Gezocht en Gevonden. No. 828. Woensdag II Juli 1894. !0e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad y voor Zeeuwsch-V laanderen. F. Dl El.EM Aft, AXEL. Buitenland. is. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: ,i- per 3 Maanden 50 centfranco per post 6Q cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 «ent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Als morgen de kleine koning van Spanje weer te San Sebastiaan komt, wacht hem eene verrassing, voor menig militair hart om van te watertanden. Hij zal er namelijk een bataillon troepen vinden, bestaande uit vierhonderd man schappen van vijf tot acht jaar, allen gekleed in de Baskische uniform blauw met roode barret. De geweren, waar mede schietoeteningen zullen worden gehouden, heusche geweren, worden in de fabriek van Erbar aangemaakt. Alle klassen zijn in het legertje aanwezig van den zoon van generaal Polavieja tot kinderen van arbeiders toe. Er zijn sappeurs bij, wier „commandant" den eerbiedwaardigen leeftijd van vijf jaar reeds volbracht heeft. Vijftig muzikan ten van zeven tot tien jaar, studeerden met ijver verschillende marschen, enz. in. De zes kompagnies hebben natuur lijk hunne officieren, maar ook hunne tamboeis, wier trommels te San Sebas tiaan zijn vervaardigd. Een officier is sedert een maand bezig de soldaten te „drillen," de uniformen zijn alle gereed, evenzoo de geweren 6n koning Alpoon- sus XIII kan dus eene revue over zijne troepen houden, wanneer hij dat verkiest. Casimir Perier, de nieuwe president van Frankrijk, heett in zijn boodschap aan de volks-vertegenwoordiging de ver klaring afgelegd, dat hij besloten is zijne constitutioneele rechten te handhaven. Naar aanleiding daarvan herinnert men er aan welke die rechten zijn. De macht van den president is niot zeer beperkt. Hij 'kan beschikken over het leger. Onder goedkeuring van den NAAK HET HOOGDD1TSCH VAN «olo KAïJfiunri» DOOB A. A. v. W. In ieder geval is zij in weerwil dezer terughouding een uitzondering, een wel dadige uitzondering van haar geslacht, zeide hp, gij kunt uzelven geluk wen- schen met eene zoo beminnenswaardige kennis. Maar het is laat geworden ach, te laat, zeide bij op zijn horloge kij kend, om tante Marzdorf en Hortense te gaan afhalen voor de opera. Zij zullen al heen zijn en boos op mij wezen. Vaar wel, tante Charlottehet was een gezel lig schemeruurtje, spoedig kom ik weer. Haastig begaf hij zich naar liet midden der stad het groote huis op het Bron plein lag in diepe duisternis, ten eersten male had Hortense hem wacht. Hoe nauwkeurig mevrouw Von Maiz Ij' dort ook bekend was uiet het doen en j laten van haren neef, hoe ook onderricht van iedere kennismaking, welke hij aan- knoopte of vernieuwde, van iedere onder senaat bezit hij het recht de kamer te ontbinden. In geval hij bezwaar maakt een door de kamer en den senaat aan genomen wetsontwerp goed te keuren, kan hij bij speciale boodschap een be roep doen op de twee kamers om het wetsontwerp opnieuw in behandeling te nemen, aan welk verlangen moet gevolg gegeven worden. Indien hem dit noo- dig dunkt kan hij de zitting der kamers voor een maand schorsen. Hij kiest zijn eersten minister en heeft invloed op de benoeming der overige leden van het kabinet. Hij richt tot de kamers, dat wil zeggen tot het land, boodschap pen zoo dikwijls als hij wil. Hij kan de kamers bijeenroepen voor een buiten gewone zitting. Hij kan de kamers ein delijk uitnoodigen te verklaren dat een grondwetsherziening noodig is. De persoon van den president kan dus van zeer veel invloed zijn op den gang van zaken. Ter gelegenheid zijner verkiezing en tevens ter gelegenheid van den nationa len feestdag heeft Perier een besluit ge- teekend, waarbij 374 personen, die ver oordeeld waren wegens vergrijpen bij werkstakingen, geheel of gedeeltelijk ontheffing van straf krijgen. Onder hen is er geen enkele, die veroordeeld is we gens ophitsing tot plundering en moord door middel der drukpers. Ten nuize van de tamiJie van Caserio te Motta Visconti werd op verzoek der Fransche politie eene huiszoeking ge daan. De moeder van Santé stelde alle papieren die haar zoon toebehoorden aan de overheidspersonen ter hand, ook den laatsten brief dien hij in Februari uit Cette schreef, benevens zijn portret. In scheiding, hem aangedaan of door hem bewezen, de bezoeken, welke hij aflegde bij zijne oude moederlijke vriendin, die geen plaats bekleedde in de elegante we reld, die bezoeken lagen niet onder hare controle. En Erwin sprak er nimmer o ver, hij kende den diepen ingewortelden afkeer, welke beide vrouwen van elkan der gevoelden en die beiden alleen be- heeischten om zjjnentwille- Mevrouw Charlotte uit kieschheid om hem geen leed te doen, nu hij zich zoo wel scheen te gevoelen in de Marzdorfsche woning en voor Hortense wellicht een warmer ge voel koesterde in zijn hart, dan hij zich- zelven durfde of wilde bekennen me vrouw Von Marzdorf om geen oppositie tegen hem te'voeren en niet den schijn te verliezen een zajhte inschikkelijke vrouw te zijn, welke vroeger valsch door hem beoordeeld werd. Maar daar Erwin het vermeed, over zijne oude vriendin te spreken, behoefde hij ook niet te zeggen, welke nieuwe ken nis hij daar gemaakt had. Een gevoel waarvan hij zich niet recht rekenschap geven kon, deed hem zwpgen over Vero nica, het kwam hëhi voor, dat hij mis bruik maken zou van deze toevallige out moeting, als bij die maakte tot het on derwerp van navorschingen en onderzoe kingen, welke de jonge dame opzettelijk scheen te ontwijken. Maar deze ontmoetingen werden meuig dien brief vroeg hij om geld, zijn moe der zond hem 80 lire en deelde hem te gelijk eenige goede lessen over zijn ge drag toe. De arme vrouw, die bitter schreide, vroeg welke straf er wel te wachten stond vooi haar zoon. Caserio blijft nog even kalm en on verschillig. Op eene vraag van den rechter van instructie of hij spijt had van zijn misdaad, verklaarde Santé, dat hij nooit zal betreuren wat hij gedaan heeft en barstte toen in een luid gelach uit. Op verdere vragen bewaart hij het stilzwijgen en zegt, dat hij voor de ge zworenen zal spreken. Hij zegt, er spijt van te hebben, dat hij, na den president doorstoken te hebben, zijn dolk heeft laten vallen. Had hij dit niet gedaan, dan zou hij zijn vervol ger en vooral den politiedienaar die hem gegrepen heeft, wel van zich afgeweerd hebben. Algemeen is men van oordeel, dat ee ne herziening der politie beter zal wer ken tegen het anarchisme, dan interna tionale maatregelen. Van dit laatste willen Engeland en Duitschlaud trouwens niets weten. Tusschen China en Japan dreigt een oorlog uit te breken pver het bezit van bet schiereiland Korea. Door de Euro- peescbe mogendheden worden pogingen in het werk gesteld, om den strijd te voorkomen. Wij hebben er nog nooit van gehoord, dat China of Japan in Eu ropa getracht hebben een bemiddeling tusschen twee op het punt van ten strij de te trekken partijen, tot stand te brengen. In Amerika is thans een groote werk - vuldiger. Erwin stelde zijn bezoek telkens uit tot den namiddag, als hij juffrouw Ve ronica kon aantreffen en als dit een en kele maal uiet het geval was, dan was zij het, die ontbrak, hi] niet. De volgende week werd de veelbespro ken bazar geopendhij had gelegenheid zijne opmerkingen in menig opzicht be waarheid te zien. Als Hortense tot dus verre gemeend had een wijze grens te moeten stellen, welke slechts nu en dan kon overschreden worden op kosten van kinderlijkheid en naïviteit, dan zag zij nu bijna eer. verplichting daarin, zich niet angstig te houden aan de pedante inzich ten van een enkele. Zij was zeer schoon, zeer lieftallig en het was g6wis een goede keuze, haar te plaatsen onder den tooi van heerlijke bloe men en ruikers, die zij met zoo zoeten lach den gelukkigen koopersin het knoops gat wist te steken. Uit haar winkeltje waarvoor men elkander verdrong, kon zij de binnentredenden niet zien en Er win besloot, zich ter zijde op een rust bank neder te zetten en de comedie eerst wat aan te zien, eer hij een der mede acteurs werd" Twee achter hem staande officieren, wier schouderkleppen het regimentsnom- mer van een naburig garnizoen droegen, deden als hi], en Erwin was getuige van hun halfluid begonnen gesprek. Ja, bekoorlijk is ze, zeide de oudste, staking op de spoorwegen heerschende. Allerlei akelig nieuws zou hieromtrent zijn op te sommen. Branden en bot singen met de politie zijn iü de door de beweging aangetaste streken aan de orde van den dag. Zaterdag vernam de M. Ct. uit alleszins vertrouwbare bron dat Hare Majesteit de Koningin-Regentes zich voorstelt ni9t Hare Majesteit de Koningin, tusschen den 20sten en 30sten Augustus e. k., een drie- of vieriaagsch bezoek te brengen aan de provincie Zeeland. Nu de komst van onze koninginnen een feit is, zal zeker alles in 't werk worden gesteld om HH. MM. een luis terrijke ontvangst te bereiden. De tijd is kortde handen dienen zich te reppen. Voor éen idee zjjn wij zoo vrij nu reeds de aandacht te vragen. Zeeland heeft zijne eigenaardige klee derdrachten, afwisselend naar de ver schillende deelen, waaruit het bestaat. Onze koniDginneD zouden het zeker zeer aangenaam vinden al die kleeder drachten eens van nabij te beschouwen Zou het nu niet aardig zijn onze kleine koningin, tijdens haar verblijf in Middel burg, eene ovatie ie- lalen biengen, voor of in het paleis in de Abdij, door meis jes van haren leeitijd, uit elk deel van onze provincie samengebracht en gekleed in haar fraaist costuum Ons dunktdit zou een vriendelijken indruk maken. En dit plan heefl ook dit voor dat aan zulk een ovatie bewoners van alle deelen maar het is niets voor u, mijn jongen. Hier komt het aan op het hoogste bod en uw porte-monnaie, o wee, o wee Helaas klonk het met een melankolie- ken zucht. Overigens moet zulk een soort van gedwongen leening, want dat is een huwelijk om geld toch, bet privi legie der mannen zijn. voor het vrouwe lijk geslacht staat dit leelijk. De andere uitte zijn meening hierover uiet, maar zeide haastigZiet ge dien ouden knaap, die zich vooruit dringt, zuch tend en sidderend als een lotusbloem Zie, die heelt kans, die bezit een honderddui zend en een schöldvrij goed. Maar zie ook haar blik, haar lach Ha, hij heeft het op de roos gemnnt, die zjjzelve op haren boezem draagt, kijk, kijk maar duur zal ze zijn, evenals alles wat de schoone Hortense betreft. Heeft ze werkelijk zoo weinig hart vraagde de jonge officier, die een vreem deling scheen te zjjn i i het gezelschap. Er bestaat een sage, dat het minimum, dat zij daaraan bezit, den neef des ouden Seladons toebehoort, den regeeringsraad Von Schlieben Kent ge hein? Niet? Een flinke vroolijke kerel en een gentle man daarbji Hi] was de openlijk be voorrechte, .vant hij moest van zijn oom erven en het kwam slechts daarop aan, dezen gunstig te stemmen. Mejuffrouw Hortense nam dit np zich, speelde goed, als alle echte acteurs en de oude ezel

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1