i* Rechtszaken. Remciigd Nieuws. p li- hO Vaü ons gewest kunnen medewerken om haar te doen slagen. Vrijdagochtend vergaderden de Sta ten onzer provincie onder voorzitterschap van jhr nor W. M. de Brauw tegen woordig waren 41 leden en de griffier. De heer J. M. Kakebeeke werd be noemd tot lid der staten, bedoeld bij art. 89 der prov. wet met 35 stemmen. Bij wijze van proef zal dezen zomer de piovinciale boot eenmaal per week een reis doen van Vlissingen over Bres- kens 6D Hoofdplaat naar Terneuzen en terug, mits enkele voorwaarden door de gemeente Hoofdplaat na te komen. Het lijden met gekoppelde wagens langs provinciale wegen kan voortaan door gedeputeerde staten worden toege staan. Aan de afdeeling Zeeland van het Ne- derlandsch rundveestamboek wordt ƒ1050 verleend voor stierenkeuiingen, aan de Maatschappij van landbouw 2350 voor paardenkeuringen en 300 voor land- bouwlezingen en ter bevordering van het bezoek van het onderwijs in eenigen tak van landbouw. De begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf 471548.27. De minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis, dat blijkens eer.e bekendmaking, voorkomende in den Bel gischen Moniteur van 4 dezer, het houden van veemarkten in de Belgische provin ciën Luxemburg en Namen, wegens het heerschen van mond- en klanwzeer, tot nader order is verboden. AXEL, den 10 Juli 1894. Aanstaanden Donderdag 12 Juli, des voormiddags ten 9»/* ure. vergadert de gemeenteraad alhier ter behandeling van de volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststellen voorwaarden van aan besteding voor school- en straat vei lichting 3. Vei zoek van het bestuur van den polder »Capelle" om wijziging van den ligger der wegen eti voetpaden. 4. Rekening van het Algemeen bur gerlijk Armbestuur over 1893. 5. Rekwest van M. van den Ouden houdende verzoek om hem den afkoop toe te staan van een erfpacht. 6. Overlegging gemeenterekening over 1893. 7. Begrooting Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor 1895. 8. Verzoek van den heer J. C. Jan sen, om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school. 9. Vaststellen kohier der schoolgelden voor het 3e kwartaal 1894. 10. Als voren suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1894. 11. Reclames in zake hoofdelijken omslag. - In de maand Juni werden door het Rijksteleplioonkantoor alhier behandeld 91 telegrammen waarvan öutvahgen 52 en verzonden 39. De ontvangst bedroeg 15.60. -- De groote hitte was Vrijdagavond oorzaak, dat Concordia in plaats van in het gewone locaal, op de kiosk repetitie hield. Algemeen werd opgemerkt, dat veel beter gespeeld werd dan bij de laat ste uitvoering. De trouwe opkomst der muzikanten draagt dus eeds goede vruch ten. Moge dit zoo blijven voortgaan, niet alleen in het belang derschoone vereoni- ging, maar ook tot genoegen van de velen, die dooi hunne tegenwoordigheid bij de uitvoeringen daarop prijs toonen te stellen. Als de lieve jeugd zooveel lawaai niet maakte, zou men er onge twijfeld meer aan hebben. Wij ve; nemen dat Concordia aan het op 15 Augustus a. s. te Terneuzen te houden internationaal festival zal deel nemen. Reeds maakten wij melding van de landbouwtentoonstelling op Maandag 16 Juli a. s. t9 Brugge. Thans vernemen wij, dat er van de gelegenheid, opengesteld door de Mi» van Landbouw enz., afdeeling Hulst, om ge zamenlijk deze tentoonstelling te bezoe ken, een meer dan druk gebruik ge maakt zal worden. Vooral de vrouwen schijnen ditmaal bijzonder veel belang te stellen om het tentoongestelde in deze oude Vlaamsche stad te gaan bezichtigen, te meer nog, aangezien de afdeeling «Zuivelbereiding" waarvoor in deze streek in de laatste jaren zooveel vooruitgang is te bespeu ren, buitengewoon schoon en volledig zal zijn. Er zullen te zien zijn geheel werken de instellingen met stoom en met de hand bewogen voor het vervaardigen van botei en kaas, eene ruime soi teering van versche boter en potboter op vel schillende manieren bereid en bovendien verschillende soorten kaas, zooals die in de verschillende Belgische provinciën ver vaardigd worden ook Edammer en Goudsche kaas en van magere melk rijpwording ondergaan hebbende. J. Smid, kommies der 4o klasse bij 's rijks belastingen, is met ingang van den 17en Juli a. s. verplaatst van Hon- tenisse naar Roosendaal. De vrouw te Koewacht, onlangs door haar man verwond, is zoogoed als hersteld. Waarschijnlijk zal zij aanstaan de Woensdag met de andere getuigen in deze zaak door den reenter van in structie t6 Middelburg kunnen gehoord worden. Zaterdag morgen sloeg te IJzendij ke, naar men vermoedt, de bliksem op het erf van P. Toesseint. Aldaar ontstond tenminste brand. De stal, klompemakerij en houtstapels alsmede een rijtuig zjjn een prooi der vlammen geworden. werd zelf verliefd op haar. Welk een ongeluk voor den armen Schlieben, die daardoor twee kansen op eens verloor. Waarom twee kansen De andere wees met zijn vinger op bet voorhoofd. Maar Maurits Als de oude vrijen wil, is hij immers geen erfoom meer en als de regeeringsraad geen erfoom heeft, kan hij niet vrijen, ten minste niet naar Hortense Von Marzdorf. Dit zag het verstandige meisje ook in en gat hem spoedig zjjn paspoort. Dit weet ik van Schlieben zelf, die het mij vertelde, toen heui in de eer ste bitterheid het hart overvloeide. Verduiveld, zei de jonge officier, die verstaat de kunst. Nu, en deze bever, wil die wellicht wachten, tot de laatste haartjes van zijn kalen schedel verdwenen zijn Mij dunkt, hg heett niet veel tijd te verliezen Ja, ais het van hem afhing, zeide de oudste lachend. Maat hij heeft een ge vaarlijK concurrent gekregen en Hortense houdt hem intusschen op sleeptouw. Zij is veel te sluw, om den vogel, dien zij in de hand heeft te laten vliegen, eer zjj den anderen gevangen heeft, die in den boom zit. En wie zit dan in den boom vroeg de jonge officier, een bekende O neen er is een neef of vriend uit de Amerikaansche goudvelden gekomen geioot ik. In ieder geval is hg rijker dan de baron, zelfs ai betaalt hij ons beider schulden. Daarbg, en als toegift is dat zelfs voor mejuffrouw Hortense iets waard moet hij nog jong en flink zjjn. Maar ga nu mede, Maurits, zie de kleine aar dige Windheim staat in den bloempotten winkel, dat is niet zoo sentimenteel als rozen en vergeet mij nietjes. De beide heeren stonden op en Envin verloor hen uit het oog. Hun gesprek had een onaangenamen indruk op hem gemaakt. Het verbitterde hem, zich ge maakt te zien tot het voorwerp eener spe culatie en hg gevoelde een plotselinge af keer van het schoone meisje, dat achter haar kinderlijken lach zooveel lage be rekening verborg. Hoe was het toch mogelijk geweekt, dat hg zich had laten misleiden door de lompe kunstgrepen zij ner tante en hoezeer stemde deze plotse De brandweer, die spoedig op het ter- rein was, voorkwam dat het huis en het belendende gebouw vlam vatt9. Alles was tegen brandschade verze kerd. Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting dier rechtbank van Zaterdag 21 Juli a., des voormiddags te 10 uren, zal worden be handeld de zaak tegen Gerrit van Deth, oud 75 jaren, makelaar te Amsterdam, ten einde te worden terechtgesteld ter zake lo dat hij op 30 Mei jl., des avonds, te Goes, in eene openbare, door hem be legde vergadering in het koffihuis de Prins van Oranjeten aanhooro van tal« rijke bezoekers, spiekende over den offi cier van justitie te Arnhem, met betrek king tot diens ambtelijk optreden in het strafproces Neerbosch, dezen ambtenaar opzettelijk heeft beleedigd, door van hem ie zeggen„De offlcier van justitie te Arnhem jhr Van Nabuijs, heeft de zaak van den weesvadei in den doofpot gestopt, hij is de grootste lafaard, een schand vlek, ontoerekenbaar voor zijne daden, die, hoe eerder hoe beter, uit zijne be trekking behoorde te worden ontslagen." 2o dat hij op 15 Juni 11., des avonds, te Vlissingen, in eene openbare, door hem belegde vergadering, in het lokaal de Oude Vriendscqapten uanhoore van talrijke bo zoekers, sprekende over den officier van van justitie te Arnhem, met betrekking tot diens ambtelijk optreden in het straf proces Neerbosch, dezen ambtenaar op zettelijk heeft beëdigd, dooi van hem te zeggen „Ik werd door den rechter commissaris te Arnhem in kennis gesteld, dat de instructie in de zaak Neerbosch was gesloten en de stukken verzonden aan der: officier van justitie. En wat deed de officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mr Nahuijs, met die stuk ken Hij las ze niet eens, hij duwde ze in een doofpot en de deksel erop, zoo'n schandvlek die lafaard; het is een schan de voor onze rechterlijke macht hij is niöt waardig langer bij de rechterlijke macht geduld te worden." Van wege het openbaar ministerie zijn in deze zaak 10 getuigen gedagvaard. M. Ct. Woensdag 25 Ju'.i zal voor het gerechtshof te 's Gravenhage wordeu be handeld de zaak van Leonie Marie No telaar, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld ter zake dat zij, van het voornemen van Machiel Lampier lot het plegen van moord kennis dragende, op het tijdstip waarop het plegeu van het misdrijf nog kon worden voorkomen, op zettelijk heeft nagelaten daarvan tijdig voldoende kennis te geven hetzij aan de ambtenaren der justitie, hetzij aan de bedreigden, terwijl daarop het misdrijf linge ontdekking overeen met zijn vroe ge) oordeel. Intusschen gebood de hoffelijkheid hem den vriendelijken toon te behouden, waar aan zij gewoon was en bovendien waar schuwde iijn gevoel van billijkheid hem, niet toe te geven aan deze op eens ontstane meening. eer hij verdere bewij zen had. Hij naderde het bloemenkiaatu pje en begroette Hortense en zij dankte hem met haren zoetsten blik, toen hij haar een rijke gift in de hand legde. Ge hebt het nu te druk, ik zal plaats maken, zeide hg, praten gaat gemakke lijker te huis bij den haard. Een vluchtige triomf flikkerde in hare oogen dit klonk jiaar als de eerste toon der ijverzucht, een toon, waarop zij als het bewijs van toenemenden hartstocht vol ongeduld gewacht had. Zjj paste wel op, dit Ontkiemend gevoel te versto ren en liet hem gemakkelijker gaan, dan somtijds haar gewoonte was. Onwillekeurig dacht hij aan Veronica hoe eenvoudig, hoe ongekunsteld, hoe waar gat deze zich. Hg ging naar het schilderij kraampje, Men schrijft uit Noord-Brabant aan de M. Ct: Gedurende de afgeloopen acht dagen was het weder bijzonder gunstig voor het beetwortelgewas. Het gewas heeft dan ook goede vorderingen gemaakt, en men kan van de vroeg gezaaide velden zeggen, dat de stand mets te wenschen overlaat. De planten hebben eene flinke bladontwikkeling en bedekten met hun bladen reeds geheel en al den grond, zoodat deze tegen te sterke uitdroging beveiligd is. Ook van de late) bezaaide velden, hoewel nog achterlijk, is de stand verbeterd. De wortel zelve is deze week veel in gewicht toegenomen, zoodat thans de stand over 't algemeen bev>edigend kan worden genoemd. Naarpulpe levering i'n de wintermaan den bestaat thans wegens den grooten hooioogst hoegenaamd geen vraag, zoodat uit voederartikel later wel zeer goedkoop verkrijgbaar zal zijn. De D. C. meldt dat aldaar het tweejarig kindje van De J., aan de Au gustijnerkamp vergiftigd is tengevolge van de toediening van verkeerde poe ders. De zaak is ïd handen der justitie gesteld, op wier last eene gerechtelijke lijkschouwing gehouden werd. Nader verneemt genoemd blad De vrouw van de J. die pas bevallen was, moest op last van den dokter een drank innemen. 's Avonds werd een 11 jarig zoontje naar de gemeente apotheek gezonden om dien te halen. Het jongetje schijnt zich evenwel ver gist en naar de poeders voor de J. ge vraagd te hebben, die bij wel eens meer voor zijn jongste broertje moest halen. Toevallig stonden er voor iemand van dien naam poeders gereed, welke afge geven en door de grootmoeder het jon getje ingegeven werden. Het knaapje stierf den volgenden dag. Eerst Woens dag 1.1. werd de vergissing ontdekt- Op last der justitie werd het lijkje in be slag genomen teneinde een gerechtelijke lijkschouwing te nouden. Tot dusverre is nog niet uitgemaakt of de dood van het knaapje aan het ge bruik der poeders ie wijten is. De machinist Daniël Pigge, die by het spoorwegongeluk bij Barendrecht zulk eene moedige rol speelde, verliet Zater dag genezen het ziekenhuis te Rotter dam. De stoker Hendrik Albrecht zal, hoe wel zijn wonden gunstig staan, nog ee nigen tijd in die inrichting moeten ver toeven. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur sloeg te Schiedam de bliksem in een woning, staande aan de Spoorstraat nam den schoorsteen van het dak, en sloeg vervolgens in een hooiberg welke ge heel afbrandde, Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De bliksem sloeg Zaterdag morgen te Heinkenszand in een schuur, die met al wat er in was verbrandde. De belen dende gebouwen bleven gespaard. De verbrande schuur is verzekerd, de inboe del niet. Onder Zaandam sloeg de bliksem in een hooiberg, welke geheel afbrandde. waar eene hem bekende jonge dame voor verkoopster speelde. De jonge gravin, wier broeder het eerstgeboorterecht ver kreeg, had met hare zusters slechts be scheiden vooruitzichten en was, zooals de moeder zich uitdrukte, opgeleid tot het doen eener rijke partij. Maar het jonge meisje was, bij een hoogst innemend ui terlgk, natuurlijk en beminnenswaardig, het was niet onwaaiscbgnlijk, dat de moe - derlijke plannen zouden kunnen verwezen lijkt worden en Erwin, die een veelvul dig en bevoorrecht gast des huizes was, had de jonge dame nu en dan kleine op merkzaamheden bewezen, welke het hart der moeder deden kloppen van gespannen verwachting. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2