zal een eigenaardige wedstrijd worden gehouden. Het Petit Journal heeft een concours uitgeschreven voor rij tuigen die niet door paarden wei den getrokken, maai voortbewogen door stoom, electrieiteit, gas, petroleum, enz. De rijtuigen moeton zonder gevaar zijn, gemakkelijk te sturen, niet te duur in het gebruik, en ten minste 50 kilorn in de vier uur kunnen afleggen. Zes en dertig uitvinders zullen aan den wedstrijd deelnemen de overwinnaar ontvangt een prijs van 5000 fr. Voorts zijn prijzen uitgeloofd van 2000, 1500, 1Ö00 en 500 fr. Nadat eenige vooiloopige wedstrijden gehouden zijn over korte afstanden, zul len de rijtuigen, die hierin zijn geslaagd loopou van de Porte Maillot te Parijs naar Rouaan. Gemeenteraad van Zaamslag. Zitting van 20 Juli 1894. Tegenwoordig alle loden en de Secre taris. Voorzitter de heer 0. de Bokx. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Circuiaiie van de Ned. Protectio nistische landbouwvereeniging waarbij opnieuw wordt aangedrongen bij de ver schillende gemeenten, om adhaesie te verleenen aan een door hen in te zenden adres aan de regeering, ten einde eer. scbaalrecht te verkrijgen op de verschil lende granen. De voortWat moeten we er mee doen Dhr GeelhoedtVroeger was ik er ook voor, maar nu ik het nader heb ingezien ben ik er tegen, ik liet me door de mooie woorden in bet vorige adres me deslepen. Ik vind het echter beter geene rechten op de granen te heffen. De voorz.Dus gij zijt voor vrijen handel Dhr Geelhoedt: Ja, want de eene klas se zou ei door bevoorrecht, maar daar entegen de andere klasse benadeeld wor den. Voor don werkman is het 't goed koopst, wanneer hij aan goedkoope voe dingsmiddelen komen kan. Dhr Van de Ree is voor een schaar recht, hij cjenkt dat daardoor de buiten- landsche belasting in onze schatkist zal vloeien. Dhr Geelhoedt is er in 't algemeen te gen omdat wanneer de graanprijzen hoo- ger worden ook noodwendig het brood in prijs moet stijgen, en dat is bezwa rend voor de werkende klasse. Het onderwerp in stemming gebracht, wordt met 4 tegen 3 stemmen aangeno men. Voor stemden de heeren Dekker, Van de Ree, Klerk en Riemens, tegen de heeren De Kraker, Geelhoedt en de Voorzitter. b. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat in kas moet zijn en bevonden is de som van ƒ51,36. II. Aanbieding der gerneenterekening over 1898. De voorz.Wie is er aan de beurt Wie zijn hot den vorigen keer geweest Dhr De KrakerIk en Van de Ree. Dhr Van de Reelk weet het niet meer, 't is al zoo lang geleden. Dhr De Krake" Ja ik wel, we hebben hier toen een heelen achtermiddag zit ten werken De rekening wordt in handen gesteld van de heeren Geelhoedt en De Klerk. III. Het suppletoir kohier der school gelden over het 2e kwartaal 1894 wordt vastgesteld ter somma van 18,90. IV. Voorstel van B. en W. tot nadere regeling der jaarwedden van onderwijzers. Wordt voorlezing gedaan vhd eene ontwerp verordening van B. en W waar bij de jaarwedde van onderwijzers en onderwijzeressen zonder acte in de nutti ge handwerken voor meisjes op 500 wordt gebracht, die, van onderwijzeres sen met n. h. op ƒ550; de jaarwedde van den onderwijzer Geelhoedt wordt eveneens op 55Ó gebracht, terwijl nog wordt bepaald dat de tegenwoordige ti tularissen hunne tegenwoordige jaar wedde behouden gedurende 1894. Dhr Van de ReeIk vind het nogal een groote stap en bezwarend voor de gemeente. De voorz.Dat is wel zoo, maar men moet toch met de tijden mee, en wellicht kriigen we er nog geen voor dat tracte ment. Dhr Geelhoedtlk vind het onbillijk dat de onderwijzers, die nu in functie zijn, minder hebben dan zij, die er dit jaar bijkomen. Hij zou 't zoo zetton, dat, wanneer er een onderwijzer bijkwam de tegenwoordige ook 500 kregen, 't Is wel nadeel voor de gemeente, maar het is z. i. toch billijk. Dhr De Klerk Kan niet opgeroepen worden voor 450 en met '95 500. Dhr Van de Ree zou liever zieu dat de onderwijzer Geelhoedt 550 kreeg en de andere 450. De voorz.Ik zal het in stemming brengen. Dhr GeelhoedtIk zou liever eerst in stemming willen gebracht zien de wjj ziging die wij in het ontwerp willen brengen, want als de ontwerp-verordening eens aangenomen wordt, be voort.ia, dan is ze aangenomen. Het voorstel - Geelhoedt om wijziging te brengen in het vooistel van B. en W. wordt met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Voor stemden de hb. Geelhoedt Van de Ree en Klerktegen de hh. Kraker, Dekker, Kiemens en de voorzit- t ei- De voorz.leest 4 namen voor die al len voor hebben gestemd, waaronder hij zichzelf ook noemt en vraagt nu weder keerig, noe 'r, nu is. Dhr De Kraker zegt gestemd te heb ben om het ontwerp te Jaten zooals 't is. Dhr Van de ReeDus Kraker heeft tegen wijziging gestemd. Dhr DekkerJa, de wijziging is van de hand gewezen. De voorz. zegt ook tegen" te hebben De voorz.Nu 't ontwerp. Dhr Van de ReeIk meen dat dit is aangenomen, Burgemeester, en als 'taan genomen is, wat wil je dac nog doen De voorz.Neen, neen de wijziging alleen is afgestemd. Het ontwerp wordt, in stemming ge bracht, aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Voor stemden de hh. Kraker, Rie mens, Dekker en de voorzittertegen, de hh. Geelhoedt, Van de Ree en Klerk. V. Ontwerp-adres van B. en W. ter bekoming van Subsidie in de kosten van de uitbreiding der havenwerken. De voorz. deelt mede dat de begroo ting 14811 is. en verzoekt hh. Raads leden de teekening te wilien inzien, waar aan werd voldaan. De voorz. vraagt of nog iemand hier omtrent iets te zeggen heeft, anders wil hij het in stemming brengen. Dhr GeelhoedtIk stem volkomen met het adres in, maar zou daarin toch een paar kleine wijzigingen willen opgeno men zier.. Ais reden die den Raad heb ben genoopt subsidie van Rijk en pro vincie te vragen wordt onder andeien sub 2 opgegeven »Wat de betaling der kosten betreft, de gemeente is niet bij machte deze zeif te drager,." Hier zou dhr Geelhoedt willen tussoben voegen de woorden»zonder buitengewone maat regelen." Onder 3 wordt gezegdWanneer de bedoelde werken door de gemeente moes ten werden bekostigd, zoodat het onder houd met de renten en de aflossing eener geldleening uit de opbrengst van haven gekien moesten worden bestreden, dan zou de heffing tot eene aanzienlijke hoog te moeten worden opgevoerd, bezwarend voor landbouwei en handelaar, die de nadeelen van hooge havengelden te dragen hebben. Hieibij zou dhr Geelhoedt willen voe gen het woord »schipper," dus zou men dan moeien K-zen „bezwarend voor schip per, landbouwer er.z." De voorz. denkt dat de landbouwer 't meeste wel moet betalen. Dhr Geelhoedt en Van de Ree zijn van oordeel dat liet voor den schipper ook bezwarend is. Dhr Van de ReeAls de schippers een veilige ligplaats hebben kunnen ze betalen ook. Dhr GeelhoedtAls P. de Rooij een schip koler, uit de Ruhr laat komen kost dit hem 400, en hij heeft me verze kerd dat diezelfde schipper voor ƒ0.50 per last minder wil varen, als Zaamslag eene goede haven heeft. Wat kan bijv. een schipper bij ruw weer niet verspe len aan touwen en trossen. Maar dit doet alles niets ter zake lk stem geheel met het adres in als die twee wijzigingen er in opgenomen zjjn. Het voorstel van dhr Geelhoedt tot wijziging wordt nu in stemming gebracht en tnel 4 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden de hh. Kraker, Geelhoedt en Van de Ree tegen de hh. Dekker, Riemens, Klerk en do voorzitter. Dhr GeelhoedtNu stel ik toch voor punt 3 te doen vervallen, daar dit in strijd is met punt 2 (zie boven), want punt 2 zegtde gemeente kan 't niet doen en art. 3 zegt de gemeente kan 't wel doen Dit wordt eveneens in iornming ge biacht en verworpen met dezelfde stem-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3