Rechtszaken. hemengd Nieuws. de gemeentebegrootingen door burg. en weth. aan de gemeenteraden worden aangeboden. Voor de raming van de opbrengst der vergunningsrechten zal ge let behoorbn te worden op art. 6 dei- drankwet, volgens hetwelk bedoelde rech ten voor elke localiteit met 1 Mei 1895 niet minder mogen bedragen dan f 25 De inkomsten der gemeente zullen der halve eene verhooging ondergaan van 5 voor elke vergunning, tenzij beooeld minimum nu reeds bereikt is of locali- teiten worden aangetroffen, waarin geen sterke drank wordt verkocht of geschon ken tusschen Zaterdagavond zes uur en Maandagmorgen zes uur, in welk laatste geval de v u hooging slechts 3,75 per locaiiteit zal bedragen. In Zeeland be staan 1191 vergunningen, zoodat mag worden aangenomen dat over 1895 en volgende jaren telkens minstens 5000 meer in de verschillende gemeentekassen zullen vloeien dan over 1894 en de daar aan voorafgegane vier vorige jaren. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat, blijkens eene telegrafische mededeeling van den gezant te Brussel, het hulptolkantoor de Tromp (Stekene) voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zal zijn opengesteld op Vrijdag 20 Juli e.k. van 9 tot 11 uren des morgensin plaats van Zaterdag den 21sten. Door B. en W. is bij den Rotter damschen gemeenteraad een ontwerp verordening ingediend, waarbij evenals vroeger by het heerschen de: longziekte in het spoelings-district. B. W. gemachtigd worden, met het oog op bet heerschen van mond en klauwzeer in naburige gemeen ten, de veemarkt in twee afdeelingen te splitsen, nl. een voor verdacht en een voor gezond vee. Persoverzicht. In de Standaard komt een hoofdarti kei voor, dat met ingenomenheid gewag maakt van een circulaire, door niet min der dan 105 parlementsleden geteekend, en verzonden aan de voornaamste En- golsche bladen, bevattende het verzoek om zich zooveel mogelijk te onthouden van uitvoerige mededeelingen over mis daden, vervalschingen, rechtsgedingen en in een woord al wal met het kwaad in de maatschappij rechtstreeks of zijde lings in verband staat. De St. wijst erop. hoe in Zwitserland dé bladen zijn overeengekomen, sensatie piocessen, moordaanslagen en dergelijke slechts beknopt mede te deeien boe in Fiaokrijk een voorstel bij de Kamer is ingediend om eenvoudig de schadelijke mededeelingen in de bladen te vei bieden en ooe de Morning Herald in Amerika van misdrijven en wat daarop betrekking heeft, .slechts vluchtig melding maakt. Zij is met dat streven sterk in genomen Ziehier een tiagment waar uit blijkt hoe de schrijve: van het ar de gravin heeft gelijk, ons opmerkzaam te maken op het gedrang, het rijtuig zou niet veel vooruitkomen en zelfs die be schutting dunkt mij onvoldoende. De da me zal aan mjjn arm hel snelst en ze kerst vooi uitkomen. De gravin trad hult beleedigd, half ver wonderd terug verwonderd, daar zij vol strekt geen rede kon vinden voor de vrien delykheid, die Erwin bewees aan dit be scheiden en volstrekt niet schoone meisje, dat zelfs niet tot het gezelschap behoorde. We zullen toch wel mogen tekenen op het genoegen u hier aan tatel terug te zien, daai het niet al te ver hier van daan is? viaagde zjj eenigszins ontstemd. Tot mjjn leedwezen zal ik mij waar schijnlijk dit genoegen moeten omzeggen, mevrouw de gravin Als ik mejuffrouw Elbing veilig heb thuisgebracht dan houdt een andere plicht mij daar terug. Mijne trouwe oude vriendin, de bescherm ster mijner jeugd, woont namelijk in het bewuste huis en deze heelt ongetwijfeld het recht om in deze ure van angst op mij te rekenen Hij gaf zich geen tijd tot verdere ver- tikel over de zaak denk! „We hebben vaak gehoord en gelezen van den invloed, dien een verkeerd boek oefende, vooral op jongelieden, die er door gebracht weiden tot goddeloosheid, onze delijkheid, misdaad. Doch de dagblad- pers is vooral in onze dagen het boek, vaak het eenige voor duizenden, hun lectuur. Vandaar dat juist die pers zoo veel invloed ten goede, maar ook ten kwade kan hebben en dit doet zij als ze het kwaad en de ongerechtigheid een hoofdplaats, ja men zou zeggen een ee replaats geeft ir. haar kolommon. Wel is dit laatste in den regel de bedoeling niet. Men wil vooral lezers trekken, de nieuwsgierigheid voldoen, „nieuw" ge ven, gevraagd en gelezen worden. Maar met dat al doet het kwaad zijn werking en do gevolgen blijven niet uit. Men kan in billijkheid niet eischen, dat de peis van de dingen die wij be doelen, geheel zwijgt. Maar wat we wel mogen vragen is, wat in het. buitenland thans, gelijk we aantoonden, overal eisch begint te worden dat niet louter gere kend worde met een verkeerde nieuws gierigheid, met het prikkelende, maar dat men bij elk stuk 'tis zeker erg ouderwetscl) - de viaag van den Hei- delbergschen Catechismus stellewat nat nu dit alles. Dan zal er veel ver vallen, maar ten slotte ten bate van hen die lezen." Wenschelijk acht hij het, dat de Ne derlanders niet afwachten een wettelijke regeling vaii het onderwerp. „De pers in het algemeen stelle zich veeleer, waar het de dingen geldt die we bedoelenj de vragen Waartoe is de uitvoerige mededeeling goed wei ken wo ook het kwaad in de hand Is onze roe ping voor te lichten, te verbeteren, of wel kur.simatigen honger op te wekken, overprikkelde gestellen te voldoen." AXEL. tien 20 Juli 1*04 Tot predikant bij de geref. kerk A alhier is beroepen de WelEerw. heer A. Doorn, Theol. cand. te 'sGravenhage. De heer mr N. G. Pierson, minis ter van fiinanciën in het afgetreden ka binet Tak - Van Tienhoven, heeft gisteren enkele uren in onze gemeente vertoefd. In een tuin alhier is een aardap pelstruik gerooid, waaraan 43 knollen za ten, waaronder 25 groote eetaardappelen. Aan Ge openbare lagere school te Zuiddorpe ia tot onderwijzeres benoemd mej. Otten te Stevensweert. Predikbeurten te Axel Z n tl a <r 22 Jul i. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 uur: Ds J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondmaal). Nam. 2 uur: Ds J. B T. Hugenholtz. (Nabetrachting). klaringen, daar een bediende binnentrad die zeide, dat juffrouw Elbing gereed was. Het is weliswaar een eenigszins verge dreven gehechtheid aan zijne oude veel- ei.ichende vriendin, maar in allen gevalle is het toch een verklaring, zeide de gra vin tot meviouw Von Marzdorf, die in weerwil van haar eigen ergernis, een zeker leedvermaak niet kon onderdrukken. Ware dit jonge meisje, dat hij zoo uit drukkelijk in bescherming meent, niet zoo leelijk, dan zou men kunnen denken, dat zij hem bevalt. Intusschen stapte het jonge paar in de volle straten snel en zwijgend voort. Het alarm had zich verplaatst naai de voor- btad, de brand signalen waren verstomd, maar bjj het omslaan van een hoek zagen zij een rooden gloed aan den hemel en Erwin voelde den arm van het jonge meisje, die op den zijne rustte, licht beven. Onwillekeurig trok llij haar dichter tegen zich aan. Er ligt een strook tuin tusschen de huizen, waardoor ze gescheiden wor den, zeide hij troostend, de hulp na het eerste alarm is uitstekend geweest. Ge moet zoo niqt beven, eer ge weet, of er Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uurLezing eener Leerrede. Kerk B. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uurDs P. W. J. Wolf Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgesproken de V., oud 44 j., werkman te SintJansteen, wegens mishandeling, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. F. B., oud 20 j., werkman te Sint Jansteen, wegens mishandeling, veroordeeld tot f10 boete of' 10 dagen hecht. J. v. d. V., oud 24 j., schipper te Ossenisse, wegens mishandeling, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. P. v. D., oud 16 j., schippersknecht, te Ter Neuzen, wegens mishandeling, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. A. de S., oud 19 j., schippersknecht te Ter Neuzen, wegens storing der orde, huisvredebreuk en bedreiging van een beambte, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Ann de N. R. Ct. ontleenden wij dezer dagen het belicht nopens een er gerlijke mishandeling, een kind aangedaan te Kouten in Friesland, 't Blijkt dat de correspondent zooals meer gebeurt in deze dagen van overdreven jacht op sen satie berichten zijn fantasie heeft laten werken of op praatjes is afgegaan Na der woidt aan de Zwolsclie Ct. van dit feit de volgende beschrijving gegeven. De landbouwer V. aldaar had voortdu rend veel overlast van de schoolkinderen die o. a. in zijn boomgaard de vruchten onrijp van de boomen sloegen, om in dien boomgaard te komen, de heggen vernielden enz., enz. Om die kindei en dat nu eens voor goed af te leeren heb ben de iochter en de dienstbode van V. éen van die kinderen onverwachts te pakken gekregen en in de schuur vast gehouden. en wel is waar vastgebonden om het wegloopen te beletten. V. heeft toen zelf den onderwijzer laten roepen, zeggende, dezen op het meisje wijzende: meester daar staat er al een", waarop deze antwoordde»dan zou ik ze nog maar wat houden," - de onderwijzer had niet eens gezien, dat het kind vast gebonden was. Het meisje zegt wel t£ zijn geslagen doch bi] het gehouden on derzoek is van mishandeling niet het minste bewijs verkregen. Ook is vol strekt niet gebleken, dat het kind zoo danig was gebonden, dat de voeten ter nauwernood den grond raakten. De geheele geschiedenis komt in hoofd zaak hierop neer, dat men den kinderen eenigen schrik wilde aanjagen, opdat ze later baldadigheden als bovenvermeld zouden nalaten. Sinds ruim een week is de heer werkelijk gevaar bestaat. Ongetwijfeld heeft brand iets ontzettends, maar ik ge loof, dat gij toch uwe tegenwoordigheid van geest behouden zoudt, al was het gevaar grooter, dan ik het nu schat. Hebt ge ooit een brand van dichtbij gezien Ja, van zeer nabjj, zeide zij, ik ver keerde in zeker opzicht eenmaal persoon lijk in gevaar. Dit is nog zoo heel lang met geleden het was vóór eenige maan den in Hamburg, waar brand ontstond in het hotel, waarin ik rnjj op de doorreis bevond. Erwin beefde zoo, dat zij het bemeikte. Doet ge een misstap vraagde zij be zorgd Neen, o neen, zeide hjj den juichtoon onderdrukkend die zjjn mond wilde ont snappen. Maar hoe wonderlijk, ook ik bevond mij dien nacht daar en zoo ver verwijderd van de plaats, waar nood en gevaar ons beiden Iredreigden, heeft het toeval ons hier te zamen gebracht. Naar ik hoop heeft de bewuste brand u geen schade berokkend Ik heb weinig dingen veiloren maar ik miste papieren, die mij dierbaar wa Timmermans, een rentenier, wonende te Geidermulsen, spoorloos verdwenen. Naar alle zijden, bij zijn familie te Steenwijk is naar hem geïnformeerd, echter zonder eenig resultaat. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Te Akkerwoude in de gemeente Dantumadeel viel het 3jarig dochtertje van den cichoreifabrikant Annema spe lende in de zoogenaamde wasch. De moeder het ongeluk ziende sprong te water, om het kind te redden, met het droevig gevolg dat beiden in de diepte verdwenen en na eenigen tyd levenloos worden opgehaald. De heer G. van Deth meldt dat hij den strijd tegen Neerbosch hier op geeft om dien te gaan voortzetten »aan de andere zijde van den Oceaan, in A- merika, waar een roep om recht nooit onbeantwoord blijft." Over ongeveer drie maanden zal hij terug komen om Van 't Lindenhout »de onechtheid van al die mooie getuigenis sen voor de voeten te slingeren." Dat klinkt nu heel fraai, maar met het oog op het rechtsgeding dat morgen (Zaterdag) voor de rechtbank te Middel burg tegen den heer Van Deth wordt gevoerd, geeft zulk een vertrek nog al gegronde reden tot denken. Bij de brug te Aalsmeer is 't vaar tuig van schipper De B., met vracht van Amsterdam komende en bestemming heb bende naar 's Hagc, achter de sleepboot tengevolge 't losmaken der ti ossen vau achter ingevaren met noodlottig gevolg, dat 't binnen enkele oogenblikken is ge zonken. De opvarenden, die alles hebben verloren, zijn met moeite gered gewor den. Van wege 't polderbestuur van de Haarlemmermeer zal 't vaartuig gelicht worden. Terwijl Dinsdag een sleepboot op de Waal nabij Herwijnen stroomafwaarts voei. brak een sleeptouw van een ach lerhangend schip, 't welk met een ge weldige kracht tegen de tjalk Van Veen uit Gouda gierde. Laatstgenoemd schip kreeg daardoor een gat in den voorsteven en zonk even buiten het vaarwater op den rand van een zandbank, waar slechts weinig water staat De lading aardap- polen heeft men gedeeltelijk uit het vol- geloopen schip gered. Het vaartuig is niet verzekerd. De schipper, B. L. van Veen, was dien dag wel ongelukkig, 's Morgens bij de afvaart viel hij over boord, doch redde zich. Men seint aan de Amsi. D. v. N Dinsdagmorgen pleegde een behangsel knecht een moordaanslag op zijne vrouw, van wie bij gescheiden leeft. De vrouw is naar het Gasthuis vervoerd, haar toe stand is bedenkelijk. De man is nog niet door de politie gevonden. N..der meldt men Dinsdagmorgen te 7.30 werd te 's Her togenbosch het volgende familie-drama afgespeeld. Zekere J. Bat tels, kamerbehanger, ont moette zijne vrouw van wie hij rpeds 6 weken gescheiden leefde, in de le Nieuwstraat. Hy verzocht haar weder bij hem te willen komen wonen. De vrouw weigerde echter, waarop Bartels haar met een mes 3 steken in den hals toe bracht. B. wierp daarna zijn mes weg en nam ijlings de vlucht. Te Amsterdam ontstak eene oude dame, die door een jongen werd uitge scholden voor „tooverlantaarn", daardoor ren, zeide zjj met een lichten zucht. Ik had genoeg werk oai mijne oude Sabina naar beneden te helpen, die een verdie ping hooger in het achterste gedeelte van het huis sliep en van schrik geheel in de war was En intusschen had men mijn koffer op de straat geworpen. Het is na tuurlijk, dat langs dezen weg veel verloren raakte en daaioin is h6t noodzakelijk, dat ik huiswaarts keer en ik ben het toeval dankbaar dat de plicht u denzelfden weg heenvoert. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2