No. 851. Zaterdag **11 Juli 18JH. 10e Jaarg. Gezocht en Gevonden. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaander en. F. DIELËJHAN, AXEL. Buitenland. 2i. FEUILLETON. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel raeer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE nren. In den laaisten tijd is er weer twijfel gerezen, ofOaserio den moord op Carnot wel pleegde ingevolge een anarchistisch complot. Men helt meer en meer over tot het vermoeden, dat hij de misdaad alleen op eigen initiatief volvoerde. Den dag te voren eerst we'd hij door zijn patroon te Cette, den bakker Viala, ten gevolge van een twist weggezonden. Maandagavond ontstond niet weinig ontsteltenis in de Lobbies van het Britsch parlement op het gerucht, dat nabij een der ingangen een moordaanslag was be proefd. Eeue dame, mrs Sandys, de vrouw van een hcogleeraar der universiteit van Cambridge, die aan den ingang der St. Stephen's Hall in haar cab zat te wach ten op sir Richard Temple, die haar net parlementsgebouw zou lateu zien, zag plotseling een individu op haar afkomen, een mes inde hand, met de oogenschljn- lijke bedoeling haar te vermoorden ofte dooden. Gelukkig werd dit voornemen belet door een voorbijganger en een jong po iitieagent, die zich van den verdachte meester maakten. Onder de afgevaardigden wekte dit voorval, vooral door de gelijkenis welke hel met den moord op Carnot biedt, groot opzien. In het eerst liepen er de onzinnigste geruchten en was de dame wel tienmaal vermoord, tot eindelijk het feit tot zijn ware beteekenis werd te ruggebracht. en allen langzamerhand be grepen, dat men te doen had met een gewone misdaad. De keizer van Duitschland is tegen- NAAK HET HOOGDÜITSCH VAN UiOliO BAIJUWD DOOR A. A. v. W. De eerste mededeelingen luidden tegen strijdig, maar hierdoor werden twee fa milies verontiust, wier woning iu de na bijheid lag en die naar huis verlangden. De gravin was troosteloos over deze on aangename stoornis, maar met al de bemin nelijkheid, welke zij ten toon kon spreiden, gai zij bevel in te spannen, opdat geen vertraging plaats zou hebben, ingeval een der berichten waarheid zou bevatten. Eenigen der heeren, waaronder ook Er- win, waren intusschen zelve naar beneden geijld, daar bet rumoer toenam, het brand alarm onophoudelijk weerklonk en juist de eerste brandspuit voorbijreed. Van de brandweermannen verkreeg men zekere tijdingde plaats des onheils was veraf gelegen in de Maria-voorstad en geen der aanwezigen werd nn bedreigd, zooals de gravin met een vergenoegd lachje aar> het gezelschap verkondigde. Niemand! Aan Veronica had zij of niet gedacht, öf er geen acht op geslagen. Zij woordig voor zijn genoegen op reis in het noorden van Europa. Op zijne doorreis naar Varzin werden vorst Bismarck te Berlijn door zijn ver eerders de jaarlijks gebruikelijke ovaties gebracht. Op de toespraak van een student ant woordde de ex-rijkskanselier met een lofrede op de hoofdstad»Het verheugt me van narte zeide hij dat ik telkenmale vriendelijk word begroet te Berlijn en bijzonder doet het me ple zier, wanneer er ook burgers tot mij ko men van de universiteit, tot welke ix zelf heb behoord. Toen ik naar Berlijn kwam, was ik zeven jaar oud. Elke plek hier vertegen woordigt voor mij een stuk verleden. Hier was ik schooljon gen, referendaris, minister. Ik vertoefde altoos gaarne te Berlijn, hoewel ik op het land ben grootgebracht. Ik ben met de stad samengegroeid, al staan mijn wortels buiten. Ik heb Berlijn al ge kend toen het nog geen enkel trottoir had en er in de Friedrichstrasse van de Beurenstrasse tot de Kochstrasse geen enkele winkel was te vmden. Toen ik hier student was, wist ik in Berlijn zoo goed den weg, dat ik best huurkoetsiei had kunnen worden, wat tegenwoordig niet meer gaan zou. Berlijn is me uu, politiek en sociaal, boven het hoofd ge groeid. Politiek denk ik onder menig opzicht anders dan de meeste Berljjners. maar toch heb ik mijn Heimats-gevoel foor Berlijn behouden." Met een driewerf „Boch" voor Berlijn eindigde de vorst zijne korte rede. Hij zag er goed uit. Bij de beraadslagingen over de wets ontwerpen tot bestrijding van het anar- werd eerst opmerkzaam, toen zij in de zijkamer een levendig gesticuleerende groep heeren en dames bemerkte, de laatsten nog in hare schilderachtige costumes. De zen omringden een jong meisje, gekleed in een donkerzijden japon, dat in haar eenvoudig toilet volstrekt niet scheen te passen bi] die schitterende menigte. Er wins hooge gestalte stak boven allen uit en hij sprak zoo levendig tot de beschei den jonge dame, dat de gravin vo! be langstelling nader trad. Ach, mama, bedenk eens welk een on geluk, de brand is in de onmiddellijke na bijheid van mejuffrouw Elbings woning, riep de kleine Melanie haar tegen, wjj zijn geheel ontsteld en radeloos. Ik niet, lieve gravin, zeide Veronica gevat, ik moet echter dadelijk heen. Heen nep de gravin uit op weinig beminneljjken toon, die hare verbazing moest uitdrukken, maar mijn lieve juffrouw dat kan u toch onmogelijk ernst zijn Gi] zijt stellig toch geassureerd wat heeft een dame in uwe omstandigheden ik bedoel eene alleenstaande, zeide zij, hare hoogmoedsfout verbeterend, dan te verliezen, wat de assurantie u niet terug schenkt Neen mejuffrouw, vun heen gaan kan werkelijk geen sprake komen de laatste groep moet nog vertoond wor den en gi] zult begrijpen, dat ik na al de moeiten die gij ons met de costumes veroorzaakt hebt, nu ook iu bet belang chisme in den Italiaauschen senaat uitte een der senatoren de vrees, dat de ge dwongen verblijfplaats W6lke den ver oordeelden of verdachten zal worden aan gewezen, wel eens een middelpunt zou kunnen worden van propaganda. Crispi zeide hierop, dat de regeering van plan is, de gevaarlijkste anarchisten zoo ver mogelijk weg te zenden, namelijk naar de bezittingen in Afrika. Er was reeds een inspecteur van het departement van binneniandsche zaken uitgezonden om te onderzoeken welke plaatsen het meest geschikt zijn tot het doel Deze mededee- ling werd met levendige toejuichingen begroet. Voor de uitvoering van dit plan is reeds materiaal aanwezig. In een wijn huis voor de Porto Romana te Milaan is eeu- uil 30 personen bestaande anarchis tische bijeenkomst door de politie over rompeld. Alle deelnemers werden in hechtenis genomen Voor het meerendeel waren het jongelieden van 17 tot 22 jaar. Zij verzetten zich niet tegen hun arres tatie. Door de Fransche kamer is de beraad slaging begonnen over de wetsontwerpen tegen de „anarchistische propaganda." De tegenstanders der wet nemen deze geducht onder handen. Zij noemen het een dwangwet die de vrijheid aantast, onder het voorwendsel, de anarchie te onderdrukken. Men moest liever de po litie hervormen dan nieuwe wetten ma ken. Er bestaat niet langer verschil tus scnen de wetten van 'net tweede keizer rijk en die der republiek. Der regeering werd verweten, dat zij van den toestand gebruik maakt om zich wapenen te sme den tegen hare tegenstanders en dat zij mijner gasten, de groep wil voorgesteld zien. Een vluchtig rood bedekte een oogen- blik Veronica's bleeke wangen en een smeekende blik uit hare fluweelen oogen sloot Erwin den mond, die zjjne lippen reeds geopend had tot een scherpe aan merking. Het heeft mij veel vreugde verschaft, gravin Melanie een dienst te mogen be wijzen, mevrouw de gravin, zeide zij be daard, en ik betreur het, dien niet ver der te kunnen uitsrekken. Ik moet heen en wel dadelijk, mij ontbreekt de bedaard beid om hier te blijven ik heb er zelts het recht niet toe. Maar mijn God, wie en wat hebt ge dan tehuis riep de gravin uit ten hoog ste geërgerd en geheel vergetend, dat zij op een los gerucht voor hare standgenoo ten het rijtuig had doen gereedmaken, om geen tijd te verliezen. Een trouwe hoogbejaarde dienstbode en mijn have en goed, mevrouw de gravin, hernam zij. Ge zult in het geheel niet door het gedrang kunnen geraken juffrouw Elbing een dame alleen en zoo laat in den avond Want tot mijn leedwezen moet ik u de opmerking maken, dat ik op het oogen- blik geen mijner bedienden missen ka;i en O, wat ik u verzoeken mag, mevrouw de gravin, zeide Erwiu,die zijn toorn niet zich wil bedienen van verklikkers en leugenaars. Het ministerie heeft besloten alle a- mendementen, waardoor de tekst der wet wordt gewijzigd, te bestrijden, en vooral die amendementen, waarin de duur der wet beperkt wordt. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. bespreekt ditmaal de for mulieren voor de bedrijfsbelasting en wijst op de onduidelijkheid van vele der ge stelde vragen. Blijkbaar was het de bedoeling van den Minister, schrijft hij, om alJe hoofd- bepalingen der wet zoo beknopt moge lijk in de biljetten saam te vatten een denkbeeld, dat noodzakelijk op teleur stelling moest uitloppen. Men bedenke bovendien, dat deze formulieren worden toegezendon, niet aan 80 fi 100 duizend hoofden van gezinnen, maar nagenoeg aan elk huis worden uitgereikt, onver schillig of er voor den fiscus iets te ha- leu zal zijn of niet. In een der kamerstukken meen ik ge lezen te hebben, dat er aan d9 Lands drukkerij circa drie millioen exemplaren zijn besteld, en dat het onmogelijk was zulk een voorraad tijdig af te leveren, zoodat vertraging in de verspreiding het noodzakelijk gevolg moet zijn. Hier in den Haag zijn er, die begin Mei reeds biljetten in huis kiegeD en anderen, die daarop nog wachten. Men schrijft aan de M. Ct. In de volgende maand moeten, over eenkomstig art. 203 der gemeentewet, langer vermocht ie bedwingen, kom mij en mijn geslacht niet te na hoe zoudt ge kunnen denken, dat ook slechts een enkele onzer in deze bijzondere omstan digheden, de bescherming van een be diende toereikend zou achten voor de dame? Ik zal mij de eer niet laten ontuemen, haar zelf te geleiden. De gravin was door dezen ouverwach ten loop der zaken, welke haar Erwin ontroofde, zoozeer in de war gebracht, dat de ervaren vrouw voor een oogenblik verlegen was om een passend antwoord. Zij had zich zooveel beloofd van de ge volgen, die deze avond voor Melanie zou hebben en nu bracht eeu overdreven ga lanterie hem er toe, de zorg op zich te nemen voor deze onaanzienlijke schilde res. Neen, neen, mijnheer Von Marzdorf, on mogelijk, bad zij liet, besluit van mejuf frouw, als dit dan volstrekt niet te ver anderen is, mag geen verdure nadeelige gevolgen voor mij na zich sleepen. Ik heb ook reeds een uitweg gevonden, het rijtuig is gelukkig nog ingespannen en zal juffrouw Elbing behouden thuis biengen. Wat ik u verzoeken mag, mejuffrouw, draal niet en voor alles, doe mij geen leed door eeu bezwaar te opperen, dat ik niet wil doen gelden, zei Erwin dringend, toen Veronica zich met een afwijzend woord van dauk in het gesprek mengde, mevrouw

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1