No. 830. Woensdag 18 Juli 1891. 10e Jaarg. Gezocht en Gevonden. Nieuws- eu Advertentieblad ÖOJ voor Z e e u w sc h - V I a a n d e r e ii. F. MELKMAN, AXEL. Het vraagstuk der bemesting. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. nmnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. De zoogenaamde „mesttijd" is nauwe lijks voorbij, ot in landbouw- en handels kringen doet zich de viaag voor, betref fende hot aankoopen van meststoffen voor het najaarsseisoen en schijnt het derhalve thans geschikt een blik te wer pen op den stand der meststof prijzen. Chili-salpeter behoeven wijniet in aan merking te nemen, daar deze gelijk be kend is, door den grond niet wordt vast gehouden en derhalve slechts in hei voor jaar gebruikt zou moeten worden en wel daar, waar men het voor onvermijdelijk noodzakelijk houdt. Als phosphorzuurmest noemen wij in de eerste plaats ThomasslaJckenmeel. De prijs van deze meststof, waarvan de waarde, naar men weet, zeer velschillend beoordeeld wordt, heeft in den loop der jaren, jammer ge noeg eene belangrijke stijging ondergaan. Toen het er op aankwam de Thomas slakken in te voeren, boden de fabrikan ten het veelgenoemde meel voor (16 pfennige) 9V» cent per aan, heden is de prijs met 23 pfennige 131/» cent per °/0 genoteerd. Deze belangrijke prijsver hooging is nu wel is waar niet alleen aan grooter winstbejag toe te schrijven, want de prijzen voor ruwe slakken zijn tot 120 mark per wagon van 10,000 kilo gestegen. In elk geval moet echter de verdienste van slakkenmel groot zijn. Zelfs bij een prijs voor slakken van Mark 120, waarbij nog Mark 50 -80 voor maal- kosten komen, stelt zich de kostprijs van het slakkenmeel op Mark 200 voor den wagon, endaar de fabrikanten Mark 880 mogen nemen, blijven hun aan eiken 20. wagon ongeveer Mark 180 Aangenomen dat jaarlijks 60.000 wagons in Duitsch- land worden verbruikt, dan blijkt daaruit, dat de reusachtige som van 10-11 mil- lioen Mark winst gemaakt wordt, die zich over een betrekkelijk kleine groep ver deelt. De verplichtingen van de fabrikanten zijn wel is waar vrij belangrijk daar zij om hunne Vereeniging in stand te hou den, genoodzaakt zijn aile nieuwe voort biengingvan slakken op te koopen. Daar nu echter het zoogenaamde Thomas Pa tent niet meer van kracht is en de ver vaardiging van slakkenmeel dientenge volge hoogstwaarschijnlijk veel grooter zal worden, kan ook het geval zich voor doen, dat de Vereeniging, die den Duit- schen landbouw jaarlijks zulke fabelach tige sommen kost, ineenstort tengevolge van overgroote productie. Tot nog toe werd de zeer vast aan eengesloten vereeniging in zekeren zin gesteund door de houding van eenige proefstations, die niet ophouden slakken meel stoeds opnieuw aan te prijzen en onophoudelijk nieuwe deugden er aan te ontdekken. Een ander verwijt, dat wij aan deze Stations zouden wenschen te doen is, dat zij vóór de Thomasslakken en tegen andere meststoffen op bedenkelijke ma nier in het krijt treden. Wij herinneren hier slechts aan den strijd tegen de Phosphaatmeelen, inzonderheid tegen het phnsphaatmeel van een der grootste mest stoffabrieken Ons schijnt het welzijn van den land bouw veel beter daardoor beschermd, wanneer men de landbouwers aanraadt proeven op het land te nemen, dan zich NAAK HET HOOGDUITSCH VAN «OliO KAMUN» DOOK A. A. v. W. Een tehuis, zeide hij eindelijk, dat is het wat mij ontbreekt en mij onaange naam stemt, een tehuis op Duitschen bo dem ik wil er mij een koopen. Spoediger, dan hij gedacht had, kon bij dezen wensch beviedigen, waut nadat mevrouw Von Marzdorf zijn besluit had vernomen met een gelukkigen lach, waren er spoedig meer goede vrienden dan hg noodig had, met raad en vooi slagen bij de hand. Het toeval kwam daarbij zijne wenschen te huipe, een prachtig niet ver van de stad gelegen riddergoed was te koop wegens het verdeden der erfenis en de aanzienlijke uitgestrektheid lands, wel ke erbij behoorde, zou aan Erwin's werk zaamheid een voldoend arbeidsveld aan bieden. Reeds de bezichtiging, de aankoop en de daaraan verbonden werkzaamheden, de bouwplannen en veranderingen, welke hij wilde maken, gaven hem zijn trischheid eu bedaardheid weder en die jjver en lust tot scheppen, welke zijn eigenlijke natuur te voorschijn deed tieden, vei toonde hem in een nieuw beminnelijk licht. Wel hechtte men een bijzondere betee kenis aan deze plotseling ontstane werk zaamheid en stelde niet alleen belang in het huis dat hij bouwde, maar ook in de vrouw, die hij daarin zou brengen. Als Hortense zelis in stilte niet be vreesd was voor het gelukken harer plan nen, als zij integendeel hierin eene ver vulling harer verwachtingen zag, dat Er- win eerst een haar waardig verblijf schiep, eer hij naar hare hand dong, toch waren er lieden, die twijfelden aan hare over winning. Zij had de opvatting in den kring ha rer bekenden alleen eene eenigszins ver sterkte uitdrukking gegeven, als zij in den bewusten verkoop der schilderjj een nederlaag zag voor zich, en de moeder der jonge gravin meende gerechtigd te zijn, Erwin om deze beminnelijkheid op te nemen in den kring harer allernaas te vrienden. Zouder twijfel zagen velen in den aan koop der schilderij door Erwin nog wel iets meer dan eene uiting van zijn wel dadigheidszin en meende men, dat het hem ook wel te doen was geweest om het kunststuk in eigendom te hebben. De kunsthandelaar, die nu en dan een schil derij van Veronica tentoonstelde, zag in den jongen rijken heer Von Marzdorf een op bet hooge paard van de citraatoplos- baarheid te zetter., de Thomasslakken alleen te verheffen lot den zevenden hemel en al het andere slecht te maken. Kort geleden zpkien wijWie weet, of morgen niet zwart is wat heden voor wit wordt verklaard. Laat ons dus af wachten. In weerwil van alle waarschuwingen, welkö voor de slakkenmeel fabrikanten water op den molen zijn, neemt het ver bruik van het geprepareerd Phosphaat- meel langzaam maar gestadig toe. De prijs ervan is belangrijk goedkoo- per dan slakkenmeel en nu mannen als Grandeau en Freiherr von Liebig voor het verbruik van Phosphaatmeelen gepleit hebben is er niets mede verbeurd, proe ven te nemen. Dit laatste bevelen wij aan alle landbouwers aan. Het verbruik van Superphosphaten neemt steeds toe en is, nadat de prijs van het in water oplosbaar Phosphor- zuui zoo belangrijk gedaald is, bepaald te verkiezen boven slakkenmeel, bijzon der voor goede gronden. Toen men slakkenmeel invoerde, stond Superphosphaat 60-65 pfennings, heden is het voor 42 45 pfenninge verkrijgbaar. Ammoniak'Stikstof is sedert verloop van een iaar ongeveer 30 percent duurder geworden dientengevolge zijn ook Am moniak-Superphosphaten belangrijk hooger dan in de laatste jaren. Peru-Guano blijft in de Rijnprovincie voornamelijk in dio streken, waar aard appelen verbouwd worden, altijd een zeer gezochte meststof. De stijging der am moniak prijzen heeft haar -nog grooter debiet verschaft. Het is ook feitelijk een meststof, die hoe het ook met weer en kunstliefhebber, die de scheppingen van het jonge meisje bijzonder boog schatte. Er komen niet veel schilderijen van haar te koop, aeide hij, toen Erwin eens bij hein binnentrad, de dame legt het zachtkens aan, want zij heeft het goed. Maar als ge een liefhebber zijt, mijnheer Von Marzdorf, ik heb een prachtig stuk van haar. een schoone aquarel, het eeni ge inderdaad, waarmede ik u op dit oo- genblik van dienst kan zijn. Er was zooveel gesproken over den aankoop der groote schilderij en al raadde ook niemand de eigenlijke reden, waarom hij het kunststuk had aangekocht als een dierbaar aandenken, zoo was voor zijn gevoel toch reeds lastig dat gissen en praten, waarmede men zijne meest ver borgen gevoelens zocht bloot te leggen. De beweegreden, hem door den kunsthan delaar toegeschreven, was hem dienstig, om het nutteloos gepiaat te ontwapenen en veiheugd ging hij op den voorslag in. Het was een aquarel, een bloemstuk vol pracht en trischheid, zoo goed gelij kend, dat de kristalheldere droppelen op het lelieblad schenen te trillen. Ja, dat is inderdaad een kostbaar stuk, zeide de kunsthandelaar, zich verblijdend over Erwins verrukking, jammer dat ze zoo iets zoo zelden schildert. Dat wil zeggen, binnen eenige weken heb ik toch nog iets dergelijks te wachten, dit heeft ze mij stellig beloofd en zij is een dame grond gesteld moge zijn, in de meeste gevallen niet te kort schiet. Het is te betreuren, dat juist de Tho masslakken eene meststof naar achteren gedrongen hebben, die veel meer de aan dacht verdientwij bedoelen goed opge lost beendermeel. Als overwegende Phos- phorzuur-meststof (4 °/0 stikstof en 20% Phosphorzuur) is beendermeel bijzonder geschikt voor versche gronden, die niet zoo zeer behoefte hebben aan stikstsf. Het schjjnt, dat Caserio, de moorde naar van Carnot, zich geruimen tijd in 1893 heeft opgehouden in de Fransche departementen du Nord en Pas de Calais, namelijk te Hénm-Liétard, te Rijssel en te Roubaix. Een bakker in eerstgenoem de plaats beweert ten minste in het portret van Caserio den knecht te her kennen, die eenige weken bij hem in dienst was en zich „Louis" noemde. Toen hij in October 1893 zich te Hénin Liétard vestigae, kwam hij uit Rijssel. Louis sprak het Fransch niet vloeiend en met een sterk vreemd accent. Dik werf zong hij anarchistische liederen, doch hij had met niemand omgarrg, al leen ontving hij enkele brieven uit Bel- gie en beantwoordde deze. In liet al gemeen was hij stil en in zichzelf ge keerd. Hij hield eens een lofrede op Vaillant en verklaarde dat hij hetzelfde zou gedaan hebben als deze. Kort daarna verdween hij om naar Rijssel te ver trekken er. vandaar naar Roubaix. Hij vorrd hier een plaats bij een hakker eu maakte elke maand een geheimzinnige reis naar Rijssel. vol bewonderenswaardige betrouwbaarheid en zeer achtenswaardig Dat is echter een geschenk eu daarom nog een geheim en natuurlijk niet te koop. Erwin was aangenaam verrastde a- quarel was prachtig en de gedachte aan het jonge meisje bracht hem in een wel dadig harmonische stemming. Hg ging, gehoor gevend aan zijne gedachten, naar het huis in de voorstad zonder te bedenken, dat het evenwel een zeer ongewone tijd voor bezoeken was en hij vernam tot zijn spijt, dat tante Charlotte was uitgegaan. Beneden zong Veronica zacht en hel der, die innige klank lokte hem met won derbare kracht Een poosje stond hg luis terend op haar j.ortaal en overlegde, of hg zich bij haar zou laten aanmelden. Maar toen viel hem te binnen, dat zij dit eerste bezoek zonderling, wellicht onkiesch vinden kon, als het met eenig opzet ge daan werd bij afwezigheid harer oude vriendin. Hij was in Europa, niet in Amerika en hij nam bijna ijverzuchtig voor haar de vormen in acht, die de moe der in de Duitsche maatsch ippij voor ha re dochteren eischt. De klank harer stem weerklonk nog in zijn ziel, torn hij zijne kamer betrad ofschoon die ruim eu vroolijk was en vol gemakken, scheen zjj hein ledig en eenzaam toe. Het is de oude vi ijgezellenziekte, zeide lig tot z'chzelt ik moet zorgen dat mjjn

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1