5 Iöf Jaarg. Gezocht en Gevonden. No. 832. Woensdag 23 I89i. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeu wscli-V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. Landhon w. 22. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE ure». Wij ontvingen van den Secretaris van de „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" het volgende Het is U bekend, dat in het begin van dit jaar van wege de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en veeteelt in Zee land onder hare leden op zeer ruime schaal eenige vraagpunten zijn verspreid, betrekking hebbende op teelt van suiker beetwortelen in onze provincie Het doel daarvan was om uit de ge gevens, op deze wijze bijeenverzameld, te geraken tot beantwoording der vraag „of er mogelijkheid zoude bestaan om in Zeeland, of althans voor Zeeland, want de stichting eener fabriek in Noord Bra bant nabij de grenzen van Zeeland zou de geen bezwaar opleveren eene beet wortelfabriek op coöperatieven grondslag op te richten". Bij de beantwoording dezer vraagpun ten heeft men niet die warme belang stelling ondervonden, waarop het belang rijke onderwerp recht had toch werd daar door de wetenschap, verkregen, dat, bij voldoende medewerking, goede kansen bestaan om het beoogde doel te bereiken. Het Hoofdbestuur van de Maatschappij voornoemd heeft dan ook in de gewone voorjaarsvergadering niet geaaizeld, om het aangevangen onderzoek te doen voort zetten en eene bepaalde Commissie daar toe aangewezen, bestaande uit het Uit voerend deel van het Hoofdbestuur en de heeren Dr A. J. Swaving, K. J. A. G. baron Collot d'Escury en C. J. Hocke Hoogeboom. Deze Commissie vergaderde den 25 Mei jl. en heeft hare bevinding in een twee tal conclusion nedergelegd. Het oprichten van eene of meer groote fabrieken voor geheel Zeeland is gewenscht. Tot toelichting dezer stelling diene het volgende Uit liet onderzoek van het water op verschillende plaatsén in de provincie is gebleken, dat binnen de provincie voor zeker op éene plaats het kanaal van Terneuzen naar Gent zeer bruikbaar water te bekomen is, terwijl ook dit het geval is in de provincie Noord-Brabant op eenen afstand, die geen bezwaar op levert. Uit de verstrekte gegevens heeft men voorts gezien, dat jaarlijks in Zeeland eene uitgestrektheid van minstens 4000 hectaren met beetwortelen wordt be zaaid, dat de opbreDgst dooreen geno men kan geschat worden op 30000 kilogram per hectare, terwijl het suiker gehalte afwisselt tusschen ae 121/, en 13 pet. Eindelijk kan uit de verschillende me- dedeelingen worden opgemaakt, dat men vrij algemeen wenscht mede te werken, om tct eene meer billijke verdeeling te komen van de winsten, die de verbouw van suikerbeetwortelen oplevert, tusscoen den verbouwer en den fabrikant. Om dat doel nu te bereiken kan men niet volstaan met de oprichting eener kleinere fabriek te beproevenwelke slechts plaatselijk nut zoude geven, maar moet men ti achten te geraken tot de oprichting van eene fabriek op groote schaal, die jaarlijks de opbrengst van 1300 a 1400 hectaren beetwortelen te harer beschikking hebbende, naar de zoo even genoemde gemiddelde opbi engst NAAR HET HOOGDUITSCH VAN «OL.O BA1HCSH DOOR A. A. v. W. Het toeval was het haar dan zoo onaangenaam, hem iets verschuldigd te zijn, of was zjj zoo bescheiden, dat zij m het geheel niet dacht aan de moge lijkheid, dat hij belang in haar kon stel len. Ach, welk een groot belang stelde hjj in haar en hoe langs reeds Die arme mevrouw, begon zij opnieuw, naar hare manier steeds aan een ander denkend, hoe goed dat gij nu medegaat. Ik hoop dat zij, als zij ons beiden ziet, weer moed zal schappen. Zij waren nu de plaats des onheils zoo dicht genaderd, dat zij, in weerwil van de menschenmassa, welke de atgezette ruimte omringde, zien konden, dat het vuur zich beperkt had tot het eerst aan getaste huis, dat geheel der vernietiging scheen prijsgegeven. Met. moeite gelukte het Erwin, zich het recht te verschaffen om de dame aan zijnen ar,n a's een ^e" woonster veilig tehuis te brengen. Tot hiertoe had haar arm met inspan ning van al haar wilskracht bedaard op den zijne gerust, nu vlood zij z:ch los rukkend de trappen op naar het portaal, waar de oude Sabina radeloos en bevend te midden van een hoop kleedingatukken en glaswerk stond, waarvoor zij geen red der kon vinden, daar de helpers zaken van meer waarde te redden hadden. Er- win begon nu alles te regelen en of schoon bij zijn oude vriendin ook veel bedaarder vond, dan hij gedacht had. zoo werkte toch zijn komst als het verschij nen van den veldheer op de strijdplaats. Hij gaf bevelen en regelde overal en de vaak beproefde zelfstandigheid van het jonge meisje vlood ditmaal heen in het zoete, lang ontbeerde gevoel, een be schermer en raadgever te hebben Toen de hoog opgaande vlammen ein delijk verflauwden en alleen nog hier en daar uit de rookende puinhoopen opflik kerden, keeide ook in het bedreigde huis de bedaardheid weder. De menigte, die zich op straat bevond, ging uit elkander, alleen de wachtposten hieven ter plaatse en alles werd stil. Erwin was de laatste die vertrok en ten eersten male lag daar in den toon, waarop hij Veronica goeden nacht wensch -te en haar aanbeval rust te nemen voor den uitgestanen angst, een innigheid en zachtheid, die haar hart trof als een lang- vervlogen klank uit schooner dagen. Hoe zalig was zulk een steun in de eene hoeveelheid van gemiddeld 40000000 kilogram beetwortelen zoude verwerken en de landbouwers in de geheele provin cie tot leveranciers zoude hebben. Te rade gaande met de regelen van den wisselbouw zouden dus 6 a 7000 hecta ren dienen te worden verbonden. Eerst wanneer op bepaalde toezegging en verbintenis ten opzichte van zoo danige oppervlakte kan worden gerekend, is er kans. dat bet kapitaal zal kunnen worden gevondenbenoodigd voor de stichting eener fabriek - maar ook niet eerderwant al moge meer dan één belangstellende in de provincie, ook zon der die zekerheid voor zijn kapitaal, be reid gevonden worden om eenige fondsen te verschaffen, een kapitaal als hier noodig is, kan niet worden saamgebracht, dan wanneer een degelijk onderpand kan wor den aangeboden. De tweede conclusie, waartoe de com- missie dan ook gekomen is, luidt als volgi In de verschillende afdeelingen der Maat schappij zullen landbouwers en grondeige naars beliooren te worden uitgenoodigd om zich te verbinden bij eventuëele oprichting eener coöperatieve beetwortel suikerfabriek gedurende een zeker aantal jaren de ver- eischte hoeveelheid beetwortelen te leveren bij welke verbintenis de minst mogelijke afwij king zal plaats hebben van de bestaande toestandenwat prijslevering en voorschot ten betreft.1" Deze conclusie vereischt, na hetgeen reeds gezegd is, weinig toelichting meer, alleen deze wellicht. De prijs, ten opzichte waarvan geene afwijking van dien, welken thans de fa brikanten geven, wordt voorgesteld - ure des gevaars, hoe heft de hand van den man spelend den last op, die de vrouw ten gronde buigt. Veronica schrok van haar eigen ge dachte was de zelfstandigheid, die na zoo wreede ontgoochelingen en verliezen haar niets meer had zij die mogen opgeven l 7. Zoo was het dan opgelost, het raadsel dat hem zoo lang reeds had beziggehou den en het was het instinct geweest zijns harten, dat hem reeds had aangetrokken tot de jeugdige eenzame kunstenares, nog eer hij de overeenkomst had kunnen ver gelijken, die haal' aard had met de gees tige schets, die zij argeloos had ontwor pen van zichzelve, toen zij hare geheim ste godachten en gevoelens had toever trouwd aan de bladen van haar dagboek. Als een kostbare schat, dien hij geroepen was te ontdekken, lag deze reine jonk vrouwelijke ziel voor hem dat eene, dat laatste ideaal zijns levens, was hem trouw gebleven. Had eene zekere onverschilligheid voor heen afbreuk gedaan aan de frischheid van zjjn geest, nu vertoonde zich in hem een levendigheid en veeikracht, die be wees dat deze vermogens alleen geslui merd hadden en nu streefden naar een bewust, zij het ook verbolgen doel. Hoe stout en koen had hjj eens den strijd ondernomen met het leven, hoe ze- wordt natuurlijk in een later vast te stellen evenredigheid verhoogd door de uitkeering van het aandeel in de door de fabriek te behalen winst, welke winst thans alleen den fabrikant ten goede komt. Volledigheidshalve ga hierbij de me- dedeeling dat éen lid dei commissie zich niet konde aansluiten bij de beide ge nomen conclusiën. Dat lid beaamde wel de wenscbelijkheid van de oprichting eener groote fabriek, maar zoude ook van de oprichting van kleine fabrieken de verlangde gevolgen verwachten, ter wijl hij de meening was toegedaan, dat eerst, wanneer geregeld was de wijze, waarop de eventueel op te richten co- operatieve fabriek zoude worden samen gesteld, de uitnoodiging tot de verbinte nis om beetwortelen te leveren dien de te worden gedaan. De opvatting der overige leden der commissie was echter deze, dat het niet op den weg ligt dezer commissie een afgewerkt plan van eene coöperatieve suikerfabriek over te leggen zij is alleen belast met het opsporen van middelen om te geraken tot coöperatie bij het stich ten var, beetwortel-suikerfabriekenzij stelt zich dan ook voor om, wanneer aan de oproeping in deze circulaire op ge noegzame wijze is voldaan, eene alge- meene vergadering te beleggen van die genen, W6lke zich schriftelijk bereid ver klaard hebben om mede te werken tot het stichten eener coöperatieve beetwor tel suikerfabriek voor Zeeuwsche land bouwers. Door deze vergadering zal eene commissie moeten worden benoemd, aan welke zal worden opgediagen een afge werkt voorstel uit te brengen daarna genrijk was hij te vooischjjn getreden uit de smarten en dwalingen, vervolgingen en ontberingen. Innerlijk en uiterlijk was hij een vrij geworden man en nu hij oog in oog stond tegenover haar, nu aarzelde hg om haar te bekennen U heb ik gezocht Zou zij zich ook geven, zou dat bitter misleide licht kwetsbare bart ten tweeden male vertrouwend zich overgeven, om onder de stralen eener echte warme liefde opnieuw te ontluikeu Nöoit kleurde een blos van vreugde hare bleeke wangen, nooit schitteiden hare zachte oogen met meei deren glans als hij verscheen en noch blijdschap, noch hoop sprak uit haie bedaarde gelaatstrekken, maar alleen de vriendelijkheid die zij ie dereen betoonde, den hoogste zoowel als den laagste. Maar stiller werd zjj, naarmate hg ver trouweljjker en opgeruimder scheen en mevrouw Charlotte zeide, dat hare liede ren verstomden. Veel zeldzamer bezocht zij in het schemeruur zijn oude vriendin, wat hg regelmatig volhied. Maar steeds als hij zich hierover beklaagde, had zij een geloofwaardig voorwendsel. Intusschen zorgde hij voor den aanbouw van het landgoed met in het oog vallen den ijver. Met de lente, met bloemen geur en vogelenzang wilde hij bet be trekken, zoo zeide mevrouw Von Marz- dorf lachend en met geheime beteekenis tob hare bekenden.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1