Gezocht en Gevonden. No. 827. Zaterdag 7 Juli 1894. I0e Jaarif. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 17. FEUILLETON. Binnenland. AXKLSfHI! COIIRAXT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A d v e r t e n t-i n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Als voorzorgsmaatregel voor de be grafenis van Carnot werden Zaterdag nacht te Parijs 200 anarchisten gearres teerd, daar men bevreesd was voor een aanslag. De begrafenisplechtigheid heeft tot 6 ure 's avonds geduurd Na afloop defi leerden de troepen onder commando van generaal Saussier voor Casimir Perier. sDeze werd op den terugweg door de menigte toegejuicht. Ook den Duitschen .gezant viel eens tijdens het voorbijtrek rken van den stoet een toejuiching ton Ideel, daar het bekend was geworden, dat 'keizer Wilhelm den beiden Franschen "-officieren, die wegens spionnage tot ves "tingstraf veroordeeld waren, gratie had geschonken. Het heeft een uitstekenden indruk op de Parijzenaars gemaakt, dat de nieuwe president Zaterdag eene wandeling docr de stad deed zonder eenig bijzonder ge leide. In eene zijstiaat nabij de woning van Casimir Peiier moet reeds een plakkaat aan den muur gevonden zijn, waarin hy door de anarchisten met den dood be dreigd wordt. Op een ander plakkaat stond met vette letter gedrukt dat op den 25sten Juli Frankrijk opnieuw zal treuren. Dinsdag is in de Fransche kamei te midden van een diepe aandachtige stilte door den minister-president Dupuy de boodschap van den nieuwen president voorgelezen. In den senaat las de minis ter van justitie de boodschap voor. Daar het denkbeeld was geopperd om aan mw. Carnot een pensioen van den staat te verleenen, heeft de weduwe van den vermoorden president verzocht, alhoewel zij de goede bedoelingen op prijs stelt, geen verdere uitvoering aan het plan te geven. Alle uiterlijke feestelijkheden, vooi zoo ver zij van den staat uitgaan, zullen op 14 Juli, den nationalen feestdag, ten teeken van rouw, niet plaats hebben. Het daarvoor bestemde geld zal dit jaar onder de armen verdeeld worden. De Italianen moeten het nog altijd ontgelden in Frankrijk. Zij maken bijna overal dat ze wegkomen, uit vrees voor aanvallen van de verwoede bevolking. Zooals men weet, was Caserio bakker van beioep en, naar de maire van Cette mededeelt, was hij reeds lang als ver dachte gesignaleerd. Hel pleit dan ook zeker niet voor de Fransche politie, dat zij Caserio op den dag van het bezoek van Cainot aan Lyon niet in het oog hield en hem zoo dicht tot het rijtuig van den president liet doordringen. Van de vreedzame bakkers schijnen nog meer tot het anarchisme te zijn o- vergegaan. Te Toulouse ootdeKte men het spoor van een bakker, die eenigen tijd geleden bedreigingen tegen Carnot had geuit en te Genua zijn twee Fran sche bakkers uit Cette gevangen geno men, die daar een anarchistische ver gadering hadden bijgewoond. De Italiaansche journalist Bandi, die een artikel geschreven had naar aanlei ding van den moord op Carnot, is daar van het slachtoffer geworden. Te Li- vorno kwam een onbekend persoon naar h6in toe en gaf hem een diepen dolk steek, tengevolge waarvan hij enkele uren naderhand overleed. NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN ttOIiO RAMHIBfD DOOR A. A. v. W. Er wordt ernstig aan gedacht, interna tionale maatregelen tegen de anarchisten te nemen. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk moet sedert den moord op Carnot ten prooi zijn aanbeen ontzettenden angst voor het leven van haar gemaal. Keizer Frans Jozef bracht haar een bezoek in Trente. Zij doet zichzelf verwijten, dat ze hem de reis heert aangeraden. De overheid heeft op haar verzoek maatregelen genomen om hem te beschermen en de Italiaan sche grenswachters laten, in overleg met de Oostenrijksche. niemand over de grens. De commissaris der koningin in Zee land maakt bekend dat de opening dei- jacht op waterwild, zijndeeenden, dui kers, waterhoenders, watersnippen, schrie ken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze provincie door Ge deputeerde staten is bepaald op Zaterdag 14 Juli aanstaande. Naar men verneemt zal de heer dr Joh. G Mezger, ook dit jaar, evenals andere jaren, zijn gewoon bezoek aan de badplaats Domburg brengen. Hij zal daar een week of zes verblijven en zijn intrek nemen op zijn villa „Irma" aldaar. De minister van oorlog, heeft aan de autoriteiten van de landmacht een aanschrijving gericht ter zake van zede lijke vorming van den soldaat. Zich ge heel aansluitende aan den wensch van zijn voorganger, dat steun worde ver leend aan militaire Tehuizen, R. K. ver- eenigingen en dergelijke inrichtingen en instellingen, wier streven en doel alle waardeeiing en medewerking verdiende, wijst hij op het belang, dat de zedelijke vorming van den soldaat ook door de militaire autoi itdit met nadruk worde ter harte genomen, omdat de moraliteit van het leger daardoor wordt gebaatde krijgstucht versterkt, en het vertrouwen der minderen in hun meerderen op hechte grondslagen gevestigd wordt. Elke meerdere, en in het bijzonder de officierenbehooren niet alleen op te wekken tot püchtsbetracoting en het aankweeken van militaire deugden, maar evenzeer het met den meesten nadruk bestrijden van ondeugden, als 't vloeken, het bezigen van ruwe of zedelooze taal, welke, waar ze nog voorkomen, den mi litairen stand ontsieren. De officier moet zijn taak niet als geëindigd beschouwen met het verrichten van zijn eigenlijken dienst, maar make van elke gelegenheid gebruik, om in het welbegrepen belang van den soldaat, en vooral van den jonger, soldaat werkzaam te zijn, en te trachten het karakter zij ner ondergeschikten te doorgronden, ten 6inde hen met te meer succes in de goe de richting te kunnen leiden. Het is 's ministers nadrukkelijke wensch dat de officieren hun plichten als op voeders van hunne ondergeschikten ge trouw nakomen, en o. a de theoriën in de wintermaanden, welke de oefeningen vervangen bij ongunstige weersgesteld heid ook dienstbaar maken aan de zede lijke vorming van den soldaat. Eindelijk verlangt de minister, dat aan de inrichtingen van militair onderwijs, don leerlingen die voer den officiersrang worden opgeleid, meer dan tot nu toe worde voorgehouden hot groote gewicht, Zij lachtetusschen hare een weinig te volle lippen werden t.vee rijen sneeuw witte tanden zichtbaar. Verontschuldig u niet, ik handel alleen achter de schermen. Gij verkoopt dus niet Plotseling werd zjj weder ernstig. Neen. En waarmede, indien de vraag geoor loofd is, houdt ge u dan. bezig achter de schermen vraagde hij. Mejuffrouw Veronica heeft een prach tige schilderij gemaakt voor de afdeeling der schilderijen, platen en photografie;., viel tante Charlotte vol vuur in de rede. Prachtig hoe gemakkelijk zijt gij te bevredigen, mevrouw, zeide het jonge meisje, den lof a. wijzend. De prijs, welken de schilderij zal op brengen, zal het bewijzen, zeide de oude vrouw. Nu lachte de jeugdige schilderes met dien zilveren lach, welke Erwin zoo syru- pathetisch aandeed. De prijs bewijst naar de heer Von Marzdorf beweert, niet de waarde der schilderij, maar de bevalligheid der ver koopster, zeide zij. Daarin heeft hij ge lijk, ging zij voort op innigen, bijna smach tenden toon. Schoonheid heeft iets on weerstaanbaar aantrekkelijks, zij vliegt de overige ruenschelijke eigenschappen voor uit en heeft de gemakkelijke zege reeds be haald, eer nog andere voorrechten zich kunnen doen gelden. Ze is een Godde lijke gave, evenals al het andere, dat den rnensch siert en daar zij dit is, zullen wij haar niet kwalijk nemen, dat ze hare macht gebruikt om goed te doen. Daar lag iets eindeloos weldadigs in dezen lof der schoonheid uit den mond van een wezen, dat zichzelve niet reken de tot de uitverkorenen in ieder geval behoorde zij tot de uitzonderingen van haar geslacht en ter wille hiervan be schouwde Erwin haar niet zonder belang stelling. Hij had zijn bezoek veel langer gerekt dan hij gewoon was, hy bemerkte eerst, hoe laat het was, toen de jonge dame op stond om heen te gaan. Welk een liet, beminnenswaardig wezen, zeide hij, toen zij de deur achter zich ge sloten had, bezoekt zy u vaak Evenals gij, bijna dagelijksmaar zij kiest steeds het schemeruur, dat hare werkzaamheden afbreekt. Is zjj zoo vlijtig Ge zeidet mjj, als ik me niet vergis, dat zij leerares isdaar zij aan de bazar een schilderij geschon ken heeft, geeft zij zeker onderricht in het schilderen Ja, maar zij is zoo talentvol, dat zij dit stellig ook zou kunnen doen in an dere kunsten en wetenschappen zy speelt verrukkelijk schoon en heeft een stem, zoet en rein als een kloosterklokje. Dat hebt ge mij nog niet gezegd, tante Charlotte. Verwonderd keek de oude vrouw hem m. Luistert ge altyd zoo slecht, als ik u iets vertel vroeg zij schalks. Hoe vaak heb ik u al van haar gesproken, want waar het hart vol van is, daar vloeit de mond van over, pleegt men wel eens te zeggen, Moet ze zoo yverig zijn? vraagde hij verder, is dit een dringende noodzakelijk heid Dat weet ik niet, hoe hartelijk en be minnenswaardig zij ook is, hare vertrou welijkheid is niet groot en zij verstaat de kunst, om iedere vraag af te wenden. Ik geloof niet, dat zij in behoeftige of zelfs zorgvolle omstandigheden verkeert, daar toe is hare Woning te ruim en net, hare I levenswijze, hoe eenvoudig ook, toch te goed. Hare schilderijen zyn gezocht en ik denk, dat zij onderricht geeft om zich een meer geregeld verkeer te verschaffen, wellicht ook, om een vast en geregeld toevoegsel tot hare inkomsten te hebben. Beneden werd gescheld helder klonk het naar boven en Erwin neigde luiste rend het hootd. Nu wordt de kamer ingericht voor den avond, zeide hij lachend, een gezellige lamp, een mooi boek, waaruit, zij voor leest met haar zachte stem, dit past ge heel bjj hare persoonlijkheid. Maar niet by hare omstandigheden, her nam tante Charlotte, want het voorlezen zou niet gaan, daar zij geen toehoorders heeft; zy leeft geheel alleen. Geheel alleen, herhaalde hij op mede lijdenden toon. Geheel alleen. Maar Erwin, ge hebt in het geheel niets gehoord van al, wat ik u van haar verteld heb, en dat doet me eigenlijk leed, want ik zou het zoo gaarne tot iedereen zeggen, welk een en gel in goedheid en opoffering zij voor mij was en hoe zij nog steeds er naar streeft, mjjne eenzame uren te verhelderen wel licht omdat zij weet, wat het zeggen wil alleen te staan op de wereld. Ik was hier eerst sedert eenige maanden, sinds uwe liefde mij in staat gesteld heeft, zoo aangenaam te leven, en nauwelijks was ik bier gevestigd en geheel vreemd nog in huis, toen die beioerte mij trof voor Veronica's deur Ot hebt ge ook dat niet gehoord, dat ik zoo ziek was? Tante Charlotteriep de jonge mau

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1