No. 822. Juni 189 i. Gezocht en Gevonden. Woensdag 20 !0e Jaai'j Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc h - V I a a n d e r e n. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. ia FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE ure». Zij. die zich met 1 Juli a. s. op dit blad abbonneereu, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Een vaatje rum, een dozijn afgedankte geweren, een kistje kralen en een baal tje katoentjes - ziedaar het kapitaal waarvoor men nog niet lang geleden eeD Afrikaansch koninkrijk van de groot te van een behoorlijke Hollandsche pro vincie kon koopen. Natuurlijk bleef de zwarte Majesteit in naam wat hij was, maar als de blanke broeders zich eens bij hem hadden geïnstalleerd, pasten zij met al het san» gêne van een Lodewijk XIV het »chez vousde vous et sane vous" toe. En ais er conflicten ontstonden, dan was daarvan een machts- en een gebiedsuitbreiding van de Europeanen het eenige resultaat. Op die wijze zijn ongeveer alle Europoesche staten, die hunne vlag in het Zwarte Werelddeel hebben geplant, daar aan hunne bezittin gen gekomen. Op dit oogenblik gaat dit niet meer zoo eenvoudig in zijn werk De zwarte broeders, die met de misschien proble matische weldaden onzer beschaving ken nis hebben gemaakt, laten zich niet meer zoo gemakkelijk bedotten. De hebzucht en heerschzucht van het blanke ras zijn stellig niet verminderd, maar de onder linge naijver der Europeesche mogend heden stelt daaraan zekere perken. De kwestie der gebiedsuitbreidingen in A- trika - natuurlijk is hierbij alleen aan gebiedsuitbreiding voor de blanken ge dacht wordt nog maar ter sluiks en NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN «OI.O RAIIIlllVD DOOR A. A. v. W. Zoo zal ik u dan laten begaan, u hoog stens nu en dan een wenk geven omtrent zijn eigenlijk karakter, dat ik keD, ten minste naar zijn aanleg. Gg ziet aan de uitwerking van mijn brief, dat ik hem volkomen juist beoordeeld heb en het komt nu geheel daarop aan, dat tante Charlotte u geen kooi stoott, iets waartoe zij zonder twijfel in staat is. Als eenig antwoord leidde het jonge meisje hare tnoedei voor den spiegel wel ke haar beeld weerkaatste vol betoove- rende bekoorlijkheid. Denkt ge, dat ik in den strijd met hem zal verliezen vroeg zij zegevierend. Niet zoo lichtmaar toch, wees op u- we hoedeIntusschen wendde zich het voorwerp dezer plannen en beschouwingen naar het aangeduide huis in de voorstad. Hier en daar bleet hij staan en keek hij om vijftien jaar hadden aan straten en pleinen een ander aanzien gegeven; nieu we huizen, schoon als paleizen, waren onder zedig (om niet te zeggen schijn heilig) voorbehoud door geweld van wa- penen opgelost; over zulke vraagstuk ken heeft thans de diplomatie te beslis sen. Het :s voor de Afrikanen zeker een voorrecht, op zoo fatsoenlijke, zelfs ge distingeerde wijze beroofd te worden. Indien zij die verbetering niet erkennen, en haar misschien een verergering noe men, omdat zij nu met nog ongelijker wapenen hebben te strijden, dan is dit slechts een gevolg van hunne betreurens waardige achterlijkheid. Maar achterlijk of niet - zij worden het kind van de rekening. Men onder handelt, wel is waar niet bij hen, maar over hen en zonder hen. Een blik op de nieuwste kaarten van Afrika doet dit duidelijk zien er blijft haast niets meer te verdeelen over zelfs op streken, waar nog nooit de voet van een Europeaan is doorgedrongen, is de hand gelegd, en wat men nog niet feitelijk heeft geannexeerd en welstandshalve nog geen „bezitting" van de eene of andere Europeesche mo gendheid kon noemen, wordt bij haar „spheer van belangen" ingelijfd. Een merkwaardig product van zulke onderhandelingen is de Congostaat, waar van de grenzen, een tiental jaren gele den, door de conferentie te Berlijn zijn vastgesteld Voor een deel bestaan die grenzen uit onbekende rivieren, hetgeen nu en dan tot zonderlinge verrassingen en disputen aanleiding geert, voor een ander deel uit fictive lijnen, kaarsrecht langs den een of anderen breedte- of lengtegraad getrokken, hetgeen, hoe ge makkelijk ook voor den kaarienteekenaai toch dikwijls minder practisch blijkt te gebouwd en uit de oude keken vreemde gezichten hem aan. De tijd, welke zoo menigen harden hoek geslepen, zooveel verzacht had en geëffend, had ook hem veranderd, het wantrouwen, waarmede hij steeds gedacht had aan deze bloedverwan ten, dat zich zelfs nog nu en dan had doen gelden na de verzoening, welke hem naar huis had gedreven, dit vertrouwen was geweken voor Hortense's naïeve har telgbheid. Het bekoorlijke beeld, zooals hij dit voor den spiegel had verrast, dook telkens opnieuw op in zijne herinnering zij scheen hem een nog onschuldig kind toe. De nieuwe voorstad, welke hij nu door ging, bevatte nette, zelfs statige huizen, wier tuinen en tuintjes een vroolijken aanblik opleverden. Voor het ijzeren hek, dat een dez^r huizen met den kleinen voortuin aan de zijde van de straat om heinde, speelde een klein meisje met een hoepel en bleef op Erwins geroep stilstaan. Hij wees op het huisnummer en vroeg, of de weduwe van den raadsheer Jiiger hier woonde en het kind, dat schuw en verlegen scheen te zijn. knikte zwijgend. Woont gij hier wilt ge mij bij haar brengen vraagde hij, vriendelijk haar lief krullekopje streelend, niet, omdat hij een wegwijzer noodig had, maar omdat hij van kinderen hield. Opnieuw dat zwijgende verlegen knik ken, maar de kleine liep vooruit, de trap- zijn. De Congostaat, waarover Leopold II van Belgie souvereiniteitsrechten heett uit te oefenen, heeft dezer dagen een aardige overeenkomst met Engeland ge sloten. Hij heeft van John Bull de E- gyptische provincie Bahr-el-Ghazal ca deau gekregen ('t is goed riemen snij den van andermans leer) en daarentegen den Engelschman eene strook afgestaan, die diens „bezittingen" in Zuidelijk Afri ka met zijn „bezittingen" aan den Boven Nijl verbindt. Afgestaan is eigen lijk het woord niethet zou in strijd zijn met de op bovengenoemde conferen tie opgestelde Congo akte. Daarom geeft koning Leopold, onder de leuze „gelijk oversteken", die strook aan Engeland in pacht, in ruil voor een niet onaanzienlijk stuk Egyptisch grond gebied. Frankrijk heeft tegen deze ont duiking van de bepalingen der Congo- akte geprotesteerdde Porte beeft zich gehaast dit voorbeeld te volgen Duitsch land heeft ook al bezwaren gemaakt, 9n zoo is er vooiloopig weder werk genoeg aan den diplomatieken winkel. Bij Prov. blad no 60 geeft de com missaris der koningin in Zeeland aan de burgemeesters in die provincie kennis dat blijkens ontvangen ambtsbericht zich het mond- en klauwzeer geopenbaard heeft in de gemeenten Kethel en Over- schie (Zuid-Holland). Hij verzoekt bun de aandacht der vee houders in hunne gemeente bij publicatie te vestigen op hec gevaar, dat onzen veestapel en veehandel bedreigt, indien die ziekte zich in ons land mocht ver pen op en stiet met een gemak, dat be wees, hoe vaak zjj dit deed, de slechts halt gesloten deur open. Het kind liep zoo snel en zeker, dat het bjjna overbo dig scheen te vragen, of hier de woning van de weduwe des raadheers was. Hij zag wel een hel, maar hij wenschte te verrassen zij toch was hem geen vreemde, maar zjjn tweede moeder en zoo liet hij zich gedachteloos door de kleine zwijgen de geleidster iu de geopende deur schui ven, welke zij even snel achter hem weer sloot. Deze morgen scheen bestemd om hem verrassingen te bereiden en in zeker op zicht geleken deze eenigszins op elkander. Hjj bemerkte op het eerste gezicht, dat hij verkeerd was en wilde, verschrikt ovei zijn ongegêneerd binnenkomen, zich we der terugtrekken, toen de bewoonstei van dit vriendelijk gezellig vertrek hem be merkte en hem hierdoor gelegenheid gaf, zich te verontschuldigen, 't Was niet zjjn oude vriendin welke hij begroette, maar hij verraste, als eenige uren vroeger, een jong meisje, dat zich ook onledig hield met bloemen, doch niet om er zich moe te looien, maar om den prachtigen ruiker te schilderen, die in een glas water voor haar op de tafel stond, waaraan zij ijverig over haren arbeid gebogen zat. Het zachte tapijt had weliswaar zijn voetstap onhoorbaar gemaakt en zij had niet opgekeken, toen de deur geojiend werd, spreiden. Ten einde dit te voorkomen, beveelij de districts - veearts aan, om de meest I mogelijke voorzichtigheid bij het aankoo 1 pen van vee en bij het toelaten van vreemde kooplieden op stallen en weiden' in acht te nemen en om aangekocht I vee, zoovee) mogelijk, gedurende 10 da gen van alle ande1- vee afgezonderd te houden. Verder bebooren de veehoudérs gewezen te worden op hunne vei plich- I ting, om bij bet onverhoopt uitbreken der ziekte onmiddelijk aangifte aan den I burgemeester te doen. - Zij, die dezen zomer Bélgië bezoe ben mogen er we! op letten, dat zij geen franken, dubbele en halve franken of stukken van 20 centimes aanemen, waar op staat Re d'Italia". Alleen de Itali- aansche 5 lirestukken zijn na 25 Juli nog gangbaar. Met dien datum is dat niet meer het geval voor eerstgenoemde stukken, noch die van Victor Emanuel noch die van koning IJmberto. Moet men zulk een stuk inwisselen, dan verliest men er ongeveer de helft op, zoodat kellneis enz in Be'gie er on getwijfeld een speculatie van zullen ma ken om die stukken aan vreemdelingen in de handen te stoppen. Verder vestigen wij de aandacht, ook vooral van handeldryvenden, erop dat alle koperen munt van 10 en 5 centi mes in Belgie buiten koers wordt gesteld zoodat het bezit van Fransche, Italiaan- sche, Engelsche en Luxemburgscbe ko perstukkenr last en schade zal veroorza ken. Tot den len Augustus wordt het gold kosteloos door de bank ingewisseld mits maar terwijj hij terugkeerde stiet hij te gen een stoel en de jonge dame hief het hoofd op,. Niet Hortense s betooverende bekoor ljjkheid was het. welke hem aan zijn plaats boeide. Het was een ernstig, wéi nig schoon gelaat, dat vragend tot hein opzag, maar de blik, welke hem trof, kwam uit wonderdiepe fluweeldonkere oo gen, welke de onregelmatige trekken van het gelaat en de te dikke lippen bijna over het hoofd deden zien. Er lag zooveel kalmte en goedheid in de vragende uitdrukking .vaarmede zij op stond, dat hij zicbzelven bijna onbeholpen toescheen in de verontschuldiging, welke hij stamelde. Aangenaam werden de trekken der jon ge dame verfraaid door een lachje. Ik bid u, verontrust u hierover niet, zeide zij, gij zjjt volkomen gerechtvaar digd, door den naam te noemen mijner oude vriendin, en de kleine Nelly had eenigszins gelijk, of is ten minste ver ontschuldigd, u hierheen gebracht te heb hen, daar mevrouw Jiiger mij eerst voor weinige minuten verlaten heeft. Ik dank u zij woont dus toch hier in huis Een verdieping hoogerals gij het goedvindt, zal ik mijne dienstbode schellan, om u aan te dienen. Ge zijt wel goed, mejuffrouw ik maak gebruik vau uw aanbod, mg te doen ge-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1