Openbare Verpachting. De Grappige Komiek, J. D. DIJK boekhandelaar Kuitenland. Binnenland. Handelsberichten. f 5.- a 0,00 a 0,00 a 6.75 a J-1 6.70 a d" 6,75 a a f 0.00 a 0.- a 0.00 a Advertentie». liet nieuwste en mooiste Voor- drachtenboek is PRIJS 50 CENT. Het opzet bljjkt uit de eigen houding om tegen beter weten in ook maar eeni ge vergissing te ontkennen en het pogen om den wethouder Van Damme, na dezen daartoe herbaalde malen te hebben aan gezocht, te doen volhouden, ook 4 Wieg- mans en 3 Keijsers te hebben gezien. Waar bekl. den kapelaan had beloofd te trachten dat Wiegman zon worden be noemd, wist, hij dat, daar van de 6 st6m men de beide candidaten evenveel stem men hadden de zevende stem de schaal moest doorslaan en bepaald Wiegman moest wezen. Willens en wetens, heeft hij valschelijk en opzettelijk in strijd met de waarheid de notulen geteekend en het besluit ge handhaafd. Van dat besluit heeft hij den waarn. districts schoolopziener kennis doen geven en een extract aan den benoemde gezon den. Er is alzoo gepleegd valschbeid in au thentieke stukken en htt opzettelijk ge bruik maken daarvan, waarom ik de eer heb te vorderen dat het uwe rechtbank zul mogen behagen den bekl. te veroor- deelen tot 3 jaren gevangenisstraf en zijne gevangenneming zal bevelen. Hierop werd bet woord verleend aan den verdediger, mr M. J. de Witt Hamer, die begon met er op te wijzen dat de notulen in eene vergadering zijn de ver melding van de genomen besluiten. In de vergadering heeft de benoeming plaats ge had van een onderwijzer aan eene gemeente school. Zooals feitelijk is voorgevallen, was Wiegman benoemd. Was hij niet benoemd, dan kan zulks nooit meer zijn dan eene bedriege- lijke handeling en zou dit feit moeten komen onder de 4e type van het wet boek van Strafrecht, nl. onder dat van Staatsrecht en Staatsplicht, waarop art. 127 toepasselijk is. In den laatsten tijd treedt bij het be noemen van den onderwijzer meer en meer op den voorgrond, of men is libe raal, socialist, geloovig ot niet geloovig. Het was dus in dezen voor de betrok ken partpen wenschelijk hem te verkie zen die het naast aan hunne zijde kwam te staan Het kan in zoover in het be lang van de gemeente zijn. Er schijnt echter een groot onderscheid te zijn in verkiezing en beraadslaging, een opinie die misschien over eenige ja ren weer heel anders zal zijn. De valsch heid in geschrifte bewjjst de A, v. h. O. M. door de notulen en door den brief aan den districts schoolopziener, maar daarin is geen valschheid, want het besluit was er. Wiegman was benoemd, en noch de notulen, noch de brief, melden iets an- dirs; van valschheid daarin is niets te bespeuren. Het O. M. constateert geen valschheid in den brief aan Wiegman hou dende zijne benoeming, die wordt zelfs niet aangeroerd. Bekl. heeft niet gefungeerd als burgem.. noch als voorz. van den raad maar als voorzitter van het stembureau. Indien er van valschheid sprake kan zijn, dan zouden de briefjes waarop deaantee- kening van de stemming werd gehouden valsch zijn. Dat was het proces-verbaal van stemopneming, maar niet de notulen, want die behelsden het resultaat der stem ming, hetwelk was dat Wiegman be noemd was. De briet aan den schoolopziener is ook valschheid in geschrifte zegt het O. M. en wanneer men van valschheid spreekt is moreel nadeel daarvan een uitvloeisel. Eerstens moet die briet, eene bloote ken nisgeving, gebracht worden onder „boe ken en registers", ingevolge de juridische vormen, waarvan toch wel evenmin spra ke kan zjjn, zoodat daarvan niet het o- vertuigend bewijs is geleverd. PI. zegt, dat er onnoodig inbreuk is gemaakt om op bekl. een vlek te werpen, d.e een intern leven heeft geleid, zooals we gehoord hebben van mr Van Deinse en van den Secretaris, die hem jaren kennen als een eerlijk man de man die zoo hoog stond, en nu in eens door dat eene stem briefje zoo laag is gevallen en zoo het Vertrouwen van het O. M. heeft geschokt, nadat enkele lui ter plaatse een onder zoek hebben ingesteld. De feiten nagaande, begint pl. met te wijzen op de vier leden van den r iud, die niet zijn van de kleur van den kapelaan en saamgezworen hebben op De Keijser te stemmen, dat geen hunr.er na den uit slag aan den burg. vraagt, hebt ge u niet vergist, ook niet die door Van Dam me verhinderd was, de briefjes na te zien, op het oogenblik waarop de vergissing nog kon worden geconstateerd. Verbiedt de drankwet om in de raad zaal sterken drank te gebruiken, niet doet zij zulks om na de zitting in de herberg te gaan. Men gebruikt ettelijke glazen bier om dat in eene tweede herberg voort te zetten, waar men elkander verwijten gaat doen, en de een na den ander volhield de Judas niet te zijn. Judas wist dat het best, zoo is nu eenmaal de Judasrol. Twee hunner gaan naar den secretaris. De een verklaart dat de briefjes bij hun ne inspectie op, de ander dat ze naast den schotel lagen. Drie getuigen zeggen, dat bij hun vertiek de briefjes op de ta fel, 1 op den schotel lagen en niemand kan iets pertinents verklaren. Men vond dan 4 briefjes met De Keijser en 8 met Wiegman. Het is mogelijk dat die brief jes zijn verwisseld, want een folio gevou wen gelinieerd vel geeft niet 7 maar 8 gelinieerde briefjes, en 1 briefje dat was gebruikt om de stemmen aan te teekenen, was op ongeliniëerd papier, maar waar is nu dat 8e gelinieerde briefje. Het is een politieke strijd geweest al was het ook in een kleinen kringnu weet men eenmaal dat men in politieke verkiezingen karakters leert kennen en men weinig eerlijke karakters aantreft. Kan men niet evengoed onderstellen dat een der vier samenzweerders, die toch al len katholiek waren op den candidaat van den kapelaan hebben gestemd. Het briefje van Van Gasse, heeft bekl. niet herkend als te zijn geweest, bij de opening der stembriefjes. Alle namen waren duidelijk, de naam die daarop vooi kwam niet. Staal en Van Damme hebben eerst ge zegd 4 Wiegmans gezien te hebben. Had de burg. dan niet het recht om te zeg gen tot Van Damme je hebt gezegd er 4 gezien te hebben en dat moet je nu volhouden. Door get. Raes is verklaard dat twee leden van den raad zich wel eens aan dronkenschap schuldig maken. Een hun ner is door Uwe rechtbank den lien A- pril 1893 tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zulke beginselen nu, ge paard met verschillende familie-omstan digheden mag men niet te ver vertrou wen, tegenover den man, die zich zoo waardig gedroeg. Het grootste bewijs zijner onschuld is dat hij de briefjes open en bloot op de tafel liet liggen. Zoo hij zich zijne schuld bewust was geweest, dan toch zou hij niet zoo oliedom ge weest zijn om die briefjes niet direct te veinietigen, waartoe art. 35 van het regl. van orde hem het volste recht schonk. Is het niet onomstootelijk, dat waar de secretaris de mededeejing met kon doen van wege zijne zenuwachtigheid en eerst een glas water moest gebruiken de burg. doodkalm bleef en hem aanried den ad vokaat te Hulst om advies te vragen. Dat advies vragen was niet de hulp in roepen van een advokaat, zooals dat boos wichten doen,-maar 't was enkel om eene opheldering voor eene administratieve regel. Pl. eindigde met de volle bewustheid van beklaagaes onschuld. Na repliek van het O. M. dat bij zjjne vordering persisteerde, en dupliek van den verdediger die de beweringen van het O. M in een ander daglicht stelde, werd het onderzoek gesloten, de vordering van het O. M. tot gevangenneming verworpen en de uitspraak bepaald op 3 Juli e. k. Bij op 25 dezer door de Arron- dissements-Rec'htbank te Middelburg in burgerlijke zaken gewezen vonnis is: D. W.C. W., notaris te Sas van Gent, ter zake van het als notaris niet zijn werkelijk en gestadig verblijf houden in de hem aangewezen standplaats voor den tijd van drie maanden geschorst in zijn ambt met zijne veroordeeling in de kos- teD van het rechtsgeding, met aanwijzing van den notaris P. Dregmans te Axel, om gedurende den tijd dier schorsing ten aanzien der minuten van den geschors ten notaris en van de hem in bewaring gegeven stukken, al datgene te verrichten, waartoe deze anders bevoegd en verplicht zoude zijn. - De rechtbank te Middelburg heeft in hare zitting van heden het volgende vonnis uilgespioken G. J P, arbeider te Clinge, is wegens ovei treding van 's rijks belastingen ver oordeeld tot ƒ10 boete ot' 10 dagen hecht. De president der Fransche republiek, de heer Sadi Carnot, kwam Zondagavond in een landauer van de tentoonstelling te Lyon gereden, toen een 22jarig Italiaan, Cesario Giovanni Santo, die voorwendde een verzoekschrift te willen aanbieden, het rijtuig besprong en den heer Carnot een dolk in de borst stiet. De heer Ri vaud, prefect van het Rhöne departement, die naast den president in het rijtuig zat, gaf den moordenaar een vuistslag zoodat hij op de straat rolde, waar het volk, dat den heer Carnot verbleekt had zien in eenzakken, den ellendeling greep en hem waarschijnlijk zou verscheurd hebben, in dien de politie hem niet beschermd had. Te kwart voor èen overleed de piesident Frankrijk wordt wel zwaar beproefd. Carnot was een braaf man en een goed president en dat zoo iemand door de moordende hand van een laaghartig sujet uit het leven wordt weggerukt, 't is meer dan erg. Al wat Italiaansch in Frank rjik is moet door de gewapende macht beschermd worden. Gisteren werden te Utrecht 40 werk lieden aan de overkapping van het stati on ontslagen en door Belgen vervangen. Een relletje met de politie had plaats en een werkman werd met gespleten hoofd weggedragen. 4 personen zijn gearres teerd. De Belgen kunnen geen mond kost bekomen. Men verwacht ongeregeldheden. AXEL, den 26 Juni 1894 Vrijdag had te Kijkuit de aanbe steding plaats van het bouwen van fon- deeringen (of putten) voor twee te stel len weegbruggen met daarbij behoorende huisjes nabij het station Kijkuit. Hiervoor werd ingeschreven door.P. J. Wisse te Zaamslag voor f 788 en W. Galle te Zaamslag f 734." Aan laatst genoemde gegund. Raming f 774. Zaterdag werd door het bestuur van den Koudepolder te Hoek aanbesteed het maken van werken tot zeewering, met het onderhoud daarvan tot 31 December 1894 het maken van een grindbaan, ter lengte van pl. m. 200 M., met het onderhoud daarvan tot 30 April 1895; het leveren van grind enz, Daarvoor hebben inge schreven de heeren A. Tholens, Danz voor 1462, D. de Doelder voor 1430, J Meertens voor 1398, J. Je Bree Fz. voor ƒ1398 en K. de Vos voor ƒ1318. De heer Meertens is woonachtig te Hoekde overige heeren wonen te Ter- neuzen. (M. Ct.) AXEL. 23 Juni. Oude Tarwe 6.50 a 6.75 Nieuwe Tarwe 7,25 7,50 Rogge 4,75 „ƒ5,- Wintevgerst 7,- 7,25 Zomergerst f 6,25 6,50 Haver 7,- s 7,25 Erwten 7,- 7,25 Paardeboonen 6.50 6,75 Koolzaad 8,50 9,00 Vlas per 44A.56cA. ƒ100, 120, 140. Boter per kilo l,oö Eieren per 100 stuks 2,80 HULST, 25 Juni. Middenprgs per 100 kilo. Tarwe 6.10 a Rogge Wintergerst Zomergerst Haver Erwten Paardenhoonen Duivenboonen Witteboonen Biuineboonen Boekweit Lijnzaad Aardappels f a 0.00 a 0,00 a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 0.85 a m l Eieren per 26 stuks 0,80 a d-| Er waren ter markt te koop gast» 29 stuks hoornvee verkocht 19 i 42 varkens; verkocht 20 3 paarden verkocht 2 ROTTERDAM 25 Juni. Tarwe 4,75 a f 6 Rogge 4,50 4.4# Wintergerst 3,25 4,{ Zomergerst 3,40 4!- Haver 2,00 3,1 Paardeboonen 5,00 5,2 Bruineboonen 4,50 5,7 Gent, 22 Juni. Graanmarkt. De pri zen zijn opgegeven in franken en pè 100 kilo. Tarwe 14, - rogge 12gerst 16. - haver 16 tot 16.50, koolzaad 22, lijnzaad - tot - lynzaadkoeken 18 tot 19, koo zaadkoeken 13 tot 15. Middenprijzen van het vette vee oj: de voornaamste markten van Belgie ge durende de week van 18 tot 23 Juni 1894: ossen 65 tot 92, stieren, koeien* on vaarzen 60 tot. 80 centimen, opslag twee centimen, alles per kilo levend ge wicht. Markten minder bevoorraad. Vette varkens, 83 tot 93 centimen staande prijs. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het BESTUUR der Bur gerlijke Godshuizen van Gent, op Zater dag den 30 Juni 1894, des morgens 9 ure precies in het logement van Mej. de wed. Rolff te Axel voor den tijd van 9 jaren verpachten 1 Een perceel BOUWLAND, gelegen in de gemeente AXEL in de nabijheid van den grintweg van Drie schouwen naar den Zwartenhoek gemeente Axel. O Een perceel BOUWLAND, gelegen entiu de gemeente ZUIDDORPE in de nabijheid als voren. Beide perceelen in pacht bij Petrus Mar tens, landbouwer laatst te Zuiddorpe, tham te Assenede tot het rooven van den oogst in dit jaar. bevattende 23 splinternieuwe Voordrach ten, komieke scènes, Coupletten, Be rijmde aiiecdoten enz. INHOUD: De stille verklikker. Het geheim. Mijn vrouw is weg. De reis door de wereld. Mijn avon tuur in Amsterdam. Eén voor beiden. De koetsier. Als ik eens kiezen mocht. Een vergissing. - De bedrieger bedro gen. - L)o gulzigaard. - Mijn eerste kermispret. Het toppunt van ver strooidheid. - Een trouwpartij met hin dernissen. - Bruin brood. - Mijn lie ve schoonmama. Eén week gehuwd. Mijn trouwe vii«nden. - Haast je niet'. Influenza. - De barbier. Nu weet ik nog wel meer. - Manus windzak. Franco toezending na ontvangst van postwissel a ƒ0.50 of van elf blauwe postzegels door frrflphtctuQit nnnuwnmt

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3