No. 824. Woensdag 27 Juni 1894. !0e Jaar«i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAl\, AXEL. I-I Rechtszaken. f\ AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 eent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. -n« Zij. die zich niet 1 Juli a. s. op dit blad n' onneeren ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Arrondissevients- Rechtbank te Middelburg. Zitting van Zaterdag 23 Juni 1894. President jhr. mr. J. van der Lecq de Clerq. Rechters jhr. mr. E. P. Schorer en mr. P. J. F. van Voorst Vader. Griffier jhr mr E. A. O. de Casembroot. Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie mr J. A. van Hoek. Heden had zich voor deze rechtbank te vorantwoorden P. V., 64 jaren, geboren te Hontenisse, burgemeester van en wo nende te Graauw, wegens de vroeger door ons medegedeelde zaak betreffende de benoeming van een hoofd der open. bare school te Graauw. Na voorlezing van de acte van ver wijzing naar de openbare terechtzitting dezer rechbank werd bekl. er Op gewezen, dat de verschillende stukken aanwijzen dat hij geboren is te Hontenisse den 17 Nov. 1824 uit de echtelieden Joannes Baptists Verhaegen en Elisabeth Sturm. Bekl. verklaarde te zijn geboren den 8 April 1831 en dat zijne ouders genaamd waren Judocus Baptiste Verhaegen en Elisabeth de Schepperer is dus bepaald vergissing in het spel. De Ambtenaar van het O. M. zeide bekl. te hebben gedagvaard ter zake van het volgende dat hij als burgemeester van en voor zitter van den raad der gemeente Graauw op 23 Februari jl. aldaar in de veigade- ring van dien gemeenteraad bij de be noeming van een hoofd van de open bare lagere school in die gemeente, waar toe onder andeien waren voorgedragen M. L. de Keijser en J. J. Wiegman, bij het openen der zever, stembriefjes door de leden van den raad voor die be noeming ingeleverd, opzettelijk valsche- lijk en in strijd met de waarheid heeft voorgelezen vier stembriefjes met den naam van Wiegman en drie stembrief jes met de naam van de Keijser, terwijl in werkelijkheid slechts duo stembrief jes mef den naam van Wiegman en daarentegen vier stembriefjes met den naam van de Keijser waren ingevuld, zoodat hij (beklaagde) een stembriefje, dat den naam van de Keijser bevatte, opzettelijk valschelijk en in strijd met de waarheid heeft voorgelezen, dat het bevatte den naam van Wiegman, wes halve niet de voorgedragene Wieg man, maar de voorgedragene de Kbijser als hoofd van bedoelde school door den raad was verkozen. dat hij alzoo opzettelijk valschelijk en in strijd met de waarheid als voorzitter in die vergadering heeft medegedeeld, dat de voorgedragene Wiegman door den raad tot hoofd van bedoelde school was benoemd en dit besluit, dat hij wist in strijd met de waarheid te zijn, opzette lijk valschelijk heeft doen opnemen in de door hem geteekende notulen van bedoelde raadsvergadering, door zulks in die notulen te doen vermelden als volgt „3e wordt door den voorzitter namens het dagelijksch bestuur voorgesteld over te gaan tot ae benoeming van een hoofd aan de openbare lagere school dezer ge meente ter voorziening in de vacature, ontstaan door het op eigen verzoek ver leenen van eervol ontslag aan den heer W. Janssen, die met ingang van 1 Janu ari jl. als zoodanig benoemd is te Hon tenisse", enz. Alvorens tot stemming over te gaan benoemt de Burgemeester tot stemop- nemers de heeren J. van Dam me en P. A. van de Voorde. Voor deze benoe ming werden door den raad ingeleverd zeven briefjes, welke door den voorzit ter werden geopend, luid voorgelezen en door de stemopnemers nagezien en aangeteekend. De uitslag van deze benoeming was, dat op den heer J. J. Wiegman vier en op den heer M. L. de Keijser drie stem men waren uitgebracht, weshalve de heer J. J. Wiegman met volstrekte meerderheid van stemmen tot hoofd der school is benoemd, op eene jaarwedde van 900 enz. welke notulen in de daar op volgende vergadering van dezen raad op 1 Maart jl. gehouden, werden voor gelezen en goedgekeurd dat hij vervolgens opzettelijk valsche lijk en in strijd met de waarheid, dewijl hij wist, dat ni6t J. J. Wiegman maar wel M. L. de Keijser tot hoofd van be doelde school was benoemd, namens Bui gemeester en Wethouders van Graauw bij brief van 28 Februari jl. aan den waarnemenden districts schoolopziener in hel district Middelburg te Breskens heeft geschreven of doen schrijven »Wij hebben de eer U WelEd Gestr. te berichten, dat op 23 dezer tot hoofd der school door den gemeenteraad is be noemd de neer J J. Wiegman te Zwolle. Uwd missive dd 16 Februari jl. no 16" had hiertoe betrekking. Burgemeester en Wethouders van Graauw, (Get.) Verhaegen Burgemeester. (GetP. A. Baart Secretaris." dat bij een en ander heeft gedaan met het oogmerk om die stukkon als echt en onvervalscht te gebruiken, terwijl hij zelf daarvan heeft gebruik gemaakt met het oogmerk om ze als echt en onver valscht te doen doorgaan, door bedoel den brief aan genoemden districtsschool opzienei toe te zenden, terwijl uit voren genoemd gebruik nadeel kon ontstaan, dewijl daardoor de werkelijk, door den raad tot hoofd van voornoemde school benoemde niet als zoodanig kan optreden. Door den griffier werd daarna voorle zing gedaan van het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeen teraad van Graauw, van een extract uit de notulen der zitting van den raad dier gemeente van 23 Februari 1894, van de missive van Burg. en Weth van Graauw aan den waarn. districts schoolopziener te Breskens en van een extract uit het register der geboorten der gemeente Hontenisse. De raadsman van bekl., mr M. J. de Witt Hamer, vroeg der rechtbank als verdediger te worden toegelaten. Op diens verzoek werd alsnog voorlezing gedaan van art. 35 van bovengenoemd reglement, houdende bepaling, dat onmiddellijk na elke benoeming de stembriefjes worden vernietigd. Alsnu werd overgegaan tot het getui genverhoor. De heer J. G. Gerritsen te Breskens, destijds waarnemend districts-schoolopz. in het district Middelburg, verklaart den brief, houdende de benoeming van den heer Wiegman te hebben ontvangen. Hij erkent dat tusschen het Dag. best. van Graauw en hem een overleg heeft, plaats gehad. Op zijn verlangen zijn hem de stukken van al de 16 sollicitanten toe gezonden, opdat ingevolge kon. besl. van 9 Dec. 1889 omtrent alle sollicitanten informatiën kunnen ingewonnen worden. Aanvankelijk stond Wiegman niet op de voordracht. Hem kwam het echter wen- schelijk voor Wiegman wel daarop te plaatsen, en bestond toen uit de hh. Van Asch, Bauwman, De Keijser en Wieg man. Bekl. zeide dat Wiegman niet op de aanvankelijke voordracht kwam, en vond zijn oorsprong in het niet bezitten dei- acte voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. De verdediger vroeg aan get. of het bepaald noodig was dat hij Burg. en Weth. om den uitslag had ge vraagd. Gel. antwooidde hierop, dat ook zonder die brief het bericht van Burg. en Weth. zoude zijn ingekomen. Bekl. antwoordde op de vi aag van den pres. of hij last had gegeven dien briof te laten schrijven, dat zulks niet be hoefde want dat deze kennisgeving als van zelf uit het besluit voortvloeide. Geteekend had hij hem wel. P. A. Baer t, .gem. secr. van Graauw deelde mede dat in de vergadering van den raad op 23 Febr. de benoeming van een hoofd der school heeft plaats gehad Door den voorz. werd dit punt in de 3e plaats aan de orde gesteld. Alle stukken van de sollicitanten lagen op de tafel, nadat van een en ander aan de autoriteiten was mededeeling gedaan. Hij verklaart pertinent dat bij den burg geen voorkeur voor deze of gene sollici tant heeft bestaan, en ook Wiegmau niet heeft aanbevolen. Get. heeft aan alle 7 raadsleden een stembriefje uitge reikt, en aan Van Dam me bovendien een 'uiiefje tot het opteekenon der stem men, dewijl deze met het lid Van de Voorde door den voorz. tot stemopnemers waren benoemd. Nadat alle stembriefjes op een tinnen bord op de tafel staande, waren ingele verd, heeft de buig. deze er éen voor éen afgenomen en luid voorgelezen, on wel 4 maal den naam Wiegman en 3 maal den naam De Keijser. IIij kan niet met zekerheid zeggen of de laalstge noemde naam dien van Wiegman was. Na het aflezen der briefjes zijn deze door den burg. weggeschoven naai- den stem opnemer Van Damme, voorbij het lid Staal die naast den burg. gezeten was Of de briefjes door geen der andere le den nagezien zijn, kan hij zich niet her inneren. Na afloop der stemming heeft get. de briefjes op elkander gelegd, daar na in vieren gevouwen, en zijn toen op de tafel blijven liggen. De vergadering duurde vrij lang, want na punt 3 zijn nog behandeld het kohier van de hou denbelasting en dal van den hoofdelijken omslag, dat veel tijd vordert. Na d sluiting der vergadering heeft get. d buitendeur van het gebouw geslotei waarvan hij alleen den sleutel bezit ei is toen met eenige raadsleden bij Buij: een glas bier gaan drinken. Later is hij naar huis gegaan en za( juist aan de thee, toen Van Gasse en Bauwens bij hem kwamen met het ver zoek om de stembriefjes nog eens te1 mogen zien, want onder de 4 voorstan ders van De Keijser was geschil ont staan, wie van ben zijn belofte niet te na gekomen zoude zijn, om op De Keij ser te stemmen daar er in plaats van 4 slechts 3 stemmen op De Keijser wa ren uitgebracht Get. had hiertegen niet het minste be zwaar en ging met hen naar het raadhuis tot onderzoek. Dit leidde tot uitslag dat van de 7 briefjes 4 er waren ingevuld met den naam van De Keijser en 3 met dien van Wiegman. Onmiddellijk spoedde get. zich naar de woning van den burgwaar hij zoo zenuwachtig was, dat bij eerst een glas water moest drinken, alvorens iets te kunnen zeggen. Na de mededeeling van de toedracht der zaak, bleef de burg. zijne uiterste kalmte bewareD, en wees get-, het voorstel tot het beieggen eener nieuwe vergadering van de hand. Op verzoek van bekl. is hij des anderen daags naar mr Van Deinse te Hulst ge gaan, die hem den raad gaf, de benoe ming te laten doorgaan, overtuigd als ZEd. was, dat de burg. te eerlijk en te zelfstandig is om valschheid te plegen. De stembriefjes woiden in den regel dadelijk vernietigd, 't gebeurt ook wel eens dat 't niet wordt gedaan. Get. maakt de notulen op, volgens de aantcekeningen, die hij staande de zit tingen maakt, geheel onafhankelijk van den burg. In de volgende zitting worden deze van een concept voorgelezenna goedkeuring te boek gestold en daarna door den voorz. en hem onderteekend. De notulen vdn de zitting van 23 Febr, zijn in die van 1 Maart gelezen en in zooverre goedgekeurd, dat door de led9n Van de Voorde, Bauwens en Van Gasse aanmerking is gemaakt op die benoe mingbehoudens die aanmerking zijnde notulen goedgekeurd en het besluit dier benoeming niet vernietigd Get. verklaarde verder dat geen der leden papier bij zich had zooals dat van de gevonden stembriefjes. Hij heeft zich even moeten verwijderen tot het inschrij ven van eene geboorte van een kind van De Feijter. Hij weet zeker, dat tijdens zijne aan wezigheid geen dei leden zich van zijne plaats heeft verwijdeid. Evenzeer weet hij zeker, dat tusschen den burg. en de stemopnemers geen samenspanning heeft bestaan. Hij acht voorts zijn burge meester, met wie hij meer dan 18 jaar heeft samengewerkt, te eerlijk om eene valschheid, als waarvan hij wordt beklaagd, te plegen met verheffing van stem en in opgewonden gemoedstoestand zegt hij, dat het hem innig leed doet zijn burgemeester op de bank der be schuldigden te moeten zien zitten. Do zelfstandigheid van den burg acht hij zóó groot, dat deze om die deugd te

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1