I1 tiemciigd Nieuws. I» dat de officier zijn taak niet beperke tct zuiver militaire dienstverrichtingen, maar i»zich evenzeer wijde aan de moreele op- voeding en leiding zijner ondergeschikten. Dinsdagavond werd onder vooizit- terschap van jhr mr W. M. de Brauw, commissaris der koniogin, een vergade ring gehouden van de staten onzer pro vincie, waarbij tegenwoordig waren 41 leden en de griffier. De heer Risseeuw was afwezig. Na opening der vergadering werd me- dedeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Overgelegd werd het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der provincie over 1893. Gedeputeerde staten werden diligent verklaard wat aangaat beslissing op de adressen van de gemeenteraden van Yerseke en Dreischo: om rentelooze voor schotten en daarna de verschillende voor stellen van Ged. st. naar de afdeeiingen verzonden. Daarna werd de vergadering in afdee lingen gesplitst. Heden voormiddag, zoo werd besloten, zou worden overgegaan tot bet benoe men van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Daarna begaven de leden zich naar de afdeeiingen. h AXEL. den 6 Juli 1894. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het le gedeelte Notarieel staatsexamen de heer J. P. Oggel, geboren te Axel. - Maandag 16 Juli a. s. zullen de leden der Afdeeling Hulst van de „Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt" in Zeeland, hunne vrou wen, dochters en zonen de algeuieene ten toonstelling te Brugge bezoeken Behalve medailles zijn 45000 franken aan prijzen uitgeloofd voor zware trek paarden, rundvee, schapen, geiten, var keus en konijnen, onverschillig van welk ras, pluimgedierte, landbouwwerktuigen vooral ook met betrekking tot de zuivel bereiding en bijenteelt, zoodat wij dit bezoek wel de moeite waard achten. De 2e luit. L. C. Wortman, van het 3e reg. inf. te Middelburg, wordt 2 Januari 1895 tot 1 Dec.'d. a. v. gede tacheerd bij de militaire verkenningen te 's Gravenhage. (N. R. C.) Predikbeurten te Axel. Z o u d a g 8 Juli, Ned. Herv. Kerk. 1 Voorm. 9 uurDs J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. (Catech. 46). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurRev. Dr C. E. Oggel, Nam. 2 uurLezing eener Leerrede. uit vol verwijt, gij zijt tocli voor mp geen vreemde, wier lotgevallen mij onverschil lig zouden zijn. Zeker weet ik, dat gij ziek waart en nu, ga voort. Ja, nu is het eigenlijk uit, kind of ik zou u al de onuitputtelijke liefdebewijzen moeten vertellen hoe zij 's nachts bij mij heeft gewaakt, nadat zij mij met hare dienstbode naar boven had gedragen hoe ze mij verpleegd heeft ieder uur, dat zij kon afzonderen, en in bate afwezigheid de oude Sabina zond hoe ze rofl voorlas en 's morgens bijna met geweld naar bene den haalde, omdat mjjne kamer op het noorden ligt en de dokter eene door de zon verwarmde ruimte voor mij noodig oordeelde. Sedert dien tijd zijn wij goe de vrienden en nog st» eds breng ik af en "toe een morgenuur bjj haar door, als zij tehuis is, en drink ook somwijlen 'sa vonds wel eens thee bij haar, wat erg gezellig is en bij al de eenvoudigheid toch iets onloochenbaar voornaams over zich heeft. En wie zijn hate ouders of verwanten vroeg hij met zichtbare belangstelling. Dat kan ik u niet zeggen. Zij vermijdt Kerk B. Voorm. 9 uur: Lezing eener Leerrede. Nam. 2 uur: Rev. Dr C. E. Oggel. Men schrijft Sedert geruimen tijd vertoeft in 't Frie- sche doip J. eene vrouw op verzoek vnn haar man bij zijne ouders. Zeer on vei - wacht werd haar dezer dagen door een deurwaarder een vonnis beteekend, waar bij scheiding van tafel en bed tusschen haar en haar man werd uitgesproken. De man, die iu Noord-Holland woont, en de scheiding aanvroeg, heeft d6 voor de vrouw bestemde opioeping van den piesident der :echtbank te A. om voor hem, en de daarop gevolgde dagvaarding, om voor de rechtbank te verschijnen, die beide ten zijnen huize werden beteekend, niet ter kennis gebracht van zijne vrouw, die dientengevolge noch voor den presi dent noch voor de rechtbank verscheen; en 't gevolg hiervan was, dat de scheiding bij verstek werd uitgesproken. Hoewel de viouw na de beteekenin_ vaD 't vonnis, binnen 14 dagen volgen» de wet in verzet koE komen, heeft zij zulks verzuimd, niet wetende, dat eene dergelijke wetsbepaling bestond. -- Twee knaapjes, woonachtig in de Bilderdijk straat te 's Gravenhage, speel' den gislei en middag paardje op de ri viervischmarkt achter de Groote Kerk. Het oudste jongetje, ongeveer 12 jaren, voor een sportkarretje gespannen, strui kelde, en kwam, daar zijn armen door de teugels teruggehouden werden, met zijn hoofd op de steenen neer. In den geweerwinkel van den heer B. binnengedragen, werd hem aldaar door dr. Bouvin de eerste hulp verleend. Hoe wel het kind slechts uit den neus bloedde scheen de geneesheer den toestand toch zeer ernstig in te zien. Hij deed dade lijk de ouders ontbieden, die daarna het kind per brancard naar hunne woning deden overbrengen. Toen het aldaar aankwam was het echter ai gestorven, vermoedelijk tengo volge van een hersenschudding. In de Bantammeistraat te Amster dam kreeg een vrouw, die een kind op den arm droeg, plotseling een toeval, 't Kind werd met verwond, doch de vrouw bezeerde zich ernstig en moest naar 't Binnengasthuis gebracht worden. In snel toenemende mate vertoont zich tegenwoordig in Friesland de aard appelziekte. Overal is meu op den ak ker bezig dezen met bouillie bordelaise te besproeien, welker toepassing thans zeer algemeen is geworden. Drie jongelingen, die met een rank bootje op hel Heegernieer gingen vis- schen sloegen daar met het bootje om. het op onmiskenbare wijze, te spreken over hare persoonlijke omstandigheden zij heeft een zeker iets over zich. dat uien niet vermag te overschrijden en dat iedere vraag afstuit. Ge weet, hoe inge togen ik sedert lange, lange jaren leef, ik ken nog nauwelijks iemand in de stad en mijne weinige oude bekenden kunnen mjj omtrent haar geen inlichtingen geven. Alleen mijn huisbaas zeide mij, dat zij hier vreemd is en zich eerst hier geves tigd heeft eenige jaren geleden. Eens waagde ik het haar te vragen, ot zij een dochter of bloedverwante was van den overste Elbing, die in Berenthal het re giuient huzaren commandeerde en van wien uw grootvader wel eens sprak, als van een bekende. Een verre bloedverwante, zeide zij en toen ik verder vroeg, of zij ook van Berenthal kwam, antwoordde zij mij met een vriendelijk „neen," dat iede re voortzetting of vernieuwing mijner on derzoekingen paal en perk stelde. Ik ben overtuigd, dat de duur onzer vriendschap pelijke verhouding voor het grootste ge deelte het gevolg L van de voorzichtig heid en bescheidenheid, welke ik tegen over haar in acht neem. (Wordt vervolgd.) Twee wisten zich te redden, maar de derde, een 14jarige knaap, verdronk. Een treurig ongeluk had "Woens dagmiddag ongeveer 12 uur plaats in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam. Zekere vrouw Egberts viel bij het naar boven dragen van eenige rollen mangel- goed, 3hoog van de trappen en was ter stond dood. De ongelukkige vrouw laat een echt genoot achter met nog 5 zeer jeugdige kinderen. Onlangs werden een aantal inge zetenen van Vrijenban te Amsterdam verrast met brieven, die reeds in de eerste maanden van dit jaai waren ver zonden. Bij een huiszoeking bij den ontslagen postbode gehouien, waren nl. een honderdtal brieven gevonden, die door dezen successievelijk waren achter gehouden. Dinsdag vond men te Bocholt bij Dinxperio een vrouw opgehangen. Men meende dat zij zelfmoord gepleegd had, doch een onderzoek bracht aan het licht dat zij vergiftigd was en dat men haar toen had opgehangen om de misdaad te bedekken. Zware vermoedens zijn gere zen tegen den man yan wien de overledene gescheiden leefde. Op het adres der Nederlandsche ver eeniging tot bescherming van dieren betref lende een afzonderlijk verdrinken van de opgevangen honden, is van burg. en weth. te Amsterdam tot antwoord ont vangendat een nader onderzoek hen niet beeft aangetoond, dat de zich in de kar bevindende opgevangen honden bij de onderdompeling in het water, in weer wil dat zij daarbij niet gescheiden zijn, elkander verwondingen toebrengen, en dat zij derhalve geen aanleiding vinden om over de bezwaren heen te stappen, welke verbonden zouden zijn aan een verandering van de inrichting der kar als door cie vereeniging wordt aangege veu. Een bediende van de firma Mars en Co. te Amsterdam, werd op weg langs de Ruysdaelkade aangevallen door twee personen. De jonge man verweer de zich, maar werd ter aarde geworpen en zoodanig mishandeld, dat hij gerui men tijd bewusteloos bleef liggen. On geveer 50 en eenige goederen, wer den hem afgenomen. Hij werd gevonden door twee politiemannen van de gemeen te N.- Amstel, naar het Gasthuis ge bracht en moest daar biijven. Onder het opschrift Treurig spre kende cijfers" schrijft De Nederlander (der hoeren Borgesius, Kerdijk c. s. Millioenen bij millioenen, en nogmaals millioenen, zijn in ons land voor een zeer groot deel door kleine kapitalisten, verloren aan Amerikaansche spoorweg waarden. Toch is deze droevige onder vinding niet voldoende geweest om af te schriKken. Nog steeds spelen die ef fecten op onze markten een hoofd) ol, duizenden in de val lokkend. En nu in den laatstee tijd weder is dien tengevolge ons volk zooveel armer ge worden. Ziehier een veelzeggend vergelijkend staatje van koersen Jftni '93: Juni '94: Atchison Topeka aan- deelen23Vi 57, 4 Atlantic 63 40 Central Pacific aandeelen 26 11 5 Central 97 82 Denv. Rio Grande aan deelen I4i/j 7*/t idem prioriteiten idem 48 237, Louisville Nashville idem 67 43 4 °/o St. Louis St. Fran cisco 577, 487* 5 Noifolk 777, 597, Union Pacific aandeelen 297, 97, 5 Orgeon Short 723/8 33 Waarlijk, voor menigeen ware het be ter, naar oud gebruik zijn schijven in een kous te stoppen en le berger, in de linnenkast, dan op deze wijze, uit zucht naai hooge rente, zijn kapitaal goeddeels le verspelen Zal, zoo niet schande, dan toch schade eindelijk wjjs maken Te Zegwaarf, is Maandagavond een 12jarig jongetje, dat bven buiten de kom der gemeente een paard in de weide had gebracht, door den bliksem gedood. Te Groningen is de groote roggemolen van den heer W. Dooyes door den blik sem getroffen. Een maaier in een hooiland bij Oegst- geest werd door den bliksem getroffen. De straal doorboorde den rand van zijn strooien hoed, en zengde 's mans haren. Na eemgen tijd bewusteloos gelegen te hebben, kwam de man weder bij en bleek verder geen letsel bekomen te hebben. Te Deventer sloeg de bliksem in een huis in de voorstad. De bliksem baande zich een uitweg door den schoorsteen; ongelukken werden niet veroorzaakt, al leen werd eenige schade toegebracht. Boven de oostkust van Tessel was 't onweor vooral zwaar. Een onbewoond boerengebouw is te Zevenhuizen, nabij Oosterend, door den bliksem getroffen en geheel uitgebrand. Te Witmarsum is een stal door den bliksem getroffen en geheel uitgebrand. Bij Apeldoorn sloog de bliksem in het huis, bewoond door den heer Hoekstra op den Tepeienberg, zonder echter brand te veroorzaken. Bij een hevig onweder dat Maandag middag boven de gemeente Zuidhorn woedde, werden 2 op het veld werkende arbeiders doodelijk door den bliksem ge troffen. Eveneens sloeg de bliksem in een bakkerswinkel, waarbij hij geen brand veroorzaaktedaarentegen werd een kleine woning die eveneens getroffen werd. een prooi der-vlammen. Talrijk zijn de gevallen waarbij paar den gedood of boomen getroffen werden. Ook in de school te Hoenderloo is de bliksem ingeslagen en zijn de ruiten en het plafond vernield. In een kamer van de woning van den onderwijzer is een ruit vernield en bet behangsd bescha digd, terwijl in de keuken de muren mede beschadigd zijn. Bij het onweer van Maandag jl. is d6 bliksem geslagen in een schaapskooi in de Peel (N. B.) waarin zich een herder met 130 schapen tegen het noodweer verschuilde. Het hemelvuur stak de schaapskooi in brand waardoor niet min der dan 47 schapen in de vlammen om kwamen. De geredden zijn zoo door het vuur gehavend dat men vreest nog wel 30 stuks te moeten afmaken. Slechts 3 schapen bleven geheel ongedeerd. Ge lukkig voor de eigenaars, zijn de dieren tegen brandschade verzekerd. Donderdag morgen is een jongetje van ongeveer 10 jaar, op de Naussau kade bij de Raampoort te Amsterdam, door een verhuiswagen overreden. In bedenkelijken toestand werd hij naar het gasthuis vervoerd. - In zake de geheime vergiftigings geschiedenis van Antwerpen wordt ge meld, dat de experts geenerlei spoor van vergift hebben gevonden bij hun onder zoek in de overblijfselen van den heer Van den Kerchove en van mej. Ablay, den oom en de zusier van mwJoniaux. Zij vonden spoien van morphine in de ingewanden van Alfred Ablay. Hoeveel morphine is niet te constateeren. Ook valt moeilijk te beslisseD, of de morphi ne niet door Alfred Ablay' als genees middel is genomen en door toeval of met opzet ten slotte een dosis te veel. De kansen vooi mw Joniaux schjjnen dus aanmerkelijk verbeterd. - Een verschrikkelijk ongeluk is door de baldadigheid van een paar jongens te Königsbergen gebeurd. Een man reed met een handkar, waarop twee groote mandflesschen met benzine stonden, ovei de veemarkt, toen in de nabijheid van een aantal kramen een der flesschen plotseling brak en de vloeistof zich over den grond verspreidde Een paar jongens staken de benzine met een lucifer aan, en in een oogen- biik waren verscheidene kramen in een zee van vlammen gehuld. Er ontstond een vreeselijke paniekverschrikt snel

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2